Hanoj je hlavním městem a zároveň hospodářským i kulturním centrem celého Vietnamu. Aglomerace postavená na Rudé řece je odrazem vietnamské historie, k vidění jsou zde prastaré chrámy, francouzské koloniální klenoty i odkazy na moderní dějiny Vietnamu.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Noi Bai International Airport

Noi Bai International Airport je letiště s nedávno otevřeným, a tedy velice moderním a čistým mezinárodním terminálem.

Autobusové spojení

Nejrychleji se z letiště Noi Bai dostanete expresní linkou č. 86, která jezdí každých 20 až 30 minut bez zastávek přímo do Hanoje. Cesta tak celkově vyjde na cca 50 minut, jízdenka stojí 30 000 dongů.

Alternativou za expresní linku jsou klasické autobusy č. 7 a 17, kterým cesta do města trvá zhruba hodinu a půl. Nevýhodou je však to, že linka č. 7 nezajíždí přímo do centra města a naopak linka č. 17, která centrem projíždí, zase nestaví u mezinárodního terminálu. Výhodou je však nižší jízdné 9000 dongů.

 
Ubytování v Hanoji

 

Ubytování v Hanoji je na evropské poměry velice levné. Nejlevnější hostely nabízejí ubytování již od 100 Kč na noc, za standardně vybavený pokoj pro dva s vlastní koupelnou pak zaplatíte od 400 Kč na noc.

 
Doprava v Hanoji

 

Autobusové linky

Poměrně rychlým a levným způsobem dopravy po Hanoji je systém cca 60 autobusových linek. Ty mají tu výhodu, že na několika křižovatkách mají přednost, a jsou proto stejně rychlé jako taxi. Nevýhodou je nicméně určitá nepřehlednost, zastávky totiž často nebývají hlášeny a většina popisků je pouze ve vietnamštině. Co se jízdného týče, platí se tarif 7000 dongů, které vybírá průvodčí přímo v autobusu.

V současnosti jsou v Hanoji ve výstavbě také dvě linky metra, které by měly být otevřeny v roce 2018.

Půjčovny aut a motocyklů

Doprava ve Hanoji je velice chaotická, pokud však plánujete výlety za hranice města, může se vám vyplatit vypůjčit automobil nebo zde velice populární skútry. Vzhledem k nízkým cenám skútrů je mezi cestovateli poměrně oblíbené motorku ve Vietnamu přímo zakoupit, a po vzoru britského Top Gearu s ní projet kus země, a následně ji opět prodat.

 

By: David McKelvey

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Hanoj je mezi cestovatelskými magazíny každoročně označována za jednu z vůbec nejlevnějších destinací, nemusíte se tak příliš obávat vysokých výdajů. Ušetřit nicméně můžete tím, že se budete chovat jako místní. Místo turistických restaurací tak raději navštěvujte stánky s nudlemi, značné jmění ušetříte i tím, že se po městě budete pohybovat levnými autobusy místo taxi.

Výhodou levné pracovní síly v Hanoji jsou nízké ceny u tamních krejčích. Právě v Hanoji si tak můžete pořídit oblečení šité na míru za ceny evropských velkoobchodů.

 

Památky v Hanoji

 

Citadela Thang Long

Thang Long je rozsáhlá citadela zapsaná na seznamu UNESCO. Jedná se o symbol vietnamské historie, právě zde totiž po osm století úřadovali vládci Vietnamu. Celý komplex je navíc kromě historických budov zkrášlen i pestrobarevnými zahradami s vodními kanály a sousošími. Kolem zahrad citadely se nacházejí chrámy Quan Thanh, Tran Quoc a Hoang Thanh Thang.

 

Ho Či Minovo mauzoleum

Ho Či Min je ve Vietnamu dodnes považován za jednu z největších osobností dějin země. Po jeho smrti mu proto bylo po vzoru Leninova mauzolea vystavena monumentální hrobka, ve které je možno spatřit balzamované tělo severovietnamského vůdce. Nedaleko mauzolea se nachází také moderní Ho Či Minovo muzeum.

 

Chrám literatury

Chrám literatury je malebný komplex založený před více než tisíci lety na počest čínského filosofa Konfucia. Během staletí se kolem původně malého chrámu vybudovaly další svatyně, zdobené pavilony i malebné zahrady, které jsou oblíbeným místem vietnamských básníků či studentů.

 

By: Francisco Anzola

 

Stará čtvrť

Historické srdce Hanoje je mixem tradiční vietnamské a koloniální francouzské architektury. Historické čtvrtě Ba Dinh (Francouzská čtvrť) a Hoan Kiem (Stará čtvrť) jsou sídlem vládních budov, divadel i řady restaurací a kaberetů.

 

Hanojská opera

Budova hanojské opery je perlou francouzské čtvrti a připomínkou francouzského kolonialismu. Budova byla vystavena v roce 1911 po vzoru Pařížské opery a její okolí je zdobeno pestrobarevnými keříky a palmami.

 

By: fredsharples

 

 

 

Pagoda Chua Huong

Chua Huong neboli Voňavá pagoda je chrámový komplex vytesaný do pískovcových skalisek nedaleko Hanoje. Jedná se o místo odpradávna využívané k modlitbám, v 15. století zde pak byl vystaven buddhistický chrám, který byl během staletí rozšířen o několik dalších pagod a svatyní.

 

Jezero Hoan Kiem

Nedaleko centra Hanoje se rozkládá malebné jezírko Hoan Kiem, uprostřed něhož leží ostrůvek Ngoc Son se stejnojmenným chrámem. Okolí jezera je oblíbené mezi pouličními umělci či místními, kteří zde po ránu cvičí tajči. Nejlepší dobou pro návštěvu Hoan Kiem je večer, kdy je nádherně nasvícen ostrůvek Ngoc Son a je možné pořídit krásná panoramata jezírka s městem.

 

By: rjabalosIII

 

Národní park Ba Vi

Ba Vi je národní park ležící zhruba 50 kilometrů od Hanoje. Jedná se o hornatou oblast kompletně pokrytou hustým porostem, který je často ukryt v husté mlze. Pokud se vám ve vlhkém klimatu podaří zdolat tamní vrcholy, můžete se pokochat jak skrytými svatyněmi, tak i dechberoucím výhledem do okolí.

 

 

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:00 – prohlídka pagody Tran Quoc

9:00 – 9:30 – přesun přes zahrady k Pagodě na jednom sloupu

9:30 – 10:30 – prohlídka pagody

10:30 – 12:30 – prohlídka přilehlého Ho Či Minova mauzolea a musea

12:30 – 12:45 – přesun k hlavní budově citadely

12:45 – 14:00 – prohlídka citadely a brány Doan Mon

14:00 – 14:30 – přesun ke Chrámu literatury

14:30 – 15:45 – prohlídka chrámu a přilehlých zahrad

15:45 – 16:00 – přesun do Francouzské čtvrti

16:00 – 17:30 – prohlídka koloniální architektury

17:30 – 19:00 – procházka podél jezera Hoan Kiem k ostrůvku Ngoc Son

 

 

 

Průvodce zdarma – Hanoj
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!