Erasmus v Záhřebu – tipy pro nově příchozí

Erasmus v Záhřebu – tipy pro nově příchozí

Pokud tě cesta zavedla na tento příspěvek, nejspíše přemýšlíš nebo se rovnou vydáš na Erasmus do Záhřebu. Zde je pár tipů, které ti mohou přijít vhod. Ale nejdříve si povězme, proč jsem se do chorvatské metropole vydala já a co přesně jsem tam dělala.

Původně jsem neměla zájem o studijní Erasmus, ale pouze o stáž. Byla jsem ale na mé tehdejší univerzitě přemluvena, ať se vydám i na studia. Chorvatsko nebylo v mém prvotním výběru, ale mnou vybraná univerzita na Slovinsku neměla v pořádku smlouvy s mou institucí. Tudíž jsem si musela vybrat novou univerzitu z těch, které stále měli kapacitu. A tak jsem se nakonec po praktickém rozhodování vydala do Záhřebu na University of Zagreb, fakultu žurnalistiky a politických věd.

<

Pokud i tebe čeká Erasmus v Záhřebu, pravděpodobně i ty budeš na University of Zagreb. Přináším tedy pár tipů, které ti mohou zpočátku pomoci.

Komunikuj s univerzitami

Neopomínej papíry a pokyny, které ti budou postupně chodit e-mailem. Před samotným příjezdem budeš muset doložit několik podepsaných dokumentů, opatřit si pasové fotky – pravděpodobně ve dvou odlišných formátech.

Kurzy a jejich výběr

Na webu univerzity si najdi, které kurzy budou v daném semestru na tvé fakultě dostupné. Pro splnění Erasmu budeš muset mít splněný předem daný počet kreditů nebo mít stejný počet předmětů, jaký by byl ve stejném období na domácí univerzitě. Vybírej rychle, neboť kapacity mohou být omezeny. Na University of Zagreb je mnoho kurzů prezenčních, ale i dálkových – já měla takto 2 kurzy, kde jsme se sešli na úvodním setkání, dále jen na prezentace a na závěrečnou zkoušku.

Vybrané předměty si musíš nechat schválit na domácí univerzitě. Protože na magisterském stupni bylo málo kurzů zaměřených na mediální oblast, vybrala jsem si i kurzy z bakalářského stupně, se kterými jsem se v Čechách nesetkala. I to je cesta, jak si zvolit ideální studijní plán.

Stalo se mi, že po příjezdu byl jeden z kurzů zrušen a byl místo něj vypsán jiný. Nediv se, pokud se změní plány po příjezdu i tobě. Výhodou je to, že na případnou změnu kurzů máš delší čas. Pokud se ti tedy nebude líbit některý z původně zapsaných kurzů, lze je změnit. Já měnila jeden politický předmět na kurz o komunikaci na jiné fakultě. Jen pozor – pokud budeš měnit kurz, je třeba vyplnit změny ve studijním plánu nejen na hostující univerzitě, ale musí to být schválené i na tvé domácí. Možná to zní složitě, ale tento proces je vcelku rychlý a kromě tvého času nic víc nevyžaduje.

Bydlení

V Záhřebu se dají najít pokoje k pronájmu. Ovšem samotnou mě překvapily ceny v Záhřebu, o nejlevnější destinaci se mluvit nedá. Druhou variantou jsou koleje, které jsou 3x levnější než pronájmy pokojů. Koleje v Záhřebu jsou po rekonstrukci a nabízejí tři úrovně ubytování. Pokud chceš ušetřit, ale přesto mít svůj prostor, kolejový byt na Stepjan Radic bude nejlepší variantou. Budete tam bydlet čtyři, na pokoji po dvou. Ovšem pokoj je prostorný, má dostatek úložného prostoru, máte vlastní kuchyň a koupelnu. Ostatní koleje mají často společné kuchyně na chodbách. V areálu jsou navíc i prádelny.

Po příjezdu

Po příjezdu je ideální zajít rovnou na tvou univerzitu a seznámit se s tvým poradcem. Ten ti předá dokumentaci a oznámí, co vše je třeba vyplnit a kam je nutné zajít. Kromě studijních dokumentů dostaneš další dvě podstatné informace – kam si jít zařídit lítačku a jak oznámit tvůj pobyt v Chorvatsku na policii.

A hned zde člověk naráží na zvláštní chorvatský systém. Jeden formát pasové fotky je právě na zmíněnou lítačku. Vyplněný dokument je nejdříve třeba potvrdit na univerzitě. Následně zajdete na budovu, kde se o lítačky žádá. A tam si vystojíte frontu. Fascinace přichází tehdy, když někdo lítačku dostane ihned (můj případ) nebo například až za týden. Nikdy jsme nepochopili, co za tím vězí.

Ohlášení o pobytu na policii stojí nemalou částku. I proto se mnoho studentů rozhodlo tento krok vynechat. Pointa je v tom, že jakožto student Erasmu o tobě vědí a pobyt oznámili (a zaplatili asi 150 eur) jen ti, kteří nepocházeli z Evropy a potřebovali Víza pro případné cestování. Nutno říci, že ten, kdo pobyt neoznámil, neměl žádné problémy.

Co dalšího v Záhřebu na Erasmu čekat?

Chorvati milují zábavu, proto opravdu není nouze o bohatou nabídku akcí nejen pro Erasmus studenty. Pokud i ty máš rád party, v Záhřebu se ti nestane, že bys neměl kam jít. Výhodou pro slečny je i to, že město je živé celou noc, tudíž i ve tři ráno je hlavní náměstí plné mladých lidí, kteří pokračují v noční zábavě nebo se chystají zpět na koleje. Budete se tak cítit bezpečně.

S mladými lidmi se domluvíš anglicky bez problémů. Naopak si myslím, že většina mladých umí anglicky značně lépe než Češi.

Chorvati rádi kouří. A kouří ve velkém. Pokud jste nekuřák, budete si na to muset zvyknout.

Jízdní řády na mnoha zastávkách neexistují. A občas tramvaj nejede. I proto mnoho mladých nekupuje měsíční kupony a jezdí načerno. Osobně bych to ale neriskovala, neboť kontroly chodí vcelku často a probíhají stejným způsobem jako v ČR. Záhřeb je ovšem v něčem napřed – má široké chodníky a pruhy pro kola. Lze tedy i zvážit i pořízení kola.

Záhřeb není zrovna blízko moři a vlastně je tak trochu v nevýhodné lokaci, pokud chcete poznávat Balkán. Pokud pojedete do Záhřebu na letní semestr, budete mít větší motivaci k cestování na delší vzdálenosti. Výhoda je ale blízkost Slovinska. Doporučuji sledovat i chorvatské slevové portály, protože se tak můžete levně a pohodlně podívat na spoustu míst.

Záhřeb nemusí na první dojem zapůsobit. A to platí i o některých fakultách. Přesto ale jejich výuka může předčít tu domácí a naučit vás mnohem více. Ať už se chystáte na jakoukoliv fakultu, přeji vám co nejkrásnější pobyt, na který budete s láskou vzpomínat.