Láká vás spatřit nekonečnou Saharu, navštívit berberské vesničky v pohoří Vysoký Atlas, relaxovat na sluncem zalitých plážích, poznat královská města plná pamětihodností, trhů a arabské kultury a ochutnat jedinečnou kuchyni plnou rozličných vůní a chutí? Pak je Maroko tím pravým místem pro vaši dovolenou. V průběhu prosince jsem procestovala téměř celé Maroko a ráda vám poradím, co v Maroku stojí za to vidět a zažít.

 

 

Sahara

Sahara svojí nespoutaností láká mnoho cestovatelů. Na tuto největší poušť světa si můžete uspořádat výlet z osady Merzouga, která je výchozím bodem při výletech do pouště. Zdejší zážitkové agentury vám umožní procházky po opuštěných písečných dunách nebo projížďku na velbloudech. Sahara však není pouze o nekonečném písku – daleko před hranicemi pouště se nacházejí velmi zajímavá městečka, kde pomalu začíná pouštní krajina Sahary. Půda je zde písečná, téměř bez rostlin a domy jsou postaveny z hlíny. Jedním z těchto měst je i Ait Ben Haddou. Ait Ben Haddou se pyšní dochovaným ksarem, hliněnou pevností ze 17. století, zapsanou na seznamu UNESCO. Jde o pohádkové místo, které rozhodně stojí za vidění.

 

Ait Ben Haddou
Ait Ben Haddou/Foto: Samocestování

 

Vysoký Atlas

Vysoký Atlas je marockým pohořím, které je typické berberskými vesničkami. Navštivte např. Imlil – vesnici, která leží pod vrcholem nejvyšší hory pohoří Jebel Toubkal a poznejte berberskou kulturu. Uvidíte zdejší obyvatele, jak pasou na svazích hor kozy, prodávají turistům vzácné přírodní kameny různých barev nebo jezdí na oslech. Typickým berberským oděvem jsou hábity se špičatými kapucemi. V jedné ze zdejších restaurací můžete ochutnat nejslavnější berberské jídlo zvané tažín. Ti zdatnější mohou také podniknout výstup na nejvyšší horu Vysokého Atlasu Jebel Toubkal. Ti méně zdatní jistě uvítají možnost projet si Vysoký Atlas autem, zdolávat prudké serpentiny a kochat se výhledem na špice zasněžených hor zalité sluncem, terasovité zahrady i rozkvetlé kaktusy.

 

 

Vysoký Atlas
Vysoký Atlas/Foto: Samocestování

 

 

Filmové ateliéry Varzazat

Návštěva Varzazatu potěší především filmové nadšence. Nacházejí se zde totiž dvě proslulá natáčecí studia světového formátu. Nové studio, kde vznikají současné filmy a starší studio, ve kterém se točil např. Lawrence z Arábie nebo Ježíš Nazaretský. Za poplatek v přepočtu zhruba 100 Kč je možné jedno ze studií navštívit a vidět natáčecí haly, šatny i rekvizity z různých filmů. Velkým zážitkem je také výlet k nedalekým kulisám v poušti, kde vznikaly scény např. z filmu Království nebeské nebo seriálu Hra o trůny. Pokud se vám poštěstí, budete svědky natáčení některého z nových filmů. Ve Varzazatu stojí za vidění ještě hliněná pevnost Taourirt.

 

 

Varzazat
Varzazat/Foto: Samocestování

 

Marocká kuchyně

Na dovolené v Maroku nesmíte opomenout ochutnat místní kuchyni. Pokud se ubytujete u marockých obyvatel, jistě vás čeká tradiční uvítací rituál s celou rodinou u kulatého stolu, při kterém se podává medové nebo ořechové cukroví a marocký čaj. Marocký čaj je silně slazený mátový čaj, který se servíruje ve stříbrné konvici. U stolu vám hostitel z výšky přibližně jednoho metru nalije čaj do broušené skleničky, aniž by vylil jedinou kapku. Ke snídani se v Maroku nejčastěji servírují různé druhy placek s medem či máslem nebo marocký chléb zvaný hercha. K obědu a večeři se podávají pokrmy berberské kuchyně, jako je tažín (maso se zeleninou připravované společně ve speciálním špičatém hrnci), kuskus (pšeničná krupice podávaná s masem a zeleninou) a harira (hustá polévka z cizrny). V Maroku se samozřejmě setkáte také s pokrmy arabské kuchyně, jako je chawarma (kousky grilovaného masa), kebab, kefta (karbanátky) apod. Typickou přílohou pro tyto pokrmy je arabský chléb. Z ovoce jsou pro Maroko typická granátová jablka a opuncie. Výborné jsou marocké sladkosti v podobě různých medových a ořechových sušenek a pečiva, ořechy v karamelu, sladké datle, ovocné koktejly atd. Maročané jako muslimové příliš nepijí alkohol a nekouří. Místo do hospody chodí do „Salon de Thé“ na typický marocký čaj nebo si dopřávají vodní dýmku.

 

 

Tažín
Tažín/Foto: Samocestování

 

Královská města

Marakéš

Marakéš je snad nejkouzelnějším městem celého Maroka. Téměř všechny budovy centrálního Marakéše mají střešní terasy, ze kterých je úchvatný výhled na tisícovky dalších teras města. V Marakéši tedy neopomeňte posnídat nebo povečeřet na střeše vašeho ubytování a užít si jedinečné marocké stolování. V centru města stojí za vidění Kotúbijská mešita se 70 metrů vysokým minaretem, impozantní palác El-Badi, který byl svého času považován za nejkrásnější palác světa, palác de la Bahia se zajímavou architekturou a proslulé náměstí Djemaa el-Fna. Na tomto náměstí nakoupíte překrásné marocké suvenýry a budete moci shlédnout představení pouličních umělců s kobrami i opičkami nebo si nechat namalovat složité ornamenty na kůži henou od místních žen.

 

 

Trhy Marakeš
Trhy Marakeš/Foto: Samocestování

 

Rabat

V královském hlavním městě Rabatu je toho mnoho k vidění. Za návštěvu stojí areál s římskými ruinami zvaný Chellah, na jehož pozůstatcích hnízdí desítky čápů, dále vysoká Hassanova věž (osamocený minaret, který se měl stát nejvyšším minaretem světa, ale nebyl nikdy dokončen), přilehlé bílé mauzoleum, původní pevnost s andaluskými zahradami, přístav nedaleko pláže i medina (staré město) s množstvím prodejců nabízejících berberské koberce, šperky, bronzové nádobí, stříbrné čajové konvice, arganový olej, datle, fíky, sladkosti z ořechů a medu i mnoho dalšího.

 

 

Rabat
Rabat/Foto: Samocestování

 

Fez

Fez je překrásným městem, jehož medina je plná úzkých křivolakých uliček a prodejců se zajímavými předměty. Medina je obehnaná dochovanými hradbami a je do ní možné vstoupit jednou z krásných bran, např. Bab Boujloud. Hlavním lákadlem Fezu jsou místní koželužny, které jsou zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Z jedné z teras nad obchody s výrobky z kůže můžete spatřit místo, kde se po dlouhé generace vyrábí a barví kůže, která je světově proslulá svou kvalitou. Hotová kůže je odvážena na oslech, protože jinak není možné ji úzkými uličkami mediny transportovat.

 

Fez
Koželužny Fez/Foto: Samocestování

 

 

Casablanca

Casablanca je proslulá mešitou Hassana II., která se řadí mezi jedny z největších mešit na planetě. Je skutečně impozantní. Mešita je celá z béžového mramoru a vypadá jako z pohádky.  

 

 

Casablanca
Casablanca/Foto: Samocestování

 

Přeji vám krásnou dovolenou v Maroku!

Maroko: poznejte s námi Saharu, Vysoký Atlas i arabskou a berberskou kulturu
Štítky:                            

5 komentářů u „Maroko: poznejte s námi Saharu, Vysoký Atlas i arabskou a berberskou kulturu

 • 27.12.2017 (21:03)
  Trvalý odkaz

  Moc hezká reportáž, mám stále představu, že Maroko je nebezpečná země….

  Reagovat
  • 28.12.2017 (19:26)
   Trvalý odkaz

   Děkuji za komentář. Maroko dle mého názoru není vůbec nebezpečná země. Lidé jsou velmi přátelští a tolerantní k turistům a služby jsou na vysoké úrovni, takže opravdu není čeho se obávat. Maroko je úrovní služeb podobné spíše Evropě než Africe.

   Reagovat
 • 27.12.2017 (22:01)
  Trvalý odkaz

  Před 3 týdny jsem se odtamtud vrátil, vřele doporučuji. letěl jsem z Wroclawi Ryanem, zpáteční cca 1800+ ubytování v hostelu v Tamraghtu (kousek od Agadiru) za 63 éček za 7 nocí se snídaní. Podíval jsem se i „berbertaxi“ za pár dirhamů po okolí a pak sdíleným taxi+busy do Saharských městeček a třeba i si skočit do laguny v Paradise valley. Jen bacha na berberskou pohostinnost, zahltí tě dárečky, pohostí tě čajem, tajinem, ale pak předpokládají, že si u příbuzných, či známých koupíš pár suvenýrů a dirhamy lítaj, jak Babišovy předvolební sliby 😉

  Reagovat
  • 28.12.2017 (19:27)
   Trvalý odkaz

   Děkuji za postřehy. Maroko je opravdu nádherná země, která toho nabízí mnoho k vidění a navíc je velmi levná, jak píšete. Jde tedy o naprosto skvělou destinaci pro nízkonákladové cestovatele.

   Reagovat
 • 7.7.2018 (20:36)
  Trvalý odkaz

  A jak je to tam třeba s koupáním v moři?Maroko mě celkem dost láká už delší dobu…Marek.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!