Evropské skvosty – Budapešť

Evropské skvosty – Budapešť

Pokud nevíte co s prodlouženým víkendem, podívejte se do malebného hlavního města Maďarska. Konkrétně do Budapešti. Cesta není nijak nákladná ani časově náročná. Máte na výběr z více druhů dopravy, takže si každý může vybrat, co mu nejvíce vyhovuje. Já konkrétně jela autem, cesta trvá okolo 5-ti hodin a pokud nejedete sami, utíká krásně. Samozřejmě můžete zvolit i leteckou dopravu, která není o moc nákladnější. Jsem ale spontální člověk, který nesedí u počítače a nehledá nejvýhodnější letenky na trhu proto cesta autem je osobně přece jen výhodnější. A navíc nás cesta na osobu, přičemž jsme byly v autě čtyři, vyšla jen 700 kč tam i zpět.

<

Najít si příjemné ubytování blízko centra Budapeště, je velice jednoduché. Já jsem s dalšími šesti kamarádkama byla ubytována v apartmánu v části Buda, který jsme našly na booking.com. (Cena na tři noci na osobu se pohybovala okolo 1600 kč.)

K cestování po Budapešti. Hodně jsme chodily, ale v přpadě delší vzdálenosti, nebo pokud máte menší děti, či nejste fanouškem procházek, doporučuji volit autobusovou a tramvajovou dopravu. Je velice levná a z autobusu si určitě prohlídnete krásy města lépe než z metra, které Budapešť také nabízí.

A teď k samotným památkám. Jak už jsem asi nepřímo naznačila, Budapešť se skládá ze dvou částí. Buda a Pest. Tyto dvě části rozděluje řeka Dunaj.

Přes řeku vede spousty mostů, ale co by to bylo za návštevu, kdyby jste se neprošli po známém „Chain Bridge“. Pokud jdete z části Pest do Buda, přímo nad mostem se tyčí krásný „Buda Castle“, který nemůžete vynechat. Ikdyž nejste milovníkem historických hradů a zámků, cestu nahoru absolvujte, už jen kvůli tomu dechberoucímu výhledu na řeku a okolí. Máte tři možnosti, jak se k hradu dostat. Přímá cesta lanovkou, která mě osobně přijde dosti drahá, autobusem nebo pěšky. Jízdenky na autobus koupíte v každém obchůdku s potravinami nebo suvenýry, takže pokud se ocitnete pod hradem a nemáte koupené jízdenky, jako já, není problém je sehnat. Nakonec jsem z večerky neodešla jen s jízdenkami, ale i výborným vínem tokaj. K tomu výhledu to patří. (Pamatujte na to, že pokud si budete chtít koupit občerstvení u hradu, zaplatíte nejméně dvojnásobek – jako na každém turistickém místě).

Autobus nás přivezl přímo k „Fisherman Bastion“ a „Matthias Church“. Matyášův chrám je nádherný římskokatolický gothický kostel, který stojí za to vidět. Hned vedle chrámu se rozkládá stavba, hradby, pojmenovaná Rybářská bašta, ze které máte Budapešť jako na dlani. Ikdyž je toto místo turisty velmi oblíbené, tak se mi ani nezdálo moc přeplněné a je velice jednoduché udělat krásné fotografie, aniž by vám ostatní turisté překáželi v záběru. V této části se nachází také spousta restaurací, takže nejideálnější je, se po procházce zastavit na vydatnou večeři. Na výběr máte ze spousty druhů kuchyní. Od italské, přes domácí maďarskou až po asijskou. Pokud Budapešť navštevujete v teplejším období, po večeři nastává ta pravá chvíle si najít místo k odpočinku, příjemný výhled na osvícenou metropoli a otevřít víno. Ani noční výhled na Notre Dame v Paříži mi tak neučaroval.

Pokud ale doufáte i v návštěvu klubu či baru, doporučuji navštívit „Gozsdu udvar“. V této části najdete spousty barů a restaurací. Cenově velice přijatelné.

Co se týče nákupů v Budapešti, záleží co hledáte a co vás zajímá. Nejednoho člověka přitáhne známý „The Great market“, neboli „Vásárcsarnok„. Velká tržnice nabízí nespočet produktů, od potravin, suvenýrů až po dekorace do bytu a kosmetiku. Bohužel jsem neměla možnost ji navštívit, jelikož je otevřená jen přes pracovní týden a o víkendu pouze v sobotu do 14.00 hodin. Pokud ale máte zájem o velké nákupní centrum, vyhlášené je WestEnd city centre. Já si ale raději prošla centrum samotné Budapeště a nakupovala v menších obchůdcích, stáncích na ulici a jako milovník módy si alespoň prošla třídu Andrássy, na které najdete butiky luxusních značek. Stejně jako v Praze Pařížská ulice.

Dále stojí za to v Budapešti navštívit budovu parlamentu, alespoň jedny z vyhlášených maďarských termálních lázní (nejznámější jsou Termální lázně Széchenyi), projet se na lodi po řece, podívat se na Náměstí hrdinů nebo Markétin ostrov, navštívit Maďarskou národní galerii, Zoo a Botanickou zahradu, nebo přeba park Városliget (Městský parčík). Budapešť také nabízí spousty muzeí, od Národního maďarského až po přírodní muzea.

Jak jsem již zmínila, nejsem moc plánovací typ, proto prodloužený víkend byl opravdu krátký na to vidět vše co v Budapešti stojí za to. Ať už jedete do Budapeště relaxovat, nakupovat nebo pouze po památkách, věřím, že budete mít opravdu plný program.

Nezapomeňte na to, že Maďarsko má velice nízký kurz, proto ikdyž je Budapešť pro místní docela drahá, pro nás je velice cenově přijatelná. (3 500 kč jsem proměnila za 24 000 maďarských forintů.)

Toto město si mě získalo. Možná i kvůli tomu, že jsem neměla velké očekávání. Ale přístup maďarů k turistům je velmi vřelý, nesetkala jsem se s člověkem, který by neuměl alespoň trošku anglicky a vždy se vám snažili nabídnout jen to nejlepší.

Ráda si procházím město sama, nejlépe bez mapy. Není lepší způsob poznávání města, než se v něm ztratit. Sice člověk nenavštíví všechny známé památky a místa v jednom dni, ale zato pozná kulturu a povahu místních. Každý byl vždy velice ochoten poradit a nasměrovat mě. Už se těším až město zase navštívím.