Poloostrov Istrie ležící na severu Chorvatska na pobřeží Jaderského moře jsem navštívila třikrát a vždy se tam ráda vracím.

Při naší první návštěvě Istrie jsme spolu s přítelem dovolenou na poloostrově pojali objevitelsky a rozhodli jsme se poznat všechna letoviska ležící na pobřeží. Na Istrii jsme po týdnu stráveném v Itálii přijeli autem a ubytování jsme si hledali na místě bez předchozí domluvy. Ačkoliv jsme na poloostrov dorazili v červenci, tedy v sezoně, najít levné ubytování v blízkosti moře nebyl problém v žádném z istrijských přímořských letovisek. Příjemně nás překvapila cena ubytování, která byla někdy až poloviční oproti Itálii, v níž jsme si také ubytování hledali individuálně až na místě.

 

Ze všech letovisek, které jsme na Pule navštívili, nás nejvíce zaujala ty ležící na jihu poloostrova. Při našich dalších návštěvách Puly jsme tedy mířili rovnou na jih. Historické město Pula nás zaujalo svými památkami. Ihned po příjezdu jsme však získali i jednu negativní zkušenost. Zaparkovali jsme na placeném parkovišti v centru města, řádně si koupili parkovací lístek a vydali se nakoupit do nedalekého supermarketu. Po návratu z desetiminutového nákupu jsme se nestačili divit. Auto nikde! A nikde ani žádné indicie, co se s autem mohlo stát. Z telefonátu na policii jsme se dozvěděli, že nám bylo auto pravděpodobně odtaženo, že je to na tomto soukromém parkovišti běžné. Kam? A kým? To si máme zjistit sami. Po chvíli tápání v okolí parkoviště se nám podařilo najít jiné parkoviště s ostrahou a od pána hlídače jsme vyzvěděli, kam bylo pravděpodobně naše auto odtaženo. Jak jsme posléze zjistili, na parkovišti jsme prý stáli na místě, kde je stání zakázáno. Že se naše parkovací místo nijak nelišilo od ostatních, to už je jiná věc. Místní si z odtahu aut cizincům zřejmě udělali dobrý byznys.

 

O nemalý obnos chorvatských kun chudší jsme se po „vykoupení“ auta vydali na prohlídku přístavu a poté i samotného města. Nejznámější pamětihodností Puly je třípatrový římský amfiteátr. Svou velikostí se řadí na šesté místo mezi dochovanými amfiteátry na světě. Mezi další památky Puly patří Augustův chrám (zbudován za života císaře Augusta přibližně od roku 2 před n. l. do roku 14 n. l.), bazilika P. Marie Formosy z 6. stol., Herkulova brána z 1. stol. před n. l. a Dvojitá brána z 2. stol. n. l. V Pule se nachází také pěkná katedrála, několik kostelů a muzeí (ta jsme však navštívit nestihli).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Mým nejoblíbenějším místem na Istrii je chráněná krajinná oblast poloostrov Kamenjak. Abychom mohli být poloostrovu co nejblíže, zvolili jsme dva roky po sobě ubytování v městečku Premantura, nejjižnějším sídle na Istrii. Poprvé jsme byli ubytování v apartmánu v blízkosti moře. Premantura sama není ničím zajímavá, blízkost krásného poloostrova se však projevila na výši ceny za ubytování, která zde byla výrazně vyšší než v jiných letoviscích Istrie. Podruhé jsme raději do Premantury přijeli i s obytným přívěsem a strávili jsme týden v krásném kempu Stupice, ležícím přímo vedle vstupu na Kamenjak.

 

dsc00249

 

Kemp Stupice leží 12 km jižně od Puly.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Většina kempu je umístěna v borovicovém lese, my si však postavili karavan na louce, hned kousíček od moře. Nevýhodou karavanu na trávě v blízkosti křovin byli jen komáři, kteří se vynořovali po setmění a bránili nám v romantickém posezení venku.

 

dsc00252

 

Každé ráno po probuzení jsem si zaběhala stezkami podél moře, které jedním směrem vedou k dalším kempům a druhým směrem na Kamenjak. Pak jsem se u recepce připojila na internet a zkoukla maily. Největší adrenalinový zážitek jsem měla z plavání na ostrovy. Abyste rozuměli, v blízkosti kempu jsou rozseté malé ostrůvky. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet svou sportovní vytrvalost a doplavat postupně na tři ostrůvky Medulinského souostroví Trumbula, Ceja a Bodulaš.

 

dsc00247

 

První den jsem se tedy odvážně skočila do moře a plavala k asi 600 m vzdálenému ostrůvku Trumbula. Vzdálenost, která ze břehu vypadala jako kousek, se při plavání proti vlnám zdála o hodně větší. Přítel pádloval vedle mě na kajaku a bděl nad tím, abych se neutopila. Plavat proti velkým vlnám bylo náročné a psychika hrála taky svou roli. Pode mnou hluboké černé moře a pevnina nikde blízko v dosahu. Pohled jsme měla upřený k ostrovu přede mnou, který se pomalu přibližoval. Když jsem konečně dorazila k malému ostrůvku, na kterém se kromě pěkných plážiček a nízkého porostu nenacházelo vůbec nic, zažila jsem příliv endorfinů.

 

dsc00248

 

Druhý den jsem se svůj plavecký výkon rozhodla zopakovat. Spolu s přítelem jsme kajakem dopádlovali k ostrůvku Trumbula a dala jsem si za cíl doplavat z něj na ostrůvek Ceja. Vzdálenost mezi ostrůvky je necelých 800 m. Moře pode mnou bylo ještě černější a hlubší, než předchozího dne. Byl to zvláštní pocit plavat a všude kolem sebe vidět jen moře. Při plavání jsem zažívala takový pocit překonání sama sebe, že jsem si ani neuvědomovala únavu ze včerejška. Jak dlouho jsem plavala, nevím, ale zdálo se mi, že dlouho. Jakoby za odměnu se pak přede mnou na ostrůvku vynořila malá restaurace. Přítel měl u sebe v kajaku peníze, tak jsme si mohli dopřát i malé občerstvení.

 

dsc00278

 

Na třetí den jsem si plná nadšení naplánovala plavecký výkon z ostrůvku Ceja, kam jsme dopádlovali na kajaku, na ostrůvek Bodulaš. Tentokrát se už ale v plné míře projevila únava z přechozích dvou dnů a vzdálenost 850 m mezi oběma ostrůvky jsem neuplavala. Přibližně v půli vzdálenosti jsem už začala být hodně unavená neustálým zdoláváním vysokých vln a plavala jsem čím dál pomaleji. Ostrůvek se skoro nepřibližoval a uplavat pár metrů proti vlnám mi dělalo čím dál větší problém. Nakonec jsem se nechala přítelem přesvědčit, že plavání už pro dnešek skončilo a s úlevou jsem nasedla do kajaku a na ostrůvek jsme dopádlovali.

 

dsc00253

 

Největší výhodou kempu Stupice je jeho poloha u nejjižnějšího cípu Istrie, poloostrova Kamenjak. Na Kamenjak, který je státem chráněnou přírodní památkou, jsem se denně pěšky vydávala na romantickou procházku, vstříc koupání se v průzračně čisté vodě a odpočinku na oblázkových plážičkách. Na Kamenjak ale v klidu dojedete i autem. Jen počítejte s tím, že se za vjezd autem platí poplatek, a že cesty na Kamenjaku jsou hrobolaté a prašné. Tedy nic pro ty, kteří opečovávaní své auto jako největšího miláčka.

 

dsc00256

 

Na poloostrově si přijdou na své milovníci přírody a šnorchlování. Prozkoumat můžete také některou z podmořských jeskyň (nejznámější jeskyň Kolumbarica je vysoká 10 m).

 

dsc00284

 

Večery jsme rádi pravidelně trávili v městečku Medulin, které se nachází 10 km jižně od Puly.

 

dsc00295

 

Medulin je významným střediskem cestovního ruchu. Najdete zde mnoho cukráren, barů a restaurací. Suvenýry zakoupíte na přímořské promenádě poblíž přístavu. V sezoně se ve městě pořádají různé letní slavnosti.

Magdalena S

 

Jižní Istrie
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!