K návštěvě krásných Brugg, Ghentu a Bruselu lákají levné letenky od Ryanairu. Z vlastní zkušenosti mohu Bruggy a Ghent doporučit, Brusel mě příliš nenadchnul. Ale znám lidi, kteří v něm zalíbení našli, takže je to spíš o vkusu každého. Každopádně Belgie je úžasná země, plná velice ochotných a příjemných lidí, kteří vám rádi se vším pomohou a ještě máte pocit, že z toho mají radost :). Rozhodně nezapomente ochutnat jejich pivo a čokolády (ty se vám mohou hodit i jako netradiční Vánoční dárek pro vaše blízké).

 

Nezmeškejte žádné naše akce a budte informováni i o tajných nabídkách!

Kdykoliv se můžete z odběru slev odhlásit.
Nikdy nebudeme poskytovat kontaktní údaje třetí straně.

 

Tip pro Vás: Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

 

Letenky

Letenky zakupte na Ryanair.com v termínu 27.11 – 29.11. na trase Praha – Brusel – Praha. Odlet si můžete vybrat, bud v 8:55 či 21:05.

B

Po příletu do Charleroi se musíte dostat do Bruselu. Nejlevnější varianta je pěšky se dostat na železniční stanici vzdálenou cca 3km a následně si zakoupit lístek do Bruselu. Dražší varianta je použít bus z letiště na nádraží v Charloroi (cca 5€) a následně si koupit vlak do Bruselu. Ale doporučoval využít přímé spojení letiště v Charlorei – Brussel. Ceny začínají na 5€, zakoupit je můžete zde. Momentálně ještě nejsou v prodeji, takže bych to doporučoval hlídat a jakmile se do prodeje uvolní, tak je rychle nakoupit. První lístky jsou totiž za zminovaných 5€, pak cena stoupá, tuším až na 13€.

V Bruselu bych doporučoval tento hotel za 700Kč/os/noc, kvůli poměru hodnocení/umístění/cena.Výběr všech hotelů v Bruselu na tento datu, srovnané dle ceny za dvě osoby, naleznete zde.

Brusel
Brusel

 

 

Druhý den, až si v klidu prohlédnete Brusel, se vydejte vlakem do města Bruggy (o víkendu platí 50% víkendové slevy na belgické železnice). Nemusíte spěchat, jejich krása je dle mého největší v podvečer/večer a k prohlídce vám stačí několik hodin.

 

Bruggy, taktéž společně se Stockholmem často nazývané jako Benátky severu, jsou dost možná nejkrásnějším a nejromantičtějším městem Belgie. Toto neveliké město s malebnými uličkami a třpytícími se kanály je vyhlášené jako ráj milenců a milovníků čokolád.

Jak se pohybovat po Bruggách?

Bruggy jsou poměrně malé město, a proto si s výlety po městě bohatě vystačíte bez využití veřejné dopravy, veškeré atrakce jsou od sebe v pěší vzdálenosti. Pakliže se přesto raději svezete, máte možnost využít tamní autobusy. Kromě nich totiž v Bruggách žádná forma veřejné dopravy jako metro či tramvaje není. Existuje několik linek číslovaných jako 1 až 99, z nichž většina vyjíždí z hlavního nádraží. Lístky na MHD se kupují v kioscích, automatech nebo formou SMS.

I s českými tarify je výhodnější jednorázová SMS jízdenka, která vyjde na 1,80€ + cena sms. Stačí jen napsat zprávu s textem „DL“ na číslo 4884 a vzápětí Vám bude jízdenka poslána na mobil. Pokud dáte přednost papírové jízdence, zaplatíte 3€ a budete muset při vstupu do autobusu jízdenku označit ve žlutém validátoru. K dispozici jsou i denní, 3denní a 5denní jízdenky, které se vyplatí objednat přes internet, ušetříte tím několik euro. Se slevou pak stojí jízdenky 5€, 10€ nebo 15€.

Další možností cestování po Bruggách je kolo. Téměř na každém rohu jsou půjčovny jednoduchých skládaček, Bruggy jsou velice rovinatým městem, a vystačíte si tady i s kolem bez převodů. Za celodenní půjčení kola zaplatíte zhruba 6€.

Jak ušetřit na pobytu

Turistům je v Bruggách nabízena Bruges City Card, což je turistická karta umožňující vstup do všech zajímavých městských atrakcí. Do mnoha dalších památek a muzeí je vstup za výhodnější ceny. Karta nezahrnuje veřejnou dopravu po Bruggách, ale poskytuje alespoň možnost koupit si třídenní jízdenku po Vlámsku za zvýhodněných 6€. Brugge City Card je poměrně drahá, 48 hod verze stojí 46€ a 72 hod verze 49€, koupě se Vám tedy vyplatí pouze, pokud chcete navštívit velké množství památek. Turistické karty lze zakoupit na hlavním nádraží nebo na některých dalších místech.

 16202709446_21c1c7ab3c_z

Památky, které nesmíte vynechat

Groote Markt (Tržní náměstí)

Groote Markt je jedno z nejznámějších náměstí v Bruggách. Jak již název napovídá, navštívit zde můžete městské trhy, možná ještě zajímavější je však 83 metrů vysoká věž Belfried, ze které po vyšlapání 366 uvidíte celé město jako na dlani. Vstupné na věž je 8€.

Náměstí Burg

Na druhém významném náměstí se nachází novogotický Justiční palác, gotická radnice a také často navštěvovaná bazilika Svaté krve. Prohlídka slavné baziliky Vás vyjde na 2€,

Kostel Panny Marie

Kostel Panny Marie s dominantní věží, která je se 122 metry druhou nejvyšší v Belgii, je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Bruggách. Mimo jiné v sobě kostel ukrývá i Michelangelovu sochu Marie s dítětem.

Katedrála sv. Salvátora

Katedrála sv. Salvátora byla postavěna v 10. století jako malý kostel. V průběhu staletí se stavba rozšiřovala až do dnešní monumentální podoby. Jedná se o jednu z mála staveb, která během válek vedených v Belgii nebyla nijak poničena.

Groeninge Museum

V tomto muzeu můžete obdivovat díla vlámských umělců od 15. století po současnost, včetně malířů bruggské školy. Plné vstupné do muzea činí 8€,

Čokoládovna Sukerbuyc

Bruggy jsou pověstné nejen svými romantickými uličkami, ale i výrobou té nejlepší čokolády. Sukerbuyc nacházející se na ulici Katelijnestraat nabízí turistům ukázky z toho, jak se vyrábějí ty nejlepší pralinky na světě.

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00-10:00 – prohlídka dopolední tržnice na Groote Markt, výstup na nedalekou věž Belfried (neboli Belfort)

 • 10:00-10:15 – přesun na nedaleké náměstí Burg

 • 10:15 – 12:30 – prohlídka náměstí Burg, palác i radnici stačí vidět z venku, ale prohlídka baziliky stojí za to

 • 12:30-13:00 – procházka malebné Steenstraat lemované obchody s čokoládou až ke katedrále sv. Salvátora

 • 13:00 – 14:00 – prohlídka katedrály

 • 14:00 – 14:15 – přesun k nedalekému kostelu Panny Marie

 • 14:15 – 15:00 – prohlídka kostela

 • 15:00 – 16:30 – prohlídka Groeninge Museum, které se nachází hned naproti katedrály

 • 16:45 – 17:15 – návštěva vyhlášené čokoládovny Sukerbuyc

 • Pokud Vám zbude čas, doporučuju procházku podél nedalekého kanálu, romantičtější alternativa je zaplatit si vyjížďku lodí.

 

 

V Bruggách bych doporučoval tento hostel za 750Kč/os/noc. Druhý den se přesuneme opět vlakem do nedalekého Ghentu.

 

 

 

Belgický Gent nabízí turistům nejen romantické pitoreskní uličky, ale také krásnou ukázku středověké architektury, vždyť během středověku se Gent velikostí vyrovnal i samotné Paříži. Dnes převážně univerzitní a přístavní město nabízí možná to nejlepší z celé Belgie.

 

Jak se pohybovat po Gentu?

 

Gent je neveliké město, pokud tedy bydlíte v hotelu nedaleko centra, vystačíte si i bez využití veřejné dopravy. K dispozici je nicméně široká síť autobusových a tramvajových linek. Nejdůležitější tramvajovou linkou je linka č. 1, která nejrychleji spojuje hlavní nádraží Sint-Pieters a centrum města Korenmarkt, na cesty po centru však můžete využít i pomalejší linky 4 a 22.

Od ledna 2015 podražily ceny jízdenek, 60 minutová jízdenka nyní stojí 3€, pokud proto plánujete veřejnou dopravu využívat častěji, vyplatí se koupě jednodenní (za 5€), třídenní (10€) či pětidenní jízdenky (15€). Všechny typy jízdenek se dají koupit v automatech, stáncích dopravce De Lijn a případně i u řidiče, kde je však účtována navíc i přirážka.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud plánujete navštívit co nejvíc památek a muzeí, může se Vám vyplatit City Card Gent, se kterou získáte vstup do všech významných turistických atrakcí, možnost neomezeně využívat veřejnou dopravu, jednu vyhlídkovou jízdu lodí a možnost využít zdarma půjčení kola na jeden den. Městská karta lze koupit buď na 48 hodin (30€) nebo na 72 hodin (35€), vzhledem k tomu, že většina památek v Gentu nabízí vstup zdarma do 19ti let se pak karta vyplatí pouze dospělým. City Card lze zakoupit v turistickém centru a ve všech objektech, do kterých se s ní lze dostat.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Katedrála sv. Bavona

Katedrála sv. Bavona je s věží dostavenou v 16. století dominantou Gentu. Uvnitř katedrály nalezneme unikátní oltář i malby od mistrů jako Rubens či Pourbus. Vstupné do katedrály činí 4€.

Pevnost Gravensteen

Gravensteen je jednou z nejmasivnějších pevností evropského středověku. Nedaleko pevnosti se nachází Sint-Veerleplein, jedno z nejstarších náměstí Gentu, dějiště středověkých trhů i poprav obětí inkvizice. Vstupné do pevnosti je 10€, za které automaticky dostáváte i průvodce.

Gentská zvonice

Přes 90 metrů vysoká věž je jednou ze tří dominant města a symbolem nezávislosti Gentu. Vstupné do věže vyjde na 6€.

Starý trh

Starý trh s tržnicí z 15. století sloužil původně prodejcům ryb, posléze se z něj však stal spíše trh se zeleninou a dobytkem. Dnes zde kromě historické budovy tržiště můžete navštívit i nejluxusnější gentské restaurace.

Kanál Graslei

Kanál Graslei přímo vybízí k noční procházce. Kolem kanálu se totiž naházejí ty nejkrásnější domy z 16. a 17. století, které se staly symbolem města. Jedná se také o skvělé místo k tomu vyzkoušet belgické pivo z jedné z desítek hospod lemujících kanál.

Muzeum Gentu (STAM)

Muzeum STAM nabízí velice bohatou kolekci exponátů lemujících historický vývoj města, spatřit zde můžete historické zbraně, keramiku, obrazy a další historické artefakty. Základní vstupné činí 8 €, návštěvníci pod 19 let mají vstup zdarma.

Program na jednodenní návštěvu

 

 • 10:00 – 11:30 – prohlídka muzea STAM

 • 11:30 – 12:30 – procházka podél kanálu Graslei lemovaného malebnými domy

 • 12:30 – 13:00 – přesun ke zvonici a blízko sebe se nacházejících Sint-Niklaaskerk a Sint-Baafskathedraal

 • 13:00 – 16:00 – prohlídka všech „tří věží Gentu“

 • 16:00 – 16:30 – procházka malebnou ulicí Hoogpoort k pevnosti Gravensteen

 • 16:30 – 18:30 – prohlídka pevnosti

 

 

 

Po prohlídce Ghentu bude čas vydat se zpět na letiště v Charlorei, odkud vám v 19:15 letí letadlo zpět do Prahy. Nejvýhodnější bude, pokud se vám podaří odchytit mezi prvními jízdenky za 5€ na Flibco.com. 

 

Závěrečná kalkulace

 

Letenky: 1300Kč

Hotely: 1450Kč

——–

Celkem 2750Kč

 

Nezapomente počítat s tím, že bude třeba platit spojení letiště – Brusel, Brusel – Bruggy, Bruggy – Ghent, Ghent – letiště. Tyto náklady nejdou započítat, protože záleží za kolik jízdenky seženete. Pokud se vám podaří sehnat lístky za 5€, tak to bude cca 800Kč, možná méně.

 

S dopravou v Bruggách i Ghentu netřeba počítat v nákladech, tedy alespon já s přítelkyní jsme to dávali vše bezproblémově pěšky i s batohy na zádech. V Bruselu záleží, co všechno chcete vidět.

 

Eurovíkend v Bruselu, Ghentu a Bruggách z/do Prahy za 2750Kč (všechny letenky + hotely)
Štítky:                            

1 komentář u „Eurovíkend v Bruselu, Ghentu a Bruggách z/do Prahy za 2750Kč (všechny letenky + hotely)

 • 22.10.2015 (7:22)
  Trvalý odkaz

  Ahoj, dají se někde vyhledat vlakové spoje Brusel-Ghent-Bruggy a zpět (přesné časy) ? Díky.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!