Chystáte se poprvé na dovolenou s děťátkem mladším dvou let? Potřebujete navštívit rodinu v zahraničí a nejste si jisti, jak vlastně takové cestování probíhá? Nemějte obavy. I s tak malými dětmi se dnes už vlastně běžně létá a většina aerolinek je na takové situace velmi dobře připravena.

 

Liší se pravidla leteckých společností?
Ano, mohou se lišit. Nejjednodušší je, kontaktovat vybranou leteckou společnost, kde si včas zjistíte jejich pravidla přepravy takto malých dětí. Některé vám například umožní příruční zavazadlo pro dítě jiné nikoliv atd. Naopak při odbavení či přímo na palubě letadla bývají rodiny s dětmi  většinou u všech leteckých společností obslouženy přednostně.

 

 

 

 

Jak se děti přepravují a kde mohou sedět?
Takto malé děcko je v průběhu letu připoutáno spolu s dospělým na jednom sedadle. Pro připoutání dítěte se používají jiné speciální pásy, tzv. „baby belts“.
Vybrané letecké společnosti jsou vybaveny také zvláštními sedačkami pro nejmenší pasažéry, které jsou obvykle namontované v první řadě sedadel na palubě letadla. Například u British Airways jsou tato místa určena dětem do dvou let a do třinácti kilogramů. ČSA poskytuje cestovní koše pro děti do 6 měsíců.
Další z možností je, vzít si do letadla vlastní dětskou sedačku. Ta však nesmí být použita v době, kdy cestující musí být připoutáni a musí splňovat přísná technická kritéria, kromě jiného také určité rozměry (cca 60 x 50 x 30 cm), aby se vešla do odkládacích prostorů. Před cestou se ale vždy u aerolinky ujistěte, že vaše autosedačka splňuje potřebnou certifikaci pro leteckou přepravu. Pokud použití vaší autosedačky přepravce schválí, počítejte s tím, že dítěti budete muset zakoupit vlastní sedadlo, což pro vás znamená o dost vyšší náklad navíc.
Nebo si zkuste u letecké společnosti v dostatečném časovém předstihu před odletem, pokud to vaše situace dovolí, rezervovat dětskou postýlku, která vám může let výrazně usnadnit. Většina leteckých společností se v těchto případech snaží rodičům s dětmi maximálně vyhovět, aby jim zajistila dostatek pohodlí.

 

Kolik zaplatíte za letenku pro dítě?
Většina leteckých společností přepravuje děti do 2 let s výraznými slevami, případně bezplatně (hradí jen letištní poplatek), ale nemají nárok na vlastní sedadlo. Například u ČSA za dítě na klíně zpravidla zaplatíte pouze 10 % ceny z celkové částky. Za dítě s vlastním sedadlem zaplatíte 67 % z celkové částky.

 

S kolika malými dětmi najednou můžete cestovat?
Některé společnosti omezují počet dětí, které s vámi cestují. Například na linkách provozovanými ČSA můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let, ale druhé dítě musí mít potvrzenou rezervaci místa a vlastní autosedačku.

 

 

Má dítě nárok na stravu v letadle?
Kojenec nárok na jídlo v letadle nemá. Pochopitelně ale můžete využít např. ohřevu vlastní stravy v kojenecké lahvi palubním personálem. Pokud si povezete vlastní stravu pro děcko, počítejte s tím, že pro odbavení budete kontrolováni a můžete být vyzváni, abyste stravu dali dítěti ochutnat. Malým pasažérům ale můžete ještě při rezervaci letenky objednat speciální dětské menu.

 

Můžeme mít kočárek na palubě letadla?
Na palubě nikoliv, ale v odbavovacím prostoru. Můžete ho vzít až přímo k letadlu, letušky kočárek uloží do zavazadlového prostoru. Při výstupu z letadla bude kočárek připravený u vchodu. Rodiny s dětmi by měly mít vždy před ostatními cestujícími přednost.
Za přepravu kočárku nic nehradíte. Jen je potřeba kočárek zajistit a zabalit, aby nedošlo k jeho poškození. Případně si zkontrolujte, zda jste v kočárku něco důležitého nezapomněli.

 

Potřebuje dítě vlastní pas?
Ano. Tato podmínka platí pro všechny děti bez výjimky.

 

Pár dalších tipů

Snažte si s leteckou společností dohodnout taková sedadla, kde je více místa, abyste měli dostatek prostoru na věci pro dítě.

Zkuste noční let. Je tak větší šance, že vaše dítě bude spát a i vy tak budete mít větší klid a pohodu.

Nezapomeňte na pohodlné oblečení pro děcko, případně lehkou přikrývku. Mějte po ruce i teplejší ponožky, pro případ většího chladu.

Zkuste děcko přebalit ještě na letišti. Toalety v letadle jsou malé, ale dítě se tam přebalit dá. I letuška vám poradí či pomůže. Zkuste mít při ruce i jednorázovou podložku a vlhčené ubrousky.

Pokud dítě kojíte, bez obav ho nakrmte, pokud má hlad. Kojení pomáhá i v případě vyrovnání tlaku v kabině, děti pak tolik nevnímají zalehlá ouška.

 

 

Letadlem s dítětem do 2 let?
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!