Musím mít mezinárodní očkovací průkaz, když cestuji mimo Evropu?

Musím mít mezinárodní očkovací průkaz, když cestuji mimo Evropu?

Cestujete mimo Evropu a nejste si jisti, zda budete potřebovat mezinárodní očkovací průkaz? Kde se takový průkaz shání, kolik Vás to bude stát a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím článku.

Pro koho je mezinárodní očkovací průkaz určený?

Mezinárodní očkovací průkaz (International Certificate of Vaccination) doporučuji pro všechny cestovatele, kteří se chystají za hranice EU na dlouhodobější pobyt, nebo do zemí, které doklad o očkování dokonce vyžadují. Pokud cestujete často do exotičtějších krajin, měl by být mezinárodní očkovací průkaz samozřejmou součástí Vašich dokumentů.

<

Kolik mezinárodní očkovací průkaz stojí?

Vystavení průkazu stojí 100,- Kč. Zároveň Vám lékař vypíše i očkování z klasického českého průkazu a potvrdí jej razítkem. Každé další očkování je potom zpoplatněno zvlášť. Většinou se částky pohybují do 1000,- Kč.

K čemu očkovací průkaz slouží?

Mezinárodní očkovací průkaz slouží jako dokument prokazující, která očkování máte za sebou. Obsahuje také důležité informace o jeho majiteli (telefonní číslo na první pomoc, číslo pasu, zdravotní kartu – krevní skupiny, alergie, apod.). Výhodou je i to, že je na průkazu napsané, do jakého data Vám daná očkování působí.

Z jakých částí se očkovací průkaz skládá?

Mezinárodní očkovací průkaz se skládá ze 2 částí:

1. Certifikát o platném očkování nebo profylaxi (International Health Regulations).
2. Vlastní Mezinárodní očkovací průkaz.

Kde získat mezinárodní očkovací průkaz?

Očkovací průkaz Vám vystaví v očkovacím centru, která se nachází v každém větším městě. Více informací naleznete zde >>

Na co si dát pozor

Názvy očkování a další podrobnosti by měly být psané v angličtině nebo francouzštině. Poproste lékaře, aby záznam o očkování napsal čitelně, v opačném případě nebudete vědět ani vy, ani osoby, které Váš průkaz budou kontrolovat, oč se jedná, a to je v cizině poměrně nepříjemné.

Údaje v průkazu (kromě jména, data narození, apod.), vyplňujte obyčejnou tužkou. Je to proto, abyste jej například v případě změny zdravotní pojišťovny, apod., mohli vygumovat a přepsat. Některé části jsou samozřejmě povinné vyplňovat propiskou (vakcíny) a nesmí být ani přeškrtnuté. Číslo cestovního pasu vyplňte také tužkou, protože expirace dokladu po nějaké době vyprší a poté byste museli měnit i očkovací průkaz.

Do jakých zemí je nutné tento průkaz mít a proti čemu být očkován?

Jedinou chorobou, proti které je povinné se očkovat, je žlutá zimnice. Očkování je povinné při cestách do endemických oblastí. Nebo i při přejezdu přes tyto země. Týká se to především afrických zemí a Střední a Jižní Ameriky.Patří sem např. Kongo, Francouzská Guyana, Mali, Kamerun, Rwanda nebo Togo.

Kompletní seznam zemí, kam je povinné být očkován a kam je doporučeno být očkován naleznete zde >>