Jedna z nejčastějších fobií, aviofobie, strach z létání. Dá se ovládnout? Existují nějaké zaručené metody? Překonejte sami sebe a najděte si pro vás nejvhodnější způsob, jak ovládnout své obavy.

 

Tip 1 – Zkuste čelit svému strachu

Přiznejte sami sobě, že máte strach, ale neobviňujte se za to. Lépe se vám bude se strachem pracovat.Tip 2 – Dýchání je to pravé ořechové
Naučte se správně dýchat. Ovládnete-li příliš zrychlený dech, uklidníte se už při nástupu do letadla. Odhoďte stud a pravidelný hluboký nádech a výdech vám zklidní nejen tělo, ale i mysl během celého letu.

 

 

Tip 3 – Nechte to na palubním personálu

Důvěřujte týmu na palubě. Jejich práce se jim stala vášní a koníčkem. Zkuste si představit, jak by svou práci vykonávali, pokud by čelili každý den velkému nebezpečí. Kromě jiného jsou proškolení a vědí, jak pasažérům v nesnázích pomoci. Pokud se cítíte nekomfortně, přepadá vás úzkost a panika, nesahejte po lécích či alkoholu, ale obraťte se na letušky. Pomohou vám.

 

Tip 4 – Turbulence jsou nepříjemné, ale naprosto běžné

Věřte, že se jedná o jeden z nejčastějších a přirozených jevů v atmosféře. K létání prostě patří. Letadla jsou v současnosti konstruovaná tak, aby je existence turbulencí neohrožovala, a jejich zvládnutí patří k základnímu výcviku každého pilota. Vskutku se jedná o běžnou součást létání.

 

Tip 5 – Zjistěte si reálná fakta o letecké přepravě

Zjistěte si skutečnosti, které jsou prokazatelné. Např. v případě selhání motoru může letadlo doletět do cíle. Létá hlavně díky křídlům a každý pilot se učí s letadlem plachtit. Letecké společnosti ročně investují do bezpečnosti obrovské sumy peněz. I přes mediálně známé případy pádů letadel, si létání skutečně i nadále drží své prvenství právě v bezpečnosti přepravy. Předčí dokonce i pěší chůzi.

 

Tip 6 – Zabavte se na každou část letu jinak

Připravte se na cestu. Naplánujte si několik činností, které jinak odkládáte nebo které už jste dlouho nedělali. Tyto činnosti prokládejte pravidelnou procházkou po palubě. Četba oblíbené knihy, luštění křížovky, poslech oblíbené muziky nebo třeba vyřešení složitějšího pracovního úkolu, to vše vám pomůže odlákat pozornost od strachu z létání.

 

 

Tip 7 – Zaměstnejte svou pozitivní představivost

Vybavte si nějaký silný pozitivní zážitek a vymyslete, jak jej co nejdříve zopakujete. Nebo si představte váš přílet na letiště a radost ze setkání s vašimi blízkými či příletu na dovolenou. Přehrajte si, jaké aktivity vás čekají, na co všechno se těšíte a rovnou si naplánujte program na celý týden.

 

 

Tip 8 – Zavítejte na letiště na exkurzi

Pokud se potřebujete osobně ujistit o tom, jak vše okolo létání funguje, navštivte např. letiště Václava Havla v Praze. Pořádají zde pravidelné exkurze. Dozvíte se např. jak letový provoz funguje, jak fungují samotná letadla, jaká péče je jim před každým startem věnována a jiné. I díky této aktivitě, se můžete v letadle cítit o mnoho bezpečněji.
Hodně sil při překonávání sami sebe a přejeme mnoho bezpečně nalétaných kilometrů.

Jak na strach z létání?
Štítky:        

1 komentář u „Jak na strach z létání?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!