Letenky do Edinburghu za 1850Kč! (cena za obě letenky)

Letenky do Edinburghu za 1850Kč! (cena za obě letenky)

Dnešní tip na levnocestování mohu z vlastní zkušenosti velmi doporučit. Edinburgh je úžasné město a Skotsko jako takové patří k nezapomenutelným cestovatelským zážitkům. Dostupných termínů je více, já zvolil termín od středy do neděle, což je dle mého ideální doba, za kterou se dá Skotsko poznat a zároven se vejít do rozumného rozpočtu. Doporučuji utvořit skupinu 4 lidí, ušetříte za auto i pronájem hotelů. Na Edinburgh si určitě vyhradte minimálně jeden den, projel jsem téměř celou Evropu a z tohoto města jsem byl opravdu nadšen.

<

Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji vám k přečtení tento podrobný návod >>

Odlet i přílet bude z dobře dostupné Bratislavy, kam se nejlépe dostanete s Eurolines nebo Student Agency. Průvodce Bratislavou naleznete zde >>

Letenky zakupte přímo u dopravce Ryanair.com , já pro názornost zvolil datum 20. – 24. 4., protože mi přijde ideální.

Cena je konečná a zahrnuje veškeré poplatky. V ceně letenky jsou dvě příruční zavazadla: velké 55 x 40 x 20cm  (max. 10kg) a malé 35 x 20 x 20cm. Jako vždy platí, že ceny letenek s obsazeností letadla stoupají.

Pokud byste chtěli celý výlet strávit v Edinburghu, tak všechny hotely, srovnané dle ceny za 2 osoby, naleznete zde >>

Případně využijte náš kupon na cca 500Kč při ubytování přes Airbnb zde >>

Více bych vám ale doporučoval zapůjčení auta na letišti a Skotsko si projet. Skutečně to stojí za to, v reálu vypadá ještě mnohem lépe, než na fotkách. Pouze vemte do úvahy, že ve Skotsku se jezdí na druhé straně a je tak lepší půjčit auto s automatem.

Přestože nejnavštěvovanějším městem britských ostrovů je bezpochyby Londýn, Edinburgh se v kráse britské metropoli bez pochyb vyrovná. Není náhoda, že se o hlavním skotském městě v mnoha prestižních turistických časopisech píše jako o nejkrásnějším městě celé Británie.

Jak se dostat z letiště?

Edinburgh Airport

Autobusové spojení

Nejlevnější dopravu do centra města tradičně zajišťují autobusy. Nejlevnější je linka 35, se kterou se za 1,50 £ dostanete za necelou hodinu na Ocean Terminal či Scottish Parliament. Autobusy linka 35 jezdí v 15 až 30 minutových intervalech. Mnohem rychlejší je linka 100, která Vás během půl hodiny doveze do centra na Waverley Bridge. Autobusy linky 100 jezdí každých 10 minut, jízdné činí 4,50 £. Noční spojení mezi 00:40 a 4:20 zajišťuje linka N22, která jezdí v 30 minutových intervalech na Waverly, cena činí 3 libry. Jízdenky na autobusy zakoupíte v příletové hale ve stáncích, u řidiče, nebo dokonce s předstihem na internetu.

Tramvajové spojení

Velice pohodlně se lze z letiště dostat také prostřednictvím speciální tramvajové linky, se kterou se lze za cca 35 minut dostat na stanice v centru typu Princes Street, Edinburgh Park či Haymarket. Tramvaje jezdí každých 8 až 12 minut a za jízdenku, kterou koupíte v automatech ve stanici, zaplatíte 5 £ (zpáteční za 8 £).

edin-air

 
Ubytování v Edinburghu

Převážně během letních festivalů je ubytování v Edinburghu poměrně drahé, mimo sezonu seženete solidní pokoj pro dva za cca 1500 Kč na noc, v sezoně cena většinou neklesne pod 2000 Kč. Nám se líbí například hotel Piries s dobrou dostupností do centra i na letiště. Kompletní nabídku ubytování se vyplatí porovnat přes internetové srovnávače typu www.booking.com.

 
 
Jak se pohybovat po městě?

Autobusy

Nejrozšířenější formou veřejné dopravy v Edinburghu jsou autobusy. Prakticky všechny městské autobusové linky patří pod společnost Lothian Bus, kterou vlastní město. Autobusy jsou klasicky značeny čísly, noční spoje jsou zvýrazněny písmenem N. Denní doprava probíhá cca od 5:00 do 00:00, zbytek obstarávají noční spoje.

Tramvaj

Od května roku 2014 funguje v Edinburghu velice moderní tramvajová linka spojující centrum města s letištěm. Tramvaj projíždí stanicemi Princes Street, Haymarket, Murrayfield Stadium, Stenhouse a Gyle shopping centre, a nabízí proto rychlý transport po centru města. V tramvaji platí stejné tarify jako v autobusech, na každé stanici se navíc nachází automat, ve kterém je možné zakoupit jízdenky.

Jízdné

Jednorázová jízdenka platná na všech tramvajových i autobusových spojích vyjma těch na letiště stojí 1,50 £, většinou se ale vyplatí spíše denní jízdenka za 4,00£. Tyto dva typy jízdenek se dají zakoupit na jakékoliv tramvajové stanici. K dispozici jsou i tzv. CitySmart Card a Ridacard, které se ovšem vyplatí pouze při dlouhodobých pobytech.

 

Jak ušetřit na pobytu?

V Edinburghu je sice možné zakoupit si turistickou kartu Edinburgh Pass, vzhledem k ceně karty a faktu, že mnoho významných památek typu Národní muzeum, Botanické zahrady, Royal Mile či Národní galerie jsou otevřeny zdarma, se koupě nevyplatí.

Během letních prázdnin probíhají v hlavním městě Skotska megalomanské festivaly, které lákají davy návštěvníků. Pokud vyloženě nejedete do města kvůli festivalům, vyplatí se odložit návštěvu na podzim či zimu, kdy jsou ceny ubytování i služeb výrazně nižší.

Památky, které nesmíte vynechat

Edinburgh Castle

Monumentální hrad ze 7. století Edinburgh Castle je dominantou celého města, hrad se nachází vysoko na kopci a díky své strategické pozici nebyl nikdy dobyt.

Holyrood

Holyrood je bývalý klášter, který byl postupně přestavěn na palác. Dnes budova slouží jako sídlo britské královské rodiny při návštěvách Skotska. Prakticky během celého roku je palác otevřen veřejnosti, spatřit můžete bohatě zdobené interiéry i rozsáhlý Holyrood Park.

Royal Mile

Royal Mile je ulice dlouhá přesně jednu skotskou míli (1,8 km) vedoucí od hradu až po Holyroodské opatství. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších skotských ulic, nalezneme zde malebné domky, restaurace i obchody se suvenýry. Každoročně se zde také koná mnoho letních festivalů, z nichž nejznámější je Military Tatoo.

Katedrála St. Giles

Katedrála St. Giles nacházející se na Royal Mile je nejdůležitější sakrální budovou ve městě. Katedrála byla vybudována na začátku 12. století, během své existence však byla několikrát přestavěna a současná podoba pochází z rekonstrukce z 19. století.

Národní muzeum

Skotské národní muzeum nabízí velice poutavé sbírky mapující dějiny Skotska, které se rozhodně vyplatí vidět. Vstupné je zdarma.

Národní galerie

V Národní galerii sice nalezneme díla světoznámých jmen, mnohem větší pozornost je však poutána k malířům pocházejícím ze Skotska.

Královská botanická zahrada

V Edinburghu nalezneme velice populární zahradu, ve které se nachází deset skleníků s neuvěřitelným množstvím exotických květin. Botanickou zahradu je nejlepší navštívit na jaře, kdy zde většina rostlin kvete.

edin-map

 
 
Program na jeden den

9:00 – 11:00 – prohlídka Národního muzea

11:00 – 11:30 – přesun k hradu

11:30 – 13:30 – prohlídka Edinburgh Castle

13:30 – 13:45 – přesun dolů k St. Giles Cathedral

13:45 – 15:00 – prohlídka katedrály

15:00 – 15:30 – přesun přes Royal Mile k Holyroodu

15:30 – 17:00 – prohlídka Holyrood Palace

17:00 – 17:30 – přesun k Royal Botanic Gardens

17:30 – 19:30 – prohlídka Botanické zahrady