Kdy se platí clo a DPH? Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty.

Zde jsou důležité tyto pojmy:
vlastní hodnota zboží = hodnota zboží (bez poštovného a pojištění)
úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží a poštovné
celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží a poštovné

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 

Při přepočtu z měny EUR na CZK jsou použity měsíční kurzy pro výpočet cla a jiných poplatků, které vydává Česká daňová správa. U bezplatných zásilek, které jsou neobchodní povahy a také mezi soukromými osobami, platí limit 45 €, pod touto cenou nebudete clo a DPH platit. Zásilky je třeba označit jako dárek (gift).

 

 

Jaké jsou povolené limity pro dovoz? Kdy se platí clo a DPH?

Zboží se zemí původu mimo EU je po dopravení do ČR předloženo k celnímu řízení. Jeho výsledek určuje hodota zboží. Zatímco vlastní hodnotu tvoří pouze hodnota samotného zboží, do úhrnné hodnoty se započítává i poštovné.

 

Úhrnná hodnota – zboží do 22 €.
Zboží je osvobozeno od cla a DPH.
Vlastní hodnota – zboží do 150 € a úhrnná hodnota zboží je nad 22 €.
Zboží je osvobozeno od cla, DPH je vyměřena.
Vlastní hodnota – zboží nad 150 €.
Vyměřeno je clo i DPH.

 

 

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit těmito způsoby:
Př. 1: Objednáte peněženku za 10 €, poštovné stojí 5 €. Úhrnná hodnota zboží je 15 € = osvobozeno od cla a od DPH.
Př. 2: Známá z USA vám pošle mikinu Nike za 25 €, poštovné je 10 €. Do celní deklarace napíše, že se jedná o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
Situace 3: Koupíte si bundu za 70 €, poštovné stojí 20 €. Vlastní hodnota činí 70 €, úhrnná hodnota 90 €. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
Situace 4: Objednali jste si PC za 900 €, poštovné je za 20 €. Vlastní hodnota je nad 150 €, zboží bude zdaněno i procleno.

 

Pokud žijete stále v domnění, že se clo platí pouze při překročení částky 10 €, tak od loňského roku je vše jinak a clo se platí, jakkoliv je vysoké. Pokud si chcete spočítat, jakou částku budete platit vy, doporučuji navštívit web https://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/taric-cz.aspx, kde naleznete kalkulačku pro vyměření hodnoty.

 

 

 

 

Jaké jsou množstevní limity na dovoz alkoholu a tabáku ?

Pokud cestujete letadlem, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:
– 200 cigaret
– nebo 50 doutníků
– nebo 100 doutníčků do 3 gramů
– nebo 250 g tabáku ke kouření
Celní limity se počítají na 1 osobu. Z USA lze dovézt maximálně jednu z výše uvedených položek.To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 50 doutníků. Můžete však tabák a cigarety kombinovat, kdy si přivezete od každého jen část, která nepřekročí uvedený limit. Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň.
Zde platí maximální množství takto:
– 1 l alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu více než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu
– 2 l alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu do 22 % objemu

 

I zde si musíte buď vybrat, kterou z položek zvolit, nebo alkohol nakombinovat a dovézt si od každého trochu.
Tabákových výrobků ani alkoholu nemůžete dovézt více a to ani v případě, že byste souhlasili s doplacením cla, DPH i spotřební daně.

 

 

Průběh celní kontroly po příletu do ČR

Po příletu do ČR musíte projít pasovou kontrolou (pokud se jedná o lety, které nejsou na území Schengenského prostoru) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Se zavazadly pak projdete bránou celní kontroly a zde jsou dvě varianty – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete mít zboží k proclení, stále si vás celníci mohou vybrat na náhodnout prohlídku kufrů. Zavazadla jsou a když je pojato nějaké podezření, je provedena jejich detailní prohlídka. Z USA si můžete dovézt spotřební zboží v celkové výši 430 EUR (necelých 12 tisíc korun), pokud je hodnota nakoupeného zboží vyšší, měli byste platit na letišti clo.
TIP: Běžně využívanou praxí je nakoupit v USA, neschovávat účty a zbavit zboží cenovek.

 

 

Rady jak na dovoz zboží z USA

K nákupům využijte například českou přeposílací službu Shipito. Zboží v amerických e-shopech bývá často nejen levnější než u nás, ale taky v mnohem širší nabídce, než jsme zvyklí.

 

 

Co je Shipito a jak funguje

Po registraci na webu a ověření vaší identity je vám přidělena unikátní americká adresa, na kterou si můžete objednávat zboží z jakéhokoliv amerického e-shopu. Pokud si nejste nákupem jistí, můžete využít třeba služby “asistovaný nákup”, kde napíšete své požadavky a zaměstnanci Shipita vše vyřeší a nákup realizují za vás. Po přijetí ve skladu Shipita je balík vyfocen, zaevidován a následně odeslán na vaši českou adresu. Existují i další české společnosti, které za vás vyřídí potřebné formality za určitý poplatek. Ceny se vždy odvíjí dle ceny a hmotnosti objednaného zboží.

Dovoz z USA
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!