Když byl mému synovi přesně rok, rozhodla jsem se vyzkoušet, zda je už dostatečně velký na zahraniční dovolenou. Pro začátek jsem měla v úmyslu jet autem do některé nepříliš vzdálené destinace. Volba padla na městečko Lunz am See v Dolním Rakousku.

 

 

snimek-139

 

Voucher pro dvě osoby na levný prodloužený červnový víkend v penzionu poblíž jezera Lunzer See jsem výhodně zakoupila na slevovém serveru slevomat.cz. Protože byl pobyt pro dvě dospělé osoby (dítě bylo zdarma) a nikdo z rodinných příslušníků se Míšovy první výpravy do zahraničí nechtěl účastnit, jela s námi kamarádka Jitka. Za její doprovod jsem byla moc ráda, protože na první zahraniční výjezd s malým dítětem bych si sama netroufala.

 

snimek-143

 

Výpravě předcházelo vyřízení pasu pro Míšu, tisk map z Googlu (navigaci jsem v té době ještě nevlastnila) a balení plenek, příkrmů a dalších nezbytností.

 

snimek-141

 

Google tvrdil, že cesta od našeho domu do cílové destinace bude trvat pouhé 3 hodiny. Plán byl tedy takový, že dokud bude Míša hodný, tak pojedeme. Jakmile začne zlobit, uděláme přestávku a necháme Míšu vyběhat (v roce už hezky sám chodil). A pak budeme pokračovat dál, Míša usne a za chvíli tam budeme.

 

snimek-098

 

Skutečnost byla ovšem úplně jiná. Už po půl hodině byl v autě neskutečný křik a první zastávka tedy proběhla ještě v Česku. Další hodinu a půl se Jitka místo navigování snažila Míšu zabavit, aby ještě chvíli vydržel. Pak jsme se ztratili, a když jsme si toho konečně všimly (zabaveny řvoucím Míšou), byli jsme už úplně mimo trasu.

 

snimek-136

 

Když jsme po téměř šesti hodinách neustálého zastavování (aby se Míša proběhl) a popojíždění konečně dorazili do cíle, dítě slavnostně usnulo.

 

sam_1829

 

Od Slevomatu jsme měli na voucheru telefonní číslo kam volat, až se budeme blížit. Paní na druhé straně „drátu“ mi však hezky německy vysvětlila, že to bude nějaký omyl, ona že žádné ubytování neposkytuje. Chvíli trvalo, než jsme si uvědomily, že na voucheru byla v telefonním čísle chyba a další chvíli trvalo, než jsme sehnaly správné číslo na majitele penzionu. Dítě mezitím spokojeně spalo v autosedačce.

 

sam_1800

 

Než nás pán přijel ubytovat, přeložily jsme spícího Míšu do kočárku a vyrazily na obhlídku okolí penzionu. Odpoledne a pak i další dny jsme pak také (pěšky i autem) objevovaly krásy městečka Lunz am See a jeho okolí.

 

sam_1830

 

Lunz am See je pěkné rakouské městečko v okrese Scheibbs ležící přibližně 250 km od Brna. Město bylo podle archeologických nálezů osídleno už před 4 tis. lety.

 

sam_1845

 

Lunz am See leží na březích řeky Ybbs a jejích několika přítocích.

 

sam_1780

 

S Míšou v kočárku jsme podnikaly romantické procházky s kočárkem po březích řeky a jejích ramen. Podařilo se nám dokonce najít dětské hřiště patřící k malému stánku s občerstvením, ležící přímo u řeky.

sam_1856

 

Míša si pohrál, slízal zmrzlinu a my si zatím vychutnaly kafé a pohled na řeku.

 

snimek-101

 

Prošly jsme si samozřejmě také samotné město Lunz am See, jehož dominantou je gotický kostel Panny Marie z roku 1392. Kostel je volně přístupný veřejnosti a určitě stojí za návštěvu.

 

snimek-107

 

V městečku se také nachází renesanční zámek Amonhaus, v němž je umístěné informační centrum (je výhodné si zde zakoupit „Niederösterreich card,“ která umožňuje vstupy např. na koupaliště Seebad, muzea, lanovky atd.).

 

kopie-snimek-084

 

Lunz am See je turisty hojně vyhledávané a to zejména díky svému zajímavému okolí. Jen několik set metrů od města se nachází jezero Lunzer See.

 

sam_1787

 

Z penzionu jsme to měly k jezeru kousíček, vypravily jsme se k němu tedy pěšky, s Míšou v nosítku. Jezero je dlouhé 1,6 km a v nejširším místě má 0,5 km. Celé jezero se dá obejít pěšky. Z jedné strany vede zpevněná cesta, z druhé strany jezera se jde lesní pěšinou. Kolem jezera se nachází několik restaurací. Jezero je kromě koupání vhodné také k rybaření a provozování vodních sportů.

 

snimek-145

 

Jezero leží v údolí obklopeném ze všech stran lesy.

 

sam_1839

 

V rámci možností jsme s kočárkem podnikly malou několikahodinovou procházku po lesních cestách.

 

sam_1832

 

Pro turisty jsou zdejší lesy ráj, značenými stezkami se dá podniknout i celodenní výlet.

 

sam_1834

 

V okolí města se nachází i několik lyžařských středisek, např. Hochkar (15 km) či Ötscher – Lackenhof (11 km). Do Ötscher – Lackenhof jsme se zajely podívat a překvapilo nás, že v červnu slouží lyžařské středisko jako turistická oblast. Potkali jsme hodně turistů, kteří se škrábali sjezdovkami nahoru do svahu. V blízkosti Lunz am See leží také známé křesťanské poutní místo Mariazell (35 km). V nedalekém městě Göstling je k dispozici nová solná jeskyně se 4 bazény a relaxačním zázemím, krytý bazén s venkovním relaxačním bazénem a tenisová hala.

Magdalena S

 

 

 

 

 

 

Lunz am See s batoletem
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!