Část I. S Míšou v letadle, Girona, první Míšovo přenocování přes Couchsurfing

 

Jako první letošní cestu za teplem jsem si vybrala Katalánsko. Už v březnu tam jsou příjemné teploty a v dubnu už nezřídka vidíte koupat se místní i hrstku turistů v ještě ne zcela vyhřátém moři. Letos jsem se také poprvé rozhodla vydat se na cesty se svým dvouletým synem sama, bez doprovodu. Syn už toho má přes svůj nízký věk nacestováno hodně. Usoudila jsem tedy, že přišel čas vyzkoušet, zda „dáme“ cestování na vlastní pěst jen sami dva spolu, bez pomoci kohokoli dalšího z přátel či rodiny.

 

Pro cestu do Barcelony – Girony jsem zvolila Ryanair (www.ryanair.com) s odletem z Bratislavy, který aktuálně nabízel nejvýhodnější ceny letenek (v přepočtu vyšla zpáteční letenka pro mě a Míšu cca na 3 tis. Kč). Výhodou Ryanairu jsou nízké ceny letenek. Jako nevýhodu při cestování s malým dítětem vidím odletové časy z Girony do Barcelony, kdy všechny spoje v současné době odlétají v 7 hodin ráno (což znamená být kolem 5 hodiny na letišti). Děti nad 2 roky platí plnou cenu letenky, ale jsou jim navíc zdarma přepravovány kočárky a autosedačky.

 

Odjezd do a z Bratislavy jsem řešila autem. Auto je možné nechat na placeném parkovišti blízko letiště. V ceně pak máte odvoz na letiště minibusem (včetně odvozu batožiny) a i následný odvoz po příletu zpět k autu.

 

Jelikož jsem plánovala půjčit si v Gironě na letišti auto a poté s Míšou hodně chodit po zajímavých místech v Katalánsku, využila jsem možnost vzít autosedačku i kočárek. Kočárek se osvědčil už i na letišti v Bratislavě, protože jsem na něho „navěšela“ všechna svá zavazadla a mohla jsem se věnovat běhání za Míšou po letišti. Míša je totiž hyperaktivní a rozhodně ho neuvidíte někde jen tak sedět.

 

I když jsme neměli zavazadlo k odbavení, je třeba na check-inu označit kočárek i autosedačku (autosedačka se poté nese do nadměrných zavazadel, kočárek máte k dispozici až k nástupu do letadla).

 

Let proběhl relativně v pohodě, až na to, že Míša opravdu nevydrží sedět, tak celé 2 a půl hodiny cesty skákal po sedadle a bouchal do všeho okolo. Naštěstí hned po přistání usnul (tady se mi opět osvědčil kočárek) a já si mohla v příletové hale v klidu odbavit zarezervované auto. Nejlíp tentokrát vyšlo auto od společnosti Keddy by Europcar (cca 6 tis. Kč na 10 dnů včetně pojištění). Pro mě a Míšu stačil Seat Ibiza. Kufr byl pro zavazadla dostatečný, jen kočárek jsem musela složit na zadní sedadlo.

 

Ubytování jsem měla pro tentokrát zajištěné přes Couchsurfing (www.couchsurfing.com). Po zaregistrování je možné najít ubytování zdarma u stejně nadšených cestovatelů z celého světa, jako jste Vy! S Couchsurfingem mám už bohaté zkušenosti, ovšem využít tuto službu s malým dítětem, to je pro mě premiéra! Nicméně statečně se dávám do toho!

 

Jelikož letadlo přistálo v Gironě kolem 13 hod., máme celý den na to, poznat město Gironu. První noc jsem tedy našla ubytování přes Couchsurfing pro mě a Míšu u Julia v Gironě. Julio je hodně zaměstnaný člověk, pracuje v noci, a proto mě jen předává klíč, instrukce, mapky a plány Girony a poté odchází do práce. Já s Míšou se vybalujeme, dáme si něco malého k jídlu a vydáváme se místní hromadnou dopravou do centra města Girony.

 

První zážitek máme už na zastávce autobusu, kdy Míša poprvé v životě vidí černocha. Napřed se mě ptá, proč je ten pán tak černý. Poté si utíká na pána šáhnout a nakonec vyplňujeme čtvrthodinu čekání povídáním o Gironě s milým imigrantem (těch je mimochodem v současnosti v Gironě opravdu hodně).

 

Gironě vévodí krásná Katedrála Panny Marie (stavba započata v 11. stol.) obklopená terasovitými zahradami. Super na procházku s dítětem! Míša vydržel pár hodin běhat po schodech okolo katedrály a já statečně vláčela kočárek a batoh po schodech nahoru a pak zas dolů za ním (pro návštěvu Girony tedy doporučuji raději kočárek nechat doma). Z dálky jsme viděli také Arabské lázně z 12. století. Prošli jsme se uličkami židovské čtvrti Call nacházející se vedle katedrály. Úzkými středověkými uličkami jsme pak vystoupali vzhůru k městským románským hradbám.

 

 

katedrála

 

 

Historické centrum Girony má krásnou romantickou atmosféru. Jelikož si dal Míša za úkol proběhnout celé město sprintem, nasávala jsem atmosféru města za poklusu. Směr a trasu prohlídky tedy určoval on. Já běžela statečně za ním. Proto jsem byla ráda, když na kopci u hradem usoudil, že už je opět načase sednout do kočárku, sníst svačinu a nechat se zavést podél hradeb dolů, směrem kde jsem tušila zastávku autobusu, který by nás zavezl zpět k Juliovi.

 

 

vložit2

 

 

Po cestě jsme ještě narazili na dětské hřiště. Konečně jsem měla tedy trochu času podívat se do průvodce, abych zjistila, kde jsme to vlastně byli a co jsme všechno viděli. Kupodivu mě Míša za ty tři hodiny protáhl historickým centrem téměř dokonale a viděli jsme téměř vše zajímavé.

 

Po návratu k Juliovi nás v jeho bytě vítá slečna, kterou ještě neznáme. Dozvídám se, že Julio nejenže poskytuje svůj obývací pokoj zdarma k přespání přes Couchsurfing, ale také nabízí placené ubytovací služby. Slečna byla v Gironě na služební cestě a u Julia jednu noc za poplatek přespávala. Jelikož Julio celou noc pracoval, byli jsme s Míšou rádi, že si máme s kým popovídat.

 

Míšův první den a první noc s ubytováním přes couchsurfing dopadl skvěle. Krásně jsme se vyspali na pohovce v obývacím pokoji. Měli jsme také k dispozici koupelnu a kuchyň. Ke štěstí nám tedy nic nechybělo.

 

Když jsme se ráno probudili, byl už Julio doma. Vyprovodil nás k autu, pomohl mi se zavazadly a dohodli jsme se, že poslední noc mé cesty můžeme opět zdarma přespat u něj. Nakonec jsme této nabídky nevyužili, ale o tom až v dalším pokračování tohoto cestopisu.

 

 

Katalánsko očima matky dvouletého dítěte aneb cestování s dítětem je zábava! Část I.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *