Tenerife je největší z Kanárských ostrovů ležících nedaleko břehů Afriky v Atlantickém oceánu. Ostrov láká především na přírodní krásy, nachází se zde totiž sopka a nejvyšší hora Španělska Pico del Teide, na jejíž úpatích se nachází unikátní vulkanická krajina s endemickou florou. Moře Tenerife je poté lemováno útesy s plážemi z černého sopečného písku.

 
Základní informace

 

Ostrov Tenerife spadá pod Španělsko, k překročení hranic tedy postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,01 Kč kurz platný k 26. 5. 2016)

Důležitá Telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Záchranná služba: 061

Hasiči: 080

Policie: 091

Na Tenerife se používají standardní zásuvky s napětím 220V, není tedy třeba dokupovat redukci.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Tenerife

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

  Dovolená s dětmi na Tenerife

 

Veřejné pláže na Tenerife jsou většinou skalnaté či sopečné a vlny jsou velice silné. Stojí tedy za zvážení výběr hotelů se soukromou pláží, které již bývají dobré. Lepší veřejné pláže pak naleznete převážně na severu ostrova, například kolem letoviska Los Gigantes, z jižních letovisek je pak vhodné například El Médano.

Na druhou stranu lze děti zabavit v některém z vysokého množství zábavních a vodních parků typu Loro Parque či Jungle Park.

 

Dovolená se psem na Tenerife

 

V turistických letoviscích je většinou na pláže vstup se psy zakázán, případně musíte psa držet na vodítku a s náhubkem. Odlehlejších pláží, kde lze vzít psa s sebou příliš není, pokud tedy jedete na Tenerife převážně za mořem, nechte raději svého čtyřnohého přítele doma.

 

Klidná dovolená pro seniory na Tenerife

 

Mezi seniory a rodiny s dětmi, kteří hledají klidnou dovolenou u moře je oblíbené především letovisko El Médano. Celkově je však Tenerife vhodnější spíše pro aktivnější dovolenou než válení se u moře.

Po celém ostrově se nacházejí nádherné zahrady plné exotických rostlin, v pobřežních městech jsou časté akvária a mořské parky, a třešničkou na dortu jsou lávová pole v parku Teide.

 

Nákupy na Tenerife

 

Ceny jídla a oblečení jsou v Tenerife vyšší než v České republice, levnější je pouze tropické ovoce a ryby. Nákupní centra naleznete převážně na severu ostrova ve městech La Laguna a La Orotava.

Otevírací doba supermarketů je zhruba od 10 do 21 hodin, menší obchody pak mají přestávku zhruba od 14 do 16 hodin.

 

Noční život na Tenerife

 

Tenerife je jedno z nejživějších míst v již tak temperamentním Španělsku. Nejvíce klubů a diskoték naleznete na jižním pobřeží kolem turistického Playa de las Americas. Vyhlášené jsou kluby Crystals Palace, Anchor Bar či plážový Kaluna Beach Club.

Méně turistů a více španělské prostředí poté naleznete na severu v Santa Cruz. Noční život zde začíná až po půlnoci a kromě tance a dobrého pití si zde můžete vychutnat i tradiční tapas.

 
Ubytování na Tenerife

 

Podél celého pobřeží se nacházejí apartmánové domy a hotely všech cenových kategorií. Pěkné studio pro dva se dá na začátku sezony pořídit za sumu kolem 1300 Kč na noc, nejlevnější hostely pak začínají na 600 Kč na noc. 

Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Na Tenerife je poměrně rozšířená služba Airbnb. Přes něj zde totiž lze i rezervovat celé apartmány od soukromníků, a to často za výrazně nižší ceny než u hotelů. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

 

 

Tipy na zajímavá místa na ostrově Tenerife

 

Mořský park Loro Parque

Asi nejznámějším zábavním parkem na Tenerife je mořský svět Loro Parque v Puerto de la Cruz. V Loro Parque se nachází největší sbírka papoušků na světě čítající přes tři tisíce exemplářů či nejdelší pro turisty otevřený podmořský tunel, kde lze pozorovat velké žraloky či rejnoky. Největším lákadlem parku je ale stejně show s kosatkami, delfíny a lachtany, kterou z hlediště mohou sledovat naráz až tři tisíce diváků.

 

Rezervace Pico del Teide

V samotném srdci Tenerife se nachází s 3718 metry nad mořem nejvyšší vrchol ostrova, i celého Španělska. Působivá je již jízda autem kolem lávových polí k lanovce umístěné 2000 metrů nad mořem vysoko. Poté můžete lanovkou vystoupat do 3500 metrů nebo se na vrchol vydat pěšky. Pokud chcete vystoupat na samotnou špičku Pico del Teide, musíte si v turistickém centru požádat o povolení, maximální počet turistů na vrcholu denně je totiž limitován na 150 lidí.

 

Barranco del Infierno

Barranco del Infierno je jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Tenerife. Jedná se o skalnatý útvar na jihu ostrova nedaleko městečka Adeje, ze kterého vede k Barranco del Infierno několik pěších tras skrze vyprahlou krajinu až k zeleni a potokům u samotné rokle. Nejkrásnějším místem Barranco del Infierno je poté systém vodopádů ve skalním převisu La Cascada.

 

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz je hlavní město Tenerife, naleznete zde tak množství významných budov rozmístěných okolo hlavního náměstí Plaza de Espanya. Mezi turisty je vyhledávaný především palác Insular s vysokou věží, kostel sv. Františka či mramorový památník na náměstí Candelarie.

 

Puerto de la Cruz

Okolí Puerto de la Cruz je chudé na pláže, což vedlo vedení města k vybudování několika krásných kaskádovitých parků s fontánami a jezírky k opalování a koupání. Město je vyhlášené množstvím tropických rostlin dovezených z Ameriky, z historických památek jsou vyhledávány kostel Nuestra Seňora de la Pina, barokní socha Nuestra Seňora del Rosario či socha sv. Petra.

 

La Orotava

La Orotava je zemědělská oblast a stejnojmenné město na severu ostrova. Kromě výborného vína je tato oblast proslavená festivalem Božího těla, kdy v celé oblasti vznikají sochy z písku. Z historických památek je nejvýznamnější patricijský dům Casa de los Balcones a množství luxusních mramorových vil ze 16. století ve Starém městě.

 

Candelaria

Candelaria je město na východním pobřeží ostrova. Město je navštěvované díky kostelu Virgen de la Candelaria se sochou Panny Marie. Mezi další zajímavosti patří také sochy devíti bohů Guančů a Basílica de la Candelaria.

 

San Cristóbal dela Laguna

San Cristóbal dela Laguna či zkráceně jen La Laguna je univerzitní město na severu ostrova. Kromě tamní univerzity je město známé také historickým centrem ze 17. století s palácem Palacio de Nava či biskupským palácem.

 

Pár tipů na jednodenní výlety po Tenerife

 

  • 1. Den – Národní park Teide

Alespoň jeden den z pobytu se vyplatí vyhranit si na největší národní park Španělska Teide. Mezi turisty je samozřejmě nejpopulárnější cesta lanovkou na samotný vrchol Pico del Teide, v celém okolí je ale množství jiných turistických tras různé obtížnosti. Cesty jsou zde relativně upravené a dobře značené, v potaz ale musíte brát to, že pod vrcholem se i v létě teploty pohybují kolem 5°C.

By: Alumnado Módulo ITG

 

  • 2. Den – Puerto de la Cruz a Loro Parque

Největšími atrakcemi severní části ostrova je město Puerto de la Cruz a nedaleký Loro Parque. Loro Parque je fascinující především pro děti, které jistě uchvátí tisíce papoušků, obří akvária se žraloky a rejnoky, kaktusové zahrady a především vodní show s kosatkami, delfíny a lachtany. Pokud nechcete v Loro Parque strávit celý den, na večer můžete přejet do Puerto de la Cruz. V něm stojí za to vidět centrum kolem Plaza del Charco, botanickou zahradu a Staré město s Casa de la Real Aduana.

 

  • 3. Den – Adeje a Barranco del Infierno

Skvělým jednodenním výletem na jih ostrova můžete propojit poznávání kulturních památek v Adeje a přírodních krás Barranca del Infierno. Samotné Adeje lze projít za dopoledne, největší turistickou atrakcí je kostel Santa Ursula z 16. století a kopie ztraceného obrazu Virgen de la Candelaria. Po obědě se můžete vydat na odpolední túru k rokli Barranco del Infierno.

 

  • 4. Den – La Laguna a Santa Cruz

Za jeden den stihnete bez problémů projít dvě největší města severní části ostrova. Město La Laguna lze stihnout projít za dopoledne, minout nesmíte hlavně tamní katedrálu a Palacio de Nava. Po krátkém přesunu do Santa Cruz si projděte dvě hlavní náměstí Placa de Espanya a Candelarie, kolem nichž je soustředěna většina památek.

 

  • 5. Den – Park Anaga

Zatímco park Teide bývá většinou plný turistů, severní pohoří Anaga nabídne více soukromí. V parku Anaga se nachází několik turistických tras, ideální je začít u majáku Faro de Anaga a poté pokračovat k vesničce Chamorga. Cestou potkáte na Tenerife neobvykle husté lesy a můžete se těšit z častého výhledu na moře a skaliska Roque de Dentro.

 

Doprava po Tenerife

 

Hlavní silniční tepnu spojující jih, východ a sever od Tijoco Bajo do Los Realejos křižuje hned několik autobusových linek. Pokud si tedy od Tenerife slibujete především koupání v moři a zábavu v přímořských městech, vystačíte si veřejnou dopravou.

Celkově však především kvůli výletům do vnitrozemí využívá velké množství turistů širokou nabídku autopůjčoven. Benzín je na Kanárských ostrovech levnější než u nás a půjčení menšího vozu vás vyjde na 35 € na den.

Za přijatelnou cenu tak ušetříte spoustu času a jednoduše se dostanete na místa, kam byste se autobusem nedostali. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Pláže a koupání na Tenerife

 

Veřejné pláže na Tenerife jsou především sopečné s černým pískem. Na jihu ostrova kolem Playa de las Américas se sice nachází několik přeplněných pláží s pískem ze Sahary, ty jsou však určené většinou pouze pro turisty ubytované v tamních hotelech.

Pokud toužíte po větším soukromí, můžete navštívit severní letovisko Puerto de Santiago s malou sopečnou láží Playa de la Arena. Tato pláž je díky okolním monumentálním útesům místními považována za jednu z nejkrásnějších na Tenerife, nevýhodou jsou ovšem silné a vysoké vlny. Poměrně dobré jsou také sopečné pláže v nedalekém Los Gigantes.

 

 

Počasí na Tenerife

 

Počasí v zimě

Prosincové počasí na Tenerife je sice příjemné s teplotami vzduchu nad 16°C a teplotou moře kolem 19°C, dovolenou vám však mohou znepříjemnit silné a vytrvalé bouřky.

Počasí v lednu na Tenerife je velice vlídné, průměrná teplota vzduchu je 17°C a teplota moře v lednu činí 20°C. Za slunných dnů se tedy i lze vykoupat v moři.

V únoru je počasí na Tenerife podobně příjemné jako v lednu, a přestože jsou stále časté silné deště, počet slunečných dnů pomalu roste, a s trochou štěstí na počasí se lze bez problémů koupat.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Tenerife je typické nepravidelnými, ale vytrvalými srážkami a teplotami vzduchu v průměru přesahujícími 18°C.

V dubnu počasí na Tenerife přestává být tolik deštivé, a v průměru připadají srážky jen na 3 dny v měsíci. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje těsně pod hranicí 20°C, zatímco teplota moře v dubnu většinou již hranici 20°C překonává.

Počasí v květnu je na Tenerife již naprosto ideální pro dovolenou u moře, průměrná teplota vzduchu i moře přesahuje 20°C a srážky jsou již výjimečné.

 

Počasí v létě

V červnu je již díky teplému počasí na Tenerife sezona v plném proudu. Teploty vzduchu v červnu v průměru přesahují 22°C, díky velice slunnému počasí vám však počasí na Tenerife v červnu bude připadat podstatně teplejší.

Počasí v červenci na Tenerife je nebývale suché, dočkáte se tak velice slunného počasí a teplot v průměru 23°C ve stínu.

V srpnu jsou teploty vzduchu na Tenerife nejvyšší, průměr je sice 24°C, přes odpoledne však teploty často překonávají hranici 30°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Tenerife stále ještě vybízí ke koupání v moři. Teploty vzduchu oproti srpnu klesají pouze o cca 3°C a moře je stále stejně teplé.

V říjnu je teplota moře na Tenerife stále kolem 23°C, což s teplotou nad 21°C stále nabízí možnost koupání. Oproti létu jsou však častější vydatné srážky, v průměru prší 4 až 5 dnů měsíčně.

Počasí na Tenerife zůstává teplé i v listopadu. Teploty moře i vzduchu jen zřídkakdy klesnou pod 20°C, na druhou stranu vás mohou potrápit ne tak časté, ale o to intenzivnější srážky.

 

Aktuální počasí na Tenerife naleznete zde.

Předpověď počasí na Tenerife na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Tenerife

 

Na Tenerife se nacházejí dvě letiště – Tenerife North a Tenerife South, které jsou vytěžovány především nízkonákladovým Ryanairem a EasyJetem. Právě s Ryanairem se lze na Tenerife dostat nejlevněji z blízké Vratislavy a Krakova, z Německa jsou poté nejlevnější  z Berlína, Dusseldorfu a Memmingenu.

Na začátku letní sezony lze s trochou štěstí sehnat zpáteční letenky z výše zmíněných letišť do 2500 Kč, na jaře a na podzim poté ceny klesají i na 2000 Kč.

Pro sledování levných letenek na Tenerife můžete použít náš vyhledávač.

 
Turisticky zajímavé destinace na Tenerife

 

Alcala

Aclala je městečko na západním břehu Tenerife. Nachází se zde pláž s černým pískem, nedaleko níž se nachází skalní útvary vhodné ke šnorchlování.

 

Callao Salvaje

Callao Salvaje je přímořské letovisko na jihozápadě ostrova. Ve městě se nachází pěkná, ale často přeplněná písečná pláž.

 

Candelaria

Candelaria je město na severu ostrova, které se proslavilo především díky bazilice Panny Marie a obrazu Panny Marie Candelárské v něm umístěné.

 

Costa Adeje

Costa Adeje je moderní letovisko na jihozápadu ostrova, tamní pláže jsou pokryty buď navozeným zlatým, nebo původním černým pískem.

 

Costa del Silencio

Costa del Silencio je letovisko na jižním cípu ostrova. Nachází se zde nádherná písečná pláž lemovaná alejí palem a z okolních kopců je možno pozorovat nádherná panoramata moře.

 

El Médano

El Médano je letovisko na jihu ostrova. Oblast je považována za jednu z nejlepších pro surfing.

 

Garachico

Garachico je město na severu ostrova obehnané vysokými útesy. Spíše než kvůli koupání sem tak turisté míří za historickým centrem a výtečnou kuchyní.

 

Golf del Sur

Golf del Sur je poklidný resort na jihu ostrova, vyhledávaný především příznivci vodních sportů, golfu a tenisu.

 

Icod de los Vinos

Icod de los Vinos je vyhlášená vinařská oblast na severu ostrova. Poklidná obec má i jednu malou pláž, na kterou chodí pouze místní, a přes týden je tak poloprázdná.

 

La Laguna

Město La Laguna je význačné především historickými památkami jako je svatyně Cristo de la Laguna a katedrála Panny Marie.

 

La Orotava

La Orotava je kulturní centrum TEnerife, kromě nádherných zahrad a zámeckých parků se zde nacházejí také vyhlášená divadla a obchodní domy.

 

Las Americas

Playa de las Americas je jedním z nejnavštěvovanějších letovisek na Tenerife. Naleznete zde bujarý noční život, dlouhé pláže s pískem ze Sahary, ale také největší davy turistů.

 

Las Galletas         

Las Galletas je letovisko na jihu ostrova. Nachází se zde několik pláží s hrubým pískem a palmové aleje.

 

Los Abrigos          

Los Abrigos je malebné rybářské město s pěknou promenádou kolem přístavu.

 

Los Cristianos

Los Cristianos je město na jižním břehu Tenerife, které je významné především svým přístavem. Ve městě se nachází několik pláží s tmavým pískem a přímo za městem se tyči vulkanické pohoří.

 

Los Gigantes

Los Gigantes je oblíbené letovisko na západním pobřeží Tenerife. Jedná se o klidné místo s několika sopečnými plážemi.

 

Los Realejos

Los Realejos je zemědělská oblast na stejnojmenné město v severní části Tenerife. Město je typické ospalou atmosférou a malebným náměstím, hned za jeho humny se pak nacházejí vysoké útesy a zajímavé skalní útvary.

 

Palm Mar

Palm Mar je luxusní letovisko na jihu ostrova. Nachází se zde poměrně pěkná sopečná pláž, která je většinou poloprázdná, jelikož místní klientela preferuje hotelové bazény.

 

Pico del Teide

Pico del Teide je nejvyšší horou celého Španělska. Unikátní vulkanická krajina v kombinaci s krásným výhledem na moře je zárukou zajímavých pěších túr po svazích sopky.

 

Playa de la Arena

Playa de la Arena je sopečná pláž nedaleko letoviska Los Gigantes. Pláž byla oceněna Modrou vlajkou, jedná se o jednu z mála přírodních pláží s dobrým přístupem k vodě.

 

Playa del Duque

Playa del Duque je dlouhá písečná pláž na jižním pobřeží Tenerife. Veřejnosti je však otevřena jen část pláže, zbytek vlastní okolní hotely.

 

Playa Paraiso

Playa Paraiso je letovisko na jihozápadě Tenerife. Nachází se zde malá, ale pěkná písečná pláž obehnaná alejí palem.

 

Playa San Juan

Playa San Juan je letovisko na západním pobřeží ostrova. Nachází se zde několik sopečných, ale také písečných pláží s jemným bílým pískem.

 

Puerto Colón

Puerto Colón je turistické letovisko na jihu Tenerife. Kromě pěkné, ale věčně plné písečné pláže se tu nacházejí prakticky jen hotelové komplexy a restaurace.

 

Puerto de la Cruz

V Puerto de la Cruz sice nenajdete moc pěkných pláží, za to se město pyšní nádherným historickým centrem. Srdcem města je náměstí Plaza del Charco de los Camarones.

 

Puerto de Santiago

Puerto de Santiago je jedním z největších turistických resortů na západním pobřeží. Město se nachází na skalnatém pobřeží, podél něhož se nachází pár sopečných pláží.

 

San Eugenio

San Eugenio je turistický resort, vyhlášený především nočními kluby a kasiny.

 

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz je největší město na Tenerife, k vidění je zde tak mnoho významných administrativních budov. Mimo jiné se zde nachází slavné Auditorium připomínající budovu opery v Sydney.

 

Torviscus

Torviscus je luxusní resort na jihu ostrova. Nachází se zde dlouhá písečná pláž, která je však po většinu času přeplněná turisty.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Tenerife je španělština, v turistických letoviscích se však většinou bez problémů domluvíte i anglicky, nebo případně i německy. Turistické prospekty i jídelní lístky bývají psány ve španělštině i angličtině.

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

Tenerife
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!