Eurovíkend v Athénách za 1415Kč! (letenky + pobyt)

Eurovíkend v Athénách za 1415Kč! (letenky + pobyt)

I když to může znít neuvěřitelně, za letenky a pobyt skutečně nemusíte dát více. Je to díky kombinaci levných letenek z Bratislavy za 932Kč (tam i zpět) a všeobecně levného ubytování. U ubytování samozřejmě za tu cenu nejde čekat žádný luxus, ale sám jsem v jednom z nejlevnějšíéch hotelů spal (Hotel Neos) a naprosto v pohodě. Pokud chcete lepší ubytování, stačí si připlatit několik stokorun. Athény bych zařadil mezi destinace, které by měl vidět každý.

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

Letenky nakupte na Ryanair, v termínu 8. – 10. 10. z Bratislavy do Athén (nutno zadat ručně, nejde dát přímý odkaz)

Levné letenky do Athén

 Jak se dostat z letiště?

International Airport Athens

Toto největší řecké letiště je využívané jak tradičními aerolinkami, tak i nízkonákladovými typu Ryanair. Letiště je relativně moderní a přehledné, takže se nemusíte bát, že zde zabloudíte.

Autobusové spojení

Z letiště jezdí šest autobusových linek značených jako X92 až X97. Všechny autobusy odjíždějí z prostoru před terminálem pro přílety ze Schengenu mezi exity 4 a 5. Intervaly odjezdů se během dne pohybují mezi 10 a 30 minutami, v noci jsou pak intervaly většinou hodinové. Nejrychleji se do centra Athén dostanete linkou X95, která během 45 minut dojede na Syntagma Square, zatímco ostatním linkám jízda trvá cca hodinu. Za každý z následujících spojů zaplatíte 5€.

Železniční spojení a metro

Nejrychleji se z letiště dostanete metrem, do kterého se vstupuje přímo z terminálu. Během 30 minut se linkou 3 dostanete z letiště na Syntagmu, přičemž zaplatíte 8€, využít však můžete nějakou ze skupinových slev. Velice výhodný je pak balíček obsahující zpáteční jízdu z letiště a třídenní jízdenku veřejnou dopravou po Athénách za 20€. Tento typ jízdenky pořídíte ve stánku u metra na letišti.

Letiště je zrovna tak napojené na hlavní nádraží Larissis Station, ze kterého se dá pohodlně dostat nejen na předměstí, ale i do dalších řeckých měst. Vlaky jezdí zhruba po půl hodině a stojí o něco málo víc než metro, takže pro dopravu do Athén příliš praktické nejsou.

 Ubytování v Athénách

Hotely dle ceny v tomto termínu za 2 osoby naleznete zde >>

Doporučoval bych tento hotel, pokud chcete levnocestování dáváte přednost před luxusem. Je dostačující a dobře umístěný.

Pokud toužíte po luxusu, hotel zatím nekupujte a sledujte nabídky zde >> V tuhle chvíli tam do Athén nic není, ale občas se tam objeví 4-5* hotely za cenu 3*.

 Jak se pohybovat po Athénách?

Na cestování kolem Akropole doporučuji vzít vláček, ta sranda za cca 6€ – 7€ (bohužel si nepamatuji přesnou cenu) určitě stojí. A to at už jedete jako rodina s dětmi, nebo jako dobrá parta s vinným střikem :). Lístek trvá tuším 6 hodin, kdy můžete libovolně nasedat a vysedat. Není to nutné, všechno jsou to docházkové vzdálenosti, ale užijete si to mnohem více :).

Od hotelu je Akropolis v docházkové vzdálenosti (zabralo to cca 30-40 minut chůze)

Nejrychleji se lze skrze Athény dostat metrem, které se skládá ze tří linek. Největší koncentrace stanic se nachází v centru města, kde se linky podobným způsobem jako v Praze jednotlivě protínají. Výhodou metra je, že skrze zeleně značenou linku 1 se lze pohodlně dostat až do přístavu Piraeus. Ve všední dny funguje metro zhruba od 5:30 do 24:00, o víkendech je pak provoz prodloužen do cca 2:00.

Athény se mohou chlubit velice moderními tramvajovými linkami, které v lecčems vypomáhají metru. V Athénách se nachází pouze tři linky, linka 1 značená červeně spojuje centrum města z náměstí Syntagma se západním pobřežím města. Zelená linka 2 spojuje náměstí Syntagma s východním pobřežím a linka 3 jezdí podél celého pobřeží. Tramvajové linky fungují zhruba od 5:00 do 2:30.

Kromě tramvají a metra je doprava z významné části zajišťována jednou z nejširších autobusových a trolejbusových sítí na světě. Výsledným efektem je však to, že doprava autobusy je dokonale nepřehledná, autobusy je tak praktické využívat spíše výjimečně. Na druhou stranu pro dopravu v noci je jejich využití nezbytné, k dispozici je několik nočních linek fungujících zhruba od 00:30 do 5:00, z nichž nejdůležitější jsou tyto:

  • 500 Peiraias – Kifisia (přes metro linky 1)

  • 790 Glyfada – Peristeri (přes metro linky 2)

  • X14 Syntagma – Kifisia

  • 040 Syntagma – Peiraias

Jízdenka s platností 70 min platná v autobusech, metru, tramvajích i trolejbusech vyjde na 1,20€, koupit si ale můžete i celodenní jízdenku za 4€ a pěti denní jízdenku za 10€ (tyto jízdenky neplatí na spoje na letiště). Kromě těchto variant je v nabídce i výše zmíněná 3 denní jízdenka obsahující i zpáteční cestu na letiště za 20€. Veškeré jízdenky včetně vícedenních je zapotřebí při nástupu do dopravního prostředku označit. Jízdenky lze koupit v automatech, které se nacházejí v každé stanici metra, nebo ve stáncích dopravního podniku.

 Jak ušetřit na pobytu?

Athény na rozdíl od většiny turisticky atraktivních měst nenabízí městskou kartu na vstupy do památek v kombinaci s veřejnou dopravou. Místo toho je zde nutné zaplatit si dopravu zvlášť, pro návštěvu více památek jsou pak k dispozici levnější turistické balíčky.

Pokud plánujete návštěvu více muzeí, za 12€ si můžete koupit balíček, se kterým je volný vstup do Národního archeologického muzea, Muzea Byzance a křesťanství, Muzea numizmatiky a Muzea epigrafie. Velice podobné slevy poskytují i historické památky, za 12€ si můžete zakoupit balíček zahrnující vstupné do Akropole, Muzea Akropole, Agory a Kerameykosu. Balíčky se dají koupit vždy na některém z objektů týkající se obsahu balíčku.

Většina muzeí i památek nabízí vstupné zdarma při příležitosti různých státních i mezinárodních svátků, zdarma tedy můžete navštívit poměrně mnoho muzeí 6. března, 18. dubna, 18. května, 5. června, poslední týden v září, 28. října a také první neděle měsíce mimo sezonu od 1. listopadu do 31. března. Zdarma je většinou také vstupné pro studenty z EU a osoby mladší 18ti let.

 Památky, které nesmíte vynechat

Akropolis

Akropolis je asi nejznámější a nejnavštěvovanější místo v Athénách. Právě zde se nachází slavný Parthenón zasvěcený bohyni Athéně, kde v minulosti stála monumentální socha Athény ze zlata a slonoviny, ale najdeme zde i další budovy jako chrám Athény Niké, Eleusinion, Erechtheion a mnoho dalších antických budov. Vstup do areálu stojí 12€, případné další prohlídky a návštěvy menších muzeí se platí zvlášť.

Agora

Starověká Agora byla v minulosti centrem veškerého dění v Řecku. Přestože slovo Agora znamená tržiště, v minulosti zde kromě obchodování vzkvétala i politika a náboženství. Přestože většinu Agory už přemohl čas, stále zde najdeme chrám Théseion-Héfaisteion z 5. století př. n l..

Chrám Dia Olympského

Tento kolosální chrám je považován za největší chrám v Řecku, přestože dnes již z něj stojí pouze 15 sloupů z původních 104. Prohlídka chrámu Vás vyjde na 2€, studenti EU a osoby po 18 let mají vstupné zdarma.

Náměstí Syntagma

Syntagma je nejznámější náměstí Athén, kde se odehrávají veškeré státní oslavy a také protesty. Nalezneme zde hrobku neznámého vojáka, kterou hlídá uniformovaná stráž a také fontány, sochy a parlament.

Národní archeologické muzeum

Milovníci historie nesmějí vynechat návštěvu archeologického muzea, které v sobě ukrývá exponáty i 9 000 let staré. Obdivovat můžete starodávné řecké vázy, šperky, sochy a další artefakty ze starověkého středomoří. Standardní vstupné pro dospělé činí 7€, studenti z EU a návštěvníci do 18 let mají vstupné zdarma.

Muzeum Benaki

Muzeum Benaki nabízí jednu z nejvzácnějších sbírek artefaktů z Helenistického období. Naleznete zde taktéž obrazy jednoho z nejznámějších malířů řeckého původu – El Greca.

 Závěrečná doporučení

Kde budete jíst si pečlivě vybírejte. I v restauracích se dá najíst za stejnou cenu jako v ČR, ale je nutno dobře vybírat. Stejně jako u nás platí, že čím blíž k turistům, tím více napálené ceny. Stačí popojít 300 metrů a ceny jsou někde jinde.

Stáhněte si do mobilu TripAdviser. Toho co je k vidění je na malém úseku hodně a snadno něco přehlédnete.

Z Athén za pár korun létají spoje na ostrovy ve Středozemním moři, můžete toho využít. Naše skupinka toho např. využila k návštěvě Kypru.