Bulharsko je velmi oblíbenou destinací všech turistů, avšak v tomto článku vám neprozradím klasicky tipy, kde vyrazit k moři, ale budu se věnovat hlavnímu městu Bulharska, Sofii. Ačkoliv se může zdát, že většina z nás do Bulharska jezdí především kvůli moře, opak je pravdou. Nepřímořská města toho můžou také nabídnout opravdu hodně a můžu vám zaručit, že na moře, si ani nevzpomenete.

 

<

 

Cesta do Sofie vede přes Niš

Vaše cesta by měla začít nejprve v Niš. Do třetího největšího města Srbska se dostaneme letecky napříkad Ryanair z Bratislavy. Nejlevnější letenky můžeme pořídit už okolo tří sta korun. A jak dlouho se v Niš zdržet? Bohatě stačí jeden den, ale pokud chcete, můžete Niš využít jen jako přestupní stanici.

 

 

Tady pár tipů, jaké památky můžete v Niš navštívit.

 

Niš fortress

Největší dominantou tohoto města je Nišská pevnost, jejíž počátky sahají až do 2. století našeho letopočtu.

 

 

Z pevnosti budete mít možnost krásného výhledu na město a v jeho areálu najdete také zbylé, dochovalé stavby. V areálu se můžete pohybovat, jak budete chtít a je možnost zde navštívit některé  restaurace či obchůdky.

 

 

 

 

Celé kula neboli Skull tower

Kaple, kde je umístěna zeď, ve které jsou zabudovány lebky srbských vojáků z roku 1809. Ačkoliv již mnoho lebek chybí, i tak ve Vás vzbudí silný dojem.

 

 

Kostely, chrámy, monumenty

Město dominuje značným počtem monumentů i kostelů, pokud se tedy jen tak, bez plánování vydáte na cestu, zaručeně na pár z nich narazíte.

 

 

Městem protéká také řeka Niška, kolem které si můžete udělat krásnou procházku až přímo do samotného centra. Tam narazíte na spoustu malinkých obchůdků i kaváren. Přes den zde potkáte málo lidí, Niš totiž ožívá až za soumraku.

 

 

 

Pozor na měnu!

Niš je opravdu malým městečkem, a tak není divu, že s Eurami si tady nic nekoupíte. Téměř žádný obchodník je nepřijímá, a tak budete nuceni si zde Eura na Srbský dinár přeměnit (Směnáren je zde nespočet, nemusíte se tedy bát, že žádnou nenajdete.). Srbsko je však velmi levné a na dva dny si bohatě vystačíte i s deseti Eury. To samé platí také pro Sofii, ačkoliv ve větších letoviscích jsou Eura samozřejmostí, tady je nezbytná Bulharská měna – Bulharský Lev.

 

Autobusem za pár hodin v centru Bulharska

Jelikož je Srbsko sousedním státem, tak naše cesta bude pokračovat místními „Niš expresy“. Autobusové spoje do Bulharské Sofie jezdí 3x denně a cesta trvá přibližně čtyři hodinky. (Pozor však na to, že v Sofii už je jiné časové pásmo! Je tam hodina navíc.)

Autobusy jsou vybaveny jak klimatizací, tak na území hranic začne fungovat taktéž WiFi. Povětšinou nejede mnoho lidí, a tak můžete mít i dvojsedadlo sami pro sebe, co se týče tedy pohodlí, jsou tyto autobusy určitě dostatečně vybaveny. Ceny za jízdenky jsou zde taky velmi přijatelné. Za jednu jízdu zaplatíte asi 350 Kč.

 

Téměř v centru

Autobus vás doveze téměř do centra Sofie (Autobusové nádraží). Chůzí se do centra přesunete asi za pět minut. Pokud se však chcete pohybovat pomocí místní MHD jeden lístek vás přijde na 1,60 leva. 

Ubytování je zde poměrně levné, na čtyři noci seženete ubytování i za krásných 12 Eur. Velmi jsou zde populární místní hostely, které se nachází v zapadlých a málokdy vábných uličkách, ale pokud zde budete pouze na přespání, jsou díky jejich umístění perfektní.

 

Krásy Sofie

Lion´s bridge

Most umístěn na kruhovém objezdu, což je příjemné zpestření veškerých nudných a klasických kruhových objezdů, jaké znáte všichni.

 

 

Národní palác kultury

Se nepyšní ani tolik krásnou budovou, jako prostředím, ve kterém se nachází.

 

 
Sveta Petka Samardjiyska

Je zajímavostí místního metra. Tato starobylá stavba je postavena přímo u vchodu jedné z nejfrekventovanější metrové stanice.

 

 
Amfiteátr Serdiky

Je další dominantou místního metra. Můžete se jím kochat při průchodu k metru, jsou to ostatky chodeb, které zde zbyly z války.

 

 
Svatá Sofie

Místo, na tuhle sochu dle mého názoru bylo vybráno naprosto nelogicky a nepěkně. Ačkoliv monument byl famózní, jeho umístění zkazilo veškerý dojem, a tak jste povětšinou kolem něj, prostě jen prošli.

 

 
Ruská katedrála sv. Nikolase

Nádherná ruská stavba byla krásným oživením tohoto města. Dovnitř jste však nemohli jak s foťákem, tak také pokud jste na sobě měli krátké džíny nebo triko nezahalující ramena.

 

 
Kostel sv. Sofie

Možná zklamáním bude památka, o které byste čekali, že bude vypadat více honosněji, pokud nese jméno Sv. Sofie, avšak i ta měla své kouzlo při průběhu modlitby.

 

 
Katedrála sv. Alexandra Nevského

Dominantou tohoto města je bezesporu tato katedrála, která vás tolik nemusí ohromit svou hlavní, přední částí, avšak ta zadní, vás ohromí určitě.

 

 

Národní divadlo Ivana Vazova

Se pro mě stalo prozatím tím nejkrásnějším divadlem, které jsem kdy spatřila. Je situováno v parku, kde si můžete odpočinout a kochat se krásami kolem.

 

 
Monument Sovětské armády a Borisova gradina

Oba objekty nesou v názvu „nej“. Zatímco památník Sovětské armády je tím nejvyším, tak Borisova gradina je naopak největším parkem v celé Sofii.

Nejen domy, ale i krásná příroda

Ten, kdo si myslí, že většina hlavních měst je pouze o šedých budovách, tak toho překvapím. Sofie má v sobě ukryto plno překvapení, které vám mile ráda odhalím.

Nejenže vás Sofie ohromí svými parky, na které narazíte opravdu a doslova na každém kroku, je zde spoustu dalších možností, kde z města „vypadnout“.

 

Vitoša

Toto pohoří se nachází od centra asi půlhodinku trolejbusem. Pokud vás lákají hory a výšlapy, tak byste tuto stezku neměli určitě vynechat. To samé však platí, pokud nejste ani zdatnými turisty na tyto výšlapy. Stezka se totiž dělí na dvě úrovně.

První úroveň je pro ty více zdatné a zabere asi hodinku a půl, avšak připravte se, že cesta povede kolikrát po nezpevněné cestě. Druhá je například pro rodiny s dětmi a trasa zabere kolem dvou hodin.

 

Cestou necestou k vrcholu

Bonusem tohoto výšlapu jsou i panorámata a místa, která zde  objevíte. Nemusíte se tedy bát, že vaše cesta povede pouze lesem.

 

Výhledy na lesy a Bulharsko jako na dlani

Popravdě bych tyto krásná panorámata v Sofii nečekala, o to větší mám radost, že je s vámi mohu sdílet a dát vám na ně tip.

 

Jezero Bojana

Další ze zastávek bude jezero Bojana. Byť si v něm nezaplavete, tak si u něj pěkně odpočinete, obzvlášť, když se v tomto místě ocitnete sami.

 

Vodopády Bojana

Vrchol všech vrcholů a krása pár kilometrů od centra Sofie. Městský ruch vystřídá příroda, klid a tento skvostný pohled.

Na veškeré zmiňované památky a na celou cestu se můžete podívat v tomto videu! Doufám, že vás tento výlet inspiroval a třeba se do Bulharska nepodíváte jen k moři. Já jsem si jistá, že jsem tam určitě naposledy nebyla.

 

Lowcost cestování: Do Bulharské Sofie přes Srbsko
Štítky:                    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!