Létání je jedním z nejpohodlnějších způsobů cestování s malými dětmi na delší vzdálenost. Jako každé cestování s dětmi, má i cestování letadlem svá úskalí a pravidla. V letadle se mohou vyskytnout neočekávané situace a pečlivá příprava na let je téměř nutností. Na důležité otázky týkající se létání s dětmi vám odpovíme v tomto článku.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

 

Kdy začít s dětmi létat?

Cestování s dítětem do 3 měsíců není doporučováno a některé letecké společnosti jej ani nepřepraví. Pro novorozence je létání náročné hlavně kvůli tlakovým změnám v letadle. Pokud je dítko starší, výkyvy snáší mnohem lépe. Maminky by měly létat až po šestinedělí. Cestování v šestinedělí se nedoporučuje kvůli oslabenému organismu a větší náchylnosti k infekcím.

 

Mohu si s sebou vzít kočárek do letadla?

Určitě ano. Kočárek nemusíte odevzdat ani u check-inu, ale s dítětem pohodlně jít až k nástupu do letadla. Zde ho odevzdáte letištnímu personálu, který kočárek označí štítkem a při výstupu z letadla vám ho opět donese. Spousta letišť také nabízí zdarma půjčení kočárku pro přepravu na letišti mezi terminály, nebo k vašemu gatu. Dítku do 2 let je možno odbavit jeden kus zavazadla o maximální váze 10 kg. K němu můžete samozřejmě odbavit i kočárek, či autosedačku, apod.

 

Musí mít dítě svůj pas?

Každé dítě musí vlastnit svůj cestovní pas. Dříve postačil zápis ve vašem dokladu, to již dnes ale neplatí.

 

By: Heather Poole

 

 

Cesta letadlem s děťátkem do 2 let

Děti do dvou let cestují buď na klíně dospělého, nebo na vlastním sedadle. Vlastní sedadlo může obsadit miminko od šesti měsíců. Ceny letenek jsou různé, samozřejmě že vlastní sedadlo pro dítě je několikrát dražší. V době vzletu, přistání a pokud svítí nápis “Připoutejte se”, je nezbytné, aby bylo dítko připoutáno spolu s dospělým bezpečnostním pásem. Další možností je umístění v autosedačce, která může být vlastní, ale musí být certifikována pro použití v letadle. Sedačku si můžete vyžádat při rezervaci letenky. U některých leteckých společností je počet přepravovaných dětí jednou osobou omezen na dvě děti. Při vzletu a přistání je vhodné děťátku poskytnout kojení, pití z kojenecké láhve nebo dudlík. Napomáhá to dobrému snažení změny tlaku.

 

Co nezapomenout do letadla

– kojeneckou stravu a tekutiny (pustí vás pouze s tekutinami do 100 ml)
– teplé oblečení
– lehká přikrývka
– plenky, vlhčené ubrousky
– dudlík
– oblíbené hračky

 

 

Cesta letadlem s dětmi mezi 2 – 12 lety

Při cestování s dítětem starším než 2 roky musí mít vlastní sedačku, ta je však často se slevou. Co se týče přepravy zavazadel, mají děti stejný nárok na odbavení zavazadla, jako dospělí. Aby se dítě na palubě letadla příliš nenudilo, vezměte mu na cestu oblíbenou knížku, nebo hru pro zkrácení dlouhé chvíle. Jídlo je podáváno stejné jako dospělým, pokud chcete pro svoji ratolest tzv. children meal, je třeba jej objednat s předstihem při rezervaci letenek. Proti potížím s tlakem je vhodné dát dítěti při vzletu a přistání žvýkačku nebo bonbón.

 

Mohou děti cestovat samy?

Do pěti let děti samy cestovat nemohou. Ve věku 5-11 let a 12-17 let funguje tzv. služba “nedoprovázené děti”. Tato služba spočívá v tom, poslat dítě samotné na palubu letadla, kde se o něho postará personál až do doby předání v cílové destinaci. Služba je pochopitelně placená. Vaše díte musí mít s sebou vždy cestovní doklad (pas), víza (pokud jsou v zemi požadována), případně i zdravotní průkaz. Dítě při odbavení dostane na krk kartičku Unaccompanied Minor (UM), na které je uvedeno číslo letu, jméno a věk dítěte a jazyk (jazyky), kterým je možno se s dítětem domluvit.

 

Jak přebalit dítě v letadle?

Otázka přebalování jistě zajímá nejednu z vás. Zde nejvíce záleží na tom, jak jsou letadla vybavena u dané aerolinky. Obecně platí, že klasické letecké společnosti jsou na tom s vybavením lépe, než nízkonákladové. Třeba toalety na palubě letadel British Airways mají přebalovací pult, což vám rozhodně ulehčí manipulaci při výměně plenek.

 

 

 

 

Jak získat sedačku v první řadě?

Jestliže cestujete na dálkových letech s novorozencem (do 10 kg), můžete zdarma požádat o sedačky v první řadě již při koupi letenky. První řada bývá právě vyhrazena cestujícím s malými dětmi. To proto, že je zde prostor pro malé sedačky, do kterých uložíte své dítě. Sedačku si zarezervujte také při rezervaci letu, nebo nejpozději 24 hod. před odletem.

 

Jídlo do letadla

Kojeneckou stravu v láhvi si můžete nechat ohřát na palubě letadla. Protože se ale přeprava řídí přísnými řády, může se stát, že ji budete u odbavení nuceni ochutnat.

 

Dětské menu v letadle (“children meal”)

Dětské menu nabízí většina aerolinek s dlouhými lety. U krátkých přeletů nepočítejte s jídlem vůbec. Dětské menu je třeba rezervovat alespoň dva dny před odletem.

 

Jak zabavit dítě během letu?

Způsobů je několik. Jedním z nich je film, který sice nezabere celou délku letu, ale na pár hodin vaše dítě zabaví. Na dálkových letech klasických společností je pak zabudována v každé sedačce malá televize, kde mohou děti sledovat jak film, tak poslouchat hudbu, nebo si zahrát nějakou hru. Při rezervaci letenky si ověřte u společnosti, zda tuto nabídku aerolinka poskytuje.

 

Pár rad na závěr

– Je velký rozdíl, jestli cestujete s dítětem mladším dvou let, nebo naopak 2-12 letým. Podmínky jsou výrazně odlišné, a to nejen v cenách.
– Pokud si můžete vybrat, vyberte let přes noc. Pravděpodobnost, že dítě usne, se zvyšuje.
– Dítě posaďte k okénku, nebo do první řady. U okénka se může dívat ven, v první řadě máte více místa.
– I když má dítě letenku zdarma, vždy informujte dopravce o jeho účasti při rezervaci letu.

 

 

Nejčastější otázky při létání s malými dětmi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!