Hledáte tip na zajímavý výlet z Prahy? Skvělou volbou by pro vás mohly být víkendové letenky z Prahy do Neapole a zpět za 1500Kč. Ta sice příliš nezaujme (až na velmi levné a hezké oblečení), ale v jejím okolí se nachází Pompeje, krásné městečko Sorrento, nebo ostrov Capri. Inspirovat se můžete např. cestopisem naší čtenářky NEAPOL-rozhodně ne vidět a zemřít. Zájezdy do Neapole přes cestovní kanceláře naleznete zde.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji vám k přečtení tento podrobný návod >>

 

Před nákupem si nezapomeňte dobře spočítat všechny náklady, zejména za ubytování a dopravu na místě. Pokud se ubytujete přímo v Neapoli tak za ubytování mnoho nedáte, ale i tak je třeba s tím počítat. Pokud chcete mít dobrou logistiku, najděte si ubytování hned u nádraží.

 

Zvýšenou pozornost věnujte tomu, že odlet je v neděli brzy ráno a máte tak na prohlídku v podstatě necelé 2 dny. V pátek po příletu bych si tak prošel Neapol a případně nakoupil. Druhý den bych hned ráno vyrazil do Pompejí a z nich do krásného městečka Sorrenta. Západ slunce bych si vychutnal někde u sklenky vína (dají se najít i levné podniky) a večer zamířil zpět do Neapole. Výelt si samozřejmě můžete i prodloužit, já se snažil vejít do víkendu.

 

 

 

Samotné letenky zakupujte na webu EasyJet.com, na datum 6. – 8. října za 3000Kč/2 osoby. Tedy cca 1500Kč/os. Pokud by vás jelo více, cena ještě o trochu klesne.

 

 

 

Cena zahrnuje jen příruční zavazadlo, ale osobně bych v tom problém neviděl. Návod, jak se zabalit do příručního zavzadla na 7-měsíční cestu kolem světa, nalezenete zde

 

Všechny hotely v Neapoli na toto datum, naleznete zdePři nákupu hotelu přes Booking si všímejte všech poplatků, někdy v ceně není poplatek za úklid. Ono celkově je ubytování v Neapoli levné, ale raději na to upozornuji.

 

Alternativně můžete využít naší slevu 720Kč na první ubytování a ubytovat se přes AirBnb. Tuto slevu může využít každý ve skupině, jen musí být ubytování dražší 1900Kč. Může se tedy vyplatit cestovat třeba ve 4 lidech – za apartmán v ceně 1900Kč zaplatíte jen 1300Kč a můžete tak bydlet za rozumné peníze i na jinak drahých místech.

 

 

Neapol dokáže cestovatele okouzlit svými památkami i životním stylem, a někdy ho zase znechutit špinavými ulicemi plnými odpadků a kapsářů. Neapol se musí milovat, nebo nenávidět. Ať tak či onak, jedná se o město, které vyvolá emoce, a právě taková města lákají cestovatele z celého světa.

 

Transfer z letiště

 

Doprava z letiště je zajištěna express linkou společností ANM, která jezdí z příletového terminálu každých 20 minut a za 4€ Vás doveze během 15 minut až do centra, popřípadě do přístavu.  Přehled dopravců a jízdní řády naleznete zde, kromě samotného města se z letiště dá dostat i do okolních měst jako Salerno či Sorrento.

 

 

 

Jak se pohybovat po Neapoli?

 

Neapol má poměrně širokou, nicméně už ne tak spolehlivou síť veřejné dopravy, která se skládá z metra, autobusů, vlaků a trolejbusů. Autobusy v Neapoli nejsou příliš spolehlivé, a raději proto doporučujeme volit dopravu metrem. Autobusová síť je spletitá a přehled všech linek včetně jejich tras naleznete zde. Neapol má také 7 linek metra označených barvami či čísly 1-7, z nichž každé končí v blízkosti přístavu. Mapu sítě metra naleznete níže. Pro okolní výlety je také důležitá síť příměstských vlaků, z nichž nás nejvíce bude zajímat linka Circumvesuviana jezdící na východ k Pompejím a na pobřeží Amalfi.

 

Samostatné jízdenky stojí v řádu eur, přesto se však vyplatí koupit si tamní Arte Card, díky které je doprava po Neapoli či v celém regionu zdarma. Arte Card lze koupit pouze v hotovosti na nádraží Garibaldi, 3 denní karta pak stojí v závislosti na věku a rozsahu karty od 12 po zhruba 35 €. S Arte Card pro celý region se navíc můžete zdarma dostat do Pompejí či do okolních měst a ostrovů vyjma Capri. Kromě neomezené dopravy také získáte vstupné zdarma nebo za sníženou sazbu do většiny památek.

 

Pokud by Vás lákala cesta na nedaleký proslulý ostrov Capri, můžete využít některé z trajektů vyplouvajících z přístavu. Nemá cenu trajekty objednávat předem, stačí rovnou přijít do přístavu a vybrat si jednoho z mnoha prodejců, ceny za převoz na Capri se pohybují kolem 20€.

 

 

Jak lze ušetřit na pobytu?

 

Hned po příletu se vydejte na nádraží Garibaldi pořídit si zmíněnou Arte Card. Nejenže odpadá starost ohledně dopravy, ale díky Arte Card máte také zdarma nebo levnější vstup do tamních památek. Vyplatí se koupit verze pro celou Kampánii, která je jen o pár euro dražší a zahrnuje dopravu do atrakcí, jako jsou Pompeje, Sorrento či ostrovy Ischia a Procida. Více informací o Arte Card naleznete na http://www.artecard.it/.

 

Pokud plánujete stravování v restauracích, vyhněte se přístavu. Kromě něj se totiž v Neapoli najíte levněji než ve velkých českých městech. Pravá pizza nestojí víc než 4€ a italské víno za 3€ předčí to, co Vám v Česku prodají za 300 Kč.

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Castel Nuovo

Nový hrad, jak zní doslovný překlad této památky nacházející se u přístavu, je zřejmě nejslavnější budovou Neapole. K dispozici jsou prohlídky za 5€ nebo za 2,50€ pro držitele Arte Card.

 

Castel dell´Ovo

Stará normanská pevnost z 12. století se tyčí na skalnatém ostrůvku v Neapolském zálivu. Pověst tvrdí, že pevnost byla postavena na vejci a pokud se ono vejce rozbije, budovu stihne neštěstí.

 

Archeologické muzeum

Budova bývalých kasáren v sobě ukrývá jedno z nejuznávanějších muzeí tohoto druhu na světě, které skýtá vzácné antické památky i nálezy z Pompejí a Herculanea.

 

Vesuv a Pompeje

Známý vulkán i jím zbídačené město se nacházejí jen pár kilometrů východně od Neapole, a jsou tak snadno dosažitelné některým z příměstských vlaků. Prohlídka Pompejí společně s výstupem na Vesuv je však náplň na celý den, je třeba brát v potaz, že ačkoliv má Vesuv jen necelých 1300 m, začínat budete prakticky od hladiny moře. K dispozici jsou tak autobusy, které Vás zhruba za 10€ dovezou na vrchol sopky.

 

Ostrovy Capri, Ischia a Procida

Tří krásné ostrovy se nacházejí v blízkosti Neapole. Nejkrásnější je zřejmě Capri, které je slavné svými jeskyněmi lemovanými azurově modrým mořem, avšak jedná se také o ostrov nejdražší. Alespoň jeden z těchto ostrovů nicméně stojí za to navštívit.

 

Pobřeží Amalfi

Voda v Neapoli je velice špinavá a koupání na drahé městské pláži proto příliš nedoporučujeme. Lepší variantou je výlet na východ, kde se nacházejí levnější, prázdnější i čistší pláže včetně slavného skalnatého Amalfinského pobřeží.

 

Sorrento

Sorrento je malebné město poblíž pobřeží Amalfi, které je známo svými pestrobarevnými budovami i městskou pláží. Z Neapole se tam dostanete v celku jednoduše příměstskou dopravou.

 

 

Co Vše se dá stihnout za jeden den?

 

Náš jednodenní výlet začneme ráno na nádraží Garibaldi, odkaď se vlakem dostaneme do Pompejí. Prohlídka zničeného města trvá přes dvě hodiny, a hned po návratu do Neapole se tedy uchýlíme do nějaké z tradičních restaurací. Po obědě zbude čas na prohlídku Castel Nuovo i místních muzeí nacházejících se v centru a kolem přístavu. V podvečer se přesuneme do přístavu a pojedeme se podívat na okružní jízdu kolem Capri, zpoza jejichž mořských jeskyní budeme pozorovat západ slunce.

 

 

Tipy na závěr

 

  • Využívejte aplikace pro chytré telefony

  • Přestože s kriminalitou v Neapoli to není tak zlé, jak nám média mnohdy prezentují, buďte stále obezřetní

  • Počítejte s tím, že v neděli je většina obchodů i restaurací zavřená

  • Nejlevnější trajekty na ostrovy naleznete brzy ráno nebo večer

 

Neapol z Prahy na víkend za 1500Kč. Navštivte Pompeje a užijte si západ slunce Sorrentu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!