Krásy rumunské Transylvánie

Krásy rumunské Transylvánie

Rumunská Transylvánie je tajuplnou zemí známou jako oblast upírů a Drákuly, historických hradů, divoké přírody svysokými horami, rozeklanými skalami, hlubokými lesy vnichž dodnes žijí medvědi a vlci i tradičními rumunskými vesnicemi. Tato romantická představa Transylvánie sem vábí každým rokem stále víc a víc turistů. Nechte se také nalákat kjejí návštěvě, než se pohádkové kouzlo Transylvánie rozplyne časem i množstvím turistů, kteří sem míří.

<

Co vidět vTransylvánii

Slavný Drákulův hrad

Slavný Drákulův hrad se nachází vobci Bran vcentrálním Rumunsku. Jde o pozoruhodný gotický hrad, který získal velký věhlas díky románu Drákula od spisovatele Brama Stokera, přestože příběh nemá se skutečností mnoho společného. Příběh Hraběte Drákuly byl inspirován historickou postavou Vlada Tepeše – valašského knížete z15. století. Vladu Tepeši se přezdívalo Drákula, což vpřekladu znamená syn draka, jelikož jeho otec byl nositelem dračího řádu. Slovo „draco“ navíc znamená ďábel a Vlad Tepeš se proslavil velkou oblibou vmučení svých nepřátel velmi krutými způsoby. Nejraději je nabodával na kůl tak, aby neporušil žádné důležité orgány a poté mohl pozorovat pomalou smrt svých nepřátel. Hrad Bran nebyl sice oficiálním sídlem Vlada Tepeše, ale údajně na něm nějakou dobu pobýval. Tento gotický kamenný hrad, který stával vdivoké osamělé přírodě, se navíc dokonale hodí kDrákulově příběhu. Hrad je skutečně pohádkový – je tvořen spletí úzkých a nízkých chodbiček, ve kterých se člověk snadno ztratí. Nejlepší pohled na stavitelskou promyšlenost hradu je z jehovnitřního nádvoří. Odsud lze vidět všechny možné věžičky, výklenky a balkony. Interiér hradu je tvořen dobově zařízenými pokoji a samozřejmě zde nechybí ani mučírna. Historii hradu, Vlada Tepeše i Drákuly, přibližují návštěvníkům informační cedule uvnitř.

Drákulův hrad Bran/Foto: Samocestování

Panenská příroda plná hor a divokých zvířat v národním parku Piatra Craiului

Národní park Piatra Craiului, jehož název vpřekladu znamená Královský kámen, se nachází voblasti Sedmihradska vTransylvánii. Jde o horské vápencové pásmo, které je bohaté na krasové jevy vpodobě různých propastí, jeskyní a soutěsek. Celý národní park i výhledy zvrcholků hor, které Piatra Craiului nabízí, jsou opravdu úchvatné. Téměř každý výstup a následný výhled na krajinu pod vámi vám zaručeně vyrazí dech.Vysoké hory a skály obklopují zelená kopcovitá údolí, ve kterých leží malebné rumunské vesničky. Na okolních lukách se pasou koně či ovce, vjejich blízkosti tečou průzračné potůčky a od domů místních obyvatel voní sušené bylinky. Ve zdejších hlubokých lesích dodnes údajně volně žijí medvědi, vlci, rysi a smečky divokých psů. Jde zkrátka o nádhernou, ale zároveň drsnou přírodu Transylvánie.

Národní park Piatra Craiuli Transylvánie/Foto: Samocestování

Tradiční rumunské vesnice voblasti Maramureš

Tradiční rumunské vesnice nejlépe poznáte voblasti Maramureš na severu Rumunska. Ve vesnicích dodnes žijí lidé v původních dřevěných domech sdoškovými střechami, do dvorů vcházejí velkolepými vyřezávanými branami a chodí se modlit do dřevěných pravoslavných kostelů. Některé vesnice působí, jako by se zde zastavil čas. Ženy nosí na hlavě šátky a chodí vzástěrách nebo dokonce vtradičních krojích. Muži jsou oblečeni pracovně, nosí klobouky a nezřídka jezdí na povozech skoňmi. Jejich obživou zůstává dodnes zemědělství, což je patrné již na první pohled zrázu krajiny. Kopcovité přírodě plné luk a lesů dominují obrovské otepi sena a slámy. Původní vesnický život a stavby dokonale vyobrazují zdejší skanzeny. Nádherný je skanzen Barsana, kde se nacházejí kopie původních rumunských domů a pravoslavných dřevěných kostelů. Vareálu skanzenu se procházejí pravoslavní kněží oblečení celí v černém a dotvářejí autentičnost minulých dob. Skanzen voní přírodou, jelikož ho zdobí rozkvetlé květiny a obklopují lesy a louky. Návštěvníci skanzenu si vjeho okolí mohou zakoupit suvenýry vpodobě tradičních krojů, domácí pálenky, medu a propolisu přímo u včelího úlu či ručně vyráběných proutěných a dřevěných výrobků, jako např. máselnice.

Maramureš Barsana/Foto: Samocestování

Velkolepý Hrad Rasnov

Kromě Drákulova hradu se voblasti Transylvánie nacházejí i jiné impozantní hrady. Jde především o nedaleký velkolepý hrad Rasnov, který se tyčí na kopci nad stejnojmenným městem. Hrad byl postaven ve 13. století německými rytíři, kteří však byli zanedlouho zhradu vyhnáni transylvánskými rytíři. Celá pevnost je obrovská, můžete si vní prohlédnout dochovaný kostel, věznici nebo hlubokou studnu, kterou za příslib svobody hloubili po dobu 17ti let turečtí vězni. Svobody se však stejně nedočkali, přestože vyhloubili celých 140 metrů.

Hrad Rasnov Transylvánie/Foto: Samocestování

Starobylé město Brašov

Město Brašov se nachází poblíž Drákulova hradu Bran vcentrálním Rumunsku. Jde o jedno znejpěknějších rumunských měst sdochovanými historickými památkami. Do Starého města můžete vstoupit dochovanými vstupními branami. Město vminulosti chránily strážné věže, jež zde dodnes stojí. Nejslavnější je bílá a černá věž. Hlavnímu náměstí Piata Sfatului dominuje proslulý Černý kostel a krásná radnice. Nedaleko něj se nachází velice úzká ulička, která se pyšní titulem nejužší uličky Evropy. Dále stojí za návštěvu citadela nad městem, odkud je nádherný výhled na celý Brašov. Ve městě jistě potkáte stánky nabízející místní specialitu Kürtöskalács – jde o stejné cukroví, jakým je český trdelník, které je však trojnásobně dlouhé. Nenechte se mýlit – „staročeský“ trdelník je podvod, původem pochází trdelník, tedy Kürtöskalács, právě odsud.

Brašov/Foto: Samocestování