Když vystoupíte z letadla přepadne vás tíživý pocit mokrého vedra, když se rozhlédnete zjistíte, že jste se nejspíše museli vrátit časem. Ikonické automobily na ulicích, v obchodě si vyberete z jednoho druhu šampónu, když budete mít štěstí a vůbec nějaký mít budou, zatančíte si salsu, projdete se po rozpadlých ulicích horkých od karibského slunce nebo si zkusíte ubalit vlastní doutníky. Vítejte na Kubě.

 

Pokud se necítíte na solo cestu, tak zájezdy na Kubu naleznete zde.

Letenky do několika kubánských měst hledejte tady.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 

 

Cesta

Letenky na Kubu najde z měst sousedních států od 7000Kč, z České republiky pak od 12 000Kč, nejčastěji se cena pohybuje okolo 15 000Kč a lety jsou nejčastěji provozovány KLM nebo Air France přes Paříž nebo Amsterdam. Další často využívanou možností je ruský Aeroflot přes Moskvu. Pokud jste vázáni určitým datem, kdy máte dovolenou využijte přehledný vyhledávač zde, který přehledně sestaví ceny letenek a můžete si vybrat tu pravou.
Vyberte si zda dáte přednost plážím na Varaderu nebo zacílíte přímo na Havanu.

 

Ubytování

Kubánci vydělávají na turistech, ubytování na nejrušnějších místech nečekejte nejlevnější, pokud se vydáte do rezortů, tak odměnou za vaše peníze sice budou nekonečné pláže a teplá voda, ale naprosto se ochudíte o tu pravou část Kuby. Vhodným řešením je ubytovat se u místních, kteří nabízejí ubytování cizincům, domy jsou označeny modrým logem, kde seženete ubytování od pár euro. Výše ceny závisí na lokalitě a jak dlouho zůstáváte, a také v kterém ročním období.

Místní jsou schopni vám pomoci s výlety, poradit kudy jet nebo vám uvařit pravou kubánskou večeři. Osobně mi už pátý den lezla rýže s fazolemi a nějaké mořské plody k tomu krkem, ale bylo to od nich velmi milé gesto. 
Mimo to nám také půjčili starého Moskviče, ve kterém jsme nakonec křižovali Kubu. Taková cesta do Vinales v bouřce, v autě bez pásů, stěračů a zpětných zrcátek, byla nezapomenutelným, i když trochu nebezpečným, zážitkem.

 

 

Zážitky

Havana

Hlavní kubánské město protkané rozpadlými uličkami nebo naopak nádhernými a drobenými. Pokud vám nevadí být na chvíli pravým turistou, tak se zastavte na Hemingwayovo daiquiri v baru La Boleguita del Medio nebo si dejte pivo v některé postranní uličce, pomazlete se s roztomilými pejsky na trzích, ochutnejte ovoce, které bude k dispozici. Nevynechejte procházku po promenádě nebo staré náměstí a ztraťte se na chvíli v uličkách. Pokud půjdete samy slečny obrňte se trpělivostí, místním mužům se budete moc líbit a nenechají si to pro sebe.

 

By: Stephen Colebourne

 

 

Soroa

Vodopády Soroa najdete kousek od dálnice z Havany do Vinales. Vstup je asi 10 USD pro turisty, když budete mít stejné štěstí na to, že s Vámi pojede někdo španělsky mluvící, tak se dostanete dovnitř za cenu 10 CUP, což je cena pro místní obyvatele. Nikdo u vstupu nepochyboval, že jsme určitě všichni kubánci. Tato taktika funguje i jinde a nevyšla snad pouze na jednom místě a to pevnosti v Havaně a to jen z toho dlvodu, že jsem promluvila česky dříve, než jsem si všimla, že stojím před pokladnou. Takto se dá poměrně dost ušetřit na vstupech. 

Cesta od brány zabere asi 15 minut, nejprve se vodopádem kocháte z výšky, poté slezete k němu a nebo skočíte přímo do něj. 

 

Údolí Vinales

Leží v provincii Pinar del Rio. Velmi doporučuji místo turistického autobusu si půjčit koně a do údolí si vyjet, cesta na koni trvala asi hodinu. Po cestě jsme se zastavili na doutníkové farmě, kde jsme si mohli zkusit ubalit svůj vlastní doutník a ten si vzít s sebou. 
Během cesty jsme mohli obdivovat neskutečné výhledy. Údolí je obklopeno obrovskými skalami – Mogoty, doutníkové pláně najdete kolem sebe všude, do toho palmy. Na zemích můžete najít nádherné barevné šneky. Od našich klasických hnědých a béžových třeba po zelené, růžové, svítivě žluté nebo duhové.

 

Vinales

 

Pinar del Rio

Nejzajímavější v tomto místě je zejména večerní ruch místních, zajděte na drink s kubánským rumem do některého baru nebo si poseďte v parku, kterých je zde několik a scházejí se zde místní. Můžete zde také porovnat život mimo hlavní město a v Havaně. V odlehlejších částech Pinaru žijí celé rodiny v malých polorozpadlých domech, někde i bez tekoucí vody. Osobně doporučuji navštívit jak Havanu, tak Pinar, jak kvůli porovnáni mezi městy, tak s námi a našimi možnostmi. Zde si užijí zejména pánové chtivých kubánek, které se chtějí dostat do Evropy.

 

Lekce španělstiny

Pokud se rozhodnete zažít jako my Kubu s místními místo turistických průvodců a pohybovat se i mimo místa, která jsou na Tripadvisoru vyhlášena za nejhezčí, tak s sebou budete muset přibalit slovník, pokud nemluvíte španělsky. Místní anglicky většinou nemluví naprosto vůbec a španělsky jsem se zde za těch pár dní naučila více než za celý život. 

 

 

Pláže

 

Plážové resorty Varadero

Ačkoli to nebyl náš šálek kávy, tak i na Kubě najdete nekonečné pláže, kde vám drink přinesou až pod nos. Pokud hledáte místo, kde si nejlépe odpočinout a načerpat síly, tak pláže okolo Varadera poskytnou klid a veškerý servis, na který je turista zvyklý.

 

Ochutnávání rumu

Když se řekne Kuba určitě se vám vybaví zejména salsa, rum a doutníky. Nenechte si ujít příležitost vyzkoušet nejznámější značky a třeba si i nějaký suvenýr přivézt domů. Využijte také možnosti ochutnat mojito, daiquiry nebo třeba pina coladu, která mě osobně všude na Kubě chutnala jako vanilková zmrzlina s rumem. 

 

 

Kuba – země tance, doutníků a rumu
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!