Chorvatská Dalmácie je oblíbená destinace pro mnoho českých turistů. Moje rodina není výjimkou, letní dovolenou na jihu Chorvatska trávíme každoročně už téměř dvacet let. Všechny vesničky a prázdninová letoviska v Dalmácii jsou nám již důvěrně známé a v tomto příspěvku se Vám některé z nich pokusím přiblížit tak, abyste si příště mohli i Vy mezi nimi dobře vybrat.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Dovolenou na jihu Chorvatska nabízí spousta cestovních kanceláří. Chcete-li však výrazně ušetřit, doporučuji vydat se do Chorvatska na vlastní pěst. Ubytování je ale třeba si zajistit s velkým předstihem dopředu, a to nejlépe už v zimním období. Pokud se spokojíte s apartmánem ležícím dál od moře, můžete se vydat do Chorvatska bez předchozí rezervace ubytování. Už při příjezdu do letoviska potkáte u hlavní silnice postávající Chorvaty s cedulemi nabízejícími apartmány. Stačí si jen vybrat.

 

dsc00204

 

Makarská

Makarská je rušné přístavní a turistické letovisko ležící ve střední Dalmácii, žije zde cca 14 tis. obyvatel. Makarská je vhodná pro návštěvníky, kteří mají rádi městský ruch, obchůdky a zábavu.

 

houpy

 

Rodiny s dětmi uvítají hodně atrakcí pro děti, placených i těch zdarma (dětská hřiště). Dlouho do noci se můžete procházet rušnou promenádou při moři, či posedět v jedné z četných restaurací, kaváren či cukráren. Pláže jsou zde hezké, udržované, ale v sezoně plné lidí. Pokud hledáte více soukromí, můžete jít cestičkami při moři na některou z malých plážiček dál od města.

 

misa

 

Pokud přijíždíte do Dalmácie s lodí, Makarská je místo, kam se budete muset jet na sezónu zaregistrovat na kapitanát. Můžete zde také do své lodě doplnit palivo, na Makarské je totiž kromě benzínky pro auta i benzínka pro lodě. Makarská je také místem, kam přijíždějí turisté z okolních menších letovisek na větší nákupy.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Z Makarské odjíždějí trajekty na nedaleký ostrov Brač. Na ostrov Brač do města Sumartin trvá z Makarské jízda trajektem přibližně 1 hodinu, v sezoně jezdí trajekt 4 – 5 krát denně. Cena za osobu je aktuálně 33kn.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Makarská je také vhodný výchozí bod pro výlety do přírodního parku pohoří Biokovo.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Podgora

 

porat

 

Podgora je rušnější město, s mnoha restauracemi, bary a přístavem.

 

lode

 

Je zde také mnoho možností sportovního vyžití.

 

hriste

 

Rodiny s dětmi ocení dětské hřiště v blízkosti moře. V menších letoviscích většinou bohužel dětská hřiště chybí.  Pokud hledáte víc klidu nebo cestujete s dětmi, zkuste spíše letovisko Podgora – Čaklje, ležící jižně od Podgory. Obě letoviska jsou propojená pobřežní promenádou. Většina apartmánů v Čaklje je situována v blízkosti moře. Nevýhodou pláže je, že zde není možné najít stín.

 

dsc00209

 

Z Podgory si můžete udělat výlet autem na Sveti Jure (1762 m.n.m.), nejvyšší vrchol pohoří Biokovo. Stoupá se po místy nebezpečné úzké asfaltové cestě krásnou přírodou, při stoupání jsou krásné výhledy na moře ve větších výškách i na okolní vesnice. Za vjezd do rezervace pohoří Biokova se platí poplatek. Počítejte s tím, že ve větších výškách je i v létě poměrně zima (oceníte dlouhé kalhoty a bundu).

 

Igrane

 

igrane

 

Další klidná a hezká vesnička v oblasti Makarské riviéry je Igrane. Domy leží ve svahu. Pokud se vám nepodaří najít ubytování hned v blízkosti pláže, počítejte s tím, že se budete od moře zpět do apartmánu vracet cestou do kopce. Pro návštěvníky Igrane je problém najít parkování. Nejlépe je nechat auto hned na kopci nad vesnicí. Vlastníte-li člun, je možné Igrane navštívit po vodě a člun nechat uvázaný v přístavu. Ve vesnici je několik restaurací, obchůdků a kaváren, je zde také pekárna a cukrárna. Dominantou vesnice je vysoká bílá zvonice barokního kostela, která je už z dálky viditelná, přijíždíte-li k Igrane po moři.

 

Živogošče – Malá Dubá

 

Malá Dubá je malé, velmi klidné letovisko vzdálené přibližně 20 km jižně od Makarské. Jsou zde krásné oblázkové pláže s pozvolným vstupem do vody. Ubytování v Malé Dubé uvítají turisté, kteří hledají skutečné soukromí a klid. Ve vesnici je obchod a restaurace. Procházkou kolem pobřeží můžete dojít až do letoviska Živogošče – Blato. Mezi Blatem a Malou Dubou je krásná, dlouhá, pěšky přístupná pláž s barem, v němž si můžete zakoupit pití či zmrzlinu. Pláž je přístupná také autem z hlavní cesty. Výhodou pláže je přilehlý borovicový lesík poskytující stín.

 

duba

 

Živogošče – Blato

 

dsc00214

 

Živogošče – Blato je malé romantické letovisko na úpatí pohoří Biokovo.

 

blato

 

Blato nabízí krásné oblázkové pláže a průzračné moře. Vstup do moře je pozvolný, vhodný i pro děti. Pokud ale cestujete s dětmi, nevýhodou letoviska je, že většina apartmánů se nachází v kopci nad mořem (pokud tedy nebydlíte hned v první řadě apartmánů u pláže). Stoupání s kočárkem do prudkého kopce nemusí být všem maminkám příjemné. Další nevýhodou je absence dětského hřiště.

 

dsc00215

 

V Blatě se také nachází malý přístav, kam si můžete dát za poplatek svou loď. Ceny za parkování lodí jsou zde příznivější, než v okolních přístavech. V Blatě je pouze jeden malý obchůdek se smíšeným zbožím a potravinami. Další obchůdek je v sousedním kempu. V blízkosti Blata se nacházejí hezké a čisté kempy situované přímo u moře (kemp Boban, kemp Male Čiste a kemp Čiste). Kemp Boban je z uvedených kempů největší, nabízí kromě míst na karavany a stany také chatky.

 

dsc00214

 

Máte-li rádi turistiku, lze si udělat výlet do pohoří nad Blatem. Část cesty je přístupná i autem, přibližně na úrovni vjezdu do kempu Čiste je z hlavní silnice odbočka stoupající nahoru. Na konci silnice vás čekají dvě restaurace, dále už je cesta přístupná jen pěšky. Čekají vás krásné výhledy na okolní vesnice i blízké ostrovy.

 

dsc00215

 

Drvenik

 

Turistické letovisko Drvenik se nachází 29 km jižně od Makarské. Drvenik je spíše klidnější městečko, nachází se zde několik restaurací, je zde i možnost sportovního vyžití. Z Drveniku vyplouvají trajekty na ostrovy Korčula a Hvar. Cestovní kanceláře tuto skutečnost často opomíjejí zdůraznit, ale musíte počítat s tím, že v letovisku není právě díky trajektům tak čisté a průzračné moře, jako v jiných destinacích Dalmácie.

 

Na jih od Makarské
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!