Váháte, kam se vydat na jaře na pohodovou dovolenou, která bude plná poznávání krásných míst a dobré gastronomie? Nasedněte do auta, projeďte Francii od severu až k jihu a poznejte tento nádherný kout světa po vlastní ose. Já jsem to tak udělala a byla to jedna z dovolených, na které budu vždy vzpomínat s úsměvem na tváři. Poradím vám, jaká místa ve Francii stojí za vidění.

 

 

Remeš

Svoje putování po Francii začněte například na severu ve městě Remeš. Nedaleko města se nacházejí vinice, ze kterých pochází pravé šampaňské. Sklenička tohoto výborného šampaňského s výhledem na sluncem zalité vinice bude lahodným začátkem vaší cesty po Francii. V okolí Remeše budete míjet pravý francouzský venkov s pohádkovými domky s okenicemi, pole a ohrady plné koní a oslů. Zastavte se u jedné z ohrad, nakrmte koně čerstvou trávou a pohlaďte si jejich hebkou srst. Je to balzám pro duši. Až dorazíte do samotného města Remeš, zjistíte, že je velmi historicky významné. Jde o místo korunovace francouzských králů, což dokládá množství významných pamětihodností. Muzeum korunovací si můžete prohlédnout v Palais de Tau. Zdejší katedrála je ještě větší a impozantnější než pařížská Notre-Dame a pyšní se barevnými vitrážemi, orlojem i úchvatnou sochařskou výzdobou, které dominuje charakteristický smějící se anděl. Pokud jste milovníci architektury, neopomeňte ani návštěvu nedaleké baziliky a opatství Saint-Reim.

Katedrála v Remeši

Versailles

Po Remeši se vydejte směrem k Versailles – jednomu z nejkrásnějších zámků v Evropě poblíž Paříže. Prohlédněte si tento impozantní zámek a zbytek dne věnujte procházkám zámeckými zahradami a parkem. Uvidíte pestrobarevné květiny, živé ploty, pečlivě zastřižené keře různých tvarů, jezírka, po kterých se můžete projet lodičkou, bílé sochy a budete si připadat jako v pohádce. Pokud vás návštěva zámku nadchne, prohlédněte si i další reprezentativní budovy v areálu, např. Grand Trianon (menší a klidnější zámek, do kterého se uchyloval král, když chtěl být sám).

Versailles

Orleáns

Po Versailles zamiřte do Orleáns – města Johanky z Arku. Johanka z Arku je významnou historickou osobou, která se stala ikonou nové naděje pro francouzský lid v průběhu Stoleté války, když dokázala obrátit nešťastný průběh války ve prospěch Francie i přes svůj nízký věk. Bohužel ji stihl tragický osud – byla v 19 letech obviněna z čarodějnictví a kacířství a upálena. V Orleáns spatříte odkaz Panny Orleánské téměř na každém kroku. Uvidíte sochy Johanky, ozdobné symboly s jejím vyobrazením, obchody a restaurace pojmenované právě po Johance a budete se moci projít „její“ ulicí. Přestože se zde Johanka nenarodila (pouze tu nějakou dobu pobývala), zůstává dodnes symbolem a miláčkem města. Nadšenci do Johančina příběhu mohou navštívit dům, ve kterém byla Johanka ubytována, prohlédnout si pamětihodnosti ze života Johanky v renesanční Groslotově vile, projít se ulicí Rue do Bourgogne, kterou Johanka vstoupila do Orleáns nebo obdivovat kapli zasvěcenou Johance v krásné Katedrále svatého kříže. Až vás Johanka z Arku omrzí, projděte se květinovým parkem, který v roce 1967 hostil mezinárodní květinovou přehlídku. S ohledem na roční období zde uvidíte žluté a červené tulipány.

Groslotova vila Orleáns

Chambord

Další zastávkou na vaší cestě bude zámek Chambord, který je považován za nejkrásnější zámek na světě. Pohled na Chambord, jenž se před vámi otevře, vám jistě vyrazí dech stejně jako mě. Chambord je totiž mezi zámky totéž, co Mona Lisa mezi obrazy. Aby ne, vždyť se na jeho návrhu podílel samotný Leonardo Da Vinci. Můžete si prohlédnout nejen vnitřek obrovského zámku se 400 pokoji, ale také si udělat procházku po okolí, kde se nacházejí rozsáhlé traviny. Ze speciálních posedů lze pozorovat pasoucí se jeleny i divoká prasata. Pokud budete mít po návštěvě zámku chuť na výborné francouzské víno, zavítejte k blízkému Chateau Cheverny. Cheverny je vinařskou oblastí a zdejší víno s certifikátem kvality AOC je možné ochutnat pouze tady.

Chambord

Arcachon

Jestliže budete mít pěkné počasí, vydejte se k moři do nedalekého Arcachonu. Na zdejší pláži tráví Francouzi slunečné dny odpočinkem na dece v písku a pojídáním čerstvých baget s francouzskými sýry. Můžete se jimi inspirovat. Pokud vám bude počasí opravdu přát, třeba se i osvěžíte při koupání v moři.

Pláž Arcachon

Bordeaux

Protože dobrého francouzského vína není nikdy dost, čeká vás na další zastávce Bordeaux – oblast známá výtečným červeným vínem, jejíž název se dokonce stal synonymem pro vínovou barvu. Ve městě Bordeaux si můžete udělat procházku kolem řeky Garonne, po které plují parníky a jednou z kamenných bran vstoupit do Starého města. Přivítají vás romantické křivolaké uličky plné útulných restaurací, obchůdků a hlavně cukráren. Ochutnejte zdejší makronky, creme brulee nebo pravé francouzské tartaletky. Jde o výborné sladkosti, které vás posilní před prohlídkou historických pamětihodností města, kterými jsou Katedrála sv. Ondřeje, Národní opera, Palác Rohan, historická náměstí s fontánami a mnoho kostelíků.

Bordeaux

St. Emilion

Milovníkům červeného vína doporučuji návštěvu malé viniční oblasti St. Emilion poblíž města Bordeaux. Jde o malebnou vesničku obklopenou vinicemi zalitými sluncem. Na jejich mírných svazích bydlí místní obyvatelé v honosných vilách či zámečcích. Překrásné je taktéž historické centrum St. Emilion s původními kamennými domy, věží, kostelem a hradbami obehnanými příkopem. Zavítejte do jedné z mnoha vinoték či vinných sklípků a ochutnejte pravé víno z Bordeaux. Některé podniky zde nabízejí možnost výběru vína podle čichu – otevřete korkovou nádobu s kombinací vůně charakteristické pro určité víno a přičuchnete si. Jestliže nejste právě milovníci vína, zajeďte si raději do blízkého Cognacu, kde ochutnáte výtečný lokální koňak. Na své si v oblasti Bordeaux přijdou také milovníci jídla. Proslulá kachní paštika foie gras, která se zde prodává, je naprostou pochoutkou.

Vinice St. Emilion

Carcassonne

Město Carcassonne jistě podle názvu znáte. Kdo ho však neviděl na vlastní oči, nikdy nemůže pochopit jeho krásu. Jde o jedno z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě, které je cele obehnané hradbami. Pokud přijedete do Carcassone v noci, naskytne se vám impozantní pohled na nádherně osvětlené středověké město zářící do dálky. Projděte se úzkými kamennými uličkami Carcassone, prohlédněte si zdejší baziliku, hrad a nasajte romantickou atmosféru středověku. Krásným zakončením návštěvy Carcassone je posezení v jedné z útulných restaurací nad skvělým francouzským jídlem.

Carcassonne

Montpellier

Montpellier je město na jihu Francie poblíž pobřeží, které se pyšní dochovaným akvaduktem, jenž měl ve své době impozantních 14 km. Fanoušci krásné architektury v Montpellieru mohou obdivovat nejen akvadukt, ale i Vítězný oblouk s promenádou, Staré město, katedrálu a další pamětihodnosti. 

Akvadukt v Montpellier

Arles

Dalším zajímavým městem z hlediska architektury je Arles. Jeho dominantou je obrovský amfiteátr, dále římské vykopávky a divadlo. V Arles se nachází také mnoho středověkých kostelů. Pokud dorazíte do Arles 1. května, stanete se svědky oslav prvního máje, které jsou naprosto kouzelné. Místní dívky a ženy se oblečou do historických šatů, prodávají květiny a muži jezdí městem na koních nebo hrají na hudební nástroje v průvodech. Pro děti jsou připraveny pouťové atrakce a v celém městě voní sušená levandule. V dochovaném amfiteátru se konají představení. Při mé návštěvě zrovna probíhaly oslavy ve španělském stylu – konala se korida, tančilo se flamenco a podávala se španělská paella. Nezapomenutelný zážitek.

Avignon

Posledním místem vaší dovolené bude Avignon – sídlo papeže. Za vidění stojí samozřejmě slavný Papežský palác a také Avignonský most, který se pojí s legendou o chlapci, jenž dokázal s pomocí místních lidí most od základů postavit. Most je velmi zajímavý, jelikož byl v minulosti poničen a nyní z něj stojí pouhá polovina, která končí uprostřed řeky.

Papežský palác v Avignonu

 

Přeji vám krásnou dovolenou ve Francii. Pokud poznáte další jedinečné francouzské místo, které stojí za vidění, neváhejte o tom napsat do komentářů a inspirovat ostatní cestovatele.

Jarní Francie: po stopách vína, velkolepých katedrál i zámků
Štítky:    

2 komentáře u „Jarní Francie: po stopách vína, velkolepých katedrál i zámků

 • 6.3.2018 (14:21)
  Trvalý odkaz

  Z Carcassonne do Bordeaux a zpět na Montpellier, to chceš :-DDDDDDDD

  Reagovat
  • 7.3.2018 (9:34)
   Trvalý odkaz

   Chybička se vloudila 🙂 Carcassonne samozřejmě přijde na řadu až po Bordeaux, děkuji za upozornění 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!