Antalya dříve známá též jako Adalie je turecké město ležící na pobřeží Středozemního moře na Turecké riviéře. Jedná se o oblíbené turistické letovisko, které se nicméně může pyšnit také řadou antických památek z počátku našeho letopočtu.

Jak se dostat z letiště?

 

Antalya International Airport

Letiště v Antalyi má dva terminály, přičemž jeden slouží pro vnitrostátní a druhý pro mezinárodní lety.

Autobusové spojení

Jediným způsobem, jak se veřejnou dopravou dostat z letiště, jsou autobusové linky č. 600 a 800. Autobusy odjíždějí cca v půl hodinových intervalech a jezdí až k obchodnímu domu Matkantalya do centra města. Jízdenky včetně městské karty Antalyakart lze koupit přímo u řidiče, samotná cesta z letiště vás přitom vyjde na 2.40 TL.

 

Ubytování v Antalyi

 

Antalya je poměrně rozlehlé město, takže nabízí řadu možností k ubytování. Zatímco v centru města se nacházejí spíše menší hotýlky a penziony, u pláže Konyaalti zase naleznete vysoké apartmánové domy a hotely. Co se cen týče, jsou rozdíly ještě markantnější. Nejlevnější penziony a hostely ve městě vyjdou již na 250 Kč na noc, apartmány u pláže většinou vyjdou i na trojnásobek. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Alternativou za klasický booking je služba Airbnb, přes kterou lze výhodně pořídit pronájem pokojů, bytů či celých domů přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Doprava po Antalyi

 

Páteří veřejné dopravy v Antalyi jsou dvě tramvajové linky křižující město od západu k jihu, jejichž trasy se střetávají v centru města.  Největší dopravní uzel ve městě je autobusové nádraží u obchodního domu Markantalya, kterým projíždí první tramvajová linka a většina autobusových linek.

Vzhledem k absenci metra jsou v Antalyi hojně využívané také autobusové linky. Ty jsou důmyslně značeny dvěma písmeny a číslem, přičemž jednotlivá písmena jsou odvozena z prvních písmen čtvrtí, mezi kterými linka jezdí.

Nejvýhodnější formou jízdného v Antalyi je tzv. Antalyakart, tedy jakási obdoba londýnské Oyster Card. Jedná se tedy o kreditovou jízdenku, kterou si s kreditem 9.20 TL zakoupíte za 10 TL v trafikách či na letišti. Za každou jízdu s Antalyakart se vám poté z karty strhne 2.40 TL, karta je navíc přenosná a může jí používat více cestujících naráz.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Antalya je poměrně levnou destinací, ušetřit nicméně můžete tím, že nebudete skákat do obvyklých pastí na turisty. Vyplatí se proto cestovat s Antalyakart veřejnou dopravou, stravovat se spíše v bistrech nežli restauracích v centru a při hledání ubytování porovnávat ceny v jednotlivých oblastech. Hotely u pláží totiž bývají často výrazněji dražší nežli ty ve vnitrozemí.

 

Památky v Antalyi

 

Stará Antalya (Kaleici)

Staré město Antalya se nachází na kopci nedaleko starého římského přístavu. Jedná se o historické centrum města charakteristické úzkými uličkami s bazary lemovanými starými domy, z nichž řada slouží jako restaurace a penziony.

 

Hadriánova brána

Hadriánova brána je hlavním a nejpozoruhodnějším vstupem do staré čtvrti Kaleici. Jedná se o bránu zasazenou do helénistického a římského opevnění, která byla postavena na počest návštěvy římského císaře Hadriána roku 130 AD.

 

Římský přístav

Římský přístav byl až do minulého století nejrušnějším místem ve městě, právě zde totiž probíhaly veškeré obchody. Nedávno byl nicméně 13 kilometrů západním směrem vystavěn zcela nový přístav, a tak dnes starý římský přístav slouží spíše jako turistická atrakce a kotviště pro jachty.

 

Římská pevnost

Nedaleko Římského přístavu se tyčí také 14 metrů vysoká věž z 2. století, jejímž cílem bylo strážit nedaleký přístav. Dnes se jedná o místo umožňující nádherný výhled nejen na přístav, ale také zbytek města.

 

Kesik Minare

Kesik Minare volně přeloženo jako rozpadlý minaret je pozůstatkem římského chrámu z 2. století. Během středověku byla stavba střídavě přestavována v kostely a mešity, v 19. století však tehdy mešitu zasáhl požár, který celou budovu zdevastoval.

 

Yivli Minare

Yivli Minare je ikonický minaret vystavěný sultánem Alaeddinem Keykubadem ve 13. století. K minaretu byla později přistavena i dodnes funkční mešita, naproti Yivli Minare se poté rozkládají také středověké hrobky.

 

Archeologické muzeum

V Antalyi se kromě antických a islámských památek nachází také jedno z nejzajímavějších tureckých archeologických muzeí. Tamní expozice ukazuje především velice cenné vykopávky z dob bronzové a římského osídlení oblasti Antalya.

 

Aspendos

Aspendos je malé městečko nedaleko Antalye, ve kterém se nachází dle řady archeologů nejzachovalejší římské divadlo na světě. Divadlo pro 15 000 návštěvníků a nedaleké vinice jsou k vidění prakticky ve stejném stavu, jako během zlaté éry města ve 2. století.

 

By: zolakoma

 

 

Program na jeden den

 

9:00 – 10:30 – prohlídka Archeologického muzea

10:30 – 11:00 – přesun východně k přístavu

11:00 – 12:30 – prohlídka Římského přístavu a Římské věže

12:30 – 13:00 – přesun jihovýchodně k minaretu Kesik Minare

13:00 – 13:30 – prohlídka vyhořelé stavby

13:30 – 14:30 – prohlídka Hadriánovy brány a starého města

14:30 – 15:00 – přesun k mešitě Tekeli Mehmet Paša

15:00 – 16:30 – prohlídka mešity a nedalekého minaretu Yivli

 

 

Průvodce zdarma – Antalya
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!