V Indii jsme byli mnohokrát,ale v návštěvě pouštních měst v provincii RÁDŽASTHÁN máme premiéru.Jsme plni nedočkavosti a očekávání. Letíme na trase Praha-Istanbul-New Delhi ,tzn.s Turkish Airlines.Letenka za 11 200Kč,což je super cena.  V New Delhi jsme přistáli ráno v 6hodin a v 8,40h.už jedeme vlakem do BIKANERU.Máme luxus spací kupé,alespoň podle ceny – 600Rs./os.–a označení na jízdence.Ale dobrý.Máme před sebou 12hodin jízdy.Cesta v pohodě.Většinou spíme,čteme a koukáme z okna.Je špinavé,tak nic moc nevidíme.Bydlíme v Tourist Hotelu za 600Rs./ pokoj.Celkem dobrý.

 

 

Mezi dominanty města patří JUNAGARH FORT – pevnost ,která je nyní muzeum.

 

 

 

Na vstupní bráně jsou železné hroty,které zabraňovaly útokům slonů,kteří se využívali k jejímu proražení.

 

 

 

 

 LAXMI NIWAS PALACE – zde bydlel poslední vládce Bikaneru,dnes hotel a knihovna.Je to rozlehlý areál,ke kterému jedeme rikšou.Je umístěný na okraji města.

 

 

 

 

JAIN  BHANDASAR – z 15.st.,džinistický chrám,při stavbě použito 40 000kg ghí(přepuštěné máslo).Máte pocit,že podlaha je mastná.Asi to není jenom pocit.Je tu spousta barev,vyřezávaných sloupů.

 

 

 

 

Pokračujeme dál do pouště  – do města JAISALMÉR(Džaisalmér).Jedeme spacím autobusem,takže paráda.Zhruba 7 hodin.Bydlíme v hotelu Sumrat za 300Rs./pokoj.Krásný výhled na pevnost.

 

 

 

 

Jaisalméru se říká „Zlaté město“.Je vystavěno z pískovce a při západu slunce jakoby zlatě září.Sledovali jsme ze střechy hotelu a něco na tom je.

  Večer jedeme do pouště,kde koukáme na západ slunce.Dost dobrý.

 

 

Ráno přesun do MOUNT ABÚ.

 

 

Tady je asi nejkrásnější džinistický chrám v Indii.Jmenuje se DILWARA.Džinistické náboženství je postaveno na absolutním zákazu čehokoliv,co pochází z živého tvora.Do chrámu nesmíte mít u sebe nic koženého,žádný batoh či tašku.Povinná jsou zakrytá kolena,ramena.Džinisté nosí na ústech roušku,aby nespolkli nějakého broučka nebo mušku.Ti,obvzláště, aktivní před sebou při chůzi zametají košťátkem zem.No jo,jiná země jiné zvyky.

 

Chrám je naprosto úžasný.Stojíme frontu pro vstup.Pouští se sem až po poledni,kdy skončí modlitby a vpustí pouze omezený počet návštěvníků.A to my musíme být mezi nimi.Večer jedeme totiž dál.

 

Město AHMEDABAD  rozhodně vynechejte.Je ryze muslimské.Chtěli jsme se ubytovat,ale bohužel.Všechny hotely byly obsazené.Samozřejmě to vypadalo dosti podivně.Taxikář,který nás vozil od jednoho k druhému se nám později už sám omlouval.Když se totiž šel do hotelu zeptat on,tak místa byla,ale v okamžiku,když jsme přišli s batohama my,tak bylo obsazeno.On nám vysvětlil,že nás – nemuslimy- nikde neubytují.

 

Tak jsme skončili na autobusovém nádraží a spali na lavičce(docela pohodlné).Ovšem pouze do 5 hodin ráno,pak už nás zřízenec zvedl,že to není noclehárna.I to patří k cestování.

 

Přesun na poloostrov DIÚ příště.

 

Milena

INDIE – Pouštní města Rádžasthánu I.
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!