Jak se zabalit do příručního zavazadla (i na 7-měsíční cestu kolem světa)

Jak se zabalit do příručního zavazadla (i na 7-měsíční cestu kolem světa)

Protože se často setkávám s názorem, že s příručním zavazadlem nejde vystačit ani týden, rozhodl jsem se nafotit a sepsat jak cestuji já. Samozřejmě potřeby každého jsou jinde a obsah se bude lišit i podle destinace, kam letíte. Berte to tedy jen jako hrubou inspiraci, abyste nezapomněli na něco důležitého. Tento obsah nám bude sloužit na naší půlroční cestě kolem světa, kdy projedeme Srí Lanku, Maledivy, Singapur, Malajsii, Thajsko, Kambodžu, Laos, Vietnam, Koreu, Japonsko, Filipíny, Indonésii, Austrálii, Zéland, Hawaj, Aljašku a obě pobřeží USA. Na týdenní dovolenou vám to tedy jistě bude také stačit ;).

Edit:// jsme již zpět a tak červeně udělám poznámky u původního textu. Pohled na to, co jsme si mysleli, že budeme potřebovat a co jsme reálně potřebovali, bude myslím pro čtenáře větším přínosem, než kdybych článek předělal.

<

Rozumné je, se s obsahem vejít do 7 kilo. Nám se to nepodařilo, zejména kvůli 2 a půl litrům domácí slivovice a hromadě léků :). Obojí šlo odbaveným zavazadlem na Srí Lanku (bylo v ceně, tak proč toho nevyužít) a dál už budeme pokračovat pouze s příručním, protože je to levnější a má to řadu výhod.

// reálně jsme se pohybovali celou cestu kolem 9-10kg. Problém byl hlavně v tom, že jeden týden jsme byli na Aljašce a druhý v Údolí smrti. Nešlo tak mít jenom jednu obuv a bylo nutné být připraven na různé počasí. Velkou část váhy batohu také tvořila voda na cestu.

U všeho budu udávat odkaz na Heuréku, at si můžete najít aktuálně nejlevnější cenu na trhu. Něco potřebujeme čistě kvůli práci, např. počítač, fotáky, nebo GoPro a jistě se dá přežít i bez toho. Část vybavení jsme brali čistě pro zábavu či z recese, např. maskota, nebo létající talíř :). Bez toho se obejdete bez povšimnutí a uvádím to zejména proto, aby byl seznam kompletní a článek nebyl až odpudivě faktický.

Doporučuji si udělat písemný seznam všeho, co si chcete vzít a pak podle něj postupovat. Méně pravděpodobně tak něco zapomenete a zbaví vás to i pocitu, že jste určitě na něco zapomněli. Pokud máte v plánu cestu do Asie a něco vám chybí (trička, kratasy, žabky), klidně nechte nákup až na později. Ceny jsou tu mnohem níže, než u nás a seženete tu v podstatě všechno.

<

Ještě než se vrhneme na přesný soupis, řekneme si něco o tom, jaký batoh do letadla zvolit. Já po dlouhém výběru, zkoušení a zvažování využívám batoh US Assault Pack LG 36l Černý. Je to zejména kvůli všednímu vzhledu, nelákajícímu tolik zloděje, skvělému členění všech možných přihrádek, praktičnosti a dobré nositelnosti. Po nákupu je nutné ho dát zpevnit v místech nejvyšší zátěže, švy z výroby to dlouho nevydrží (vyšlo mě to na cca 150Kč, takže celý batoh mě vyšel na cca 1050Kč). Co se týká praktičnosti, nemohu si ho vynachválit. Na zádech jsem ho měl zatím jen asi 200Km, ale nosí se dobře a zatím skvěle drží. Velikostně se vejde do všech limitů příručních zavazadel, krom Wizzairu (na ten ale doporučuji nebrat ohledy, tak často ho nevyužijete). Když si koupíte ocelové lanko z Číny za dolar vč. poštovného, tak jdou velice dobře zamknou jedním zámečkem všechny komory a kapsu na notebook máte odděleně. To je skvělá věc, protože když musím batoh dát z ruky např. v autobusu, počítač si snadno a rychle vyndám.

// batoh nezklamal, vydržel i drsné zacházení, nadváhu atd. Záda rovněž v pohodě a to mám skoro dva metry. Za určitou nevýhodu považuji váhu a zvažujeme nákup lehčího. Ono to nevypadá, ale na dlouhé vzdálenosti člověk musí řešit i 300-400g rozdílu.

Jako druhý batoh využíváme tento skládací minibatoh. Nezabere skoro žádné místo, váží pár gramů a dle mého názoru je to povinná výbava každého cestovatele. Hodí se na pláž, procházky, nákupy, nebo se dá připnout k hlavnímu batohu a zvýšit tak jeho obsah. Skutečně úžasná věc, těch 90Kč kterých stojí, se neskutečně vyplatí.

Pokud dáváte přednost praktičnosti před módou, zvažte i ledvinku. Je to velice praktické, máte pod kontrolou peněženku, doklady, po ruce powerbanku, papírové kapesníky, mobil atd. Zvlášt když potřebujete celý den navigaci, tak se hodí mít mobil u sebe napojený na powerbanku. Při cestě do zemí, kde máte na sobě kalhoty nebo bundu, tak to není příiš nutné, ale pokud chodíte jen v žabkách, kratasech a tričku, tak toho prostoru pro ukládání věcí moc není :).

A ted už samotnému výpisu.

Doklady a peníze

– pas + jeho kopie odděleně od sebe

– kopie rodného listu, oddacího listu (pokud máte), očkovací průkaz, mezinárodní řidičák

– pokud cestujete větší dálky, tak je rozumné si pořídit ještě druhý pas a mít ho odděleně od prvního

– hotovost dejte na dvě místa, v peněžence mějte jen malou část

– doporučuji platební kartu (před vycestováním to bance nahlašte). Pokud nevíte kterou, doporučuji Equa banku. Výběr všude ve světě máte za 6Kč, v případě zlaté karty jsou zcela zdarma. Kurz také není špatný, sám ji využívám také. Pokud při založení uvedete referenční číslo 774969766, získáte zdarma 100Kč (a já také, ale kvůli tomu to nedoporučuji).

// karet si vezměte více, může se stát, že vám bankomat kartu „sežere“, nebo ji ztratíte. Vyzkoušeno obojí 🙂

Všechny doklady si oskenujte a pošlete sobě na email, budete ho mít tak vždy k dispozici. V případě ztráty/krádeže, vám to hodně usnadní situaci.

Oblečení

– spodní prádlo a ponožky na 3 – 5 dní (snadno je poté vyperete). Pokud jedete na týden, klidně vemte více kusů.

– kalhoty + kratasy, plavky

– 3x tričko, jednou košile

– pevné boty na trekking + žabky na běžné nošení

– lehká a skladná šustákovka, osobně mám tuhle.

– opasek s tajnou kapsou na peníze, já mám tenhle.

// u opasku nejde o to, že by na něj zloději nepřišly, to oni vědí moc dobře, kam si lidi peníze dávají. Ale o to, že vás v podstatě nejde okrást tak, abyste si toho nevšimli. Peníze v něm ale nejde mít dlouhodobě, ničí se. Je to ideální pro přenos peněz přes místa, kde je velké riziko krádeže.

Ženy se oklepou asi hrůzou, ale skutečně toho mnoho nepotřebujete a alespon vám to usnadní rozhodování, co si vzít na sebe. Při cestování po JV Asii navíc snadno seženete prádelnu, či si za pár korun něco dokoupíte. Třeba já při psaní tohoto článku přišel na to, že jsem včera na hotelu nechal košili :). Vracet se nemá smysl, zítra za 50Kč koupím na trhu novou.

Toho, že by vám byla zima se nebojte, stačí oblečení navrstvit a použít nepromokavou bundu. Tedy pokud nejedete někam do zimy, pak je samozřejmě na místě vhodnější oblečení.

Technika

Tohle je kategorie, kde záleží čistě na vašich potřebách a požadavcích. Stejně to ale shrnu, protože třeba notebook na cesty jsem vybíral velice dlouho a třeba tím nějakému čtenáři pomohu.

notebook UX305 i5 verze. Naprosto úžasný stroj na cestování, který mohu všemi deseti doporučit. Váží jen 1.2kg, široký je 15mm, je velice pevný, baterie při psaní článků vydrží přes 10 hodin a během toho používá pasivní chlazení. Díky matnému display se s ním navíc dá pracovat i na sluníčku a s i5 zvládnete i náročnější věci (střih videa, GTA5 🙂 )

// naprosto skvělý stroj na cestování, i po 7 měsících vřele doporučuji.

GoPro 4 session. Opět mohu vřele doporučit. Kvalita je výborná a velikost umožnuje skryté natáčení, kdy se lidé netváří jak reklama na zubní pastu a snadno si natočíte i to, co by se jinak natáčet nemělo ;). V základu je vodotěsná a hodí se tak na potápění, či do silného deště. Já k ní dokoupil v Číně tuto klipsnu, která vám umožní mít GoPro neustále při ruce a zavěsit si ji můžete třeba na batoh, nebo za pásek. Pod vodu jsem koupil tento držák, který při potápění zamezí jeho utopení a je dutý. Dá se tedy do něj dát věci, které potřebujete na pláž a díky vodotěsnosti je nemusíte nechávat na břehu (klíče, drobné, kopie pasu). Pod vodou natáčí na jedničku.

Kompakt Nikon S7000. Dárek od rodičů k Vánocům, který se skvěle hodí na běžné fotky a moc neváží. Na lepší fotky má foták žena, já s tím stejně neumím pořádně zacházet a tak to mám alespoň na co svádět :). Navíc mě nebaví se s něčím velkým tahat, tohle se vejde pohodově na pásek, nebo do ledvinky. V poměru cena/hmotnost/rozměry jsou z toho myslím fotky opravdu kvalitní a pro běžné potřeby zcela dostačující. Pokud jedete v páru, určitě je dobrou volbou mít dva fotoaparáty, protože názor ženy a muže na to, co je zajímavé, bývá často dosti odlišný. Já tak fotím 3 tisíce let staré chrámy, manželka opičky před nimi.

Samsung Note 3, skvělý telefon doma i ve světě :). Vřele doporučuji.

Powerbanka. Věc, která patří do povinné výbavy každého cestovatele a kterou si určitě pořidte.

Cestovní adaptér – pokud jedete někam, kde je zapotřebí

Rozdvojka – zdánlivá banalita, ale velice potřebná věc

USB autonabíječka

nabíječky na telefony, fotáky aj. – individuální

sluchátka do uší + rozdvojka na sluchátka

baterka + světlo do USB (práce na PC, nebo lze vytvořit lampička připojením na powerbanku)

Léky

U nás zabírají velkou část batohů, protože nás lákají především neturistická, odlehlá místa a nemůžeme se tak spoléhat na dostupnost lékáren. Ale asi stejně část vyházíme :). Doporučuji se poradit se svým lékařem + si vzít léky, které užíváte + desinfekci, léky na průjem, náplasti na ránu i na paty, něco na spálení od sluníčka a štípance. My bereme i antibiotika a další věci, ale to je spíš pro klid v duši, než že by to mělo nějaký větší smysl. V turistických oblastech léky seženete v podstatě na všechno, ten seznam jsem udělal především proto, abyste si nezkracovali dovolenou hledáním lékárny a vysvětlováním, cože to potřebujete (v případě průjmu budete mít jiné starosti 🙂 ).

// tady jsme brali spoustu zbytečností, stačí jeden opalovák, léky proti průjmu, desinfekce, náplasti, obvaz a něco na bolest hlavy.

Doplňky

– zámeček + ocelová poutka pro zamčení batohu

– ministativ pro snímky v noci // nevyužito

– sprcháč s šamponem 2v1

– zubní pasta + kartáček

– holení

úžasný rychloschnoucí ručník // ideální i na přikrytí v letadle, nebo na pikniky

– brýle + sluneční brýle

– šnůra na prádlo + špunt (pokud jedete na delší dobu) // šnůra je zbytečná, špuntů si ale vemte více – snadno se zapomenou 🙂

alu folie, kdyby byl průšvih, nebo zima // nevyužito

– pláštěnka // nevyužito, šustákovka je lepší volbou

– univerzální otvírák

– guma na cvičení // nevyužito 🙂

– frisbee 😀 (nic v tom nehledejte, je to spíš recese)

– placatka rozdělitelná na 2x 100ml pro povzbuzení morálky cestovatelů v těžkých dobách 🙂

– stativ a selfie tyč

maskot pro štěstí (toho není nikdy dost 🙂 )

Jak už jsem zmínil v úvodu, jde o názorný příklad, který se bude lišit dle toho, kam pojedete, na jak dlouho a jaké jsou vaše individuální potřeby. Zatím jsme na cestě cca 3 týdny a nic nám nechybí. Tedy až na špunt, klobouk a košili, které jsme ztratili cestou :). Koupit také budu muset pevnější pouzdro na notebook, na cestách je to evidentně potřeba.

Nechybělo nám nic, spíš přebývalo :). V lednu opět vyrážíme na Filipíny, zase na 7 měsíců. Tentokrát budu brát i dron, tak musím váhu sesekat :).

DSCN0322