Hodně čtenářů by rádo začalo s individuální turistikou, ale mají obavy z neznámého. Proto vám dnes ukážu na názorném příkladu, jak postupovat krok za krokem. Nebojte se toho – i když jste začínali řídit auto, tak se to neobešlo bez chyb a obav. Ale jde jen o to do auta sednout a jet, s každou další cestou už je to jen a a jen snažší a snažší. Nikdo zkušený z nebe nespadl a všechno bylo jednou poprvé ;).

 

<

 

Pro názornost jsem zvolil Mallorku a to hned z několika důvodů.

1/ je to krásný ostrov, který vás jistě nadchne

2/ kulturně je nám velmi blízko

3/ i v hlavním městě Palmě, kam přiletíte, se dá víkend pohodově strávit a netřeba tak řešit dopravu

4/ má poměrně malé, přehledné letiště a zastávku autobusu snadno najdete

5/ dobré spojení přímým letem

6/ vystačíte si s občankou a jde to i bez angličtiny (řekneme si jak)

 

Takových míst je samozřejmě více, ale tohle mi opravdu přijde jedno z nejsnažších a zároveň motivačních pro další výlety.

 

Na Levnocestování vždy u individuální dovolené najdete tip na letenky a hotel. Nejprve si vždy spočítejte veškeré náklady (letenky, hotel, dopravu z/na letiště v ČR i na místě, dopravu na místě). A tuto cenu doporučuji ještě navýšit o rezervu. Hodně lidí řeší ještě náklady na stravu a pojištění, podle mě poměrně zbytečně. Jíst musíte všude a krom pár výjimek se dá najíst všude za obdobné peníze, jako u nás (pokud budete nakupovat v supermarketech dle toho, co vyjde výhodně). Pokud plánujete jíst po restauracích, tak to samozřejmě berte v potaz při plánování rozpočtu. Pojištění po Evropě imho stačí základní, co si stačí zařídit za pár korun k platební kartě.

 

Pokud je rozpočet v pohodě, zkontrolujte dostupnost letenek i vámi vybraného hotelu (ať se vám nestane, že se hotel mezitím vyprodá a vy máte letenky, ale nemáte kde spát 🙂 ). A zarezervujte obojí. U letenek si dejte pozor na čas příletu a odletu, at se máte jak dostat včas z hotelu na letiště.

 

Letenky v tomto případě zarezervujeme na stránkách Ryanair.com na trase Bratislava – Palma – Bratislava na 22. – 25 října za cca 1900Kč. Nenaleťte na pokus letecké společnosti vydělat co nejvíc a odmítněte výběr sedaček atd. Není to potřeba a zbytečně byste za to vyhazovali peníze. Vždy si zkontrolujte konečnou cenu a platte jen tehdy, pokud jste s ní spokojeni :). S obsazeností letadla ceny stoupají a tak je možné, že jedna letenky stojí 1900Kč, ale 4 letenky už stojí 9000Kč. Pamatujte, že většina letenek nejde stornovat (pokud není uvedeno jinak).

 

 

1

 

 

Za nejnižší cenu máte v ceně 2x příruční zavazadlo (velké a malé), odbavené je za příplatek. Nicméně je to zcela zbytečné. Návod, jak se sbalit do příručního zavazadla i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Na email vám po úspěšné rezervaci přijde eticket. To ještě není samotná letenka, ale už si můžete jít vybrat nové plavky :). Den před odletem stačí provést dle instrukcí online check-in a na email vám přijdou už finální letenky. Ty stačí vytisknout, nebo stáhnout do tabletu/mobilu.

 

Jakmile máte eticket na emailu, zarezervujte si ubytování přes Booking. Stačí zadat datumy, místo pobytu a vybrat si hotel. Berte v potaz především hodnocení a polohu. Nedoporučuji brát nic s hodnocením pod 7 (a samozřejmě čím víc, tím lépe). Můžete zvolit i jinou službu, nebo hledat ubytování až na místě, ale letíte poprvé, netřeba to komplikovat :).  K naplánování trasy z letiště k hotelu, vám dobře poslouží aplikace mapy.levnocestovani.cz.

 

No a ted, když už máme hotel, stažené letenky a zabalený batoh, nezbývá než vyrazit do Bratislavy na letiště :). Jak se dostat do Bratislavy a průvodce po ní, naleznete zde >>

 

Na cestu k letišti si dejte velkou časovou rezervu. Setkal jsem se i s tím, že 20km trasu na letiště s námi jel autobus přes hodinu a půl kvůli nehodě. No, moc nás v letadle nebylo :). Teoreticky stačí být hodinu předem na letišti, pokud už máte letenky a jdete pouze s příručním. Raději ale počítat s 2 hodinami, případně i více, pokud je letiště dál. Dát si na místě sklenku vína při čekání je mnohem lepší varianta, než jít/plavat na Mallorku pěšky ;).

 

Na samotném letišti to máte jednoduché. Jelikož už máte letenky, stačí zamířit na bezpečnostní kontrolu. Všechny tekutiny musíte mít rozdělené do 100ml lahviček a danné do jednoho sáčku (dohromady ma 1 litr). Stejně tak neprojdou větší nůžky atd. Co konkrétně dost záleží na člověku a letišti. Pak si na velké tabuli najdete, odkud máte odlet a půjdete se tam posadit. U low cost dopravů nemáte většinou žádnou stravu, tedy je rozumné si sebou vzít svačinu a něco k pití.

 

Pokud byste rádi cestovali, ale máte strach z létání, řešení je velmi jednoduché – sklenka vína. Pokud to nepomůže, postup opakujte až do doby, dokud nebude problém vyřešen :). Nebudete první ani poslední, kdo to tak vyřeší.

 

Na místě pak zajdětě na informace a zeptejte se na spoj do města. Žádný stres, ty lidi tam od toho jsou. Dejte si pozor na různé naháněče se zaručeně nejlevnějším taxi atd. Ne zcela překvapivě jim jde o jejich peněženku více, než o vaší :).

 

Pokud bojujete s angličtinou, stáhněte si do telefonu Google translator a offline angličtinu + španělštinu. Snadno napíšete co chcete říci a ono se to i bez wifi přeloží. Není to zcela dokonalé, ale bohatě to na domluvu stačí. Já se ženou takhle měsíc fungoval ve Vietnamu, protože tam víc lidí mluví česky, jak anglicky (bez přehánění). Nijak se tím nestresujte, na cestách je mnoho lidí, co anglicky neumí a vždy si nějak poradí. Pokud nemáte chytrý telefon, připravte si základní fráze, na mapě vyznačte kde bydlíte a vytiskněte si potvrzení hotelu.

 

Průvodce po Palmě naleznete zde >>

Průvodce po Mallorce naleznete zde >>

 

Cestopis z Mallorky od naší čtenářky, naleznete zde >>

 

Pokud si s něčím nebudete vědět rady, zaptejte se v diskuzi dole. Rád vám pomohu a článek doplním.

 

Jak začít s individuální turistikou – prodloužený víkend na Mallorce za 3800Kč
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *