Lisabon jakožto hlavní město Portugalska láká na historické památky, z nichž nejproslulejší je dozajista oblast přístavu, odkud vyplouvali portugalští objevitelé v dobách největšího rozmachu říše. Cestovatele naprosto okouzlí úzké křivolaké uličky města i nostalgické tramvaje, které jsou jedním z nejtypičtějších symbolů města.

 

 

 

 

Nejlevnější přímé lety z  Prahy nabízí TAP Air Portugal, ubytování seženete přes www.booking.com. Myslím, že Lisabon je ideální destinací pro prodloužené víkendy nebo celodenní návštěvu v rámci pobytu v Portugalsku. Tento itinerář Vám poradí, jak můžete v Lisabonu a jeho nejbližším okolí strávit necelé 4 dni.

Velké plus pro Lisabon: až na letiště vede metro! Po opuštění letištní haly se dáte napravo a asi po 100 m jste ve vestibulu metra. Musíte si koupit kartu Viva viagem (lítačku MHD, která platí na veškerou městskou dopravu, včetně lanovky a historické tramvaje). Karta se musí nabít a jedna jízda stojí 1,45€ (+0,50€ za samotnou kartu). Celodenní jízdné stojí 6,65€ (cena včetně karty). Celodenní jízdné se ovšem vyplatí v případě, hodláme-li v Lisabonu strávit pouhý den. Výhodou Lisabonu je, že je to malé město, kde je ke všem památkám relativně blízko a v  docházkové vzdálenosti (výjimkou je vzdálená čtvrť Belém).

 

DEN 1 – okruh HISTORICKÝM CENTREM, čtvrť ALFAMA, BAIXA

Poté, co se ubytujete, začněte prohlídku na Avenida Liberdade (Třída Svobody), což je asi nejvýznamnější tepna Lisabonu a jakási obdoba pařížské Champs-Elysées. Vystupte na modré lince ve stanici Avenida a vydejte se na jih, po chvilce se ocitnete na Praca dos Restauradores, na náměstí Restaurátorů s obeliskem, jež zde byl postaven na počest osvobození země v roce 1640 po 60 letech španělské nadvlády. Z  náměstí vyjíždí lanovka Elevador da Gloria, která stoupá 265m do strmého svahu. Rozhodnete-li se jí využít, vyveze Vás do čtvrti Bairo Alto a ušetří Vás tak od šplhání do kopce. U horní stanice lanovky se pak nachází vyhlídkové místo Sao Pedro de Alcantara, které nabízí nádherné výhledy na město. Nebo stejně jako my vystoupejte z náměstí Rossio až k  polorozpadlému karmelitánskému klášteru, stojícímu na náměstí Largo do Carmo. Komu by se nechtělo po svých, může využít další lanovky/výtahu Santa Justa. Jedná se o ocelový výtah, který stoupá 30 metrů z ulice Ruo do Ouro do Largo do Carmo. Na vrcholku je pak vyhlídková plošina, ze které je opět nádherný výhled na město. Výtah konstrukčně připomíná Eiffel Tower a určitě stojí za to si ho alespoň prohlédnout. Na rozhlednu se dá dostat ale i bezplatně pěšky. Cena lístků na prohlídku kláštera s  muzeem je 4€/osobu. Klášter byl zničen zemětřeseními a nikdy nebyl zcela opraven. Opravené jsou však nosné pilíře a oblouky chrámové lodi. Prohlédnout si tak můžete kostru kostela a muzeum, kde mimo jiné najdete sarkofág a mumie peruánských indiánů. Obchodní náměstí (Praca do Comércio) je krásné, velké náměstí s  vítězným obloukem (Arco da Rua Augusta) a jezdeckou sochou Josefa I. Z  jižní strany je náměstí orámováno řekou Tejo. Cestou ke katedrále Sé, která má připomínat katedrálu Notre Dame v Paříži budete míjet domy omítnuté barevnými dlaždičkami (azulejos). Od katedrály pokračujte ke hradu sv.Jiří. Vstup do areálu hradu a na hradby stojí 8,50€/osobu. Cestou dolů se nezapomeňte zastavit na nádherné vyhlídce Santa Luzia. Je odsud vidět nejdelší most Evropy Ponte Vasco da Gama a čtvrť Alfama.

 

 

DEN 2 – SINTRA – CABO DA ROCA – CASCAIS

Z nádraží Rossio jezdí každou půlhodinu vlak směrem na Sintru. Lístek stojí 16€, ale v  ceně je cesta Lisabon-Sintra-Cabo da Roca-Cascais-Lisabon (nádraží Cais do Sodré). Navíc lístek platí i na okružní autobus v  rámci Sintry. Palácio da Pena a maurský hrad se totiž nacházejí několik kilometrů od města a navíc na kopci, je určitě příjemné se svézt autobusem (obzvlášť v létě). Jednotlivé jízdenky by dohromady vyšly více.

Po opuštění nádraží v Sintře se dejte doprava a asi po 100m dojdete na zastávka busu 434, což je vyhlídkový bus po Sintře, k  paláci a hradu. Nechte se vyvézt až na samotný vrchol kopce k  paláci Pena. Při koupi lístků do parku, paláce a hradu dostanete 5% slevu oproti samostatným lístkům do jednotlivých objektů (celková cena 16,25€/osoba). Jde o to, že pokud chcete navštívit palác Pena, dostanete se k  němu jedině parkem, za jehož vstup se musí platit.

Palácio da Pena je až kýčovitě barevná stavba, které se často přezdívá „portugalský Neuschwanstein“. Dokladem své výjimečnosti je zápis na seznam UNESCO a také mezi 7 divů Portugalska. Rozhodně stojí zato se alespoň kousek projít parkem a třeba si vyšlápnout na nejvyšší bod parku ke Cruz Alta neboli Vysokému kříži, odkud je palác Pena vidět asi nejlépe. K  maurskému hradu to je pár kroků. Castelo dos Mouros má zvláštní obranný systém soustředěný kolem dvou vrcholků kopce. Projděte si po žulových hradbách oba vrcholy a opět se pokochejte krásnými výhledy. Obzvlášť krásně je odsud vidět celé městečko Sintra i se svým palácem nebo palác Pena.

Autobus Vás vezme zpět na nádraží, kde hledejte zastávku busu 403, který Vás odveze do Cabo da Roca. Autobus má opět intervaly po půl hodině a na místě jste asi za 50minut. Na nejzápadnějším místě pevninské Evropy najdete stále funkční maják, žulový památník s  vytesanými souřadnicemi, restauraci či obchod se suvenýry. Cabo da Roca je vlastně mys a jde o místo, které bylo dlouho pokládáno za konec světa.

Pokračujte busem číslo 403 dále do městečka Cascais. Busy sem jezdí dva, jeden se vrací do Sintry a jeden právě pokračuje v  okružní trase. Cesta vede podél pobřeží a trvá kolem půl hodiny. V  Cascais se jděte podívat na pláž. Cascais je totiž letovisko na pobřeží Costa do Sol.
Vlakem je to do Lisabonu už jen kousek. Cestou míjíte letoviska jako Estoril a projíždíte čtvrtí Belém. Vystupte na nádraží Cais do Sodré a projděte se čtvrtí Bairo Alto. Všude Vás budou lákat na Fado (písně s melancholickými texty).

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

 

DEN 3 – BELÉM

Dnes si udělejte výlet do čtvrti Belém. Využijte jízdu historickou tramvají číslo 15. Při vstupu do tramvaje si musíte označit lítačku. Tramvaj Vás doveze až k Belémské věži. Belémská věž symbolizuje období největší slávy portugalské námořní moci. Prohlídka této pevnosti stojí 6€/osobu. Jen kousek odsud podél promenády se nachází další památník – Památník objevitelů. Představuje příď lodi, na níž jsou vytesáni slavní portugalští mořeplavci, kartografové, umělci a vědci. Vstupenka do památníku stojí 4€ na osobu. Nahoru jezdí výtah a je odsud výhled na celý Belém a hlavně most 25.dubna (Ponte 25 de Abril), který je přirovnáván ke Golden Gate Bridge v San Franciscu.

V neposlední řadě nesmíte opomenout klášter sv.Jeronýma. Klášter byl postaven na počest šťastné výpravy Vasco da Gamy do Indie, je krásně zdobený. Obzvlášť krásný je portál s mořeplaveckými výjevy. Do kostela je vstup zdarma, do kláštera Vás lístek bude stát 10€, ale připravte se na delší frontu.

Na adrese Rua Belém 84-92, kousek za klášterem najdete pověstnou cukrárnu Pastéis de Belém. Prodávají tu místní specialitu – košíček plněný horkým pudingem – Pastel de nata. Obchůdek, který dostal do vínku jméno Casa Pastéis de Belém, je dnes na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Fronta bývá až ven, ale velmi rychle utíká. Balení po 6ks je za 6,30€.

Sochou Krista Spasitele v Riu je inspirován 38 metrů vysoký rozpažený Kristus (Cristo-Rei), který shlíží na město na jižním břehu Teja. K soše se dá dostat buď trajektem nebo busem či taxíkem přes most 25.dubna. V případě, že by jste chtěli v Lisabonu něco ponakupovat, můžeme doporučit obchodní centrum Centro Colombo, který najdete hned vedle fotbalového stadionu, kde hraje své zápasy Benfica Lisabon.

 

 

 

DEN 4

V ranních hodinách návrat zpět do Prahy.

 

 

Lisabon na víkend – co podniknout a jak ušetřit
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!