Malta je ostrovní stát ležící ve Středozemním moři nedaleko jižních břehů Sicílie. Jedná se o oblast plnou historických památek postavených Féničany, Římany a Maltézskými rytíři. Mimo to je však Malta oblíbená jako dovolenková destinace vyhlášená krásnými plážemi a rušnými letovisky.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

 

1.Den – Mosta a Attard
 
Výlet po vnitrozemských perlách Malty začneme v  květinami vyzdobeném města Mosta. V něm navštívíme monumentální rotundu Mosta ležící v  srdci města. Po prohlídce rotundy pokračujeme pěšky kolem vinic Meridiana a skrze národní park Ta Qali do sousedního města Attard.

Attardu se nachází pompézní palác San Anton, jenž otevírá i některé ze svých vnitřních prostor. Nicméně možná ještě zajímavější bude prohlídka okolních zahrad s letním divadlem.

 

 
2.Den – Valletta, Hypogeum a Sliema
 
Jednodenní výlet po okolí hlavního města Valletta začneme u nedalekého Hypogea. To se prakticky celé nachází pod zemí, a vyplatí se proto předem si objednat prohlídku vnitřních prostor. Po prohlídce Hypogea se přesuneme k nedalekému chrámu Tarxien, od kterého již pokračujeme do města Sliema.

V  něm si vystačíte s prohlídkou katolického kostela Stella Maris Parish a můžete pokračovat na hlavní bod programu – hlavní město Valletta. V hlavním městě si projdeme historické centrum rozkládajícím se na poloostrově lemovaným přístavišti. Nejpozoruhodnější památkou ve Valettě je jednoznačně katedrála sv. Jana s přilehlou fontánou Triton. Po prohlídce katedrály se přesuneme ještě dále k  pevnosti St. Elmo, ze které je vidět i sousední opevnění Rikazoli.

 


 

 
3.Den – Marsaxlokk a Blue Grotto
 
Celodenní výlet po jižním pobřeží Malty začneme v  malém přístavišti Zurieq, odkud v dopoledních hodinách vyplouvají výletní lodě k  nedalekým jeskyním Grotto. Vyplatí se plavbu naplánovat zhruba na poledne, kdy sluneční paprsky vytvoří na skalách unikátní modrou mozaiku. Po plavbě k jeskyním se pojedeme východně do rybářské vesničky Marsaxlokk, která je vyhlášená rybími restauracemi a městským tržištěm.

 

 

 

 
4.Den – Mdina a Rabat
 
Výlet po dvou dnes prakticky sloučených historických městech na západním pobřeží začneme přímo v historickém centru u katedrály sv. Pavla. V ní si prohlédneme nejen zdobené interiéry, ale také podzemní katakomby a přilehlou kapli sv. Agáty.

Po prohlídce katedrály pokračujeme prohlídkou středověkého centra. Nedaleko katedrály se nachází vstupní brána Mdina, od které dále pokračujeme k Řecké bráně a bráně Torre dello Standardo. Abychom zkompletovali prohlídku centra, navštívíme ještě středověké panské domy Palazzo Santa Sofia a Palazzo Costanzo, ležící nedaleko katedrály.

 

 

 

 
5.Den – Ostrov Comino
 
Během dovolené na Maltě stojí za to si vyhranit čas alespoň na jednodenní prohlídku přilehlého ostrova Comino, na který denně vyplouvají lodě z  přístavu ve Vallettě. Výlet po ostrově začneme nejdříve prohlídkou historických památek u opevněné věže Santa Maria, která měla chránit ostrov před piráty a dodnes slouží jako námořnická základna.

Po prohlídce opevněné věže se přesuneme k  nedalekému klášteru ze 17. století sloužícímu jako špitál. Poté nás čeká návštěva malebné oblasti Modrá laguna vyhlášené nádhernými písečnými plážemi a bohatým podmořským životem (doporučuji brýle a šnorchl do batůžku).

 

 

 

Malta na 5 dní – tipy na výlety
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!