Má váš let zpoždění? Tato situace je nepříjemná, náladu vám však může spravit kompenzace, na kterou máte v případě zpožděných letů nárok. V následujících řádcích vám poradíme, jaká jsou vaše práva v konkrétních situacích. Informace se týkají pouze aerolinek, které sídlí v Evropské unii. Náhrada je však možná i u mimoevropských společností, pokud je odlet z jakéhokoliv letiště na území EU.

 

 

Především v létě zpožděných letů přibývá. To je dáno zvýšenou poptávkou a napěchovanými letovými řády na minutu přesně. Dopravci pak z různých důvodů nemohou dodržet přesně odlet a už se zpoždění týká všech následujících letů v dané destinaci.

 

 

Kdy mám nárok na občerstvení?

Pokud má váš let zpoždění, neznamená to automaticky nárok na občerstvení. Je nutností, aby měl spoj zpoždění alespoň 2 hodiny. V takový okamžik vám musí přepravce zajistit občerstvení přiměřené délce vašeho čekání. Pokud se letadlo opozdí o celý den, máte nárok i na nocleh. Obojí zmiňované vám musí být zajištěno i v případě, že jde o špatné počasí.
V Praze řeší standardně dopravce situaci tak, že každý cestující obdrží voucher ve výši 105 Kč. Doporučuji jej využít v letištní kantýně mezi terminály, případně za odbavením na Terminálu 1.

 

 

Kdy mám nárok na finanční odškodnění?

Pokud do cílové destinace dorazíte s více jako 3 hodinovým zpožděním,máte nárok i na finanční odškodnění. Vždy počítejte plánovaný čas příletu do destinace, nikoliv odletu, protože letadlo je mnohdy schopné v letu „stáhnout“ nějaké minuty. Tedy v případě 3 a více hodinového meškání máte na trasách do 1.500 km nárok na odškodnění ve výši 250 EUR / 6.720 Kč za osobu. Pokud však letíte mimo Evropu, tedy trasu delší než 1.500 km a kratší jak 3.500 km, máte nárok na náhradu škody ve výši 400 EUR / 10.750 Kč za osobu.
Nárok na finanční odškodnění nemáte v případě stávky či špatného počasí a dalších situacích neovlivnitelných dopravcem. Technická závada však není neovlivnitelná situace a proto máte nárok na finanční odškodnění.

 

Jak dlouho mohu zpětně žádat o kompenzaci?

Právo na kompenzaci můžete v ČR uplatnit až 3 roky zpětně od data letu. Vzhledem k možným prodlevám v jednání s leteckou společností ji ale posílejte co nejdříve.

 

 

 

Kompenzace za zpožděný let – kdy mám na ni nárok?
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!