Dubnový Kypr s malým Míšou – díl 1. – Paphos

Dubnový Kypr s malým Míšou – díl 1. – Paphos

Pokud byste rádi vdubnu do tepla a za koupáním vmoři a při tom se nechcete trmácet až do exotiky, Kypr je jasná volba! Pouhé tři hodiny letu sRyanairem zBratislavy Vás dopraví do ráje na zemi.

14 denní dovolenou na Kypru můžete pořídit spředstihem velice levně, nebojíte-li se individuálního cestování. Jen pro představu… dvě letenky, ubytování vhotelovém apartmánu sbazénem kousek od moře (zajištěno přes Booking), půjčení auta na 14 dní (dobrá zkušenost spůjčovnou Dollar) a veškerá útrata za jídlo, vstupy a ostatní výdaje… mě vyšli pro mě a mého téměř pětiletého syna celkem dohromady na necelých 30 tis. Kč.

Připravte se na to, že na Kypru se jezdí vlevo a auto způjčovny bude mít volant vpravo, tedy na místě, kde vnašich krajinách sedí spolujezdec. Tato skutečnost mě stála několik týdnů přemítání, zda si na ostrově opravdu půjčím auto nebo budu raději spoléhat na místní busy. Nikdy dříve jsem totiž vlevo neřídila. Nakonec jsem byla za auto ráda. Projeli jsme velkou část ostrova a poznali spoustu míst, kam bychom se busy jen těžko a zdlouhavě dostávali.

Už cesta zletiště byla hodně zábavná. Nejprve jsem samozřejmě „ze setrvačnosti“ najela do protisměru, pak mi auto chcíplo na křižovatce, když jsem se pokoušela přeřadit levou rukou a nakonec na mě všichni ostatní účastníci silničního provozu troubili, když jsem nejela tak rychle, jak si oni představovali. No druhý den už jsem se sřízením docela sžila a další dny už to byla pohoda.

Jako základnu jsem zvolila město Paphos, ležící nedaleko od letiště vjihozápadní části ostrova. Paphos byl významným městem už ve starověku, kdy byl politickým a hospodářským střediskem. A hlavně působil díky Afroditině svatyni jako kultovní centrum. Afrodita na vás na Kypru dýchá zkaždého koutu…. navštívit můžete Afroditinu lázeň, Afroditinu skálu… ale ktomu se dostanu až později.

Nejvýznamnější místa vPaphosu jsme prošli během dvou dnů.

Hned první večer po příletu jsme se vydali nejkratší cestou od hotelu kmoři a ocitli jsme se na pláži u majáku zčasů britské koloniální nadvlády. Tady jsme viděla jeden zdoposud nejkrásnějších západů slunce vmém životě. Slunce zapadající za moře jsme si pak během následujících 14 dní nenechali ujít ani jednou.

Maják je obehnán plotem, protože vjeho okolí se nachází vzácné mozaiky zřímského období, které můžete po zaplacení vstupného navštívit. Podlahové mozaiky ukazují vobrazech různé výjevy, námětem vyobrazení jsou zejména starověké mýty. Procházkou při moři zdlouhé písečné pláže se dostanetepo hezkéromantické promenádě Lighthouse coastal broadwall až do historického centra města kpřístavu a turecké přístavní pevnosti.

Kousek nad přístavem stojí za návštěvu Pevnost 40 sloupů Saranda Kolones a dál do vnitrozemí po Apostolou Pavlou určitě nezapomeňte na katakomby. Pro malého Míšu byl velký zážitek je prolézat. Katakomby byly původně helénistickými hroby, později byli přeměněny na kostelík.

Na ulici nás u katakomb zaujala pistácie ověšená kapesníky ašátky. Jak jsem později zjistila, jedná se o strom přání, který předává dál modlitby za uzdravení očních neduhů. U stromu přání se nachází posvátný jeskynní kostel Agia Solomoni sléčivou vodou zpodzemního pramene (vodu jsme ale nikde neviděli, zmiňují se o ní jen průvodci).

Na konci Paphosu směrem na Coral Bay je rozsáhlý komplex královských hrobek Tombs of the Kings. Tedy králové se zde prý pochovávali jen podle názvu, ve skutečnosti byly krásné skalní hrobky určené pro bohaté obchodníky a úředníky. Míša byl při jejich procházení opět nadšený.

Když jsme měli Paphos prozkoumaný, vyrazili jsme na průzkum okolí. O tom ale až vpokračování tohoto cestopisu…

Magdalena S