Letiště v Praze

Letiště v Praze

Letiště Václava Havla v Praze je naše nejvytíženější letiště. Pokud cestujete do zahraničí z největší pravděpodobností využijete právě toto letiště. Ročně přepraví přes 13 miliónů cestujících a čísla narůstají.Léta do přibližně 140 destinací světa a odlétá odtud asi 60 společností.Svou bázi zde mají tři společnosti a to Czech Airlines, Travel Service a Wizz Air

<

Odbavení

Odbavení cestujících probíhá na dvou terminálech 1 a 2. V prvním se provozují lety mimo Schengesnký prostor a druhý je do zemí Schengnského prostoru. Oba terminály jsou velmi jednoduché a intuitivní. Autobus jezdí a staví u obou, nejprve 1 a později 2.
K odbavení Vám často stačí cestovní doklad, případně vízum, pokud je do státu, kde cestujete, potřeba. Do cizích zemí se vyplatí mít s sebou vytištěnou i papírovou letenku. Na check in můžete od dvou hodin do asi 40 minut před odletem.
Zde odevzdáváte svá zavazadla a dostanete palubní vstupenku, se všemi informacemi o letu (bránu, sedadlo, kdy je boarding..) a zavazadlový lístek. Obojí si pečlivě hlídejte.

K dispozici jsou na obou terminálech jak přepážky pro nadrozměrná zavazadla, pozor zde váš pošle až pracovník klasické přepážky, tak kiosky pro samostatné odbavení, které můžete využít zejména pro nízkonákladové společnosti. Šetří to čas ve frontě. Někde se můžete odbavit elektronicky už z domova.

Obchody

Pokud se nudíte po odbavení a bezpečnostní kontrole můžete využít některou z mnoha restaurací nebo si nakoupit něco v obchodě. Samozřejmě ceny jsou zde poměrně vysoké a cena vody se může vyšplhat i ke 100Kč za láhev.
Můžete si samozřejmě nakoupit také v duty free shopech, vždy však nechte tašku uzavřenou tak, jak ji zacelil personál, až do cílové destinace. Jinak vámmůže být při přestupu zabavena.

Parkování na letišti

Můžete využít jedno z několik hlídaných parkovišť přímo na letišti, pokud to chcete mít blízko. Ceny jsou asi okolo 800Kč za týden. Parkování najdete jak u terminálu 1, tak i 2.

Veřejná doprava na letiště

Na letiště bohužel doposud nejede metro. Poměrně rychle se sem dostanete se zelné zastávky metra Nádraží Veleslavín autobusem číslo 119, který staví hned před zastávkou metra, tak hned před terminály. Nebo autobusem 100 ze žlutého Zličína. Cena je buďto 24 korun, pokud vaše cesta trvá do půl hodiny nebo 32 korun. To když jedete do 90 minut, do tohoto se vleze prakticky odkudkoliv z Prahy.

Využít můžete také Airport Express přímo z hlavního nádraží, cena je 60Kč.

Služby na letišti

Mimo salónků, restaurací a obchodů můžete také využít odpočívací zónu, vyměnit si knížku nebo si zahrát na piáno a pobavit tak ostatní. Wifi funguje bez problémů v obou terminálech letiště. Pokud vás zajímá život samotného letiště, je možné si zde domluvit skupinové i individuální exkurze.