Jaké léky vzít s sebou na dovolenou?

Jaké léky vzít s sebou na dovolenou?

Lékárnička nesmí chybět v základní výbavě žádného cestovatele. Měla by být vybavena tak, aby obsahovala vše důležité, ale zároveň nezabírala celý batoh nebo kufr. Pokud cestujete na vámi známé místo, většinou není problém a víte, co zabalit. Pokud ale cestujete do některé, především vzdálenější destinace poprvé, je vhodné se informovat, co je třeba v lékárničce mít. Zeptejte se třeba známých, kteří už na daném místě byli. Samozřejmostí je uzavření kvalitního cestovního pojištění na cesty.

<

Co by měla cestovní lékárnička obsahovat?

– pravidelně užívané léky
– léky na cestovní nevolnost (Kinedryl)
– léky na zažívací potíže
– opalovací krém
– léky na alergii (pokud jí trpíte)
– náplast
– léky na bolest, bolest v krku, kašel, nachlazení

Střevní potíže

Především v letním období nebo exotičtějších destinacích nás mohou potkat střevní potíže (průjem). Při potížím je dobré pít vlažný černý čaj, neperlivé vody, bílé pečivo. Po odeznění nejakutnějších příznaků jsou velmi vhodné, zejména pro obsah živin a minerálních látek, dobře vyzrálé banány. Vhodné je podávání probiotik k obnovení a správné činnosti mikroflóry, např. Enterol nebo Hylak. K cílenější antibakteriální léčbě je možno použít léky Endiaron nebo Ercefuryl.

Zácpa

Při zácpě je nutné navýšit obsah vlákniny ve stravě. Rozpustná vláknina (ovoce a jemnější druhy listové zeleniny) zároveň slouží jako výživa prospěšných mikroorganismů. Z léků pomůže třeba Regulax, Laxygal apod.

Horečky

Důležitý je klidový režim a použití běžných analgetik – antipyretik (Paralen, Ibalgin). Pokud máte horečku z přehřátí (úpal, vyčerpání z tepla, úžeh), léky se nehodí. Dodržujte dostatečný pitný režim.

Bolesti

U běžných potíží s pohybovým aparátem, hlavy, nebo zubů můžete použít léky typu Ibalgin, Nurofen, apod. U potíží s močovým ústrojím nebo trávením pak lépe např. Algifen. Pokud trpíte na migrény, je třeba si vzít léky, na které jste zvyklí.

Nachlazení

U nachlazení je důležitý klidový režim, léky jsou spíše podpůrné a zmírňují příznaky. Hodit se vám budou nosní kapky (Olynth, Nasivin) při rýmě, desinfekční a protibolestivé pastilky nebo roztoky do krku (Septolete, Orofar), léky k usnadnění vykašlávání (Mucosolvan, Erdomed), při horečce Paralen.

Alergie

Alergici jsou většinou na své obtíže připraveni. Kromě pravidelně užívaných léků přibalte i léky tišící příznaky (Xyzal, Aerius). Na zklidnění kůže po bodnutí hmyzem pak Fenistil gel.