Eurovíkend v Londýně + Dublinu z/do Prahy za 3170Kč (letenky + pobyt)

Eurovíkend v Londýně + Dublinu z/do Prahy za 3170Kč (letenky + pobyt)

Nákupy v Londýně okořeněné večerem v pravé irské hospůdce, tak by šel stručně popsat náš dnešní tip na levnocestování :). Díky levným letenkám poletíte v sobotu ráno z Prahy do Londýna, kde budete mít na prohlídku a případné nákupy celé odpoledne. Večer se pak přesunete do Dublinu, hlavního města Irska, odkud v neděli zamíříte zpět do Prahy. Celý výlet tak jde podniknout bez nutnosti brát si volno v práci, či ve škole. Pokud budete chtít, je možné zakoupit letenku již na pátek, cena za letenky zůstane stejná (jen je nutné připočítat pobyt v Londýně). Letenky, hotel, i transfér v Londýně bych doporučoval vzít co nejdříve, s obsazeností budou ceny stoupat.

Nezmeškejte žádné naše akce a budte informováni i o tajných nabídkách!

Kdykoliv se můžete z odběru slev odhlásit.
Nikdy nebudeme poskytovat kontaktní údaje třetí straně.

Tip pro Vás: Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

Letenky Praha – Londýn zakupte na Ryanair.com bud na pátek 20.11., nebo sobotu 21.11.

Akční letenky

Letenky Londýn – Dublin zakupte na sobotu 21.11. na Ryanair.com. Čas je na vás, záleží kolik času potřebujete v Londýně.

Akční letenky

Letenky Dublin – Praha zakupte na neděli 22.11. zde >>

Akční letenky

V ceně je příruční zavazadlo, jiné ani nezvažujte. Je to více jak dostačující.

Všechny hotely v Dublinu srovnané dle ceny pro 2 osoby naleznete zde >>

Rozumně vypadá Dublin International Hostel kde za 2-lůžkový pokoj zaplatíte 1306Kč/ osoby. Tedy 650Kč za jednoho.

Londýn

Transfer z letiště

Letiště je vzdálené 55 km od Londýna a spojení s centrem opět zajišťuje spletitá síť autobusových dopravců, z nichž nejlevněji pořídíte opět u EasyBusu. Ceny se opět pohybují cca mezi 2 až 10£ za transfer a vyplatí se autobusy objednávat dopředu přes internet. Pokud nechcete cestovat autobusem, můžete zvolit i dražší vlak, veškeré a hlavně aktuální informace naleznete na webu letiště .

Jak se pohybovat po Londýně?

Doprava v Londýně ve špičce často kolabuje, a nejlepší variantou je tedy londýnské metro tzv. Tube. Toto nejstarší metro na světě Vás rychle a spolehlivě doveze prakticky kamkoliv, jízdenky do metra jsou však poněkud dražší. Co je pro londýnskou dopravu specifické, je také to, že cena se liší podle toho, jestli je zrovna dopravní špička či nikoliv. Londýnské metro má 11 linek a 274 stanic, stanice v blízkosti významných památek poté nesou jejich názvy a pro turisty není těžké je najít. Kromě metra jsou turistům k dispozici i autobusy, které mají zastávky na každém rohu, avšak nejsou stoprocentně spolehlivé a přehledné. Naprosto fantastický soubor map, jízdních řádů a všech dalších možných informací, které turista může potřebovat, naleznete na https://www.tfl.gov.uk/maps. Veškeré soubory si taktéž můžete stáhnout ve formátu PDF a používat v telefonech i během offline režimu.

Nejlevnější jízdné získáte s tzv. Oyster Card, což je karta, kterou za vratnou zálohu 3£ získáte na každé stanici metra. Následovně si kartu můžete nabít na libovolnou částku a poté skrze ni platit jízdné. Jízda autobusem Vás díky Oyster Card vyjde na 1£ místo 1,50£, ceny u metra jsou o něco vyšší.

Další alternativou je Travelcard, což je jakási krátkodobá varianta naší Opencard. Tuto kartu je možné zakoupit na 1,3 nebo 7 dní a cena se odvíjí podle počtu zón, do kterých si kartu koupíte (drtivá většina památek se nachází v zóně 1). Travelcard koupíte na všech stanicích metra, cena za 1 denní kartu do zóny 1-2 začíná na 5,60£.

Jak lze ušetřit na pobytu?

Pokud Vás láká návštěva divadla, na webu DiscountLondonTheatre.com můžete najít zlevněné vstupné, díky čemuž ušetříte až desítky liber. Ještě levnější variantou je koupě vstupenek na poslední chvíli v den představení.

Nejlepší a také nejlevnější prohlídky Londýnem získáte u společností jako je http://www.newlondon-tours.com. Jedná se o prohlídky vedené dobrovolníky, kteří jsou placeni pouze z případného spropitného, díky čemuž máte jistotu, že průvodci pro Vaši spokojenost udělají vše.

Mnoho atrakcí nabízí vstupné 2 za cenu 1, jejich seznam i vouchery nutné pro udělení slevy najdete na stránkách http://www.daysoutguide.co.uk/offers. Pokud nechcete utrácet na vstupném, můžete navštívit některé z mnoha londýnských muzeí, které mají vstup zdarma. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit British Museum a Natural History Museum. Podobně jsou na tom i mnohé galerie včetně Tate Gallery. Na vstupném do katedrál se dá ušetřit tak, že je navštívíte během bohoslužby, kdy se vstupné neplatí.

Vstupenky do atrakcí kupujte přes internet, často ušetříte i několik liber. Pokud plánujete návštěvu hned několika památek během pár dní, může pro Vás být zajímavou možností London Pass, díky kterému máte vstupné do určitých atrakcí zdarma. London Pass je možné koupit na 1,2,3 nebo 6 dní, přičemž cena za jednodenní London Pass pro dospělého je 39 £.

Památky, které nesmíte vynechat

Tower

Tower je známý jako věznice, avšak jedná se o celý komplex zahrnující královský palác, mincovnu, pokladnici, pevnost, zbrojnici a samozřejmě také onen slavný žalář. Vstupné do Toweru začíná na 20£.

Tower Bridge

Slavný most z Viktoriánské éry nese název po blízkém komplexu Tower. Návštěvníkům je k dispozici prohlídka mostu, která přijde přes internet na 8£.

Buckinghamský palác

Oficiální sídlo britského monarchy je přes léto, které tráví Alžběta II. Ve Skotsku, také často navštěvovanou turistickou atrakcí. Návštěvníci z celého světa obdivují unikátní architekturu a často navštěvují i střídání stráží, které probíhá obden vždy v 11:30.

Westminsterský palác

Nejstarší parlament na světě s dominantní věží často mylně označovanou po svém zvonu jako Big Ben je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Londýně. Vstupné za prohlídku začíná na 17,50£.

Westminsterské opatství

Unikátní budova, ve které jsou již od roku 1066 korunováni britští králové a královny, je místem křtů, svateb i posledního odpočinku mnoha významných britských osobností. Vstupné pro dospělé činí 18£.

Trafalgar Square

Největší londýnské náměstí s dominantním sloupem se sochou admirála Nelsona sledujícího přístav je taktéž sídlem Národní galerie. Jedná se o zřejmě nejznámější „meeting place“ v Londýně.

St Paul´s Cathedral

Katedrála Sv. Pavla byla vybudována po velkém požáru v roce 1666 slavným architektem Sirem Christopherem Wrenem. Vstup do budovy s charakteristickou kupolí vyjde na 15£.

Britské muzeum

Britské muzeum je jedno z nejznámějších muzeí světa. Obdivovat zde můžete například pozůstatky egyptských faraonů nebo známou Rosettskou desku.

Co vše se dá stihnout za jeden den?

Prohlídku začneme ráno u Westminsterského paláce, ke kterému se dá nejrychleji dostat ze stanice metra Westminster. Nabízí se rychlá prohlídka budovy parlamentu i nedalekého Westminsterského opatství. Od opatství je to jen nedaleko do Buckinghamského paláce, kde akorát stihneme střídání stráží v půl dvanácté. Od sídla královny se vydáme východně skrze St. James Park, kde se to hemží stánky s typickými Fish and Chips až k Trafalgar Square. Z Trafalgaru se metrem přesuneme k St. Paul´s Cathedral nacházející se na stejnojmenné stanici. Prohlídku ukončíme prohlídkou nedalekého Toweru a následnou návštěvou nad Temží třpytícího se Tower Bridge.

Dublin

Hlavní město Irské republiky nabízí mnoho historických skvostů, možná ještě zajímavější je však pro turisty ona typicky irská atmosféra doplněná o sklenici tmavého Guinnessu. Moderní Dublin sice čím dál tím víc míří na turisty, a ztrácí tak své kouzlo, stále však má co nabídnout.

Jak se dostat z letiště?

Na dublinském letišti se nenachází žádná železniční stanice, zato zde narazíte na pestrou plejádu autobusových linek. Do centra Dublinu se za cenu obyčejného lístku do MHD (3,30€)lze dostat autobusy linek 16 a 41, které jezdí každých 40-50 minut mezi 6:00 a 23:30. Tyto linky však staví na každé přilehlé zastávce, a možná se vyplatí zainventovat 6€ (10€) zpátečně za linku 747, která staví pouze u turistických zajímavostí a důležitých dopravních křižovatek.

Ubytování v Dublinu

Nocleh v Dublinu rozhodně není úplně levnou záležitostí. Nejlevnější formou ubytování jsou sdílené pokoje v hostelech, které vyjdou i na 500 Kč za osobu na noc. Co se hotelů týče, ceny za pěkný pokoj pro dva většinou přesahují hranici 2 000 Kč na noc. Osobně jsme jeli ve skupině 4 lidí, ubytování v celém Irsku pak vycházelo výhodněji. Pokoje rezervujte včas. Nejde o to, že by se pak už nic nenašlo, ale ty nejvýhodnější nabídky bývají vyprodány i půl roku předem. Dobře vám k tomu poslouží Booking.

Jak se pohybovat po Dublinu?

V Dublinu se nenachází metro, i přesto patří tamní veřejná doprava mezi nejpropracovanější a nejspolehlivější v Evropě. Páteří jsou autobusy, které jsou většinou dvoupatrové a zbarvené do žluté a modré. Řidiči v Dublinu otevírají většinou pouze přední dveře, a to jak pro nástup, tak i pro výstup. Před výstupem musíte dát řidiči signál k zastavení tlačítkem stop.

Kromě autobusů zde nalezneme dvě moderní tramvajové linky. Červená linka projíždí skrze nádraží Heuston a Connolly, soudní dvůr a Národní muzeum. Zelená linka zase spojuje sever a jihovýchod města. Největší nevýhodou tramvají je fakt, že neexistuje přestupní stanice, pokud potřebujete přestoupit z jedné linky na druhou, musíte počítat s cca 15 minutovou procházkou mezi St. Stephen´s Green a Abbey Street.

Jízdné v Dublinu je uváděno dle poměrně složitého systému, který zohledňuje projeté zóny, na které je Dublin rozdělen. Nejjednodušeji se výši Vašeho jízdného dozvíte na webových stránkách dopravce, či z mobilní aplikace, kde stačí zadat jména zastávek. Pokud tomu situace nedovolí, můžete se orientovat podle mapek rozmístěných po autobusových a tramvajových zastávkách, popřípadě si jízdenku koupit u řidiče, který bude vědět, v jakém pásmu se Vaše zastávka nachází. Výše jízdného se řídí podle následujícího schématu:

  • Zóny 1 až 3 – 1,95€

  • Zóny 4 až 7 – 2,55€

  • Zóny 8 až 13 – 2,80€

  • Mimo zónu 13 – 3,30 €

  • Jízdné v centru (kupuje se u řidiče) – 0,75€

Alternativou za jednorázové jízdenky je Leap Card, v praxi něco na způsob londýnské Oyster Card. Leap Card si zřizujete přímo ve městě nebo přes internet, získat ji můžete ihned v jednom z několika automatů na letišti. Klasická verze Leap Card funguje tak, že na ní nahrajete kredit, který se z karty strhává při využití veřejné dopravy, přičemž ceny jsou nižší než u klasických jízdenek. Nejlepší možnosti je však objednat si na webových stránkách Leap Card turistickou kartu, se kterou za 19,50€můžete 3 dny neomezeně využívat kompletní servis veřejné dopravy včetně letištní linky 747. Používání Leap Card je jednoduché, stačí ji u dveří označit u validátoru, který vydá zvuk potvrzující transakci. Kromě Leap Card je turistům k dispozici také tzv. Freedom Card. Freedom Card stojí 30€ a lze s ní po dobu 3 dnů neomezeně cestovat veřejnou dopravou, oproti Leap Card však nabízí i pojížďku Hop on Hop off vyhlídkovým autobusem.

Jak ušetřit na pobytu?

Vstupné do atrakcí v Dublinu je poměrně vysoké, a tak se většině turistů vyplatí Dublin Pass. S ním získáte volné vstupné do většiny hlavních atrakcí, a pokud si tak chcete Dublin opravdu užít, rozhodně se vyplatí. Výhodou je také to, že získáváte právo na přednostní vstup do turistických atrakcí, což v sezoně rozhodně stojí zato. Na rozdíl od většiny turistických karet zde nezískáváte dopravu zdarma, v ceně však máte alespoň transfer z letiště autobusy Aircoach. Kartu lze získat na obou letištních terminálech a v centru (viz mapka), čas ušetříte tím, že si Dublin Pass objednáte předem přes internet a poté jen vyzvednete. Za několika eurový příplatek si jej dokonce můžete zaslat i domů. V nabídce jsou čtyři verze Dublin Pass:

  • 1 denní – 39,00€

  • 2denní – 61,00€

  • 3 denní – 71,00€

  • 6 denní – 105,00 €

Památky, které nesmíte vynechat

Trinity College

Trinity College je kolejí University of Dublin, svojí slávou však univerzitu jednoznačně předčila. Právě zde studovali géniové jako Edmund Burke, Jonathan Swift či Bram Stoker. Možná ještě zajímavější je však místní knihovna s Book of Kells – prastarou knihou s malbami z 8. století.

Národní muzeum

Národní muzeum obsahuje především velice cenné sbírky z doby bronzové a železné, převážně pak sbírky spojené s osidlováním Irska Kelty. Vstupné je dobrovolné.

Dublin Castle

Tento hrad postavený již ve 13. století byl po staletí symbolem anglické nadvlády nad Irskem. Současná podoba hradu pochází z rekonstrukce v 18. století, původní dochované části hradu je možno vidět v podzemí.

Christchurch Cathedral

V Dublinu nalezneme dvě velké katedrály – Christchurch a St. Patrick´s. Obě dvě protestantské katedrály byly postaveny v 12. století. Christchurch byla vybudována na místě starého vikinského kostela, vzhled katedrály byl silně ovlivněn rekonstrukcí v 70. letech.

St. Patrick´s Cathedral

Není překvapením, že v hlavním městě Irska nalezneme katedrálu zasvěcenou patronovi této země. Jedná se o hlavní kostel irské protestantské církve a také místo posledního odpočinku slavného spisovatele Jonathana Swifta. Vstupné je 6,00€.

Guinness Brewery

V Dublinu nalezneme 26 hektarů veliký areál s pivovarem slavného tmavého piva. Návštěvníci zde mohou zhlédnout interaktivní prohlídku historií Guinnessu i výrobou piva, nakonec hosty čeká i ochutnávka. S včasnou koupí přes internet pořídíte vstupné za 14,40€.

Temple Bar

Temple Bar je známá třída plná irských hospod a barů, nalezneme zde také velice známý stejnojmenný bar.