Mallorca je velice oblíbená turistická destinace proslavená dlouhými písečnými plážemi lemovanými citrusovými a borovicovými háji, to vše v kombinaci s pověstným španělským temperamentem a architektonickými skvosty. Na tomto největším ostrově španělských Baleár naleznete klid v přírodě, krásná města plná historie i bohatý noční život okořeněný skvělým jídlem a pitím.

 

MALLORCA PRŮVODCE NA CESTY

Mallorca je velice oblíbená turistická destinace proslavená dlouhými písečnými plážemi lemovanými citrusovými a borovicovými háji, to vše v kombinaci s pověstným španělským temperamentem a architektonickými skvosty. Na tomto největším ostrově španělských Baleár naleznete klid v přírodě, krásná města plná historie i bohatý noční život okořeněný skvělým jídlem a pitím.

 

Kdy oblast navštívit?

Díky příjemnému klimatu lze na Mallorku jezdit bez problémů po celý rok. Záležet bude hlavně na tom

 

Počasí na jaře

 

Co se týče počasí na Mallorce v březnu, průměrná teplota ve stínu je 12°C, takže počasí nahrává spíše výletům do vnitrozemí než slunění se na pláži.

 

Počasí v dubnu je na Mallorce o něco vlídnější, teplota moře na Mallorce se však stále pohybuje kolem 15°C. Koupání v moři během dubna je tak spíše pro otužilce.

 

Po čas jara se však teploty postupně zvyšují a na přelomu května a června jsou již stabilně nad hranicí 20°C, jsou však patrné velké rozdíly, a již v květnu tak existují dny, kdy teploty atakují 30°C.

 

Teplota moře na jaře poměrně přesně kopíruje teplotu vzduchu, již v květnu se tak nezřídka objevují dny vhodné ke koupání v moři.  Tomu nahrává i nižší počet srážek, v průměru prší 4 dny do měsíce.

 

 Počasí v létě

 

Léto na Mallorce je velice teplé, teploty přesahují 30°C a krásné počasí podtrhuje i velice nízký výskyt srážek.

 

Teplota moře dosahuje 25°C a od června do září kolísá jen nepatrně, jedná se tak o ideální období pro koupání, které je však vykoupené vysokým počtem turistů i vyššími cenami.

 

 Počasí na podzim

 

I podzim na Mallorce je velice teplý, v září průměrná teplota ve stínu přesahuje 25°C a teplé moře nabádá ke koupání.

 

V průběhu října teploty klesají ke 20 °C, ale stále se vyskytují slunné dny s teplotami kolem 30°C ve stínu a moře s teplotami nad 20°C je stále vhodné ke koupání.

 

Atraktivitu dovolené na podzim však snižují početné a intenzivní srážky.

 

 Počasí v zimě

 

Zima na Mallorce je mírná, počasí na Mallorce v prosinci vybízí k pěším výletům po vnitrozemí. V prosinci teploty většinou spadnou pod 15°C a do konce února se drží nad 10°C, sněhové přeháňky jsou i ve vyšších polohách vzácné.

 

Přeháňky jsou sice podobně časté jako na podzim, ale již ne tak intenzivní.

 

Jedná se tedy o vhodné období pro cestování do vnitrozemí, při kterém se můžete těšit z absence turistů a nižších cen, na druhou stranu se nejspíše budete muset vzdát koupání u moře, teplota moře na Mallorce v prosinci dosahuje teplot kolem 12°C.

 

Počasí na Mallorce v lednu je podobné jako v prosinci, teplota moře tedy neumožňuje koupání, což nahrává výletům do vnitrozemí.

 

Prakticky stejná je charakteristika i počasí na Mallorce v únoru, před zimou tedy na Mallorcu sice utečete, na koupání to ale stále nebude.

  

Aktuální počasí na Mallorce naleznete zde.

 

Předpověď počasí na Mallorce na příštích 10 dní naleznete zde.

Časový posun

Žádný oproti ČR

Aktuální čas

(doplní programátor)

Doba letu

2h : 20m

Zásuvky

Stejné jako v ČR.

Odkaz na papírové průvodce Lonelyplanet:

 

Důležité kontakty

Tísňové volání 112, policie 091, záchranná služba 061 a hasiči 080. Anglicky nebo německy se domluvíte převážně pouze na čísle 112.

 

 

Před odjezdem

 

Potřebuji vízum?

Mallorka je součástí Španělska, které je v Schengenském prostoru, tudíž není zapotřebí žádné vízum a k cestování vám stačí občanský průkaz.

 

Je nutné se očkovat?

Mallorka se nachází ve Španělsku v Jižní Evropě, kam není zapotřebí žádné speciální očkování. Doporučuje se pouze základní očkování platné pro všeobecné cestování.

 

Jak se domluvit?

Na Mallorce se oficiálně mluví španělsky, neoficiálně se užívá mallorština, ale díky turistům se zde domluvíte také anglicky, německy a rusky.

 

Kolik potřebuji peněz?

Na Mallorce se platí od roku 2002 eurem. Na Mallorce fungují všude směnárny, je ovšem lepší si nějakou hotovost vzít už z České republiky a nestresovat se výměnou. Samozřejmě se dají peníze vybírat také přímo z bankomatů, je ale vhodné se informovat u své banky na poplatky. Ideální způsob je zařídit si kartu u EquaBank. Dostanete od nich kartu zdarma, neplatíte žádné měsíční poplatky a výběr v zahraničí stojí jen 9Kč. Mít samostatně „cestovatelskou“ kartu je rozumné i jako prevence proti zmíněným krádežím, peníze si na ni přesouváte po částkách ze svého účtu a máte klid. Pokud použijete při zřízení referenční číslo 774969766, získáte zdarma 100Kč (a my také, ale kvůli tomu nedoporučujeme)

Co s sebou?

Na Mallorku si nemusíte vzít nic speciálního, záleží, jak svoji dovolenou pojmete, jestli jako lenošení u moře nebo jako poznávací dovolenou. Vystačíte si zde se základním oblečením, plavkami a opalovacím krémem. Vše se dá dokoupit na místě. Nezapomeňte foťák, lékárničku a pojištění.

 

Doprava

Kde a za kolik koupit letenky?

Přímé lety z  ČR zajišťuje společnost Smartwings, a to z Prahy, Brna i Ostravy. V sezóně létají z Prahy většinou dvakrát denně, z Brna a Ostravy dvakrát týdně. Nepřímé lety můžete absolvovat jak s velkými společnostmi jako Vueling (přes Barcelonu a Madrid), Lufthansa (přes Mnichov) či Air France (přes Paříž), tak i s nízkonákladovými jako Air Berlin, Air Europa nebo Germanwings. Ceny letenek jsou různé podle ročního období.

 

Doprava z/na letiště

Z letiště v Palma de Mallorca se do města dostanete autobusovými linkami 1 a 21, které fungují od 6:00 do 2:00. Autobusy jezdí v 15 až 30 minutových intervalech a jízdenky, které se kupují v příletové hale či u řidiče, vyjdou na 3.00€. V Palma de Mallorca a dalších větších městech operují autobusové služby dopravce EMT, cena jízdenky se odvíjí podle počtu projetých kilometrů, řádově se však cena pohybuje od 1 do 4 €. Pro cestování po ostrově lze využít autobusy, lístky se většinou kupují až u řidiče. Problém však jsou delší intervaly a pomalá jízda, pro prozkoumání ostrova se proto vyplatí půjčit auto.

 

Doprava na místě

Doprava po ostrově je velmi jednoduchá díky autobusové dopravě, která je velmi hustá (jen pomalá a časy přílš nedodržující). Jízdní řády dostanete v informační kanceláři v hlavním městě nebo na www.tib.org. Jízdní řády poskytují také ve většině případů recepce jednotlivých hotelů nebo si můžete odjezdy zjistit přímo na zastávce. Jízdenka stojí 1,5 € a kupuje se přímo u řidiče. V hlavním městě se nachází také metro, které je ale pro turistické účely prakticky bezvýznamné. Z ostrova se dá vycestovat trajektem například na Menorku nebo Ibizu za 2,5 hodiny, více informací na www.baleria.com. A poslední důležitá dopravní informace se týká taxi, jezdí po celém ostrově, ceník visí vždy na okně auta. Sazby se liší ve všední dny dopoledne a odpoledne a o víkendech. V informační kanceláři doporučuji vzít informační brožury o městě (zadarmo) a plánek města, podle kterého se dá celé centrum hlavního města krásně projít. Určitě doporučuji si do telefonu stáhnout offline mapy Mallorky i hlavního města, většina aut v autopůjčovně nemá navigaci zabudovanou.

 

Zapůjčení auta

Půjčení aut na ostrově zajišťují známé půjčovny Avis, Hertz, Budget, Europcar a další lokální půjčovny. Kanceláře mají již na letišti, doporučuji si auto objednat již z České republiky nebo si auto půjčit až v hlavním městě, na letišti mají vyšší ceny. Já mohu osobně doporučit společnost Vanrell Car Rental, u nichž jsme si půjčovali auto na 3 dny za 95 eur. Auto vám ráno přivezou před hotel, podepíšete s nimi smlouvu, nechtějí žádnou vratnou kauci, neblokují žádnou částku na kartě, jen zaplatíte za auto. Ve smluvený den necháte auto někde u hotelu a klíčky dáte na recepci, o víc se již nestaráte, pro auto si přijedou a odvezou. Jako jedna z mála půjčoven půjčuje auto s plnou nádrží, kterou musíte samozřejmě doplnit. Jiné společnosti vám půjčí auto s prázdnou nádrží, do které si dáte tolik benzínu, co projedete, což je dost ošemetné, obzvláště na kopcovité Mallorce (nechtěla bych někde uvíznout jen kvůli prázdné nádrži) a málokdo umí vypočítat a odhadnout kolik mu auto spotřebuje benzínu v takto různorodém terénu a když načerpáte více, tak to na konci zůstane půjčovně v autě.

 

Ceny a tipy jak ušetřit

Rozpočet na pobyt na Mallorce se liší dle typu ubytování vč. jídla a stráveného času. Nás vyšel rozpočet pro 2 asi na 3000 na týden, ale měli jsme all inclusive, tudíž jsme utráceli pouze za vstupy do památek a za půjčení auta.

 

Spropitné a ceny v restauracích

V restauraci stojí 3 chodové polední menu s nápojem kolem 12-15 eur.

Mimo obědové menu jsou v restauraci ceny nesrovnatelně jiné.

Snídaně v kavárně s nápojem stojí kolem 5-7 eur

Káva stojí kolem 1,5-3 eur

Sklenička vína stojí kolem 2,5-3,5 eur

Pizza stojí kolem 10-12 eur

Těstoviny kolem 15 eur

Steak entrecote stojí kolem 25-30 eur (porce pro 2)

 

Měna

Eura (EUR)

jídlo v restauraci

12-15 eur

Voda 1,5 l

1 EUR

Láhev vína

5 EUR

Láhev piva

1-1,5 EUR

Chleba, bageta

1-2 EUR

Vstupy

Dračí jeskyně: 15 eur

Marineland: 24 eur, online vstupenka 20 eur

Aqualand El Arenal: 25 eur

Katedrála La Seu: 6 eur

Akvádrium Palma: 26 eur

 

Spropitné na Mallorce činí 10 % a je to zvyk, který se očekává.

 

TIP: Na Mallorce se můžete najíst prakticky kdekoliv, ani v malých bistrech na ulici vám nehrozí žádné nebezpečí, hygiena se zde musí dodržovat dle zákona všude. Ale samozřejmě je vždy lepší vyhledat čistou restauraci. Voda je na Mallorce pitná, ale někdy je dost chlorovaná. Doporučuje se kupovat balenou.

.

Ubytování

 • Nabídka ubytování na Mallorce je velice široká, prakticky celé pobřeží lemují hotely a apartmánové domy všech cenových skupin. Ve vnitrozemí se lze poté ubytovat i ve venkovských domech, vzhledem k rozloze ostrova však není problém ubytovat se na pobřeží a do vnitrozemí cestovat automobilem.

 

 • Ceny ubytování poměrně dramaticky rostou v období letních prázdnin, zatímco v červnu není problém sehnat solidní apartmán pro dva za 1200 Kč na noc, o měsíc později se již cena pohybuje kolem 1800 Kč. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

 

 •  Alternativou za booking.com může být Airbnb, skrze něhož můžete využít pronájmu pokojů, apartmánů i celých bytů za příznivé ceny. Na Mallorce se nachází taktéž řada modernizovaných kempů, teoreticky lze tak vzít i stan. Vzhledem k tomu, že noc v kempu vyjde zhruba na 1000 Kč na stan se však vyplatí ubytovat se raději v hostelu či přes Airbnb.

 

Tipy jak ušetřit

 • Pokud nechcete trávit dovolenou v hotelu, je dobrý nápad, pronajmout si apartmán s kuchyňkou a vařit si sami. V létě, kdy je na Mallorce horko, stačí jíst hodně ovoce a zeleniny nebo těstoviny. Supermarkety jsou zde plně zásobeny, jak známe z ČR. Také se zde nachází mnoho místních tržišť se zeleninou a ovocem. Můžete si užít místní jahody, rajčata, hroznové víno, pomeranče, jablka atd.

 

Tipy na výlety

 

Valldemosa

 

Valldemosa je malebné městečko na severozápadě ostrova, které je typické úzkými dlážděnými uličkami a pro Mallorcu typickými kamennými stavbami. Největší atrakcí města je kartuziánský klášter Sa Cartuja ze 14. století, kde v letech 1838 -1839 pobýval Frederic Chopin. Poté co místní zjistili, že Chopin trpěl tuberkulózou sice musel chtě nechtě ostrov opustit, dnes se k němu však místní hlásí a můžete tak navštívit Museu Frederic Chopin nebo si poslechnout některou z jeho skladeb na místních koncertech.

 

Costa Brava

 

Západní pobřeží je lemováno až 400 metrů vysokými útesy, ke koupání tedy tato oblast rozhodně není vhodná, na druhou stranu lze odsud pozorovat nádherné panoramata vln narážejících do skal.

 

Jeskyně Hams a Drach

 

Nedaleko městečka Porto Cristo na východním pobřeží se nacházejí krápníkové jeskyně Hams a Drach. Kromě krápníků můžete navštívit i podzemní jezero zvané Benátské moře, na kterém se můžete projet loďkou či shlédnout laser show.

 

 

Palma de Mallorca

 

V hlavním městě Palma de Mallorca naleznete největší a nejvýznamnější památky ostrova jako katedrálu La Seo či Castello Bellver, mimo jiné je Palma de Mallorca centrum zábavy i nakupování, pokud si chcete užít tamní noční život, Palma je určitě skvělá volba.

 

 

Pollenca

 

Pollenca je malebné městečko obklopené horami, které dodávají Pollencu dramatickou atmosféru. Co se architektonických památek týče, nejznámější je nejspíše klášter Sant Domenc, kde každé léto probíhá mezinárodní hudební festival.

Ještě zajímavější Cap formentor, jedno z míst na mallorce, kde uděláte ty nejkrásnější fotografie.

  

 

Cala Ratjada

 

Cala Ratjada je přístavní městečko, ve kterém můžete obdivovat původní rybářské domky, nebo si zaplatit plavbu podél ostrova na jachtě.

 

 

 

Několik tipů na jednodenní výlety po Mallorce

 

    1.Den

 

Prohlídka továrny na výrobu umělých perel v Manacoru a prohlídka města samotného. Následuje prohlídka krápníkových jeskyní Hams a Drach, kde je k vidění jedno z největších podzemních jezer na světě. Večer lze zakončit poklidnou večeří v malebném městečku Porto Cristo.

 

    2.Den

 

Prohlídka Inca s tržištěm plného kožených výrobků z místních dílen. Po prohlídce města následuje přesun k pohoří Tramuntana a túra skrze klikaté cestičky k zálivu Sa Calobra. Pokud budete dostatečně rychlí, stihnete i prohlídku tamní soutěsky.

 

    3.Den

 

Další den začneme v malebném městečku Valldemosa, které je rájem pro milovníky umění. Na budovách ve Valldemose je vidět historie architektury na Mallorce od 14. Století do dneška, mimo jiné je město také spjaté s Fredericem Chopinem, který zde působil. Právě skladby Frederica Chopina si navíc můžete poslechnout na téměř každodenních koncertech tamní farnosti. Aby nevšední architektury nebylo málo, večer strávíme v Port de Soller, městu protkanému secesními památky navrženými žáky Antonia Gaudího.

 

    4.Den

 

Další výlet začneme v historickém městě Sineu, jehož původ sahá až do 14. století. Kromě mnoha středověkých památek se v Sineu nachází také jedny z nejznámějších trhů na Mallorce, na kterých lze sehnat ovoce, mořské plody, řemeslné výrobky či domácí zvířata. Odpolední program zabere výlet na mys Formentor, který je díky nedaleké 200 metrů vysoké plošině jedním z nejvíce fotografovaných míst ostrova. Den je nejlepší zakončit koupáním na jedné z mnoha pláží podél mysu, nebo projížďkou lodí.

 

    5.Den

 

Nejen zapálení pozorovatelé ptactva si oblíbí park Albufera – zatopenou lagunu s množstvím chráněných ptačích druhů. Odpoledne na severu ostrova potom lze pohodlně strávit ve městě Pollenca, které je typické starými domy a křivolakými uličkami plnými kaváren a restaurací.

 

 

 

    6.Den

 

Na prohlídku Palma de Mallorca se rozhodně vyplatí vyčlenit si alespoň jeden celý den. Město nabízí mnoho památek, z nichž za vidění rozhodně stojí katedrála La Seo, hrad Bellver a náměstí Plaza Mayor. Kromě historických památek také hlavní město ostrova nabízí skvělé možnosti, co se nákupů a nočního života týče.

Zde je odkaz na možnosti sportovního využití na Mallorce, jako je šnorchlováníHYPERLINK „https://www.tripadvisor.cz/Attractions-g187462-Activities-c61-t194-Majorca_Balearic_Islands.html“, potápění a jiné adrenalinové zážitky. Většinu sportovních aktivit nabízí přímo firmy na jednotlivých plážích.

 

 

 TOP 10 nejkrásnějších pláží

 

Mallorca disponuje mnoha písečnými a oblázkovými plážemi, které jsou rozmístěné převážně na jižním pobřeží ostrova, naopak sever a západ pobřeží často tvoří útesy, a proto jsou tyto oblasti nevhodné ke koupání.

 

Podle mnohých nejkrásnější, ale také nejnavštěvovanější je na severu se nacházející Platja de Formentor – pláž uprostřed krásně přírody nabízí čistou vodu i mnoho barů a služeb, nevýhodou je častá přeplněnost. Velice krásná je také oblázková pláž Cala Estellenc nacházející se poblíž útesu. Co se týče jižní části ostrova, máte na výběr z mnohem většího množství pláží.

 

Pokud hledáte klidné písečné pláže, popřemýšlejte například o Camp de Mar, Cala Murada či Cala Llombards, které nejsou tolik přeplněné, naopak nejvíce turistů očekávejte v zátoce kolem Palma de Mallorca.

 

1. Písečná pláž Camp de Mar se nachází v menším letovisku stejného názvu, na jihozápadním pobřeží ostrova Mallorca.

 

2. Pláž Platja de Formentor, známá i pod názvem Cala Pi de la Posada, se nachází na severním pobřeží ostrova Mallorca.

 

3. Pláž Cala Murada leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Mallorca, na okraji rušného turistického letoviska Calas de Mallorca.

 

4. Pláž Ses Covetes na jižním pobřeží Mallorky patří k těm nejhezčím na ostrově.

 

5. Překrásná písečná pláž Cala Llombards na jihovýchodním pobřeží ostrova Mallorca.

 

6. Překrásná zátoka Cala Estellenc na severozápadním pobřeží Mallorky, leží necelé dva kilometry od krásné horské vesničky Estellenc.

 

7. Malá přírodní zátoka Cala Esmeralda se stejnojmennou písečnou pláží se nachází na okraji letoviska Cala d’Or.

 

8. Pláž Cala Gran je největší z několika písečných pláží v oblíbeném rodinném letovisku Cala d’Or.

 

9. Pláž Cala Pi se nachází na jižním pobřeží ostrova Mallorca.

 

10. Krásná písečná pláž S’Arenal de sa Ràpita, leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Mallorca.

 

Praktické tipy

Dovolená s dětmi

Mallorka je ideální destinací pro rodinu s dětmi, obzvlášť Can Picafor, který se nachází až na severovýchodě ostrova, hodinu a čtyřicet minut cesty od letiště. Tato lokalita je vhodná především pro rodiny s dětmi. Je zde mnoho restaurací a promenád s obchůdky. Nebo lokalita Magaluf, která se nachází se asi 30 minut cesty od letiště. Za zmínku stojí blízké delfinárium a několik vodních parků, vhodné pro děti.

 

Dovolená pro seniory

Mallorka je velmi populární destinací a vzhledem ke speciálním seniorským programům, mnoho cestovních kanceláří nabízí pro seniory speciální cenové zájezdy mimo hlavní sezóny kolikrát i za poloviční cenu.

 např. cestovní kancelář INVIA nabízí 55 +

Mallorka- poznávání okolní krajiny a krásného moře ve 4* hotelích s možností fakultativních výletů, je destinace jako stvořené pro všechny dobrodruhy s ohledem na starší věk.

 

Dovolená se psem 

Obecně vzato není problém cestovat na Mallorku s domácím mazlíčkem. Konkrétně záleží na přepravních podmínkách letecké společnosti a na konkrétním ubytování. Je nutný očkovací průkaz (vzteklina), čip v zemích EU a pas. Zároveň to musí být zvíře starší 3 měsíců.

 

Nákupy na Mallorce

 

Mallorca je proslulá svými tržnicemi plnými jídla, květin i výrobků místních řemeslníků. Trhy se konají prakticky v každém větším městě několikrát do týdne, největší trhy se pak konají v Palma de Mallorca s výjimkou neděle každý den na Placa de l´Olivar.

 

 Palma je obecně hlavním nákupním městem na Mallorce, nalezneme zde dva nejslavnější nákupní bulváry Avinguda Jaume III a Passeig des Born plných menších i větších obchůdků. Nejlevnější oděvy poté pořídíte v outletovém centru Festival Park na kraji města.

 

S výjimkou velkých supermarketů se většinou otevírací doba pohybuje od 9:00 do 13:00 a od 16:00 do 20:00, po poledni totiž Španělé dodržují siestu. O víkendech a státních svátcích bývají obchody zavřené.

 

Společenská etika

 

Mallorka je poměrně tolerantní země, kde se nemusíte v ničem omezovat a ani nejste nijak omezováni, platí zde ale pravidla slušného chování. Nejlépe na sebe ničím neupozorňovat a potom nebudete mít během svého pobytu žádný problém. Není zde žádné předepsané oblečení

 

Osobní bezpečnost

Na Mallorce je naprosto bezpečno, je ovšem nutné dát si pozor na kapesní zloděje, které nejčastěji potkáme na místech s vysokou koncentrací turistů (tržiště, vstupy do památek, autobusové zastávky, atraktivní lokality). Mějte své věci vždy na pozoru, neberte si velkou finanční hotovost, pas mějte v hotelu v trezoru. S sebou noste pouze kopii pasu a cestovatelskou kartu.

 

Noční život na Mallorce

 

Přestože jako centrum nočního životu na Baleárách je považována Ibiza, Mallorca má rozhodně co nabídnout. Mezi nejrušnější oblasti patří El Arenal, Magaluf či Palma de Mallorca, převážně v El Arenalu se rozhodně nudy obávat nemusíte. Mezi nejznámější podniky patří Bahia Bar a Bierexpress (El Arenal), Piano Bar a Bar Papis (Megaluf) či Tito´s a BarAbaco (Palma).

Typická jídla na Mallorce

Sopa mallorquín –typická místní polévka – silný a hustý vývar s masem, zeleninou a kousky bílého chleba.

Gazpacho –typická studená polévka z rajčat, paprik, okurek a cibule. Doporučujeme za parných letních dní, je velmi osvěžující.

Tumbet – zeleninový „guláš“ z lilků, rajčat, cibule a brambor ocení především vegetariáni.

Frito mallorquín – je smažené jídlo, které se připravuje z různých druhů vnitřností a zeleniny.

Coco de patatas – spacialita z Valldemosy, základní suroviny tohoto slaného koláče jsou brambory, vejce a cibule. Někdy se přidávají houby, ryby nebo špenát.

Selátko na rožni (asados de lechona) nebo vepřové se zelím (lomo con col ) jsou další vybrané lahůdky.

Paella – šafránem barvené rizoto s mořskými živočichy, masem a zeleninou.

Mallorskou specialitou je pa amb oli (čte se „pámboli“) – plátky chleba potřené olivovým olejem a šťávou z poloviny rajčete, ke kterému se podává sušená šunka (jamón serrano), olivy (aceitunas), sýr (queso) či klobása (chorizo).

 

Kde se nechat ošetřit?

Pokud by se vám během pobytu něco stalo, po celé Mallorce funguje záchranná služba, každá lokalita má své pohotovosti, nemocnice a funguje zde i doktor na telefonu, který za vámi přijede i na hotel, většinou volá přímo recepce. Dávejte ale pozor, Česká republika nemá se Španělskem dohodu o poskytování bezplatné zdravotní lékařské péče. Je nutné se před odjezdem pojistit. U lékaře zaplatíte ošetření nebo konzultaci v hotovosti a na základě pojistné smlouvy obdržíte částku od pojišťovny po návratu zpět. Vyžadujte vždy lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení, protože na základě těchto dokladů vám zaplacenou sumu po návratu domů uhradí vaše pojišťovna. Lékárny jsou označeny zelenobílým křížem a ve všední den jsou otevřeny od 9.00 – 13.30 a 16.30 – 20.00, v sobotu od 9.00 – 13.00 hodin. I léky předepsané lékařem je třeba vždy zaplatit v hotovosti (požadujte potvrzení o zaplacení).

 

Nakupování

Mallorka nabízí mnoho možností, kde nakoupit ať už potraviny, tak i suvenýry. Kamenné obchody mají pevně stanovené ceny, ale na místních trzích nezapomeňte smlouvat, alespoň o polovinu ceny byste se měli dostat, abyste nepřeplatili. Výjimkou je pouze trh s ovocem a zeleninou, zde jsou ceny také pevné a nesmlouvá se. Suvenýry se doporučují nakupovat ve větších městech, ne u hotelových komplexů.

Doplňující informace

 

Svátky a místní oslavy

1. ledna – Nový rok 

6. ledna – Tři králové 

Zelený čtvrtek a Velký pátek – pohyblivé datum podle Velikonoc 
1. května – Svátek práce 

15. srpna – Svátek nanebevzetí Panny Marie 

12. října – Státní svátek Španělska 

1. listopadu – Svátek všech svatých 

6. prosince–Den španělské ústavy 

8. prosince – Svátek neposkvrněného početí Panny Marie 

25. prosinec – Vánoce

 

Akce na Mallorce

5.-6.ledna – Tříkrálové procesí v Palmě

16.-17.ledna – Slavnosti sv. Antonia Abata, festival konaný v Palmě, Artá, Sa Pobla a Manacoru

19.-20.ledna – Sant Sebastia, slaví se v Palmě a Pollence (tanečníci vyrážejí v průvodu do ulic s papírovými maskami koňů)

Únor – rozšířené slavení masopustu na vesnicích a v mnoha městech, datum se mění na základě Velikonoc

Březen-duben – Pašijový týden je slaven na celém ostrově, v Pollence snášejí sochu Krista z kopce do města

8.-10.květen – slavnosti Cristians i Morus v Sólleru, připomínají bitvu z roku 1561, kdy se ženy postavily tureckým pirátům

13.června – slavnost Sant Antoni de Padua v Artá, plné ulice tančících a skotačících lidí, démonů a cavallets

15.-16.července – den svaté patronky rybářů Carmen , slaven zejména Palmě, Port de Sólleru

24.srpna – slavnosti Sant Bartomeu v Capdepeře a Montuiri, kde se pořádají koňské dostihy

28.srpna – slavnosti Sant Agustí ve Felanitx, v ulicích masky s velkými hlavami

Poslední neděle v září nebo první v říjnu – svátek Festa dies Butifarró v Sant Joanu, kde jsou k vidění lidové tance a pojídání slavných mallorských jelit

31.prosince – svátek Desta de Standa v Palmě, městem procházejí průvody na památku reconquistu v roce 1922 za vlády Jakuba I

 

Základní fráze

Mallorca má dva úřední jazyky, a to španělštinu a rozšířenější katalánštinu. Vzhledem k tomu, že ekonomika ostrova stojí na turismu se však v městech dorozumíte i anglicky či německy.

 

    ano – si [sí]

    ne – no [no]

    prosím – per favor [per favór]

    děkuji – grácies [grácias]

    není zač – de res [de réz]

    dobrý den – hola [ola]

    nashledanou – adeu [adéu]

    dobré ráno – bon dia[bón dija]

    dobré odpoledne – bona tarda [bóna tarda]

    dobrou noc – bona nit [bóna nýt]

    omluvte mne – excusa [exkuza]

    mluvíte..? – parla ..? [parla]

    anglicky – angles [angléz]

    nerozumím vám – no ho entenc [no o entenk]

    kolik? – quant es? [kuantes]

    otevřeno – obert [uvert]

    zavřeno – tancat [tankát]

    dnes – avui [avuj]

    zítra – dema [demá]

 

 

Zajímavé destinace na Mallorce

 

Albufera Park

 

Národní park Albufera je systém mokřad nacházejících se v uzavřené laguně na severu ostrova. Tato oblast je domovem mnoha vzácných ptačích druhů.

 

Alcúdia

 

Alcúdia patří mezi největší letoviska na severním pobřeží. Oblast se rozrůstá po poloostrově Pinar a nabízí mnoho vhodných míst ke koupání v moři.

  

Algaida

 

Algaida je malebné městečko v srdci ostrova plné malebných historických uliček. Největším lákadlem Algaidy je pískovcový kostel a zachovalý větrný mlýn.

 

Andratx

 

Andratx je oblast na jihozápadě ostrova, která turisty láká na panenskou přírodu i historický hrad. Mimo jiné si tuto oblast oblíbily i filmové hvězdy, svou vilu zde vlastni například Claudia Schiffer.

  

Artá

 

Artá je jedna z nejdéle obydlených oblastí ostrova, tato oblast a stejnojmenné město proto lákají především na historické památky a muzea plných archeologických vykopávek.

 

 

 

Binissalem

 

Binissalem je městečko nacházející se ve vnitrozemí, jež se proslavilo jako nejvyhlášenější vinná oblast na Mallorce.

 

Cala Figuera

 

Cala Figuera je jedna z mála oblastí na pobřeží, kde nenajdeme téměř žádné pláže vhodné ke koupání. Na druhou stranu je díky tomu tato oblast téměř nedotčená turismem a lze zde proto pozorovat původní rybářská obydlí a krásnou přírodu tamních útesů.

 

Cala Millor

 

Cala Millor je jedno z nejznámějších letovisek na východním pobřeží, nalezneme zde nekonečné písečné pláže a celou řadu barů a restaurací

 

Cala Pi

 

Cala Pi je oblast na jihu ostrova proslavená křišťálově čistou vodou i nádhernými skalnatými útesy.

 

Cala Rajada

 

Cala Rajada je oblast na jihovýchodě, proslavená dlouhými plážemi a množstvím přístavů, ze kterých lze podniknout jednodenní výlet na nedaleký ostrov Menorca.

 

Cala San Vicenc

 

Cala san Vicenc je jeden z nejmenších resortů na Mallorce, panorama pláží zde doplňují mohutné kopce jen pár metrů od pobřeží.

 

Cala Santanyi

 

Santanyi je přímořská oblast na jihu ostrova, která nabízí množství pláží, jež ještě nebyly zcela objeveny mezi turisty.

 

Cala d’Or

 

Cala d’Or je letovisko na jihu ostrova proslavené množstvím pláží a rozsáhlou marinou plnou luxusních lodí.

Calas de Mallorca

 

Calas de Mallorca je jedna z nejromantičtějších zátok na Mallorce, nalezneme zde mnoho hotelových komplexů a pláží.

 

Calvia

 

Calvia je místo, kde započala kolonizace ostrova. Mimo pláží a hotelů zde tedy naleznete i množství historických památek.

 

Campanet

 

Campanet je město ve vnitrozemí, které si jako jedno z mála zachovalo svou autenticitu a nepropadlo turistickému boomu. Nedaleko městečka se nacházejí krápníkové jeskyně Coves de Campanet.

 

Campos

 

Campos je klidná vesnická oblast populární především díky čtvrtečním a sobotním trhům i renovované pláži Es Trenc.

 

Can Pastilla

 

Can Pastilla je resort nacházející se blízko hlavního města a letiště Palma de Mallorca, díky dobrému dopravnímu spojení jsou tak jeho pláže jedny z nejoblíbenějších na ostrově.

 

Can Picafort

 

Can Picafort je oblast uprostřed zálivu Bahia d´Alcúdia nacházejícího se na severu ostrova ve stínu pohoří Serra de Tramuntana.

 

Capdepera

 

Capdepera je město na východu ostrova, které je známé především hradem a strážnou věží umístěných na kopci tyčícím se nad těstem.

 

Colonia de Sant Père

 

Colonia de Sant Père je přímořská vesnice nacházející se v zátoce Alcudia proslavené oblázkovými plážemi.

 

Colònia de Sant Jordi

 

Colònia de Sant Jordi je resort na jihu ostrova, pro který jsou typické dlouhé pláže a promenády.

 

Deiá

 

Deiá je malá pobřežní vesnice v severní části ostrova, která se svými pomerančovými a olivovými háji stala velice populární mezi celou plejádou malířů a básníků.

 

El Molinar

 

El Molinar je oblast na východě Palma de Mallorca, prakticky celá oblast je lemovaná plážemi a přilehlými hotelovými komplexy.

 

Felanitx

 

Felanitx je město na jihovýchodě ostrova, které je známé řadou vináren a kostelem Sant Salvador ze 13. století.

 

Inca

 

Inca je město nacházející se v podhůří Tramuntana na půli cesty z Palmy do Alcudie, město proslulo svými tržnicemi a obchody.

 

Llucmajor

 

Llucmajor je prastaré město v jižní části vnitrozemí ostrova, které je proslulé vysokým počtem historických památek z pískovce pocházejících ze 14. století.

 

Magaluf

 

Megaluf je přímořské letovisko na jihozápadě ostrova, které je proslulé svým bohatým nočním životem.

 

Manacor

 

Manacor je město a oblast na východě ostrova, která je známá nedalekými jeskyněmi Caves de Drach a továrnou na výrobu umělých perel.

 

Muro

 

Město Muro je kromě písečných pláží známé též muzeem etnologie (Museu Etnologic de Mallorca).

 

Paguera

 

Paguera je nádherné letovisko na jihu ostrova, které se může pyšnit jedněmi z nejnádhernějších pláží ostrova, jejichž krásu umocňují přilehlé piniové háje.

 

Palma Nova

 

Palma Nova je letovisko vybudované čistě pro rekreaci, jedná se tedy o velice moderní region s novými hotely a bohatým nočním životem.

 

Palma de Mallorca

 

Palma de Mallorca je hlavní město ostrova, naleznete zde proto muzea, historické památky, obchody i bohatý noční život.

 

Petra

 

Petra je malé město ve vnitrozemí, které je známé jako rodiště slavného misionáře Fraye Junipera Serra.

 

Pollença

 

Pollença je zátoka na severu ostrova, ve které se nachází malebné město Port de Pollença.

 

Porreres

 

Porreres je městečko uprostřed zemědělské krajiny, pro které je typická klidná atmosféra a pouliční domácí restaurace.

Port d`Andratx

 

Port d´Andratx je luxusní středisko nacházející se v oblasti Andratx, které je proslavené jako ráj jachtařů.

Port de Pollença

 

Pollença je historické město na severu ostrova, které je oblíbené díky svým malebným křivolakým uličkám.

Port de Sóller

 

Sóller je město, které lze považovat za malou Barcelonu na Mallorce. Nalezneme zde budovy stavěné žáky Antonia Gaudího, z nichž nejznámější je kostel Sant Bartomeu vystavěný ve stejném duchu jako Sagrada Familia. Dalším lákadlem je museum Pabla Picassa.

Portals Nous

 

Portals Nous je plážový resort nacházející se zhruba 10 km západně od Palma de Mallorca.

 

Porto Cristo

 

Porto Cristo je velice klidný resort s písečnými plážemi a tyrkysovým mořem, který je ideální pro poklidnou dovolenou s dětmi.

Portocolom

 

Portocolom je rybářské městečko plné původních rybářských chýší s pestrobarevnými omítkami. Město je pojmenované na počest Kryštofa Kolumba, který se zde podle místních pověstí narodil.

 

S’Illot

 

S’Illot je velice klidné a pro rodiny s dětmi přívětivé letovisko s písečnými plážemi.

 

Sa Calobra

 

Je kopcoviá oblast ve vnitrozemí ostrova, ze které jsou k vidění nádherná panoramata moře. Sa Calobra je svými příkrými silnicemi velice oblíbená mezi cyklisty.

 

Sa Coma

 

Sa Coma je přímořské letovisko na východě ostrova, které je ideální volbou pro vodní sporty.

 

Sa Pobla

 

Sa Pobla je zemědělská oblast ve vnitrozemí ostrova.

 

Sa Ràpita

 

Sa Ràpita je populární letovisko na jihu ostrova, které je specifické mělkým mořem a skalnatými plážemi.

 

Sant Elm

 

Sant Elm je letovisko na jihozápadě ostrova ve stínu pohoří Tamuntana. Díky tyrkysovým vodám a všude přítomným palmám je tato oblast přirovnávána ke Karibiku.

 

Santa Margalida

 

Santa Margalida je oblast na severu ostrova, která je proslavená ptačí rezervací Albufera.

 

Santa Maria del Cami

 

Santa Maria del Cami je městečko proslavené řemeslnými trhy a jedněmi z nejlepších hrnčířů ve Španělsku.

 

 

Santa Ponça

 

Santa Ponça je další přímořské letovisko, které je obehnané kopci, na nichž se nacházejí luxusní vily.

 

 

Ses Illetas

 

Ses Illetas nacházející se na jihovýchodě ostrova je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších letovisek na Mallorce.

 

Sineu

 

Sineu je jedno z nejstarších měst ostrova, proslavené vykopávkami již z arabského osídlení.

 

Son Servera

 

Son Servera je město ze 14.století plné historických památek, z nichž nejznámějš je kostel sv. Jana Křtitele.

 

Sóller

 

Sóller je město, které lze považovat za malou Barcelonu na Mallorce. Nalezneme zde budovy stavěné žáky Antonia Gaudího, z nichž nejznámější je kostel Sant Bartomeu vystavěný ve stejném duchu jako Sagrada Familia. Dalším lákadlem je museum Pabla Picassa.

 

 

S’Arenal (El Arenal)

 

El Arenal je oblast nacházející se nedaleko Palma de Mallorca proslavená svým bohatým nočním životem, přes léto je El Arenal považován za jednu velikou party.

 

Valldemossa

 

Valldemossa je staré město ukryté mezi kopci. Valldemossa je proslavená především klášterem ze 13.století a množstvím hudebních festivalů.

 

Villafranca de Bonany

 

Villafranca de Bonany je vnitrozemské město oplývající množstvím památek z 18. století.

 

Základní informace o Mallorce

 

Mallorca je součástí Španělska, pro vstup do země proto stačí občanský průkaz se strojově čitelnou zónou nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč k 8. 5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

 • Tísňová linka: 112
 • Hasiči: 080
 • Ambulance: 061
 • Policie: 091
 • Pobřežní stráž: 900 202 202

Většina hotelů využívá zásuvky na 220V, ve starších zařízeních však můžete narazit i na zásuvky na 125V. Adaptéry lze zakoupit v každém obchodě s elektrospotřebiči a v supermarketech.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy na Mallorcu

 

Nejlepší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na invia.cz či dovolena.cz.

 

 

Mapa ostrova

 

 

 

Dovolená na Mallorce s dětmi

 

Pro dovolenou s dětmi je Mallorca výbornou volbou, Mallorca je bezpečná oblast a velké hotely často nabízejí zábavný program vedený animátory, děti se tak rozhodně nudit nebudou. Pokud stojíte o klidnější pobyt, je vhodnější vynechat živější oblasti typu Arenal či Palma de Mallorca, naopak ideální je například Alcudie či Santa Ponsa.

 

 

Na Mallorcu se psem

 

Pokud cestujete na Mallorcu za mořem, nechte raději svého čtyřnohého přítele doma. Ačkoliv mnoho hotelů a apartmánů umožňuje ubytování domácích zvířat, s výjimkou asistenčních psů na Mallorce platí zákaz vstupu se psy na veškeré veřejné pláže a ve veřejné dopravě.

 

 

Klidná dovolená pro seniory

 

Pro seniory je Mallorca velice vhodnou rekreační destinací. Ostrov je bezpečný a vzhledem k tomu, že velice významnou část klientely tvoří nároční němečtí senioři, jsou i služby na velice vysoké úrovni. Opět je vhodné dodat, že pokud stojíte o klidnou dovolenou, vyplatí se volit ubytování mimo centra velkých měst typu Palma.

 

 

Nákupy na Mallorce

 

Mallorca je proslulá svými tržnicemi plnými jídla, květin i výrobků místních řemeslníků. Trhy se konají prakticky v každém větším městě několikrát do týdne, největší trhy se pak konají v Palma de Mallorca s výjimkou neděle každý den na Placa de l´Olivar.

 

Palma je obecně hlavním nákupním městem na Mallorce, nalezneme zde dva nejslavnější nákupní bulváry Avinguda Jaume III a Passeig des Born plných menších i větších obchůdků. Nejlevnější oděvy poté pořídíte v outletovém centru Festival Park na kraji města.

 

S výjimkou velkých supermarketů se většinou otevírací doba pohybuje od 9:00 do 13:00 a od 16:00 do 20:00, po poledni totiž Španělé dodržují siestu. O víkendech a státních svátcích bývají obchody zavřené.

 

 

 
Noční život na Mallorce

 

Přestože jako centrum nočního životu na Baleárách je považována Ibiza, Mallorca má rozhodně co nabídnout. Mezi nejrušnější oblasti patří El Arenal, Magaluf či Palma de Mallorca, převážně v El Arenalu se rozhodně nudy obávat nemusíte. Mezi nejznámější podniky patří Bahia Bar a Bierexpress (El Arenal), Piano Bar a Bar Papis (Megaluf) či Tito´s a BarAbaco (Palma).

 

 

Ubytování na Mallorce

 

Nabídka ubytování na Mallorce je velice široká, prakticky celé pobřeží lemují hotely a apartmánové domy všech cenových skupin. Ve vnitrozemí se lze poté ubytovat i ve venkovských domech, vzhledem k rozloze ostrova však není problém ubytovat se na pobřeží a do vnitrozemí cestovat automobilem.

 

Ceny ubytování poměrně dramaticky rostou v období letních prázdnin, zatímco v červnu není problém sehnat solidní apartmán pro dva za 1200 Kč na noc, o měsíc později se již cena pohybuje kolem 1800 Kč. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

 

Alternativou za booking.com může být Airbnb, skrze něhož můžete využít pronájmu pokojů, apartmánů i celých bytů za příznivé ceny. Na Mallorce se nachází taktéž řada modernizovaných kempů, teoreticky lze tak vzít i stan. Vzhledem k tomu, že noc v kempu vyjde zhruba na 1000 Kč na stan se však vyplatí ubytovat se raději v hostelu či přes Airbnb.

 

 

Tipy na zajímavá místa na Mallorce

 

Valldemosa

Valldemosa je malebné městečko na severozápadě ostrova, které je typické úzkými dlážděnými uličkami a pro Mallorcu typickými kamennými stavbami. Největší atrakcí města je kartuziánský klášter Sa Cartuja ze 14. století, kde v letech 1838 -1839 pobýval Frederic Chopin. Poté co místní zjistili, že Chopin trpěl tuberkulózou sice musel chtě nechtě ostrov opustit, dnes se k němu však místní hlásí a můžete tak navštívit Museu Frederic Chopin nebo si poslechnout některou z jeho skladeb na místních koncertech.

 

Costa Brava

Západní pobřeží je lemováno až 400 metrů vysokými útesy, ke koupání tedy tato oblast rozhodně není vhodná, na druhou stranu lze odsud pozorovat nádherné panoramata vln narážejících do skal.

 

Jeskyně Hams a Drach

Nedaleko městečka Porto Cristo na východním pobřeží se nacházejí krápníkové jeskyně Hams a Drach. Kromě krápníků můžete navštívit i podzemní jezero zvané Benátské moře, na kterém se můžete projet loďkou či shlédnout laser show.

 

Palma de Mallorca

V hlavním městě Palma de Mallorca naleznete největší a nejvýznamnější památky ostrova jako katedrálu La Seo či Castello Bellver, mimo jiné je Palma de Mallorca centrum zábavy i nakupování, pokud si chcete užít tamní noční život, Palma je určitě skvělá volba.

 

Pollenca

Pollenca je malebné městečko obklopené horami, které dodávají Pollencu dramatickou atmosféru. Co se architektonických památek týče, nejznámější je nejspíše klášter Sant Domenc, kde každé léto probíhá mezinárodní hudební festival.

 

Cala Ratjada

Cala Ratjada je přístavní městečko, ve kterém můžete obdivovat původní rybářské domky, nebo si zaplatit plavbu podél ostrova na jachtě.

 

 

Několik tipů na jednodenní výlet po Mallorce

 

 • 1.Den

Prohlídka továrny na výrobu umělých perel v Manacoru a prohlídka města samotného. Následuje prohlídka krápníkových jeskyní Hams a Drach, kde je k vidění jedno z největších podzemních jezer na světě. Večer lze zakončit poklidnou večeří v malebném městečku Porto Cristo.

 

 • 2.Den

Prohlídka Inca s tržištěm plného kožených výrobků z místních dílen. Po prohlídce města následuje přesun k pohoří Tramuntana a túra skrze klikaté cestičky k zálivu Sa Calobra. Pokud budete dostatečně rychlí, stihnete i prohlídku tamní soutěsky.

 

 • 3.Den

Další den začneme v malebném městečku Valldemosa, které je rájem pro milovníky umění. Na budovách ve Valldemose je vidět historie architektury na Mallorce od 14. Století do dneška, mimo jiné je město také spjaté s Fredericem Chopinem, který zde působil. Právě skladby Frederica Chopina si navíc můžete poslechnout na téměř každodenních koncertech tamní farnosti. Aby nevšední architektury nebylo málo, večer strávíme v Port de Soller, městu protkanému secesními památky navrženými žáky Antonia Gaudího.

 

 • 4.Den

Další výlet začneme v historickém městě Sineu, jehož původ sahá až do 14. století. Kromě mnoha středověkých památek se v Sineu nachází také jedny z nejznámějších trhů na Mallorce, na kterých lze sehnat ovoce, mořské plody, řemeslné výrobky či domácí zvířata. Odpolední program zabere výlet na mys Formentor, který je díky nedaleké 200 metrů vysoké plošině jedním z nejvíce fotografovaných míst ostrova. Den je nejlepší zakončit koupáním na jedné z mnoha pláží podél mysu, nebo projížďkou lodí.

 

 • 5.Den

Nejen zapálení pozorovatelé ptactva si oblíbí park Albufera – zatopenou lagunu s množstvím chráněných ptačích druhů. Odpoledne na severu ostrova potom lze pohodlně strávit ve městě Pollenca, které je typické starými domy a křivolakými uličkami plnými kaváren a restaurací.

 

 • 6.Den

Na prohlídku Palma de Mallorca se rozhodně vyplatí vyčlenit si alespoň jeden celý den. Město nabízí mnoho památek, z nichž za vidění rozhodně stojí katedrála La Seo, hrad Bellver a náměstí Plaza Mayor. Kromě historických památek také hlavní město ostrova nabízí skvělé možnosti, co se nákupů a nočního života týče.

 

 

 
Doprava po Mallorce

 

Z letiště v Palma de Mallorca se do města dostanete autobusovými linkami 1 a 21, které fungují od 6:00 do 2:00. Autobusy jezdí v 15 až 30 minutových intervalech a jízdenky, které se kupují v příletové hale či u řidiče, vyjdou na 3.00€. V Palma de Mallorca a dalších větších městech operují autobusové služby dopravce EMT, cena jízdenky se odvíjí podle počtu projetých kilometrů, řádově se však cena pohybuje od 1 do 4 €. Pro cestování po ostrově lze využít autobusy, lístky se většinou kupují až u řidiče. Problém však jsou delší intervaly a pomalá jízda, pro prozkoumání ostrova se proto vyplatí půjčit auto.

 

Pro dovolenou na Mallorce je velice praktické půjčit si automobil, díky kterému lze velice pohodlně a rychle procestovat celý ostrov bez nutnosti přizpůsobování se odjezdům autobusů. Menší vozy pořídíte již pod 1000 Kč na den, pro co nejlevnější nabídky využijte srovnávač rentalcars.com. Pro půjčení automobilu je většinou vyžadován pouze věk nad 21 let alespoň dva roky dlouho držený řidičský průkaz.

 

 

Koupání a pláže na Mallorce

 

Mallorca disponuje mnoha písečnými a oblázkovými plážemi, které jsou rozmístěné převážně na jižním pobřeží ostrova, naopak sever a západ pobřeží často tvoří útesy, a proto jsou tyto oblasti nevhodné ke koupání.

 

Podle mnohých nejkrásnější, ale také nejnavštěvovanější je na severu se nacházející Platja de Formentor – pláž uprostřed krásně přírody nabízí čistou vodu i mnoho barů a služeb, nevýhodou je častá přeplněnost. Velice krásná je také oblázková pláž Cala Estellenc nacházející se poblíž útesu. Co se týče jižní části ostrova, máte na výběr z mnohem většího množství pláží.

 

Pokud hledáte klidné písečné pláže, popřemýšlejte například o Camp de Mar, Cala Murada či Cala Llombards, které nejsou tolik přeplněné, naopak nejvíce turistů očekávejte v zátoce kolem Palma de Mallorca.

 

 

 
 
Počasí na Mallorce

 

Počasí na jaře

Co se týče počasí na Mallorce v březnu, průměrná teplota ve stínu je 12°C, takže počasí nahrává spíše výletům do vnitrozemí než slunění se na pláži.

Počasí v dubnu je na Mallorce o něco vlídnější, teplota moře na Mallorce se však stále pohybuje kolem 15°C. Koupání v moři během dubna je tak spíše pro otužilce.

Po čas jara se však teploty postupně zvyšují a na přelomu května a června jsou již stabilně nad hranicí 20°C, jsou však patrné velké rozdíly, a již v květnu tak existují dny, kdy teploty atakují 30°C.

Teplota moře na jaře poměrně přesně kopíruje teplotu vzduchu, již v květnu se tak nezřídka objevují dny vhodné ke koupání v moři.  Tomu nahrává i nižší počet srážek, v průměru prší 4 dny do měsíce.

 

Počasí v létě

Léto na Mallorce je velice teplé, teploty přesahují 30°C a krásné počasí podtrhuje i velice nízký výskyt srážek.

Teplota moře dosahuje 25°C a od června do září kolísá jen nepatrně, jedná se tak o ideální období pro koupání, které je však vykoupené vysokým počtem turistů i vyššími cenami.

 

Počasí na podzim

I podzim na Mallorce je velice teplý, v září průměrná teplota ve stínu přesahuje 25°C a teplé moře nabádá ke koupání.

V průběhu října teploty klesají ke 20 °C, ale stále se vyskytují slunné dny s teplotami kolem 30°C ve stínu a moře s teplotami nad 20°C je stále vhodné ke koupání.

Atraktivitu dovolené na podzim však snižují početné a intenzivní srážky.

 

Počasí v zimě

Zima na Mallorce je mírná, počasí na Mallorce v prosinci vybízí k pěším výletům po vnitrozemí. V prosinci teploty většinou spadnou pod 15°C a do konce února se drží nad 10°C, sněhové přeháňky jsou i ve vyšších polohách vzácné.

Přeháňky jsou sice podobně časté jako na podzim, ale již ne tak intenzivní.

Jedná se tedy o vhodné období pro cestování do vnitrozemí, při kterém se můžete těšit z absence turistů a nižších cen, na druhou stranu se nejspíše budete muset vzdát koupání u moře, teplota moře na Mallorce v prosinci dosahuje teplot kolem 12°C.

Počasí na Mallorce v lednu je podobné jako v prosinci, teplota moře tedy neumožňuje koupání, což nahrává výletům do vnitrozemí.

Prakticky stejná je charakteristika i počasí na Mallorce v únoru, před zimou tedy na Mallorcu sice utečete, na koupání to ale stále nebude.

 

Aktuální počasí na Mallorce naleznete zde.

Předpověď počasí na Mallorce na příštích 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Mallorcu

Pokud cestujete na Mallorcu na vlastní pěst, nejlevněji se na ní dostanete skrze nízkonákladový Ryanair, který na Mallorcu pravidelně létá z nedalekých německých měst jako Berlín, Frankfurt či Memmingen. Levně se na ostrov dostanete také spojem španělského Vuelingu odlétajícího z Mnichova. Letenky na Mallorku můžete rezervovat na Levnocestovani.cz/letenky

 

 

Zajímavé destinace na Mallorce

 

Albufera Park

Národní park Albufera je systém mokřad nacházejících se v uzavřené laguně na severu ostrova. Tato oblast je domovem mnoha vzácných ptačích druhů.

 

Alcúdia

Alcúdia patří mezi největší letoviska na severním pobřeží. Oblast se rozrůstá po poloostrově Pinar a nabízí mnoho vhodných míst ke koupání v moři.

 

Algaida

Algaida je malebné městečko v srdci ostrova plné malebných historických uliček. Největším lákadlem Algaidy je pískovcový kostel a zachovalý větrný mlýn.

 

Andratx

Andratx je oblast na jihozápadě ostrova, která turisty láká na panenskou přírodu i historický hrad. Mimo jiné si tuto oblast oblíbily i filmové hvězdy, svou vilu zde vlastni například Claudia Schiffer.

 

Artá

Artá je jedna z nejdéle obydlených oblastí ostrova, tato oblast a stejnojmenné město proto lákají především na historické památky a muzea plných archeologických vykopávek.

 

Binissalem

Binissalem je městečko nacházející se ve vnitrozemí, jež se proslavilo jako nejvyhlášenější vinná oblast na Mallorce.

 

Cala Figuera

Cala Figuera je jedna z mála oblastí na pobřeží, kde nenajdeme téměř žádné pláže vhodné ke koupání. Na druhou stranu je díky tomu tato oblast téměř nedotčená turismem a lze zde proto pozorovat původní rybářská obydlí a krásnou přírodu tamních útesů.

 

Cala Millor

Cala Millor je jedno z nejznámějších letovisek na východním pobřeží, nalezneme zde nekonečné písečné pláže a celou řadu barů a restaurací

 

Cala Pi

Cala Pi je oblast na jihu ostrova proslavená křišťálově čistou vodou i nádhernými skalnatými útesy.

 

Cala Rajada

Cala Rajada je oblast na jihovýchodě, proslavená dlouhými plážemi a množstvím přístavů, ze kterých lze podniknout jednodenní výlet na nedaleký ostrov Menorca.

 

Cala San Vicenc

Cala san Vicenc je jeden z nejmenších resortů na Mallorce, panorama pláží zde doplňují mohutné kopce jen pár metrů od pobřeží.

 

Cala Santanyi

Santanyi je přímořská oblast na jihu ostrova, která nabízí množství pláží, jež ještě nebyly zcela objeveny mezi turisty.

 

Cala d’Or

Cala d’Or je letovisko na jihu ostrova proslavené množstvím pláží a rozsáhlou marinou plnou luxusních lodí.

 

Calas de Mallorca

Calas de Mallorca je jedna z nejromantičtějších zátok na Mallorce, nalezneme zde mnoho hotelových komplexů a pláží.

 

Calvia

Calvia je místo, kde započala kolonizace ostrova. Mimo pláží a hotelů zde tedy naleznete i množství historických památek.

 

Campanet

Campanet je město ve vnitrozemí, které si jako jedno z mála zachovalo svou autenticitu a nepropadlo turistickému boomu. Nedaleko městečka se nacházejí krápníkové jeskyně Coves de Campanet.

 

Campos

Campos je klidná vesnická oblast populární především díky čtvrtečním a sobotním trhům i renovované pláži Es Trenc.

 

Can Pastilla

Can Pastilla je resort nacházející se blízko hlavního města a letiště Palma de Mallorca, díky dobrému dopravnímu spojení jsou tak jeho pláže jedny z nejoblíbenějších na ostrově.

 

Can Picafort

Can Picafort je oblast uprostřed zálivu Bahia d´Alcúdia nacházejícího se na severu ostrova ve stínu pohoří Serra de Tramuntana.

 

Capdepera

Capdepera je město na východu ostrova, které je známé především hradem a strážnou věží umístěných na kopci tyčícím se nad těstem.

 

Colonia de Sant Père

Colonia de Sant Père je přímořská vesnice nacházející se v zátoce Alcudia proslavené oblázkovými plážemi.

 

Colònia de Sant Jordi

Colònia de Sant Jordi je resort na jihu ostrova, pro který jsou typické dlouhé pláže a promenády.

 

Deiá

Deiá je malá pobřežní vesnice v severní části ostrova, která se svými pomerančovými a olivovými háji stala velice populární mezi celou plejádou malířů a básníků.

 

El Molinar

El Molinar je oblast na východě Palma de Mallorca, prakticky celá oblast je lemovaná plážemi a přilehlými hotelovými komplexy.

 

Felanitx

Felanitx je město na jihovýchodě ostrova, které je známé řadou vináren a kostelem Sant Salvador ze 13. století.

 

Inca

Inca je město nacházející se v podhůří Tramuntana na půli cesty z Palmy do Alcudie, město proslulo svými tržnicemi a obchody.

 

Llucmajor

Llucmajor je prastaré město v jižní části vnitrozemí ostrova, které je proslulé vysokým počtem historických památek z pískovce pocházejících ze 14. století.

 

Magaluf

Megaluf je přímořské letovisko na jihozápadě ostrova, které je proslulé svým bohatým nočním životem.

 

Manacor

Manacor je město a oblast na východě ostrova, která je známá nedalekými jeskyněmi Caves de Drach a továrnou na výrobu umělých perel.

 

Muro

Město Muro je kromě písečných pláží známé též muzeem etnologie (Museu Etnologic de Mallorca).

 

Paguera

Paguera je nádherné letovisko na jihu ostrova, které se může pyšnit jedněmi z nejnádhernějších pláží ostrova, jejichž krásu umocňují přilehlé piniové háje.

 

Palma Nova

Palma Nova je letovisko vybudované čistě pro rekreaci, jedná se tedy o velice moderní region s novými hotely a bohatým nočním životem.

 

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je hlavní město ostrova, naleznete zde proto muzea, historické památky, obchody i bohatý noční život.

 

Petra

Petra je malé město ve vnitrozemí, které je známé jako rodiště slavného misionáře Fraye Junipera Serra.

 

Pollença

Pollença je zátoka na severu ostrova, ve které se nachází malebné město Port de Pollença.

 

Porreres

Porreres je městečko uprostřed zemědělské krajiny, pro které je typická klidná atmosféra a pouliční domácí restaurace.

 

Port d`Andratx

Port d´Andratx je luxusní středisko nacházející se v oblasti Andratx, které je proslavené jako ráj jachtařů.

 

Port de Pollença

Pollença je historické město na severu ostrova, které je oblíbené díky svým malebným křivolakým uličkám.

 

Port de Sóller

Sóller je město, které lze považovat za malou Barcelonu na Mallorce. Nalezneme zde budovy stavěné žáky Antonia Gaudího, z nichž nejznámější je kostel Sant Bartomeu vystavěný ve stejném duchu jako Sagrada Familia. Dalším lákadlem je museum Pabla Picassa.

 

Portals Nous

Portals Nous je plážový resort nacházející se zhruba 10 km západně od Palma de Mallorca.

 

Porto Cristo

Porto Cristo je velice klidný resort s písečnými plážemi a tyrkysovým mořem, který je ideální pro poklidnou dovolenou s dětmi.

 

Portocolom

Portocolom je rybářské městečko plné původních rybářských chýší s pestrobarevnými omítkami. Město je pojmenované na počest Kryštofa Kolumba, který se zde podle místních pověstí narodil.

 

S’Illot

S’Illot je velice klidné a pro rodiny s dětmi přívětivé letovisko s písečnými plážemi.

 

Sa Calobra

Je kopcoviá oblast ve vnitrozemí ostrova, ze které jsou k vidění nádherná panoramata moře. Sa Calobra je svými příkrými silnicemi velice oblíbená mezi cyklisty.

 

Sa Coma

Sa Coma je přímořské letovisko na východě ostrova, které je ideální volbou pro vodní sporty.

 

Sa Pobla

Sa Pobla je zemědělská oblast ve vnitrozemí ostrova.

 

Sa Ràpita

Sa Ràpita je populární letovisko na jihu ostrova, které je specifické mělkým mořem a skalnatými plážemi.

 

Sant Elm

Sant Elm je letovisko na jihozápadě ostrova ve stínu pohoří Tamuntana. Díky tyrkysovým vodám a všude přítomným palmám je tato oblast přirovnávána ke Karibiku.

 

Santa Margalida

Santa Margalida je oblast na severu ostrova, která je proslavená ptačí rezervací Albufera.

 

Santa Maria del Cami

Santa Maria del Cami je městečko proslavené řemeslnými trhy a jedněmi z nejlepších hrnčířů ve Španělsku.

 

Santa Ponça

Santa Ponça je další přímořské letovisko, které je obehnané kopci, na nichž se nacházejí luxusní vily.

 

Ses Illetas

Ses Illetas nacházející se na jihovýchodě ostrova je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších letovisek na Mallorce.

 

Sineu

Sineu je jedno z nejstarších měst ostrova, proslavené vykopávkami již z arabského osídlení.

 

Son Servera

Son Servera je město ze 14.století plné historických památek, z nichž nejznámějš je kostel sv. Jana Křtitele.

 

Sóller

Sóller je město, které lze považovat za malou Barcelonu na Mallorce. Nalezneme zde budovy stavěné žáky Antonia Gaudího, z nichž nejznámější je kostel Sant Bartomeu vystavěný ve stejném duchu jako Sagrada Familia. Dalším lákadlem je museum Pabla Picassa.

 

S’Arenal (El Arenal)

El Arenal je oblast nacházející se nedaleko Palma de Mallorca proslavená svým bohatým nočním životem, přes léto je El Arenal považován za jednu velikou party.

 

Valldemossa

Valldemossa je staré město ukryté mezi kopci. Valldemossa je proslavená především klášterem ze 13.století a množstvím hudebních festivalů.

 

Villafranca de Bonany

Villafranca de Bonany je vnitrozemské město oplývající množstvím památek z 18. století.

 

 

Jazyk a několik základních výrazů

 

Mallorca má dva úřední jazyky, a to španělštinu a rozšířenější katalánštinu. Vzhledem k tomu, že ekonomika ostrova stojí na turismu se však v městech dorozumíte i anglicky či německy.

 • ano – si [sí]
 • ne – no [no]
 • prosím – per favor [per favór]
 • děkuji – grácies [grácias]
 • není zač – de res [de réz]
 • dobrý den – hola [ola]
 • nashledanou – adeu [adéu]
 • dobré ráno – bon dia[bón dija]
 • dobré odpoledne – bona tarda [bóna tarda]
 • dobrou noc – bona nit [bóna nýt]
 • omluvte mne – excusa [exkuza]
 • mluvíte..? – parla ..? [parla]
 • anglicky – angles [angléz]
 • nerozumím vám – no ho entenc [no o entenk]
 • kolik? – quant es? [kuantes]
 • otevřeno – obert [uvert]
 • zavřeno – tancat [tankát]
 • dnes – avui [avuj]
 • zítra – dema [demá]

 

Mallorca
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!