Jako je tomu většinou, letenky Praha-Londýn byla poměrně spontánní koupě, když jsem narazila na jeden z výprodejů u Wizzair. Zpátečního letenky pro jednoho nás vyšly na něco kolem sedmi stovek. To je vlastně celý ten zakopaný pes Londýna – v poslední době je tolik možností jak se tam dostat, že ceny letenek klesají velmi nízko a zpáteční letenky pod 1000 korun nejsou takovými vyjímkami. Problém je ovšem v tom, že k letence je nutné si připočítat nejenom výdaje na místě, ale zejména ještě dopravu z letiště (pro Wizzair se jedná o Luton) do centra, která v mnoha případech vyjde dráž než samotné letenky. Hodinová cesta vlakem vyjde v jednom směru na zhruba 17 liber, což se za round-trip dostáváme v přepočtu na cca 1000 korun, tudíž vyšší cenu než akční letenky. A to je ve výsledku jediná věc, která mě odrazuje od častějších návštěv.

 

 

 

Mým velkým štěstí je to, že mám v Londýně příbuzné a nemusím řešit ubytování, které mi jen z krátkého průzkumu přišlo poměrně drahé. Byli jsme tedy ubytování poměrně blízko centru v Barbicanu, tudíž hned za rohem od katedrály St. Paul. V Londýně jsem byla již mnohokrát, ale teď to bylo poprvé (skoro) na vlastní pěst a byl to pro mě výlet, na kterém jsem si asi nejvíce  užívala to, že jsem opravdu v Londýně a že tam na (necelý) týden „žiju„. Tomu samozřejmě i přispívala rodinná atmosféra, pohodový režim a možnost si nakupovat a vařit vlastní jídlo. Celkově z toho ale vyplynul fakt, že navzdory tomu, že se jednalo pravděpodobně o můj nejoblíbenější výlet poslední doby, skoro vůbec jsem nefotila. Minimálně v porovnání s jinými cestami 🙂 Pojmu to tedy spíše jako souhrn tipů, kam se vydat.

 

 

 

 

Londýn je natolik ikonickým městem, že by snad každý zvládl vyjmenovat mnoho památek. Pro mě se paradoxně jedná o věci, které mě už tolik neberou, protože jsou právě poměrně „ohrané“ a také jsem již měla možnost je vidět několikrát. Přesto se jedná o místa, která ale nelze v Londýně minout, stoprocentně ne, když jste zde poprvé, a i pro xtou návštěvu je příjemné se kolem projít. Nemyslím, že existuje univerzální doporučená trasa, kterou památky vzhledem k jejich množství procházet, i my jsme je spíše rozdělili do několika dny a prokládali netradičnějšími místy, ale vypsala jsem určitou „top 10“, které jsou vzásadě nutností:

 

 • Big ben + Parlament
 • London Eye
 • Westminster Abbey + Westminster Cathedral
 • Buckinghamský palác
 • Hyde Park
 • Piccadilly Circus
 • Trafalgar Square
 • Tower of London + Tower Bridge
 • Royal Observatory Greenwich + Cutty Sark
 • St. Paul’s Cathedral

 

 

 

Kromě těchto typických ikon jsou i další místa, která možná nejsou natolik tradiční a známá, ale také rozhodně stojí za návštěvu. Mým oblíbeným místem je například galerie Tate Modern, do které je vstup zdarma a má velmi příjemné prostředí staré továrny, skvělou expozici a často jsou zde zajímavé výstavy. Kromě toho lze také vyjet výtahem až nahoru komínu, ze které je krásný výhled a také malá kavárna. Dále je určitě dobré rozhodnutí se projít „The City“, neboli čtvrtí plnou nových moderních budov jako je ikonická The Gherkin, The Shard nebo „Walkie Talkie„. Pro milovníky nakupování či lidé se sklony k sebevraždě je zde Oxford Street a Regent Street – dle mého názoru je zde ale obrovské množství lidí v jakoukoliv dobu a rozhodně bych tu nedokázala strávit celý den. Pokud dospějete ke stejnému názoru jako já, zamiřte do blízké čtvrti Soho, která je o něco méně přelidněná a navštivte některý z menších podniků.

 

 

 

 

Londýn je také místem kde se odehrávalo mnoho seriálů a filmů a je tedy i městem kde se střetává mnoho světů. Velmi typickým je Harry Potter. Kromě filmových studií je zde například reálné nádraží King’s Cross, na které se „nachází“ nástupiště 9 a 3/4. Již dlouho byla v hlavní hale vybudovaná kamenná zeď, do které se „zanořoval“ vozík na zavazadla a šlo se na tomto místě vyfotit. Bohužel někdo dostal skvělý obchodní nápad a nyní se na možnost vyfotit se stojí dlouhá fronta a fotí vás profesionální fotograf, samozřejmě za obrovskou sumu. Hned vedle je také krámek s merchem, bohužel i zde jsou ceny neúměrně vysoké. Další londýnskou ikonou je detektiv Sherlock Holmes. Toho lze navštívit v jeho domě na Baker Street, kde je vytvořeno muzeum a je zde také Sherlokova socha. Posledním „fandomem„, který jsou zvolila jsou Whovians, neboli fanoušci seriálu Doctor Who. Na ulici Earls Court je pozůstalý Police Box, který sice není přímo jako Tardis, ale zase je autentický. Dále od města se nachází i krámek s merchem Doctora Who a muzeem. 

 

 

 

 

Nedílnou součástí Londýna jsou také trhy. Na mnoho menších lze narazit vzásadě všude, za ten nejvýznamnější bych asi považovala ten v Camdenu, který je obrovský. Sice už není natolik bizardní a punkový jako asi býval kdysi, přesto je to skvělá atmosféra a místo kde se dobře najíst. Určitě doporučuji se zde projít kolem kanálu, což je skvělá a příjemná procházka. Dalším větším trhem je Borough Market, který se nachází uvnitř velké haly a v některé dny jsou trhy i před ní, zejména stánky s nejrůznějším jídlem (my ochutnali masový koláč, který byl výborný). Uvnitř je spíše klasický trh s potravinami, ale překvapilo nás, jak výhodně lze nakoupit například ovoce (košík jahod za libru, stejně tak 3 avokáda…neuvěřitelné ceny v porovnání s Prahou). Posledním zmíněný trhem je menší, ale o to zajímavější Maltby Street Market, který se nachází v postranní uličce u tratě a jedná se o vyloženě hipsterovskou věc s těmi nejzvláštnějšími pokrmy, nejzvláštnějším restauračním vybavením a také tou nejzajímavější atmosférou kuchyní z celého světa 🙂

 

 

 

Co ještě zmínit v závěru?

 • I když odstraňují červené budky, určitě na nějakou narazíte – vyfoťte se 🙂
 • Dejte si Fish and Chips, dokonce i vedle Toweru je lze pořídit pod deset liber, i když věřím, že to nebude ta nejlepší a nejtradičnější receptura.
 • V Londýně je populární „Sunday Roast„, který nabízí mnoho pubů. Jedná se o zvyk kdy se chodí místní najíst do hospod nejrůznějšího pečeného masa (sorry not sorry vegans), které je doplněné například i anglickým puddingem (který nemá s tím naším nic společného, spíše připomíná langoš).
 • Pokud máte tu možnost, nakupujte v supermarketech jako je Tesco či Marks and Spencer a zkuste si uvařit doma 🙂 U některých surovin nás překvapilo, že nebyly vůbec drahé a je to levnější a zábavnější varianta, jak ochutnat místní jídlo. Určitě také nevynechejte bagely ke snídani, přestože to není čistě anglická záležitost.
 • Pořiďte si Oyester card a zvolte si vhodnou strategii používání metra versus chození pěšky. Doprava je to, za co pravděpodobně utratíte nejvíce peněz. 

 

 

 

Výsledek mé cesty je rozhodně ten, že jsem do Londýnu zamilovaná ještě více než dříve a ráda bych se brzo vrátila, prozkoumala ještě více neturistických míst a možná udělala update k tomuto článku. Jen musím zhodnotit výhodnost doby strávené v Londýně versus šílené peníze za vlak z letiště 🙂

Veronika K

(více fotek na mém Instagramu)

Jak mě už po xté uchvátil Londýn
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!