Řada z nás nabývá dojmu, že plavby na obří zaoceánské lodi jsou výsadou pouze těch nejbohatších. Ze všech stran se na náš totiž valí fotografie plovoucích lodních barů, tobogánů, obřích zastřešených ledových ploch, luxusně servírovaných jídel i litrů drahého šampaňského. Málokdo však ví, že si tenhle luxus může užít i bez toho, aby dočista vyluxoval jeho bankovní konto. Jak na to? Máme pro vás pár osvědčených rad a tipů.

 

 

Včasná rezervace je základ úspěchu

O výhodách first minute zájezdů jste už pravděpodobně slyšeli. Cestovní kanceláře se snaží vyprodat dostupné kapacity ještě před sezónou a z toho důvodu nabízí zájezdy se slevou, která se může vyšplhat k několika desítkám procent. Není se proto čemu divit, že řada turistů rezervuje letní dovolenou u moře už před Vánoci. U plaveb po moři je ale situace přeci jen o něco jiná.

Rezervovat plavbu tři měsíce anebo půl roku dopředu? Zbytečná námaha! Ceny těchto plaveb budou už pravděpodobně vyšroubované do závratných výšin. Chcete-li na jedinečném zážitku doopravdy ušetřit, začněte plavbu vybírat s ještě větším předstihem. Třeba plavby Severní Evropou je díky poměrně krátké sezóně dobré rezervovat s předstihem 1,5 roku. U destinací, kde probíhají plavby celoročně anebo je zde sezóna poměrně dlouhá, stačí rezervace v horizontu 6 až 8 měsíců.

 

Zaoceánská loď kotvící v italských Benátkách.

 

 

Výběr kajuty dokáže srazit cenu na minimum

Na lodích existuje několik typů kajut. Kochat se můžete výhledem na oceán (vnější kajuty) anebo na obří plátno (vnitřní kajuty), kde se může promítat buďto přesně to, co vidí kapitán anebo program dle vašeho vlastního výběru. Existují samozřejmě i prosklené balkónové kajuty nebo skromněji zařízené kajuty, kam si přijdete pouze odpočinout po celém dni na palubě. A to je příležitost pro vás!

Jestliže si nepotrpíte na luxus, volte vnitřní kajuty základní kategorie. Obvykle bývají vybaveny stolkem se židlemi či menší pohovkou, manželskou postelí anebo dvěma samostatně oddělenými postelemi, sprchovým koutem, televizí a telefonem, prostřednictvím kterého se jednoduše spojíte s recepcí.

 

Vnitřní kajuta na lodi Allure of The Seas od Royal Caribbean

 

 

Volte destinaci s celoroční sezónou

Cenu ovlivňuje také výběr destinace, kterou se chcete plavit. Zvolíte-li destinaci s celoroční sezónou (např. Karibik či Středomoří), cena bude samozřejmě nižší, než u destinací, kde je sezóna značně omezená. Mezi tyto destinace patří třeba oblíbená Severní Evropa, Jižní Amerika, Aljaška, Austrálie, Jihovýchodní Asie nebo Arabský poloostrov. Pokud chcete výrazně ušetřit u celoročních sezónních plaveb, zkuste zvolit volit mimo hl. sezónu (např. mimo prázdniny nebo Vánoce).

U destinací s celoroční sezónou ale také myslete i na otázku dopravy do přístavu, z něhož bude loď vyplouvat. A bude levnější, když poletíte, nebo pojedete autem? To vše záleží na konkrétní vzdálenosti přístavu od místa, z kterého chcete na cestu vyrazit. Někdy se vyplatí auto, někdy letadlo.

 

 

Delegát jako zbytečný luxus

Onen pomyslný vrchol ledovce představují služby delegáta. Na lodích je neuvěřitelné množství lidí všech národností a zvyklostí. S češtinou tady proto příliš nepočítejte. Proto řada společností a cestovních kanceláří nabízí možnost zajištění služeb delegáta.

Tyto služby však nejsou povinné ani na těch největších a nejluxusnějších lodích. Proto objektivně zhodnoťte, zda se bez delegáta neobejdete. Delegát je sice vítaným nadstandardem, ale po pár dnech se na ní dokážete poměrně snadno zorientovat i bez cizí pomoci. Pokud ne, připravte se na to, že se s ostatními (bude-li zájemců o služby delegáta více) podělíte o náklady na kajutu, dopravu, stravu i služby delegáta.

 

Zdroj: http://plavby.esotravel.cz/

Levné plavby nejsou výmysl: Víme, jak se plavit po moři za hubičku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!