Madeira je portugalský ostrov ležící nedaleko severních břehů Afriky v Atlantickém oceánu. Jedná se tak o destinaci s celoročně teplým klimatem, která proslula překrásnými tropickými zahradami a sopečnou krajinou. Pokud plánujete výlet do této čarokrásné krajiny, připravili jsme pro vás itinerář plný mnoha zajímavých míst.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

1.den – Funchal

Funchal je největším městem na ostrově a nabízí mnoho zajímavých míst k poznání. Hlavní město působí klidným tempem a je příjemným mixem portugalské kultury se špetkou té madeirské. Naleznete zde krásné zahrady, kouzelné kostely a příjemné kavárny.

Pokud si ráno přivstanete, doporučuji navštívit místní trhy Mercado dos Lavradores s rybami, masem, ovocem, zeleninou atd. Snad každý prodejce bude nabízet něco k ochutnání a samozřejmě očekává, že něco zakoupíte, ale to je samozřejmě na Vás. Trhy jsou otevřeny od pondělí do pátku 7-20h, v sobotu 7-14h. V neděli a svátky je zavřeno. Doporučuji však trhy navštívit brzy ráno, kdy je nabídka zboží čerstvá.

Dále můžete navštívit místo Jardim Tropical Monte Palace, tropickou botanickou zahradu o rozloze 70 000 m2. Dopravit se tam můžete buď pomocí autobusových linek číslo 20, 21, 22 nebo 48 dopravce Horários do Funchal nebo můžete využít kabinkové lanovky, která Vás doveze z centra města až k hlavnímu vchodu botanické zahrady (ceny od €10 za dospělou osobu).

Během pozdního odpoledne či večera doporučuji procházku podél pobřeží, navštívit přístav či v jednom místním barů, např. Barreirinha Bar Café, vychutnat si vyhlášený drink poncha a později můžete ochutnat madeirskou specialitu, chléb Bolo Do Caco.

 

 

 

2.den – západní pobřeží

Při předpokladu, že máte vypůjčené auto, je naším dalším bodem v itineráři malá rybářská vesnička západně od Funchalu, Camara de Lobos. Můžete se zde pokochat barevnými loďkami v kontrastu s šedivými skalami.

Další zastávkou je jeden z evropských nejvyšších útesů, na který jsou Madeiřané náležitě pyšní, Cabo Girão. Naskytne se Vám krásný výhled na okolí a můžete se projít po prosklené podlaze ve výšce 590 metrů. Na oběd se můžete zastavit například v jedné z restaurací ve městě Ribeira de Brava a dále pokračovat do Praia da Calheta, kde se nachází jedna z mála písečných pláží, avšak uměle vytvořených. V létě se zde konají různé festivaly.

Na trase budete projíždět Jardim Do Mar, které je v pozadí zdobeno banánovými plantážemi, které jsou zavlažovány pomocí levád a naskytne se Vám zde krásný výhled na vesnici a oceán. Pokračujte až do města Porto Moniz, které se vyznačuje přírodními vulkanickými jezírky, ve kterých se za příznivých podmínek lze koupat. V zimě se o zde o útesy rozráží vlny Atlantického oceánu.

 

 

 

3.den – východní pobřeží

Navštivte městečko Santa Cruz, kde se můžete projít pro krásné oblázkové pláži a nabízí se zde i možnost sledovat přistávání letadel na přistávací dráze letiště Santa Catarina, která zasahuje až do oceánu. Další krátkou zastávkou může být Machico, kde je další jedna z mála písečných pláží s dobrým přístupem do vody. Rozhodně bych nevynechal bod na východním výběžku Ponta do Furado, kde se nabízí krásné výhledy na oceán a zažijete trošku turistiky po zdejších kopcích. Pokračujte dál směrem k městečku Santana, které se vyznačuje svými typickými pasteveckými domečky, obvykle červené barvy a slaměnou střechou.

Poslední zastávkou by mohlo být město Sao Vicente, které je známé především svými lávovými jeskyněmi a téměř 700 metry lávových tunelů. Prohlídka s průvodcem (v angličtině nebo portugalštině) zabere cca 30 minut. Počítejte se vstupným cca €8. Cestu zpět můžete zvolit znovu vnitrozemím skrze vybudované tunely.

 

 

 

4.den – pěší turistika

Madeira je cílem především turistů, kteří vyhledávají místní krajinu a treky podél levád. V některých případech již není nutné mít pronajmuté auto, na počáteční a z koncového bodu se dostanete autobusem.

 

Za mě doporučuji:

Levada do Caldeirão Verde – zřejmě nejatraktivnější, nejzelenější trak na Madeiře s nejvíce tunely
Pico do Arieiro (1818 m.n.m.) – na vrchol hory Pico do Arieiro , která je třetí nejvyšší horou ostrova Madeira, vede silnice zakončená velkou bezplatnou parkovací plochou
Pico de Ruivo (1862 m.n.m.) – středně náročná trasa začíná na parkovišti Pico de Arieiro, cesta jedním směrem bez přestávek zabere cca 3 hodiny

 

Inspirací pro Vás můžou být následující odkazy:

https://levnocestovani.cz/dovolena/portugalsko/madeira/

 

 

 

Madeira na prodloužený víkend – plán výletu
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!