Máte rádi teplo a moře, ale nechcete se na pláži mačkat se stovkami lidí? Pak vyražte na dovolenou již v květnu. Nabídneme vám několik tipů, kam vyrazit za sluníčkem ke středozemnímu moři. V mnoha letoviscích je v tuto dobu teplota kolem 25 stupňů a navíc často ušetříte – jak peníze, tak i nervy.

 

 

 

 

Španělsko – Costa Blanca

Pobřeží Costa Blanky se táhne několik set kilometrů od mysu Dénia k jihu a jedná se o jednu z nejsušších oblastí Evropy. Ve vnitrozemí je krajina polopouštní. Mořská voda se zde ohřívá rychle, proto je lokalita vhodná již k brzkým dovoleným. V květnu láká k návštěvě například největší město Alicante. V Alicante jsou hezké pláže v blízkosti všech hotelů. Hlavní městská pláž Playa del Postuguet, bývá velmi přelidněna. Doporučuji však návštěvu hradu Castillo Santa Bárbara, který se tyčí přímo nad toutu pláží. Pokud vyhledáváte klid a soukromí, přesuňte se více na sever, na skalnatý poloostrov. Dostanete se sem buď pěšky, nebo pobřežní tramvají.

Průměrné teploty na přelomu květen/červen jsou 24°C, teplota moře 21°C.

 

Zájezdy do Španělska, naleznete zde >>

Letenky: Spojení z Česka do Alicante je s přestupy poměrně komplikované i nákladné. Doporučuji letět bud s Buadpešti (Wizzair), z Berlína (Ryanair), nebo Norimberku (také Ryanair).

 

 

 

 

Itálie – Sicílie

K návštěvě doporučuji Kyklopskou riviéru na východním pobřeží, kde je nádherná scenérie. Konkrétně se jedná o oblast mezi Catanií a Taorminou. Masový turismus není na Sicílii tolik rozšířen, což přispívá ke skutečnosti, že ve většině oblastí najdete stále autentickou, italskou atmosféru. Hezkých pláží je na Sicílii spousta. Mezi nejhezčí patří pláž Mondello na západě. Za pozornost stojí také pláže jižně od Catanie a v okolí San Vito Lo Capo západně od Palerma. Na Sicílii se nachází sopka Etna, která je cílem spousty turistů.

Teploty se na přelomu května a června vyšplhají v průměru ke 24 °C, teplota moře 20°C.

 

Zájezdy na Sicílii, naleznete zde >>

Letenky: Z Prahy a Bratislavy létá na Sicílii např. společnost Ryanair. Levnější letenky jsou ale z Norimberka, nebo Berlína (také Ryanair). Z Budapešti a Katovic pak létá na Sicílii Wizzair.

 

 

 

Řecko – Kréta

Teploty kolem 23°C, téměř stále slunečno a maximálně dva deštivé dny v měsíci – to je květnová Kréta. Kréta je největší z řeckých ostrovů a právě na počátku léta je podle mnohých nejkrásnější. Hovořím především o zelené vegetaci, kterou nespaluje slunce tolik jako v létě. Terén i klima je zde rozdělen na dvě části. Voda u jižního pobřeží se rychleji prohřívá a zkraje sezony doporučuji zamířit spíše sem, než na sever.Jižní pobřeží Kréty je dopravně hůře dostupné a možná i proto turisticky méně zalidněné. Hezké je letovisko Plakiás na úpatí vysokých a suchých hor. Je zde dlouhá pláž. Lokalita přiláká i milovníky turistiky, počasí v květnu není tak horké, jako v létě a především lidí je zde o mnoho méně. Pokud preferujete kus rovného terénu, popojeďte autem asi 25 kilometrů k benátskému hradu Frangocastello. Tamější písčitá pláž s pozvolným spádem do vody je totiž skvělá pro děti.

Průměrné teploty se pohybují kolem 23°C. Teplota moře pak okolo 19°C.

 

Zájezdy na Krétu, naleznete zde >>

Letenky: Pokud chcete ušetřit, můžete letět z polské Wroclawi s Ryanair. Letenky z ČR mimo akce nemají ekonomický smysl (vyplatí se více zájezdy přes CK)

 

 

 

Kypr

Kypr je také jedním z favoritů předsezónního koupání. Vděčí za to především teplému podnebí. Hlavní letoviska se nachází na jižní části Kypru, konkrétněji na jihovýchodě ostrova nedaleko Larnaky. Turistickou metropolí je středisko Agia Napa, kam míří spousta turistů. Pokud chcete větší klid, naleznete ho na jihozápadní části ostrova v lokalitě Pafos. Zde je řada pláží přístupna pouze pěšky, i proto zde není turismus tolik rozšířen. K návštěvě doporučuji hezkou pláž Lara, kam dojedete místním autobusem. Pláž je klidná, nejsou zde k dispozici lehátka ani slunečníky. Velmi pěkné jsou též menší pláže na severu poloostrova v okolí tzv. Afroditiných lázní u letoviska Polis Chrysochous.

Průměrné teploty vzduchu jsou v květnu kolem 29°C, teplota moře pak hezkých 22°C.

 

Zájezdy na Kypr, naleznete zde >>

Letenky: Přímé lety na Kypr létají z Prahy, cena ovšem není nikterak výhodná. Levněji vás vyjde letět například z polských Katowic, kde se cena pohybuje klidně i pod 2000,- Kč.

 

 

 

Turecká riviéra

Turecká riviéra je jižní pobřeží Turecka v okolí města Antalya. Tato oblast má velmi teplé podnebí a nabádá ke koupání již v květnu. Masová letoviska se nachází na východ Antalye, na těchto plážích budete takřka vždy se spoustou dalších lidí. Pokud se vydáte na jih od Antalye, nastane situace zcela jiná. Avšak i terén tomu odpovídá, je zde spousta srázů vedoucích přímo do vody a proto je vstup do vody velmi nesnadný. Pokud si chcete přesto užít klid a soukromí, doporučuji navštívit lokalitu Olympos, která je dokonale schována v úzkém údolí kousek za obcí Çıralı asi 60 km jižně od Antalye. Najdete tu malé pensiony i pláže, kde je klid.

Průměrné teploty vzduchu v květnu jsou 24°C, teplota vody 21°C.

 

Zájezdy do Turecka naleznete zde >>

Letenky: Do Turecka cestuje většina turistů skrze cestovní kancelář. Nejvýhodněji se tak jeví vyčkat na last-minute pobyt. Ještě levnější, než lety z Prahy, jsou odlety z Německa.

 

 

 

Řecko – Rhodos

V květnu je na tomto krásném řeckém ostrově o něco chladněji, než na Krétě, ale za návštěvu si toto místo, kde svítí slunce 330 dní v roce, říká. Rhodos neláká jen ke koupání, ale také k návštěvě památek. Vynechat nesmíte krásné antické městečko Lindos. Pláže jsou na Rhodu dvojího tipu – na severu ostrova převážně oblázkové, jih pak patří plážím písčitým. Výběr je jen na vás, protože obě lokality jsou skvělé.

Teplota vzduchu se v květnu šplhá ke 25°C, teplota moře má pak příjemných 22°C.

 

Zájezdy do Turecka naleznete zde >>

Letenky: Na Rhodos se z ČR létá ze všech větších měst. Někdy se vyplatí sledovat last-minute pobytu skrze cestovní kancelář. K tomu můžete využít náš vyhledávač. http://levnocestovani.cz/lastminute/.

 

 

 

Kam na dovolenou k moři již v květnu?
Štítky:                    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!