Fuerteventura je po Tenerife druhým největším ostrovem z Kanárského souostroví. Tento ostrov sice nenabízí tolik kulturních památek jako jiné španělské ostrovy, zato se může chlubit dle mnohých nejkrásnějšími písečnými plážemi Kanárského souostroví. Právě nekonečné pláže s jemným pískem jsou důvodem, proč je Fuerteventura každoročně cílem turistů z celého světa.

 

 

Základní informace

Ostrov Fuerteventura spadá pod Španělsko, k překročení hranic tedy postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,01 Kč kurz platný k 26. 5. 2016)

Důležitá Telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Záchranná služba: 061

Hasiči: 080

Policie: 091

Na ostrově Fuerteventura se používají standardní zásuvky s napětím 220V, není tedy třeba dokupovat redukci.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Fuerteventuru

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

 

Na Fuerteventuru s dětmi

 

Pro dovolenou s dětmi u moře je Fuerteventura skvělou volbou, pláže jsou totiž v drtivé většině případů pokryté jemným pískem a břehy ostrova jsou velice mělké. Ideálním letoviskem pro dovolenou s dětmi je Morro Jable, kde naleznete jedny z nejlepších služeb na ostrově i dlouhou písečnou pláž.

 

Dovolená se psem na Fuerteventuře

 

Ačkoliv v restauracích a ubytovacích zařízeních jsou místní ke psům velice tolerantní, na pláže platí nekompromisní zákaz vstupu se psy. Pokud tedy cestujete na Fuerteventuru výhradně za koupáním, nechte raději svého čtyřnohého přítele doma.

 

Fuerteventura jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Fuerteventura nabízí skvělé služby, krásné písečné pláže a skvělé jídlo, není tedy důvod proč váhat nad tímto ostrovem jako destinací pro klidnou odpočinkovou dovolenou. Ideální destinací je poloostrov Jandía, kde se nacházejí ty nejkrásnější pláže na ostrově a místní jsou na turisty zvyklí. Mezi nejvyhlášenější resorty tohoto letoviska patří Costa Calma a Morro Jable.

 

Nákupy na ostrově Fuerteventura

V letoviscích na pobřeží ostrova většinou naleznete pouze obchodníky s drahými turistickými předměty. Pokud toužíte po větších nákupech, vydejte se do větších měst typu Corralejo, Caleta de Fuste či Puerto del Rosario. V Puerto del Rosario se dokonce nachází největší obchodní centrum na Kanárských ostrovech Las Rotondas, kde naleznete širokou škálu obchodů zaměřujících se především na módu.

Co se otevírací doby týče, supermarkety mají otevřeno většinou od 10 do 20 hodin. V neděli a o státních svátcích

mají všechny obchody zavřeno.

 

Noční život na Fuerteventuře

Za centrum bujarého nočního život na ostrově je považováno především město Corralejo. Zde naleznete mnoho klubů i diskoték, z nichž nejznámější jsou Rock Island Bar, Flicks Bar či Seven Pints.

Mezi mladými je oblíbené také město Caleta de Fuste na východním pobřeží ostrova. Zde stojí za to navštívit Pieros Music Cafe či Millenium bar. Noční kluby a bary naleznete i kolem oblasti Jandía, ta je však o poznání klidnější.

 
Ubytování na ostrově Fuerteventura

 

Ubytování na Fuerteventuře není příliš levnou záležitostí. Hostelů je na ostrově poskrovnu a jejich ceny začínají na 800 Kč za noc, za solidní apartmán pro dva si poté připravte alespoň 1400 Kč na noc. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Vzhledem k vysokým cenám za ubytování se zde určitě vyplatí projít si nabídku Airbnb. Od soukromníků si totiž můžete pronajmout apartmány za výrazně nižší ceny než na bookingu. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

 

Zajímavá místa pro výlety

 

Puerto del Rosario

Puerto del Rosario je hlavní město ostrova a kvůli významnému přístavu a letišti také hlavní dopravní uzel Fuerteventury. Město je plné exotických rostlin, kvetoucí kaktusy či vysoké palmy jsou zde vidět na každém rohu. Pro turisty je však ze všeho nejzajímavější plejáda městských soch rozmístěných náhodně po všech částech města.

 

 

 

 

Vrak lodi SS America

American Star byla od roku 1936 pýchou amerického námořnictva. Osudnou se jí paradoxně stala poslední cesta do Thajska, kde se z lodi měl stát botel. Loď však ztroskotala na březích nedaleko pláže Playa de Garcey a stala se jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů okolí. Bizarní podívanou však obdivujte pouze z pláže, v okolí vraku se vyskytují velice silné proudy, které se staly osudnými nejednomu zvědavci.

 

Las Playitas

Las Playitas je jedna z mála zachovaných rybářských vesniček na ostrově. Oblast je plná typických bílých staveb v příkrém skalním masivu, jenž vede až k moři, podél něhož jsou k vidění rybářské lodě s dlouhými sítěmi.

 

Gran Tarajal

Gran Tarajal je druhé největší město ostrova. Ve městě se nachází pěkná kolonáda s palmami vedoucí kolem písečné pláže. V centru města je pak oblíbená především kašna zdobená mořskými koníky.

 

Tefía

Tefía je obec proslavená původními větrnými mlýny. Ty jsou postaveny v typickém ostrovním stylu z bílého kamene a některé z nich jsou dodnes funkční.

 

Jeskyně Ajuy

Na západním pobřeží ostrova Fuerteventura se nachází zdánlivě nezajímavé město Ajuy. Nedaleko něj se však nachází velice dobře dostupná jeskyně se 150 metrovým dómem. Cestou do jeskyně si navíc můžete užívat výhledy na divoký oceán bušící do okolních útesů.

 

Dunas de Corralejo

Na severovýchodě ostrova se nachází unikátní přírodní park Dunas de Corralejo. Písečné duny o rozloze cca 7 kilometrů čtverečních je dobře dostupný z asfaltové silnice, kterou čas od času projíždí písečné pluhy. Podél písečných dun se navíc nachází několik pláží, po vysilující procházce skrz malou poušť se tak můžete osvěžit v moři.

 

Batancuria

Batancuria je malá osada ve vnitrozemní části Fuerteventury. Tato oblast  byla prvním kolonizovaným místem na ostrově, naleznete zde tedy 400 let staré zbytky kostelů, městských bran i původních domů.

 

Tipy na jednodenní výlety po Fuerteventuře

 

  • 1. Den – Corralejo a okolní písečné duny

Největší turistickou atrakcí severní části ostrova jsou rozsáhlé písečné duny v okolí Corraleja. Duny jsou dobře dostupné po asfaltové silnici a náročnou procházku skrz poušť připomínající krajinu si můžete zpříjemnit koupáním u nedalekého pobřeží. Po prohlídce dun se můžete přesunout do samotného Corraleja a prozkoumat tamní přístav plný obřích lodí i historické centrum se zvonicí, která slouží jako vyhlídková věž.

 

  • 2. Den – Ajuy a vrak lodi SS America

Drtivou sílu moře si můžete připomenout výletem k Playa de Garcey, kde jsou při odlivu stále vidět trosky zaoceánské lodi SS America. Po vyhlídce na strašidelně vzhlížející vrak lodi se můžete přesunout severně do města Ajuy. Zde je možno navštívit zajímavou jeskyni, která se pyšní 150 metrů dlouhým dómem.

 

  • 3. Den – Mlýny v Tefía a Puerto del Rosario

Pýchou vnitrozemí ostrova je malá obec Tefía. V ní stojí za prohlídku několik větrných mlýnů postavených z bílého kamene. Následně je možno přejet do nedalekého Puerta del Rosario. Zde stojí za to vidět převážně promenádu kolem pláže, na historické památky je toto město podobně jako celý ostrov poměrně chudé. Za vidění stojí snad jen museum řemeslného umění Ecomuseo La Alcogida,

 

  • 4. Den – Gran Tarajal

Jen několik kilometrů severně od letních resortů letoviska Jandía se nachází malebné město Gran Tarajal. Město je slavné nádhernou promenádou kolem pláže lemovanou restauracemi. Právě zde totiž ochutnáte ty nejlepší ryby a mořské plody na Kanárských ostrovech. Na odpoledne můžete projet na druhé pobřeží do parku Oasis. Zde se nachází oblíbená ZOO, která je známá tím, že prakticky všechna zvířata si můžete navíc i pohladit či je krmit pochoutkami ze speciálních automatů s jídlem pro zvířata.

 

  • 5. Den – Betancuria a vyhlídka Las Penitas

Jednou z mála významných historických památek na ostrově je osada Betancuria. Za dopoledne si pohodlně stihnete projít zbytky z původních více než 400 let starých budov. Po prohlídce města se můžete vydat na pěší túru k vyhlídce Las Penitas. Právě z ní je totiž možné fotit asi nejlepší panoramatické snímky celého ostrova.

 

 

Pláže a koupání na ostrově Fuerteventura

 

Pokud cestujete na Fuerteventuru za mořem, lze určitě doporučit oblast poloostrova Jandía. Právě zde se nacházejí ty nejkrásnější písečné pláže ostrova. Velice dobré služby a krásnou pláž Playa del Matorral naleznete v letovisku Morro Jable. Krásná je také pláž Playa de Sotavento nedaleko písečných dun.

Jednou z nejprázdnějších pláží na poloostrově Jandía je Playa de Cofete. Jedná se o patnáctikilometrovou písečnou pláž, jejímž jediným nedostatkem jsou silné vlny.

Další pěkné pláže se nacházejí i na opačném konci ostrova nedaleko Corralejo, které je známé svými písečnými dunami přímo u moře.

 

 

 
Doprava na Fuerteventuře

 

Mezi přímořskými středisky na východním pobřeží až na jih ostrova vede nejdůležitější dopravní tempa Fuerteventury, po které se lze poměrně pohodlně pohybovat zdejšími autobusovými linkami.

Vzhledem k tamním cenám autopůjčoven a benzínu je však podobně jako na dalších ostrovech Kanárského souostroví výhodnější vypůjčit si vůz. Ušetříte tím značné množství času a dostanete se na mnoho pláží, kam veřejná doprava nejezdí. Menší vozy zde pořídíte i pod 400 Kč na den, takže při větším počtu spolucestujících je tato varianta dokonce levnější, nežli veřejná doprava. 

Za přijatelnou cenu tak ušetříte spoustu času a jednoduše se dostanete na místa, kam byste se autobusem nedostali. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Počasí na Fuerteventuře

 

Počasí v zimě

Teploty vzduchu v prosinci jsou na Fuerteventuře velice příjemné a pohybují se kolem 19°C. Bohužel je zde však prosinec také nejdeštivější měsíc v roce, takže koupání vám můžou znepříjemnit nepříliš časté, ale o to vytrvalejší přeháňky.

Počasí v lednu na Fuerteventuře je velice příjemné, teploty se pohybují mezi 15 až 21°C a na rozdíl od okolních ostrovů není leden tak deštivý, takže se lze koupat v moři.

Únor je na ostrově Fuerteventura trochu chladnější a více deštivější, teplota klesají na průměrných 17°C a teplota moře nepřesahuje 18°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu je na Fuerteventuře o trochu teplejší, odpoledne teploty stoupají až k 22°C a počasí není tak deštivé. Teplota moře v březnu se pohybuje kolem 18°C.

Počasí v dubnu je již velice slunné a přeháňky jsou spíše výjimkou. Teploty vzduchu se pohybují mezi 16 a 23°C a teplota průměrná teplota moře činí 19°C.

Květnové počasí je již naprosto vhodné ke koupání v moři. Teploty se pohybují mezi 17 a 24°C a moře má 20°C. Přeháňky jsou přitom téměř ojedinělé.

 

Počasí v létě

V červnu je již letní sezona na Fuerteventuře v plném proudu a teploty vzduchu mezi 18 a 26°C spolu s teplotou moře přesahující hranici 20°C jsou ideální k letnímu koupání.

V červenci a srpnu průměrné teploty na Fuerteventuře atakují hranici 30°C a pláže tak obrazně řečeno praskají ve švech.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Fuerteventuře je stále ideální k letní dovolené u moře. Srážky jsou stále vzácností a teploty přitom vzduchu dosahují 21 až 28°C. Teplota moře se pohybuje kolem stále přívětivých 22°C.

V říjnu klesají teploty jen o cca 3°C, i přes trochu častější srážky tak lze stále na Fuerteventuru vycestovat za mořem.

Počasí v listopadu na Fuerteventuře je již podstatně více deštivý a koupání u moře může zkazit i studený vítr. Teploty vzduchu se však stále pohybují nad hranicí 20°C a moře má kolem 21°C, otužilci se tak mohou smočit v moři i v listopadu.

 

Aktuální počasí na Fuerteventuře naleznete zde.

Předpověď počasí na Fuerteventuře na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Fuerteventuru

 

Mezinárodní letiště ve Furteventuře se nachází u hlavního města Porte del Rosario. Přímými lety irského Ryanairu se na tento malebný ostrov můžete dostat z německého Dusseldorfu, Hamburku či Varšavy.

Alternativou je poté let na větší letiště v Gran Canaria, odkud se na Fuerteventuru lze dostat přívozem.

Pro sledování levných letenek na Fuerteventuru můžete použít náš vyhledávač.

 
Zajímavé oblasti na Fuerteventuře

 

Antigua

Toto město vybudované během 18. století je jedno z nejstarších na ostrově. Antigua je pro turisty lákavá především díky zrenovovanému větrnému mlýnu a historickému náměstí.

 

Caleta de Fuste

Caleta de Fuste je letovisko na východě ostrova. Tato oblast je populární především díky dlouhým plážím s pískem dovezeným ze Sahary.

 

Cofete

Cofete je oblast s nádhernou pláží, která je však bohužel kvůli vysokým vlnám a silnému proudu vyhledávána pouze příznivci vodních sportů.

 

Corralejo

Corralejo je největší město na severu ostrova. Nedaleko města se nachází písečné duny, v jejichž blízkosti jsou umístěny krásné pláže s původním pískem.

 

Costa Caleta

Costa Caleta je oblíbené letovisko na východě ostrova. Město se nachází v zátoce, podél níž se nachází dobře vybavená, ale často přeplněná písečná pláž.

 

Costa Calma

Costa Calma je jeden z nejvyhlášenějších resortů na Fuerteventuře. Oblast Costa Colma je totiž bohatá na písečné i sopečné pláže s velice čistou vodou.

 

El Cotillo

El Cotillo je jedno z mála letovisek na severozápadě ostrova. Nachází se zde dlouhá a poměrně dobře vybavená písečná pláž s pozvolným sestupem k moři.

 

Fayagua

Fayagua je vnitrozemská kopcovitá oblast na jihu ostrova, která svou vyprahlostí a hnědým povrchem připomíná povrch planety Mars.

 

Giniginámar

Giniginámar je městečko s malou štěrkovitou pláží, která sice není příliš dobře vybavená, zato bývá často prázdná.

 

Gran Tarajal

Gran Tarajal je především administrativní a úřednické město. Díky tomu zde nenajdete tolik turistů jako v jiných větších městech a můžete si tak vychutnat prohlídku zajímavostí, z nichž nejvýše vyčnívá fontána s mořskými koníky, bez davů turistů.

 

La Florida

La Florida je městečko ve vnitrozemí ostrova. Nacházejí se tu ruiny původního osídlení a lze odtud pořádat túry po okolních kopcích.

 

La Oliva

La Oliva je malebné městečko v srdci Fuerteventury. Nachází se zde pěkné náměstí s kostelem a věží, i několik více či méně zachovalých větrných mlýnů.

 

Las Huertas

Las Huertas je vnitrozemská kopcovitá oblast ve vnitrozemí ostrova, která se stala známou díky tamní observatoři.

Las Salinas          

 

Las Salinas je město na východě ostrova, které je kromě několika ucházejících pláží významné především jako centrum těžby mořské soli.

 

Mesquer

Mesquer je oblast ve vnitrozemí ostrova, nacházejí se zde zbytky nejstarších budov na ostrově.

 

Morro del Jable

Morro del Jable je jedno z nejvyhlášenějších letovisek na poloostrově Jandía. Nachází se zde mnoho pěkných pláží i ty nejluxusnější hotely.

 

Pájara

Pájara je město na jihozápadu ostrova a stejnojmenná oblast, která je proslavená především dlouhými písečnými plážemi.

 

Pozo Negro

Pozo Negro je oblast na východě ostrova, která je proslavená především dlouhými sopečnými a skalnatými plážemi černé barvy.

 

Puerto del Rosario

Puerto del Rosario je hlavní město ostrova a nejvýznamnější centrum kultury či zábavního průmyslu.

 

Sotavento

Sotavento je luxusní letovisko na severu poloostrova Jandía, které je vyhlášené čistými písečnými plážemi.

 

Tarajalejo

Tarajalejo je městečko na jihu Fuerteventury. V okolí města se nachází několik pláží i původních rybářských vesniček. Turisté zde nejezdí tak hojně jako do dalších středisek na Jandíe, takže si tu užijete klidnější a autentičtější atmosféru Fuerteventury.

 

Tefía

Tefía je vnitrozemská oblast, jež se proslavila především několika původními větrnými mlýny.

 

Tetir

Tetir je vnitrozemské město na severu ostrova, které je vyhledáváno především díky malebnému bílému kostelíku.

 

Tostón

Tostón je přímořské město s významným majákem a historickou strážní věží.

 

Toto

Toto je vnitrozemská oblast na jihu ostrova. Okolí Tota je lemováno vyprahlými kopci, které připomínají pouště.

 

Tuineje

Tuineje je město a stejnojmenná oblast na jihu ostrova severně od poloostrova Jandía. Právě společně s poloostrovem Jandía se jedná o oblast nejvíce bohatou na turistické resorty.

 

Valles de Ortega

Valles de Ortega je převážně zemědělská oblast přesně ve středu ostrova. Turisticky je okolí Valles de Ortega zajímavé především díky původním větrným mlýnům.

 

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Fuerteventuře je španělština, v turistických letoviscích se však většinou bez problémů domluvíte i anglicky.

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

Fuerteventura
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!