Do Madridu se mi s rozestupem deseti let podařilo podívat dvakrát. A souhrou okolností pokaždé v červenci, v době, kdy je Madrid rozpálený jako žhavá kamna. Přesto mě však hlavní město Španělska svou atmosférou, památkami a i svými obyvateli okouzlilo! Vám však k jeho návštěvě raději doporučuji jaro nebo podzim, kdy jsou teploty příjemnější…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Moje první cesta do Madridu byla dobrodružná. S kamarádem jsme byli zrovna na cestě autostopem z Portugalska zpět domů do Brna, když nám na silnici zastavil slavný španělský zpěvák (tedy prý slavný, já jsem ho neznala). V autě nám pouštěl své hity, do toho hlasitě zpíval a okolo nás kolem dálnice se míhaly siluety pasoucích se divokých černých býků.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Zpěvák bydlel v samotném centru Madridu a pozval nás k sobě domů. Měl krásnou dceru, mulatku, která nám přinesla občerstvení a mile s námi konverzovala. Byt byl útulný, zařízený v africkém stylu, všude samé suvenýry z cest. Prý by nás nechali i přespat, ale odjíždějí na cesty. Nevadí. Po milé návštěvě nás zpěvák zavezl přímo před brány královského paláce Palacio Real de Madrid, který je oficiálním sídlem španělského krále. Palác je svou plochou 135 000 m2 a se svými 3 418 místnostmi považován za nejrozlehlejší v Evropě.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Protože z Madridu do Brna je stopem ještě cesta dlouhá, od paláce jsme už směřovali na výpadovku směr Zaragoza. Už jsme byli nějakou chvíli pohodlně usazeni v autě, když jsme zjistili, že řidič jede jiným směrem, než jsme chtěli my. Holt domluva ve španělštině se nezdařila. Nechali jsme se tedy vysadit na dálnici, přelezli svodidla a téměř bez vody, s těžkými batohy a ve 40 stupňovém vedru jsme se vydali pěšky zpět do Madridu. Co se zdálo autem jako kousek, nám trvalo ujít 3 hodiny.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Moje druhá cesta do Madridu byla opět s batohem na zádech, ale už ne stopem. Do španělské metropole na letiště Madrid Barajas jsem se svými dvěma přáteli přiletěla z Vídně aerolinkami Airberlin (www.airberlin.com). Do centra města jsme se z letiště dopravili metrem. Je možné ale také využít přímý autobus do centra Aerobus.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Vybaveni turistickou mapou jsme pěšky prošli křížem krážem celé historické centrum města, navštívili jsme místní památky a odpočinuli si v zelených madridských parcích. V Madridu jsme tentokrát strávili dva dny. Pokud si ale chcete prohlídku města vychutnat v klidu, doporučuji raději dny tři.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Co je v Madridu k vidění? Co doporučuji navštívit? Samozřejmě Palacio Real de Madrid, ale co víc? Hned vedle Palacio Real můžete navštívit nejkrásnější madridskou katedrálu Santa Maria la Real de la Almudena. Krásné jsou ale i další kostely v centru města – Iglesia de San Nicolas de los Servitas či Iglesia de Santiago y San Juan Bautista. Nám se podařilo do jednoho z menších kostelů zavítat v době mše. Prožitek mše vedené ve španělštině byl opravdu působivý. Nejprve jsme se trochu báli, že s plně naloženými batohy a v turistickém oblečení budeme u místních v kostele budit pohoršení. Ale oni byli naopak rádi, že jsme se mše zúčastnili a po jejím ukončení se nás se zájmem ptali, odkud a kam dál cestujeme a přáli nám hodně štěstí.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Určitě se projděte také po náměstí Plaza Mayor, můžete si zde vychutnat kafé v jedné z místních kaváren (mne ale ceny odradily). Nasát historickou atmosféru Madridu můžete potulováním se po uličkách čtvrti Los Austrias, nacházející se okolo Plaza Mayor. V Los Austrias najdete také spoustu restaurací nabízejících španělské speciality. Chcete-li se ale najíst levně a při tom si jídlo vychutnat, doporučuji zajít raději do některé z místních malých restaurací ležících v malých uličkách v okrajových čtvrtích Madridu. Do takové, kam nechodí moc turistů, ale zato zde chodí posedět nad dobrým jídlem a sklenkou vína místní obyvatelé. Doporučuji ochutnat paellu de marisco (typicky španělské jídlo z rýže s mořskými plody) či arroz negro (černá rýže) podávanou s kalamárami či s gambas (krevetami).

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Turisty oblíbené je také zelené náměstí Plaza de Espaňa, kde můžete obdivovat bronzovou sochu Dona Quichota a Sancha Panzy stojící u památníku spisovatele Miguele Cervantese. Svou impozantností nás uchvátil monumentální Palacio de Cibeles ležící na Plaza Cibeles v blízkosti Paseo del Prado. Náměstí Plaza Cibeles v centru Madridu krom paláce vévodí také fontána ležící uprostřed náměstí.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Až budete unaveni prohlídkou města, zavítejte do některého z městských parků. My jsme po celodenním chození šli hledat odpočinek do Jardindel Campo del Moro a Parque de Atenas, ležících hned vedle královského paláce Palacio Real. Oblíbený je také Parque de Retiro ležící prakticky v centru Madridu. Protože nám však ve 40 stupňovém červencovém horku stín stromů k ochlazení nestačil, pokračovali jsme (pěšky!) až dál k jezeru Lago de la Casa de Campo ležícímu na západ od centra města v největším madridském parku Casa de Campo (1 750 ha). Bohužel se k našemu zklamání v jezeře nedalo koupat (aspoň se tedy nikdo nekoupal), obdivovali jsme tedy aspoň kačenky a loďky plující na jeho hladině.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

V Madridu, ale i v jeho okolí, se nachází množství dalších míst, které stojí za to navštívit. Do Madridu se tedy určitě vydám znovu. A Vám doporučuji navštívit hlavní město Španělska také!

 

Magdalena S

Na dva skoky v rozpáleném Madridu
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!