Kodaň je nádherné město, které určitě stojí za to navštívit. Nalezneme tu velmi zajímavou moderní architekturu, zámky, krásné parky, vodní kanály a spoustu dalších zajímavých míst. Většina lidí zde jezdí na kole, takže v tomto ohledu trošku přípomíná Amsterdam. Ale teď se už pojďme podívat na to, která místa stojí opravdu za vidění! 

 

 

PŘÍSTAV NYHAVN

Přístav Nyhavn je jedním ze symbolů Kodaně, takže na něj určitě nesmíte zapomenout. Jezdí zde turistické lodě – ať už historické či pouze vyhlídkové. Je zde spousta kaváren, restaurací a pouličních umělců. Toto místo tedy opravdu žije. Navíc se nachází nedaleko pěší zóny Stroget, která je nejdelší v Evropě. Začíná před Kodaňskou radnicí a končí na náměstí v Kodani – příležitostí k pořádnému nákupu je tu opravdu spousta. 

 

 

 

 

MALÁ MOŘSKÁ VÍLA

Malá mořská víla je jedním z dalších symbolů Kodaně, nachází se v přístavní ulici Langelinie. Je inspirována pohádkou od Hanse Christiana Andersena a představena věřejnosti byla v roce 1913. Autorem je Edvard Eriksen. 

 

 

PARK TIVOLI

Jedná se o druhý největší zábavní park na světe. Byl založen v roce 1843 Georgem Carsensenem na samém okraji města, díky rozvoji městské aglomerace se teď nachází přímo v centru Kodaně. V parku můžete navštívit spoustu atrakcí, některé jsou přímo historickými exponáty. Navštívit zde můžete také divadlo Pantomima či koncertní síň.

 

 

ZÁMER ROSENBORG

Tento krásný renesanční zámek se také nachází přímo v centru Kodaně v rozlehlém parku obklopený vodním příkopem.  Tyto ‚Královské‘ zahrady jsou u návštěvníků velmi populární, ročně je navštíví přibližně 2,5 milionů turistů. Zámek byl postaven roku 1606 a nejvíce se na něm podíleli architekti Bertel Lange a Hans van Steenvinskel. V jeho sklepení se nachází korunovační klenoty, královské šperky a také královský koberec.

 

 

 

CHRISTIÁNIE

Christiánie je samostatně fungujíčí čtvrť v Kodani, která byla založena roku 1971 squattery a místními umělci. Členové této liberální komuny odmítají konzumní způsob života kapitalistického Dánska. Christiánie tedy oplývá mírem, tolerancí, obrovskou škálou barev, různorodými tržnicemi, domky, galeriemi, kavárnami a ateliéry. Prodej a užívání konopí na Pusher Street je naprosto běžná tolerovaná věc, i když stále nelegální. Otevřeno mají 24 hodin denně a prodej zde probírá velmi diskrétně. Prodejci chrání svojí identitu dětskými maskami (což v noci působí poněkud strašidelně) nebo si ruznými způsoby zakrývají obličej. Nutno říct, že v Christiánii je zakázáno fotit a pokud Vás místní s foťákem nachytájí, tak Vás pod hrubým nátlakem donutí vše smazat. 

Kodaň – co musíte vidět?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!