Itálie je jednou z nejkrásnějších a nejrozmanitějších zemí v Evropě. Je skvělou destinací pro poznávací, aktivní, ale i odpočinkovou dovolenou. Ať už milujete přírodu, alpské masivy, Dolomity, krásná jezera s průzračnou vodou, moře a písečné pláže nebo patříte k obdivovatelům historických památek a starověkých romantických měst, Itálie pro vás bude tou pravou volbou. V článku najdete malou inspiraci toho, co vám tato krásná země může nabídnout. 

 

 

Tipy na jednodenní výlety po Itálii

Lago di Garda a Verona

První jednodenní výlet začíná na březích Lago di Garda. Jedna z možných cest kolem jezera vede na vyhlídku Monte Baldo. Při pohledu z Monte Baldo si poté budete připadat skoro jako na norském fjordu. V odpoledních hodinách následuje přesun do nedaleké Verony. Zde stojí za vidění římská Arena, bazilika San Fermo nebo třeba Casa di Giulietta.

 

 

Benátky a Padova

Pokud cestujete na severovýchod Itálie, návštěva Benátek je téměř povinností. Pokud můžete výletu obětovat celý den, zahrňte do denního itineráře i nedaleké malebné město Padova. Město Padova stojí za to navštívit především kvůli bazilice sv. Antonína – monumentálnímu románsko gotickému dílu se sedmi kupolemi, dvěma věžemi a bronzovou jezdeckou sochou od Donatella. V Benátkách samotných pak stojí za to vidět Dóžecí palác a Piazza San Marco s věží a katedrálou, večer si můžete zpestřit projížďkou na gondole.

 

 

 Toskánská města – Florencie a Pisa

Pokud míříte na severozápad Itálie, nevynechejte prohlídku toskánských metropolí. S trochou spěchu zvládnete prohlédnout dvě nejblyštivější perly Toskánska – Florencii a Pisu za jediný den. Dopoledne nechte vyhrazené pro Pisu. Výhodou tohoto města je to, že všechny hlavní památky jako Šikmá věž, katedrála či baptisterium se nacházejí přímo u sebe, prohlídka největších dominant města tak zabere jen maximálně 3 až 4 hodiny. Poté následuje zhruba hodinu dlouhá cesta do Florencie. Ve Florencii se vyplatí nejdříve navštívit Gallerie dell´Accademia s Davidem. Z kostelů pak stojí za to vidět San Maria del Fiore.

 

 

 

 Pompeje, Vesuv a Neapol

Dopolední program začíná prohlídkou Pompejí. Mnoho času strávíte nejen ve frontách na lístky, ale také samotnou prohlídkou. Areál Pompejí je skutečně rozsáhlý a prohlídka zabere alespoň čtyři hodiny. Po prohlídce antického města se nabízí prozkoumat viníka pompejské tragédie – nedalekou sopku Vesuv. Za cca 15€vás přímo pod vrchol odezvou autobusy vyjíždějící z parkoviště před areálem v Pompejích. Přestože Vesuv je „jen“ 1281 metrů vysoký, kořeny hory začínají přímo u moře, takže se jeví mnohem větším. Z vrcholu lze sledovat místy unikající páry u kráteru i nádherné panorama Neapolského zálivu. Pokud Vám zbyde čas, vydejte se i do nedaleké Neapole. Za večer stihnete krátkou procházku z přístavu, přes Castel Nuovo k vyhlídce na Castel dell´Ovo.

 

 

 Bari a Alberobello

Nejzajímavější turistickou atrakcí na jihovýchodě Itálie je pobřežní město Bari a zhruba tři čtvrtě hodiny jízdy od něj vzdálené Alberobello. Bari je po Neapoli druhé největší město jižní Itálie. Za prohlídku stojí Staré město se středověkým hradem Castello Svevo, katedrálou San Sabino a poutním kostelem San Nicola. Historickou část Bari máte projítou za dopoledne, odpoledne vám tak zbyde volné pro Alberobello. Mezi malebnými domky s nejrůznějšími ornamenty na střechách se budete cítit jako v pohádce.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

 

Tipy na zajímavá místa a města v Itálii

Řím

Dopravním i turistickým centrem celé Itálie je bezpochyby Řím. Právě Řím je totiž architektonickým odrazem celých dějin evropské civilizace. Nutností je navštívit slavný amfiteátr Koloseum, antický Panteon, asi světově nejproslulejší fontánu Fontana di Trevi či náměstí a baziliku sv. Petra.

 

 

Milán

Milán je evropské centrum módy, sportu i umění. Z památek je nejznámější monumentální katedrála Duomo či kostel Santa Maria delle Grazie s legendární Poslední večeří od Leonarda da Vinciho. Sportovní příznivce může zaujmout možnost prohlídky fotbalového San Sira či závodního okruhu v Monze. Při návštěvě Milána si taktéž můžete nakoupit levné, ale módní oblečení z outletů Serravalle, Foxtown či Vicolungo.

 

 

Lombardská jezera (Como, di Garda, Magiorre a Lugano)

Pod jižním cípem Alp nalezneme nádherná ledovcová jezera připomínající fjordy. Severně od Milána se nacházejí Lago Como, Lago Lugano a Lago Magiorre, směrem na východ pak leží Lago di Garda.

 

 

Benátky

Nedaleko populárních letovisek Bibione a Caorle se nachází unikátní město na laguně. V Benátkách určitě navštivte baziliku sv. Marka a Dóžecí palác, při západu slunce se pak nabízí romantická, ale vskutku drahá projížďka na gondole. Hlavní turistická sezona je zde v létě a v únoru, kdy je v Benátkách pořádán světoznámý karneval.

 

 

Verona

Verona je po Benátkách druhé největší město Benátska. Jedná se o jedno z nejromantičtějších měst Itálie, možná i proto do něj William Shakespeare dosadil děj svého nejslavnějšího díla Romeo a Julie. Z památek stojí za to vidět římskou arénu, románské baziliky San Zeno Maggiore a San Fermo Maggiore, nebo gotické a barokní opevněni vycházející z pevnosti Castelvechio.

 

 

Florencie

Toskánská metropole byla kolébkou renesance, díky čemuž se zde lze setkat s množstvím památek z 14. a 15. století. Nejznámější památkou a dominantou města je dóm San Maria del Fiore, zajímavé jsou pak i kostely S. Maria Novella, S. Croce a S. Miniato al Monte. Za prohlídku stojí i Gallerie dell´Accademia se světoznámou sochou Davida od Michelangela.

 

 

Pisa

Hlavní turistickou atrakcí tohoto toskánského města je bezpochyby šikmá věž proslulá špatným odhadem podložím. Pisa je však rozhodně víc, než jen ona nakloněná věž. Neméně zajímavá je také katedrála Duomo di Pisa a křestní kaple ze 12. století, kostel San Michele in Borgo či palác Carovana.

 

 

Neapol

Přestože Neapol je neblaze proslulá vysokou kriminalitou a špinavými ulicemi, nalezneme zde také mnoho památek, za kterými se i přes neduhy města vyplatí do města ve stínu Vesuvu vycestovat. Nejzajímavějšími památkami jsou dva středověké pobřežní hrady – Castel dell´ Ovo a Castel Nuovo. Velice známé je také archeologické muzeum s bohatou expozicí týkající se vykopávek v nedalekých Pompejích a Herculaneu.

 

 

Pompeje

Pokud máte namířeno na dovolenou poblíž Neapole, zařaďte si Pompeje na váš „must see“ seznam. I přes davy turistů stojí za to nádherně zachovalé město zničení roku 79 silnou erupcí nedalekého Vesuvu vidět. Na místě vás překvapí, o jak velké město se ve skutečnosti jedná. Vidět zde můžete zachovaný amfiteátr, palestru, několik chrámů či veřejné toalety – každá budova něčím zaujme.

 

 

Pobřeží Amalfi

Pobřeží Amalfi, často označované za nejkrásnější pobřeží Itálie, se rozprostírá jižně od Neapolského zálivu. Amalfi je skalnaté pobřeží s vysokými útesy, na nichž byla vystavěna malebná městečka známá pestrobarevnými fasádami. K pobřeží Amalfi lze cestovat autobusy ze Sorrenta, které je dobře dostupné veřejnou dopravou z Neapole.

 

 

Alberobello

Alberobello je pitoreskní městečko na jihovýchodě Itálie nedaleko Bari. Město je proslulé unikátními domy stavěnými ve stylu trulli, díky kterým je Alberobello zapsáno na seznamu UNESCO. Domečky ve stylu trulli jsou stavěny z opracovaných kamenů, přičemž zajímavé jsou především kuželovité střechy s bílými ornamenty.

 

Itálie – zajímavé lokality a tipy na výlety
Štítky:                                                                    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *