Čarokrásný ostrov Lesbos ležící v severovýchodní části Egejského moře je po Krétě a Evie třetím největším řeckým ostrovem. Ostrov nešťastné básnířky Sapfó láká turisty především na kouzelné pláže a malebná městečka se středověkými i antickými památkami.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 

 

1.Den – Mytilene a okolí

Hlavní město Mytilene je díky své rozloze a bohaté historii zřejmě nejzajímavějším městem ostrova. Jednodenní výlet po městě začneme v jižní části města u kostela Agios Therapon. Po prohlídce kostela je ještě možné navštívit i nedaleké Muzeum Byzance. Poté následuje přesun podél pobřeží k přístavu a poblíž něj ležícímu Archeologickému muzeu. Odpoledne poté pokračujeme procházkou skrze historické centrum ke kostelu Agios Athanasios. Odtud již následuje výstup na kopec východně od města, kde si lze dopřát prohlídku hradu.

 

2.Den – Krásy východního pobřeží Lesbu

Další jednodenní výlet po Lesbu začneme v malé vesničce Moria nedaleko hlavního města Mytilene. Po krátké procházce z Morie směrem k Marmaro se dostanete k mohutné stavbě římského akvaduktu pocházejícího ze 3. století. Po zastávce u akvaduktu se přesuneme severně k městečku Pamfila. To je zajímavé muzeem folklóru vybudovaným tamní ženskou organizací. V muzeu můžete zhlédnout tradiční nábytek, staré fotografie i původní zemědělské nástroje či nádobí. Po prohlídce muzea se přesuneme severně do města Loutropoli, kde necháme auto. Z Loutropoli se následně pěšky vydáme směrem do kopců k v lesích ukrytému klášteru Agios Rafael zasvěceném mučedníku a patronu ostrova sv. Rafaeli.

 

3.Den – Sigri a okolí

Nejzajímavější oblastí západu ostrova Lesbos je bezpochyby město Sigri a jeho okolí. Výlet po zajímavostech západního pobřeží začneme přímo v letovisku Sigri. V něm navštívíme turecký hrad z roku 1757, který byl postaven za účelem ochrany města proti pirátům. Oproti většině strážných hradů v této oblasti je ten v Sigri typický ryze orientální až arabskou architekturou.
Po prohlídce hradu se přesuneme směrem do vnitrozemí ke Geoparku Sigri. V něm si prohlédneme unikátní zkamenělé kmeny pravěkých stromů i nedaleké přírodovědecké muzeum mapující právě neobvyklý proces zakonzervování tamního lesa. Celodenní výlet poté zakončíme v nedalekém byzantském klášteru Ipsilou vystavěném na kopci ve výšce 511 metrů nad mořem.

 

 

 

 

4.Den – Plomari a okolí

Nejvýznamnějším městem jižního pobřeží Lesbu je bezpochyby město Plomari, a právě sem tak musí směřovat výlet za poznáním jihu ostrova. Plomari je samo o sobě velice malebné a klidné letovisko, při prohlídce města se však zaměřte především na dvě největší atrakce – kostel Agia Paraskevi a muzeum ouza Barbayannis. Právě ouzo je nejtypičtějším produktem jihu Lesbu, o čemž se můžete přesvědčit i v nedaleké vesničce Agios Isidoros. V ní se totiž nachází tradiční výrobna ouza i s moderní expozicí mapující historii i moderní metody zpracování tohoto řeckého alkoholického nápoje.

 

5.Den – Zajímavosti severu ostrova Lesbos

Celodenní výlet za památkami Lesbu začneme v srdci ostrova u kláštera Limonas. Ten byl po příchodu Turků jednou z nejdůležitějších sakrálních budov v širokém okolí, a obdivovat zde proto můžete unikátní orientální výzdobu i architekturu. Za zhlédnutí určitě stojí i tamní historické muzeum ukryté přímo v podzemních chodbách kláštera Limonas. Od kláštera Limonas následuje přesun na severní cíp ostrova do městečka Mithimna. Právě na kopci nad městem se totiž nachází masivní středověká pevnost Molyvos. Po krátké procházce neoklasicistním centrem směrem k hradu se dostanete k vysokým hradbám, ze kterých si můžete vychutnat nádherný výhled na moře.
Pokud vám i po návštěvě Molyvu zbude čas, můžete pokračovat východně do vesničky Taxiarhes. V ní se nachází velice zajímavý klášter z 18.století vystavující ikonu sv. Taxiarha malovanou krví tamních mnichů.

 

 

 

Lesbos na 5 dní – itinerář výletu
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!