Pokud byste rádi v dubnu do tepla a za koupáním v moři a při tom se nechcete trmácet až do exotiky, Kypr je jasná volba! Pouhé tři hodiny letu s Ryanairem z Bratislavy Vás dopraví do ráje na zemi.

14 denní dovolenou na Kypru můžete pořídit s předstihem velice levně, nebojíte-li se individuálního cestování. Jen pro představu… dvě letenky, ubytování v hotelovém apartmánu s bazénem kousek od moře (zajištěno přes Booking), půjčení auta na 14 dní (dobrá zkušenost s půjčovnou Dollar) a veškerá útrata za jídlo, vstupy a ostatní výdaje… mě vyšli pro mě a mého téměř pětiletého syna celkem dohromady na necelých 30 tis. Kč.

 

 

Připravte se na to, že na Kypru se jezdí vlevo a auto z půjčovny bude mít volant vpravo, tedy na místě, kde v našich krajinách sedí spolujezdec. Tato skutečnost mě stála několik týdnů přemítání, zda si na ostrově opravdu půjčím auto nebo budu raději spoléhat na místní busy. Nikdy dříve jsem totiž vlevo neřídila. Nakonec jsem byla za auto ráda. Projeli jsme velkou část ostrova a poznali spoustu míst, kam bychom se busy jen těžko a zdlouhavě dostávali.

 

 

Už cesta z letiště byla hodně zábavná. Nejprve jsem samozřejmě „ze setrvačnosti“ najela do protisměru, pak mi auto chcíplo na křižovatce, když jsem se pokoušela přeřadit levou rukou a nakonec na mě všichni ostatní účastníci silničního provozu troubili, když jsem nejela tak rychle, jak si oni představovali. No druhý den už jsem se s řízením docela sžila a další dny už to byla pohoda.

 

 

Jako základnu jsem zvolila město Paphos, ležící nedaleko od letiště v jihozápadní části ostrova. Paphos byl významným městem už ve starověku, kdy byl politickým a hospodářským střediskem. A hlavně působil díky Afroditině svatyni jako kultovní centrum. Afrodita na vás na Kypru dýchá z každého koutu…. navštívit můžete Afroditinu lázeň, Afroditinu skálu… ale k tomu se dostanu až později.

 

 

Nejvýznamnější místa v Paphosu jsme prošli během dvou dnů.

 

 

Hned první večer po příletu jsme se vydali nejkratší cestou od hotelu k moři a ocitli jsme se na pláži u majáku z časů britské koloniální nadvlády. Tady jsme viděla jeden z doposud nejkrásnějších západů slunce v mém životě. Slunce zapadající za moře jsme si pak během následujících 14 dní nenechali ujít ani jednou.

 

 

Maják je obehnán plotem, protože v jeho okolí se nachází vzácné mozaiky z římského období, které můžete po zaplacení vstupného navštívit. Podlahové mozaiky ukazují v obrazech různé výjevy, námětem vyobrazení jsou zejména starověké mýty. Procházkou při moři z dlouhé písečné pláže se dostanete po hezké romantické promenádě Lighthouse coastal broadwall až do historického centra města k přístavu a turecké přístavní pevnosti.

 

 

Kousek nad přístavem stojí za návštěvu Pevnost 40 sloupů Saranda Kolones a dál do vnitrozemí po Apostolou Pavlou určitě nezapomeňte na katakomby. Pro malého Míšu byl velký zážitek je prolézat. Katakomby byly původně helénistickými hroby, později byli přeměněny na kostelík.

 

 

Na ulici nás u katakomb zaujala pistácie ověšená kapesníky a šátky. Jak jsem později zjistila, jedná se o strom přání, který předává dál modlitby za uzdravení očních neduhů. U stromu přání se nachází posvátný jeskynní kostel Agia Solomoni s léčivou vodou z podzemního pramene (vodu jsme ale nikde neviděli, zmiňují se o ní jen průvodci).

 

 

Na konci Paphosu směrem na Coral Bay je rozsáhlý komplex královských hrobek Tombs of the Kings. Tedy králové se zde prý pochovávali jen podle názvu, ve skutečnosti byly krásné skalní hrobky určené pro bohaté obchodníky a úředníky. Míša byl při jejich procházení opět nadšený.

 

 

Když jsme měli Paphos prozkoumaný, vyrazili jsme na průzkum okolí. O tom ale až v pokračování tohoto cestopisu…

Magdalena S

 

Dubnový Kypr s malým Míšou – díl 1. – Paphos
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!