Chcete tento víkend sbalit pár nejnutnějších věcí a vyrazit si odpočinou někam blízko a poznat přitom kousek naší krásné Evropy? Díky stále se rozšiřující nabídce jednotlivých leteckých společností se dnes můžete se dnes vydat na prodloužený víkend každý měsíc a zaručuji Vám, že máte na dva roky o zábavu postaráno.

 

Protože se jedná o krátkou dobu letu, optimální a cenově výhodnou variantou je využít služby nízkonákladových leteckých společností, u které ale není v ceně odbavené zavazadlo a občerstvení. Ale ruku na srdce, za dvě hodiny pravděpodobně hlady neumřete a co se týče nutností s sebou, vše se Vám bez problémů vejde do palubního zavazadla. A to i za předpokladu, že každý den chcete nosit jiný model.

 

 

Na co si dát pozor?

 

Tekutiny

Veškeré tekutiny, tedy sprchové gely, deodorant, mýdlo, šampón, tělové mléko a podobně musí být v uzavřeném obalu pod 100 mililitrů. Nestačí vzít klasický téměř vypotřebovaný šampón ve velkém balení, ten Vám při kontrole na letišti vyhodí. Naštěstí všechny naše drogerie nabízí malé cestovní balení všech produktů, proto není problém se vybavit. Další možností je nakoupit si prázdné plastové lahvičky určené speciálně do letadel s obsahem 100 mililitrů a ty si naplnit dle vlastní potřeby. Dají se koupit prakticky v každé drogerii nebo třeba i v IKEA (zde sada čtyř kusů za 39 Kč).

Balení kosmetiky například make-up mi nikdy nikdo nekontroloval a to jsem jej nedávala do plastových sáčků a pouze nechala v batohu.

 

Velikost příručního zavazadla

Je třeba věnovat pozornost také tomu jak velké příruční zavazadlo společnost, se kterou letíte, dovolí. Velikost zavazadla najdete na stránkách každé letecké společnosti a pošlou Vám ho také na e-mail. Nedodržení velikosti případně váhy se může prodražit. Ceny za odbavení zavazadla můžou přesáhnout i 1 000 Kč.

 

 

 

Většina společností velikost zavazadla kontroluje, nebuďte bezohlední a dejte si pozor na to, aby se Vaše zavazadlo vešlo do uvedených rozměrů. V opačném případě zbytečné riskujete dohady, které jsou stejně k ničemu, ostatní cestující zdržujete a nakonec budete velké zavazadlo stejně nuceni zaplatit.

 

S kým se vydat?

U letecké společnosti Easyjet si můžete zobrazit mapu nejlevnějších letenek, které jsou aktuálně k dispozici. Můžete si vybrat podle možností, zda chcete rezervovat jednosměrný let a kombinovat jej například s cestou autobusem zpátky, obousměrný let, víkendový

 

pobyt, pobyt na sedm dní nebo delší. U této společnosti se také platí fixní poplatek za rezervaci, čím více Vás jede, tím vychází tedy letenka levněji.

 

Wizzair má podobný vyhledávač levných letenek, své akce zobrazuje hned na hlavní stránce a tuto společnost využijete nejčastěji v případě, že to máte blíže do Brna než do Prahy. Nejlevněji budete cestovat, přidáte-li se k Wizzair Discount clubu, získáte tím slevu minimálně 10 euro na každou letenku a další slevy například na odbavené zavazadlo. Standardní členství stojí 29,99 euro a je platné na jeden rok od zakoupení.

U Ryanair hned na hlavní stránce zadáte, odkud a kam chcete letět, data příletu a odletu a ihned se Vám zobrazí příslušné možnosti.

 

Kam pojedeme?

Všechna místa níže uvedená stojí za návštěvu a je jen na Vás, zda dychtíte navštívit všechna významná muzea, nakoupit si na luxusních bulvárech nebo konejšit své chuťové buňky. Pro rychlý přehled rozhodně doporučuji pročíst si naše průvodce zdarma, které Vám nabídnout ucelenější první dojem včetně návrhu možného itineráře cesty.

 

Barcelona (Španělsko) – Ryanair

Do Barcelony se levně dostanete z Bratislavy nebo Wroclavi se společností Ryanair. Dobrá cena je do 2 000 Kč, výborná do 1 500 Kč a skvělá do 1 000 Kč. Nově od zimního letového řádu 2017 začne tato aerolinka linka létat do Barcelony také z Prahy. Ještě nejsou zveřejněny plánované ceny, ale vzhledem k cenově politice této eorolinky očekáváme zpáteční letenku za cenu kolem 1 000 Kč.

 

Ubytování v Barceloně je převážně v letní sezoně velice drahé, vyplatí se proto město navštívit spíše na podzim či na jaře, kdy se dá pěkný pokoj pro dva pořídit do 1 800 Kč. Při výběru ubytování se vyplatí využít internetové srovnávače typu Booking.

 

V Barceloně nelze přehlédnout rukopis Antonia Gaudío – na jedné z nejzajímavějších a nejkrásnějších katedrál světa Sagrada Familia, na vilách Casa Mila a Casa Batlló nebo v Parku Güell. Večer si zajděte na fascinující osvětlenou show u Magické fontány nebo obdivujte rozsáhlou sbírku obrazů Pabla Picassa.

 

 

Bari (Itálie) – Wizzair

Letenky nakupujte buď z Prahy, nebo Katovic podle toho, co máte blíže. Dobrá cena je do 2 tisíc, výborná do 1 500 Kč a skvělá kolem jednoho tisíce.

 

Ceny hotelů stoupají během letní sezony, kdy do Bari míří davy turistů. Pokud se však vyhnete cestování během července a srpna, můžete sehnat i velice pěkně vybavené pokoje pro dva za ceny okolo 1 300 Kč.

 

V Bari můžete obdivovat překrásnou a rozmanitou architekturu nebo se přesunout do nedalekého Alberobella a kochat se malebnými domky ve stylu trulli zapsanými na seznamu památek UNESCO.

 

 

Brusel (Belgie) – Ryanair

Levné lety do Bruselu najdete dlouhodobě u společnosti Ryanair, ceny začínají na 459 Kč za jednosměrný let.

 

Ceny za ubytování v Bruselu jsou velice různorodé, nejlevnější pokoje pro dva začínají na 1 400 Kč za noc, cena za pěkný pokoj s dobrou dostupností se však vyšplhá na cca 2 000 Kč na noc.

 

Dejte si vafle při procházce městem v historickém centru, omrkněte známou sochu Čurajícího chlapečka nebo se zajděte podívat na podivuhodné Atomium a sousedící Mini-Europe.

 

Dublin (Irsko) – Ryanair

Ryanair nabízí letenky do Dublinu Prahy, Bratislavy nebo Wratislavi. Ceny jsou podobné, záleží tedy na tom, které město máte nejlépe dostupné. Dobrá cena je pod 2 000 Kč, výborná za 1 500 Kč a skvělá kolem 1 000 Kč. Záleží ale samozřejmě i na sezóně.

 

Nocleh v Dublinu rozhodně není úplně levnou záležitostí. Nejlevnější formou ubytování jsou sdílené pokoje v hostelech, které vyjdou i na 500 Kč za osobu na noc. Co se hotelů týče, ceny za pěkný pokoj pro dva většinou přesahují hranici 2 000 Kč na noc.

 

Asi nejvýznamnější památkou Dublinu je univerzita Trinity College, kde studovali géniové své doby, Vy zde dnes můžete obdivovat prastarou knihu s malbami z 8. století. Po vyčerpávající procházce městem se můžete zastavit v legendárním Temple Baru nebo si zajít na exkurzi (včetně ochutnávky) výjimečného piva Guinness.

 

 

Edinburgh (Velká Británie) – Easyjet, Ryanair

Z Prahy v současné době létá do Edinburghu pouze letecká společnost EasyJet, dobrá cena je kolem 2 000 Kč za zpáteční letenku. Od 31. 10. 2017 ale zahrnuje do svého leteckého řádu i společnost Ryanair. Ještě nejsou zveřejněny plánované ceny, ale vzhledem k cenově politice této eorolinky očekáváme zpáteční letenku za cenu kolem 1 000 Kč.

 

Převážně během letních festivalů je ubytování v Edinburghu poměrně drahé, mimo sezonu seženete solidní pokoj pro dva za cca  1 500 Kč na noc, v sezoně cena většinou neklesne pod 2 000 Kč.

 

V Edinburghu nezapomeňte navštívit monumentální hrad Edinburgh Castle ze 7. století nebo se pokochat výhledem z Calton Hill a večer ochutnat vyhlášenou skotskou whisky.

 

 

Eindhoven (Nizozemí) – Wizzair

Pro obyvatele Brna bývá často nejvýhodnější let do holandského Eindhovenu. Cena letenky za jednosměrný let pro členy klubu bývá 299 Kč, pokud členství nemáte, nevadí, cena ani tak nebývá vysoká.

Ubytování ve městě najdete od 1 300 Kč za dvoulůžkový pokoj, město je významným železničním uzlem můžete si odtud vydat třeba na výlet do Amsterdamu. Pokud chcete zůstat ve městě, zajděte si do některé z krásných holandských kaváren, nakupte v Primarku nebo se projděte v centru města.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

Londýn (Velká Británie) – Easyjet, Ryanair

Nejlevnější lety do Londýna jsou z Brna na letiště Luton a to již od 399 Kč za jednosměrný let. Z Prahy je dobrá cena letenek je do 1 500 Kč, výborná kolem jednoho tisíce a vynikající kolem 700 Kč. Letenky kupujte zhruba 2 měsíce před odletem, jelikož v tu dobu jsou nejlevnější.

 

Ubytování v Londýně bývá občas dražší, záleží na Vás, kde chcete bydlet. Obecně patří Londýn mezi nejdražší destinace v Evropě. Mimo sezonu seženete noc v dvojlůžkovém pokoji nejlevněji za 1 500 Kč, v sezoně se pak pod hranici 2 000 Kč dostanete jen stěží. Za opravdu hezký pokoj s vlastní koupelnou si pak budete muset připlatit zhruba další tisíc korun na noc.

 

Při své návštěvě nevynechejte Tower Bridge, Big Ben, Buckingamský palác nebo Britské muzeum.

 

 

Milán (Itálie) – všechny výše uvedené aerolinky

Nejlevnější let, který si můžete vybrat, bývá většinou do italského Milána, jedná se o lety pátek až neděle a na toto místo opravdu více času nepotřebujete, vše se dá za víkend stihnout. Cena letenky se pohybuje pod 1 000 Kč za zpáteční let pro jednu osobu.

 

Při výběru ubytování se vyplatí porozhlédnout se po hotelu v blízkosti metra, ideálně pak v blízkosti metra žluté linky, ze kterého se dostanete na většinu památek, včetně hlavního nádraží Milano Centrale. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji v centru města seženete už od 1 200 Kč za noc.

 

Ve městě nezapomeňte navštívit slavnou Katedrálu narození Panny Marie (Duomo di Milano), hrad Castello Sforzesco nebo kostel Santa Maria delle Grazie, kde můžete najít Leonardovu fresku Poslední večeře.

 

 

Paříž (Francie) – Easyjet

Další z měst, kde se dají sehnat letenky i pod tisíc korun za osobu je francouzská Paříž, jedná se o jednorázové akce, většinou je let zpět mírně dražší, ale cena za letenku málokdy šplhá nad 1 300 Kč za osobu.

 

Ubytování v Paříži blízko centra města se snídaní si rezervujte přes Booking za cenu od 1 100 Kč za dvoulůžkový pokoj. Když dorazíte ve čtvrtek, pořiďte si Navigo card pro všech pět zón, vyplatí se Vám a budete moci neomezeně veřejnou dopravu.

 

 

 

Co nevynechat v Paříži vědí téměř všichni. Musíte vidět Louvre, Eifellovu věž a jít se podívat na mrakodrap Montparnasse.

 

Řím (Itálie) – Wizzair, Ryanair

Italský Řím nabízí letenky od 539 Kč za jednosměrný let, na ubytování si musíte dát pozor, protože může být od centra města vzdáleno velmi daleko, ale to platí u všech zmíněných lokalit. Dvoulůžkový pokoj najdete i pod 1 000 Kč v centru města. Rozhodně se nebojte navštívit Řím i mimo hlavní sezóny. V Římě je velice příjemné počasí i brzy na jaře. Památky jsou stejně nádherné jako po zbytek roku a jídlo chutná stejně výtečně v létě i v zimě. Jediný rozdíl je v tom, že zde nenarazíte na tak husté davy turistů.

 

V hlavním městě Itálie nesmíte zapomenout na návštěvu Vatikánu, Kolosea, Fora Romana nebo vhodit minci do Fontány di Trevi, abyste se do tohoto čarovného města ještě někdy vrátili.

 

 

Toto byl jen zrychlený výčet možností, Vy si ale můžete sami vybrat z následujících:

 

Belgie – Brusel

Francie – Paříž

Irsko – Dublin

Itálie – Bari, Benátky, Milán, Neapol, Řím, Trapani

Maďarsko – Budapešť

Nizozemí – Amsterdam, Eindhoven

Polsko – Krakov

Španělsko – Malaga, Barcelona, Madrid

Švýcarsko – Basilej

Velká Británie – Bristol, Edinburgh, Liverpool, Londýn, Manchester

 

Tak kam se vydáte tento víkend Vy?

 

Kam na eurovíkend?
Štítky:                                                    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!