Místní speciality, které musíte ochutnat na dovolené ve Španělsku!

Místní speciality, které musíte ochutnat na dovolené ve Španělsku!

Španělsko, to nejsou jenom pláže, krásná příroda a rozmanitá architektura, ale také jedinečná kuchyně. Jaké tradiční speciality musíte na své dovolené ve Španělsku ochutnat? A jak je sehnat co nejlevněji?

Zájezdy do Španělska, naleznete zde.

<

Paella

Paella je španělský národní pokrm, který se připravuje zrýže, masa nebo mořských plodů, zeleniny a koření. Paella pochází původně zValencie a místní obyvatelé jsou na tento pokrm náležitě hrdí. Uvařit ji tu umí téměř každý. Paella je však spíše mužskou specialitou, jelikož její příprava je zdlouhavá a muži se u ní scházejí se skleničkami piva a diskutují, zatímco se pokrm vaří vmělké pánvi nad ohněm. Nádoby na přípravu paelly všech druhů, velikostí a barev se dají sehnat na centrálním trhu ve Valencii. Původní paella se nazývá Paella Valenciana a skládá se zrýže a kuřecího a králičího masa. Oblíbený typ paelly smořskými plody (Mariscos) vznikl až později a nejde o pravou valencijskou paellu. Já však na paellu smořskými plody nedám dopustit, je výtečná.

Paella na trhu

Tapas

Tapas patří mezi španělské národní pokrmy, přestože jde spíše o způsob stolování. Tapas se totiž přezdívá jednohubkám, které nabízí většina španělských restaurací a barů. Jde o různé druhy šunky, klobásek, slaniny a jiných uzenin, zralých sýrů, ančoviček či oliv. Vrestauraci či baru je těmto pochutinám většinou vyhrazen koutek, ze kterého si hosté vybírají. Platí se jednotná cena za plný talířek, ke kterému dostanete na zakousnutí pečivo. Cena se pohybuje kolem 5 euro dle restaurace. Moje španělská hostitelka mi vysvětlila, že tapas vzniklo ztoho důvodu, že číšníci zakrývali sklenice snápoji tenkými plátky chleba, aby do nich nenapadal hmyz. Později se kchlebu začaly přidávat chutnější věci na zakousnutí, a tak vzniklo tapas. Nejprve bylo knápojům zdarma, což už však dnes neplatí.

Tapas a sangria

Tortilla patata

Tortilla patata je dalším španělským národním pokrmem. Tomuto jídlu se jinak říká španělská omeleta. Jde o vysokou placku zvajíček a brambor srůznými příchutěmi. Např. scibulovou či chorizo příchutí. Španělskou omeletu můžete vyzkoušet jako součást poledního menu vrestauraci, často ji takto nabízejí. Je taktéž stálou součástí jídelního lístku většiny španělských restaurací. Supermarkety prodávají tento pokrm předpřipravený vchladničkách. Pokud chcete ušetřit, zakupte si ho a doma pouze sami ohřejte. Verze tortilly pataty ze supermarketu není vůbec špatná.

Gazpacho

Gazpacho je studená polévka, která pochází zAndalusie. Chladná polévka je praktickým pokrmem zvlášť vteplých dnech, kterých je vAndalusii mnoho. Po objevení Ameriky se do Španělska dostaly rajčata a papriky, ze kterých se gazpacho připravuje. Ostatní suroviny se mohou silně lišit, jelikož snad každá rodina vAndalusii má svůj originální recept na gazpacho.

Chorizo, Jamón

Bez toho, aniž byste ochutnali sušenou vepřovou šunku jamón nebo pikantní klobásu chorizo, jako byste ani nenavštívili Španělsko. Místní obyvatelé uzeniny zkrátka milují. Jsou jim vyhrazeny obrovské prostory vkaždém obchodu spotravinami a samozřejmostí jsou specializované obchody. Existují také šunkové bary, kterým se říká Museo de Jamón a setkat se snimi můžete převážně vMadridu. Místní sem chodí na pivo, ke kterému si objednávají talířek sušené vepřové šunky nebo choriza. Zakusují je jen tak samotné nebo skouskem pečiva. Často si jimi dokonce plní croissanty, což je překvapivě chutné.

Španělská prodejna šunky

Bocadillo, Churros, Fartons

Důležitou součástí španělské kuchyně je čerstvé pečivo. Snad vžádné zemi nepotkáte tolik pekáren a bister, které mají vnabídce plněné čerstvé bagety tzv. bocadillo. Pekárny bývají často zároveň cukrárnami a nabízejí španělské churros a farjons. Churros jsou smažené vroubkované tyčinky, které se podávají nejčastěji shorkou čokoládou nebo kávou. Pozor, churros jsou velice tučné a mastné. Chutnější jsou tzv. fartons, což je dlouhé sladké pečivo, které se podává snápojem horchata.

Nápoje

Kvýbornému jídlu patří dobré pití. Snad každý znás zná španělskou sangrii – nápoj zčerveného vína, kapky brandy a pomerančové šťávy. Podává se sledem a plátkem pomeranče. Sangria není ve Španělsku levná, za skleničku zaplatíte přibližně 3 eura. Vněkterých restauracích či barech to může být méně, ale pozor, aby vám nenamíchali červené víno sFantou. I stímto „podvodem“ jsem se ve španělské restauraci setkala. Španělsko je vůbec zemí vína, obzvláště vokolí Valencie. Víno je ve Španělsku běžným pokrmem kobědu i večeři. Restaurace nabízejí menu, které téměř vždy obsahují právě skleničku vína a vodu. Pivo Španělé také pijí, ale méně a jde o společensky „horší“ nápoj. Pivo seženete vbarech už za 1 euro. Tradiční šumivé víno zKatalánska se nazývá Cava a bývá bílé nebo růžové. Kdostání je především vBarceloně. Ve Valencii zase často narazíte na Tinto de verano – osvěžující nápoj zčerveného vína, sody, citrónu a ledu. Valencie je známá také nápojem zvaným Horchata. Horchata vypadá jako mléčný nápoj, který však není zmléka, ale zvody a tygřích ořechů.

Víno z Valencie

Restaurace

Kromě klasických restaurací (restaurante), které nabízejí tradiční španělské pokrmy, narazíte ve Španělsku na mnoho tapas barů. Vtěch nečekejte teplé jídlo, ale koutek sjednohubkami tapas. Cervecería či brasserie se přezdívá hospodě. Snad nejčastěji ve Španělsku potkáte tzv. pasteleríe. Jde o pekárny, které nabízejí sladké i slané pečivo a jsou u Španělů velice oblíbené. Možná je tomu tak zdůvodu nižších cen, za které se lze vpasteleriích najíst. Restaurace jsou poměrně drahé. Dále jsou ve Španělsku samozřejmě klasické bary a kavárny. Setkáte se i sjiž zmíněnými museo de jamón.

Jak ušetřit

Mám pro vás několik tipů, jak ušetřit, a přesto si užít kvalitní španělskou kuchyni. První rada zní – pokud můžete, choďte do restaurací při výletech ve větších městech. VMadridu, Barceloně či Valencii existuje velká konkurence, která stahuje ceny dolů. Restaurace si konkurují především cenami za denní menu (standardně obsahuje předkrm, hlavní chod, dezert, nápoj a vodu). Ve větších městech seženete dobré menu už od 7 euro, zatímco vněkterých menších městech budete mít problém dostat se pod 15 euro. Ceny se liší také vzávislosti na denní době. Vpoledne jsou menu vždy levnější než večer. Dejte si také pozor na odlišné ceny uvnitř restaurace a na zahrádce nebo terase. Venkovní stoly jsou oblíbenější a často bývá stolování u nich dražší – tuto informaci najdete vjídelním lístku nebo na nabídkových kartách. Počítejte stím, že kceně vám bude připočten kuvér, který může být i několik euro na osobu. Zjistěte si pro jistotu jeho výši dopředu. Využívejte místní slevové vouchery. Stejně jako u nás i ve Španělsku můžete ušetřit mnoho % zceny pokrmů, když vyrazíte do restaurace spředem zakoupeným slevovým voucherem. Španělské portály, které tyto slevy na místní pokrmy nabízejí, jsou např. www.groupon.es nebo es.groupalia.com.