Mallorca je velice oblíbená turistická destinace proslavená dlouhými písečnými plážemi lemovanými citrusovými a borovicovými háji, to vše v kombinaci s pověstným španělským temperamentem a architektonickými skvosty. Na tomto největším ostrově španělských Baleár naleznete klid v přírodě, krásná města plná historie i bohatý noční život okořeněný skvělým jídlem a pitím.

 

 

Základní informace o Mallorce

 

Mallorca je součástí Španělska, pro vstup do země proto stačí občanský průkaz se strojově čitelnou zónou nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč k 8. 5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

 • Tísňová linka: 112
 • Hasiči: 080
 • Ambulance: 061
 • Policie: 091
 • Pobřežní stráž: 900 202 202

Většina hotelů využívá zásuvky na 220V, ve starších zařízeních však můžete narazit i na zásuvky na 125V. Adaptéry lze zakoupit v každém obchodě s elektrospotřebiči a v supermarketech.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy na Mallorcu

 

Nejlepší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na invia.cz či dovolena.cz.

 

 

Mapa ostrova

 

 

 

Dovolená na Mallorce s dětmi

 

Pro dovolenou s dětmi je Mallorca výbornou volbou, Mallorca je bezpečná oblast a velké hotely často nabízejí zábavný program vedený animátory, děti se tak rozhodně nudit nebudou. Pokud stojíte o klidnější pobyt, je vhodnější vynechat živější oblasti typu Arenal či Palma de Mallorca, naopak ideální je například Alcudie či Santa Ponsa.

 

 

Na Mallorcu se psem

 

Pokud cestujete na Mallorcu za mořem, nechte raději svého čtyřnohého přítele doma. Ačkoliv mnoho hotelů a apartmánů umožňuje ubytování domácích zvířat, s výjimkou asistenčních psů na Mallorce platí zákaz vstupu se psy na veškeré veřejné pláže a ve veřejné dopravě.

 

 

Klidná dovolená pro seniory

 

Pro seniory je Mallorca velice vhodnou rekreační destinací. Ostrov je bezpečný a vzhledem k tomu, že velice významnou část klientely tvoří nároční němečtí senioři, jsou i služby na velice vysoké úrovni. Opět je vhodné dodat, že pokud stojíte o klidnou dovolenou, vyplatí se volit ubytování mimo centra velkých měst typu Palma.

 

 

Nákupy na Mallorce

 

Mallorca je proslulá svými tržnicemi plnými jídla, květin i výrobků místních řemeslníků. Trhy se konají prakticky v každém větším městě několikrát do týdne, největší trhy se pak konají v Palma de Mallorca s výjimkou neděle každý den na Placa de l´Olivar.

 

Palma je obecně hlavním nákupním městem na Mallorce, nalezneme zde dva nejslavnější nákupní bulváry Avinguda Jaume III a Passeig des Born plných menších i větších obchůdků. Nejlevnější oděvy poté pořídíte v outletovém centru Festival Park na kraji města.

 

S výjimkou velkých supermarketů se většinou otevírací doba pohybuje od 9:00 do 13:00 a od 16:00 do 20:00, po poledni totiž Španělé dodržují siestu. O víkendech a státních svátcích bývají obchody zavřené.

 

 

 
Noční život na Mallorce

 

Přestože jako centrum nočního životu na Baleárách je považována Ibiza, Mallorca má rozhodně co nabídnout. Mezi nejrušnější oblasti patří El Arenal, Magaluf či Palma de Mallorca, převážně v El Arenalu se rozhodně nudy obávat nemusíte. Mezi nejznámější podniky patří Bahia Bar a Bierexpress (El Arenal), Piano Bar a Bar Papis (Megaluf) či Tito´s a BarAbaco (Palma).

 

 

Ubytování na Mallorce

 

Nabídka ubytování na Mallorce je velice široká, prakticky celé pobřeží lemují hotely a apartmánové domy všech cenových skupin. Ve vnitrozemí se lze poté ubytovat i ve venkovských domech, vzhledem k rozloze ostrova však není problém ubytovat se na pobřeží a do vnitrozemí cestovat automobilem.

 

Ceny ubytování poměrně dramaticky rostou v období letních prázdnin, zatímco v červnu není problém sehnat solidní apartmán pro dva za 1200 Kč na noc, o měsíc později se již cena pohybuje kolem 1800 Kč. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

 

Alternativou za booking.com může být Airbnb, skrze něhož můžete využít pronájmu pokojů, apartmánů i celých bytů za příznivé ceny. Na Mallorce se nachází taktéž řada modernizovaných kempů, teoreticky lze tak vzít i stan. Vzhledem k tomu, že noc v kempu vyjde zhruba na 1000 Kč na stan se však vyplatí ubytovat se raději v hostelu či přes Airbnb.

 

 

Tipy na zajímavá místa na Mallorce

 

Valldemosa

Valldemosa je malebné městečko na severozápadě ostrova, které je typické úzkými dlážděnými uličkami a pro Mallorcu typickými kamennými stavbami. Největší atrakcí města je kartuziánský klášter Sa Cartuja ze 14. století, kde v letech 1838 -1839 pobýval Frederic Chopin. Poté co místní zjistili, že Chopin trpěl tuberkulózou sice musel chtě nechtě ostrov opustit, dnes se k němu však místní hlásí a můžete tak navštívit Museu Frederic Chopin nebo si poslechnout některou z jeho skladeb na místních koncertech.

 

Costa Brava

Západní pobřeží je lemováno až 400 metrů vysokými útesy, ke koupání tedy tato oblast rozhodně není vhodná, na druhou stranu lze odsud pozorovat nádherné panoramata vln narážejících do skal.

 

Jeskyně Hams a Drach

Nedaleko městečka Porto Cristo na východním pobřeží se nacházejí krápníkové jeskyně Hams a Drach. Kromě krápníků můžete navštívit i podzemní jezero zvané Benátské moře, na kterém se můžete projet loďkou či shlédnout laser show.

 

Palma de Mallorca

V hlavním městě Palma de Mallorca naleznete největší a nejvýznamnější památky ostrova jako katedrálu La Seo či Castello Bellver, mimo jiné je Palma de Mallorca centrum zábavy i nakupování, pokud si chcete užít tamní noční život, Palma je určitě skvělá volba.

 

Pollenca

Pollenca je malebné městečko obklopené horami, které dodávají Pollencu dramatickou atmosféru. Co se architektonických památek týče, nejznámější je nejspíše klášter Sant Domenc, kde každé léto probíhá mezinárodní hudební festival.

 

Cala Ratjada

Cala Ratjada je přístavní městečko, ve kterém můžete obdivovat původní rybářské domky, nebo si zaplatit plavbu podél ostrova na jachtě.

 

 

Několik tipů na jednodenní výlet po Mallorce

 

 • 1.Den

Prohlídka továrny na výrobu umělých perel v Manacoru a prohlídka města samotného. Následuje prohlídka krápníkových jeskyní Hams a Drach, kde je k vidění jedno z největších podzemních jezer na světě. Večer lze zakončit poklidnou večeří v malebném městečku Porto Cristo.

 

 • 2.Den

Prohlídka Inca s tržištěm plného kožených výrobků z místních dílen. Po prohlídce města následuje přesun k pohoří Tramuntana a túra skrze klikaté cestičky k zálivu Sa Calobra. Pokud budete dostatečně rychlí, stihnete i prohlídku tamní soutěsky.

 

 • 3.Den

Další den začneme v malebném městečku Valldemosa, které je rájem pro milovníky umění. Na budovách ve Valldemose je vidět historie architektury na Mallorce od 14. Století do dneška, mimo jiné je město také spjaté s Fredericem Chopinem, který zde působil. Právě skladby Frederica Chopina si navíc můžete poslechnout na téměř každodenních koncertech tamní farnosti. Aby nevšední architektury nebylo málo, večer strávíme v Port de Soller, městu protkanému secesními památky navrženými žáky Antonia Gaudího.

 

 • 4.Den

Další výlet začneme v historickém městě Sineu, jehož původ sahá až do 14. století. Kromě mnoha středověkých památek se v Sineu nachází také jedny z nejznámějších trhů na Mallorce, na kterých lze sehnat ovoce, mořské plody, řemeslné výrobky či domácí zvířata. Odpolední program zabere výlet na mys Formentor, který je díky nedaleké 200 metrů vysoké plošině jedním z nejvíce fotografovaných míst ostrova. Den je nejlepší zakončit koupáním na jedné z mnoha pláží podél mysu, nebo projížďkou lodí.

 

 • 5.Den

Nejen zapálení pozorovatelé ptactva si oblíbí park Albufera – zatopenou lagunu s množstvím chráněných ptačích druhů. Odpoledne na severu ostrova potom lze pohodlně strávit ve městě Pollenca, které je typické starými domy a křivolakými uličkami plnými kaváren a restaurací.

 

 • 6.Den

Na prohlídku Palma de Mallorca se rozhodně vyplatí vyčlenit si alespoň jeden celý den. Město nabízí mnoho památek, z nichž za vidění rozhodně stojí katedrála La Seo, hrad Bellver a náměstí Plaza Mayor. Kromě historických památek také hlavní město ostrova nabízí skvělé možnosti, co se nákupů a nočního života týče.

 

 

 
Doprava po Mallorce

 

Z letiště v Palma de Mallorca se do města dostanete autobusovými linkami 1 a 21, které fungují od 6:00 do 2:00. Autobusy jezdí v 15 až 30 minutových intervalech a jízdenky, které se kupují v příletové hale či u řidiče, vyjdou na 3.00€. V Palma de Mallorca a dalších větších městech operují autobusové služby dopravce EMT, cena jízdenky se odvíjí podle počtu projetých kilometrů, řádově se však cena pohybuje od 1 do 4 €. Pro cestování po ostrově lze využít autobusy, lístky se většinou kupují až u řidiče. Problém však jsou delší intervaly a pomalá jízda, pro prozkoumání ostrova se proto vyplatí půjčit auto.

 

Pro dovolenou na Mallorce je velice praktické půjčit si automobil, díky kterému lze velice pohodlně a rychle procestovat celý ostrov bez nutnosti přizpůsobování se odjezdům autobusů. Menší vozy pořídíte již pod 1000 Kč na den, pro co nejlevnější nabídky využijte srovnávač rentalcars.com. Pro půjčení automobilu je většinou vyžadován pouze věk nad 21 let alespoň dva roky dlouho držený řidičský průkaz.

 

 

Koupání a pláže na Mallorce

 

Mallorca disponuje mnoha písečnými a oblázkovými plážemi, které jsou rozmístěné převážně na jižním pobřeží ostrova, naopak sever a západ pobřeží často tvoří útesy, a proto jsou tyto oblasti nevhodné ke koupání.

 

Podle mnohých nejkrásnější, ale také nejnavštěvovanější je na severu se nacházející Platja de Formentor – pláž uprostřed krásně přírody nabízí čistou vodu i mnoho barů a služeb, nevýhodou je častá přeplněnost. Velice krásná je také oblázková pláž Cala Estellenc nacházející se poblíž útesu. Co se týče jižní části ostrova, máte na výběr z mnohem většího množství pláží.

 

Pokud hledáte klidné písečné pláže, popřemýšlejte například o Camp de Mar, Cala Murada či Cala Llombards, které nejsou tolik přeplněné, naopak nejvíce turistů očekávejte v zátoce kolem Palma de Mallorca.

 

 

 
 
Počasí na Mallorce

 

Počasí na jaře

Co se týče počasí na Mallorce v březnu, průměrná teplota ve stínu je 12°C, takže počasí nahrává spíše výletům do vnitrozemí než slunění se na pláži.

Počasí v dubnu je na Mallorce o něco vlídnější, teplota moře na Mallorce se však stále pohybuje kolem 15°C. Koupání v moři během dubna je tak spíše pro otužilce.

Po čas jara se však teploty postupně zvyšují a na přelomu května a června jsou již stabilně nad hranicí 20°C, jsou však patrné velké rozdíly, a již v květnu tak existují dny, kdy teploty atakují 30°C.

Teplota moře na jaře poměrně přesně kopíruje teplotu vzduchu, již v květnu se tak nezřídka objevují dny vhodné ke koupání v moři.  Tomu nahrává i nižší počet srážek, v průměru prší 4 dny do měsíce.

 

Počasí v létě

Léto na Mallorce je velice teplé, teploty přesahují 30°C a krásné počasí podtrhuje i velice nízký výskyt srážek.

Teplota moře dosahuje 25°C a od června do září kolísá jen nepatrně, jedná se tak o ideální období pro koupání, které je však vykoupené vysokým počtem turistů i vyššími cenami.

 

Počasí na podzim

I podzim na Mallorce je velice teplý, v září průměrná teplota ve stínu přesahuje 25°C a teplé moře nabádá ke koupání.

V průběhu října teploty klesají ke 20 °C, ale stále se vyskytují slunné dny s teplotami kolem 30°C ve stínu a moře s teplotami nad 20°C je stále vhodné ke koupání.

Atraktivitu dovolené na podzim však snižují početné a intenzivní srážky.

 

Počasí v zimě

Zima na Mallorce je mírná, počasí na Mallorce v prosinci vybízí k pěším výletům po vnitrozemí. V prosinci teploty většinou spadnou pod 15°C a do konce února se drží nad 10°C, sněhové přeháňky jsou i ve vyšších polohách vzácné.

Přeháňky jsou sice podobně časté jako na podzim, ale již ne tak intenzivní.

Jedná se tedy o vhodné období pro cestování do vnitrozemí, při kterém se můžete těšit z absence turistů a nižších cen, na druhou stranu se nejspíše budete muset vzdát koupání u moře, teplota moře na Mallorce v prosinci dosahuje teplot kolem 12°C.

Počasí na Mallorce v lednu je podobné jako v prosinci, teplota moře tedy neumožňuje koupání, což nahrává výletům do vnitrozemí.

Prakticky stejná je charakteristika i počasí na Mallorce v únoru, před zimou tedy na Mallorcu sice utečete, na koupání to ale stále nebude.

 

Aktuální počasí na Mallorce naleznete zde.

Předpověď počasí na Mallorce na příštích 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Mallorcu

Pokud cestujete na Mallorcu na vlastní pěst, nejlevněji se na ní dostanete skrze nízkonákladový Ryanair, který na Mallorcu pravidelně létá z nedalekých německých měst jako Berlín, Frankfurt či Memmingen. Levně se na ostrov dostanete také spojem španělského Vuelingu odlétajícího z Mnichova. Letenky na Mallorku můžete rezervovat na Levnocestovani.cz/letenky

 

 

Zajímavé destinace na Mallorce

 

Albufera Park

Národní park Albufera je systém mokřad nacházejících se v uzavřené laguně na severu ostrova. Tato oblast je domovem mnoha vzácných ptačích druhů.

 

Alcúdia

Alcúdia patří mezi největší letoviska na severním pobřeží. Oblast se rozrůstá po poloostrově Pinar a nabízí mnoho vhodných míst ke koupání v moři.

 

Algaida

Algaida je malebné městečko v srdci ostrova plné malebných historických uliček. Největším lákadlem Algaidy je pískovcový kostel a zachovalý větrný mlýn.

 

Andratx

Andratx je oblast na jihozápadě ostrova, která turisty láká na panenskou přírodu i historický hrad. Mimo jiné si tuto oblast oblíbily i filmové hvězdy, svou vilu zde vlastni například Claudia Schiffer.

 

Artá

Artá je jedna z nejdéle obydlených oblastí ostrova, tato oblast a stejnojmenné město proto lákají především na historické památky a muzea plných archeologických vykopávek.

 

Binissalem

Binissalem je městečko nacházející se ve vnitrozemí, jež se proslavilo jako nejvyhlášenější vinná oblast na Mallorce.

 

Cala Figuera

Cala Figuera je jedna z mála oblastí na pobřeží, kde nenajdeme téměř žádné pláže vhodné ke koupání. Na druhou stranu je díky tomu tato oblast téměř nedotčená turismem a lze zde proto pozorovat původní rybářská obydlí a krásnou přírodu tamních útesů.

 

Cala Millor

Cala Millor je jedno z nejznámějších letovisek na východním pobřeží, nalezneme zde nekonečné písečné pláže a celou řadu barů a restaurací

 

Cala Pi

Cala Pi je oblast na jihu ostrova proslavená křišťálově čistou vodou i nádhernými skalnatými útesy.

 

Cala Rajada

Cala Rajada je oblast na jihovýchodě, proslavená dlouhými plážemi a množstvím přístavů, ze kterých lze podniknout jednodenní výlet na nedaleký ostrov Menorca.

 

Cala San Vicenc

Cala san Vicenc je jeden z nejmenších resortů na Mallorce, panorama pláží zde doplňují mohutné kopce jen pár metrů od pobřeží.

 

Cala Santanyi

Santanyi je přímořská oblast na jihu ostrova, která nabízí množství pláží, jež ještě nebyly zcela objeveny mezi turisty.

 

Cala d’Or

Cala d’Or je letovisko na jihu ostrova proslavené množstvím pláží a rozsáhlou marinou plnou luxusních lodí.

 

Calas de Mallorca

Calas de Mallorca je jedna z nejromantičtějších zátok na Mallorce, nalezneme zde mnoho hotelových komplexů a pláží.

 

Calvia

Calvia je místo, kde započala kolonizace ostrova. Mimo pláží a hotelů zde tedy naleznete i množství historických památek.

 

Campanet

Campanet je město ve vnitrozemí, které si jako jedno z mála zachovalo svou autenticitu a nepropadlo turistickému boomu. Nedaleko městečka se nacházejí krápníkové jeskyně Coves de Campanet.

 

Campos

Campos je klidná vesnická oblast populární především díky čtvrtečním a sobotním trhům i renovované pláži Es Trenc.

 

Can Pastilla

Can Pastilla je resort nacházející se blízko hlavního města a letiště Palma de Mallorca, díky dobrému dopravnímu spojení jsou tak jeho pláže jedny z nejoblíbenějších na ostrově.

 

Can Picafort

Can Picafort je oblast uprostřed zálivu Bahia d´Alcúdia nacházejícího se na severu ostrova ve stínu pohoří Serra de Tramuntana.

 

Capdepera

Capdepera je město na východu ostrova, které je známé především hradem a strážnou věží umístěných na kopci tyčícím se nad těstem.

 

Colonia de Sant Père

Colonia de Sant Père je přímořská vesnice nacházející se v zátoce Alcudia proslavené oblázkovými plážemi.

 

Colònia de Sant Jordi

Colònia de Sant Jordi je resort na jihu ostrova, pro který jsou typické dlouhé pláže a promenády.

 

Deiá

Deiá je malá pobřežní vesnice v severní části ostrova, která se svými pomerančovými a olivovými háji stala velice populární mezi celou plejádou malířů a básníků.

 

El Molinar

El Molinar je oblast na východě Palma de Mallorca, prakticky celá oblast je lemovaná plážemi a přilehlými hotelovými komplexy.

 

Felanitx

Felanitx je město na jihovýchodě ostrova, které je známé řadou vináren a kostelem Sant Salvador ze 13. století.

 

Inca

Inca je město nacházející se v podhůří Tramuntana na půli cesty z Palmy do Alcudie, město proslulo svými tržnicemi a obchody.

 

Llucmajor

Llucmajor je prastaré město v jižní části vnitrozemí ostrova, které je proslulé vysokým počtem historických památek z pískovce pocházejících ze 14. století.

 

Magaluf

Megaluf je přímořské letovisko na jihozápadě ostrova, které je proslulé svým bohatým nočním životem.

 

Manacor

Manacor je město a oblast na východě ostrova, která je známá nedalekými jeskyněmi Caves de Drach a továrnou na výrobu umělých perel.

 

Muro

Město Muro je kromě písečných pláží známé též muzeem etnologie (Museu Etnologic de Mallorca).

 

Paguera

Paguera je nádherné letovisko na jihu ostrova, které se může pyšnit jedněmi z nejnádhernějších pláží ostrova, jejichž krásu umocňují přilehlé piniové háje.

 

Palma Nova

Palma Nova je letovisko vybudované čistě pro rekreaci, jedná se tedy o velice moderní region s novými hotely a bohatým nočním životem.

 

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je hlavní město ostrova, naleznete zde proto muzea, historické památky, obchody i bohatý noční život.

 

Petra

Petra je malé město ve vnitrozemí, které je známé jako rodiště slavného misionáře Fraye Junipera Serra.

 

Pollença

Pollença je zátoka na severu ostrova, ve které se nachází malebné město Port de Pollença.

 

Porreres

Porreres je městečko uprostřed zemědělské krajiny, pro které je typická klidná atmosféra a pouliční domácí restaurace.

 

Port d`Andratx

Port d´Andratx je luxusní středisko nacházející se v oblasti Andratx, které je proslavené jako ráj jachtařů.

 

Port de Pollença

Pollença je historické město na severu ostrova, které je oblíbené díky svým malebným křivolakým uličkám.

 

Port de Sóller

Sóller je město, které lze považovat za malou Barcelonu na Mallorce. Nalezneme zde budovy stavěné žáky Antonia Gaudího, z nichž nejznámější je kostel Sant Bartomeu vystavěný ve stejném duchu jako Sagrada Familia. Dalším lákadlem je museum Pabla Picassa.

 

Portals Nous

Portals Nous je plážový resort nacházející se zhruba 10 km západně od Palma de Mallorca.

 

Porto Cristo

Porto Cristo je velice klidný resort s písečnými plážemi a tyrkysovým mořem, který je ideální pro poklidnou dovolenou s dětmi.

 

Portocolom

Portocolom je rybářské městečko plné původních rybářských chýší s pestrobarevnými omítkami. Město je pojmenované na počest Kryštofa Kolumba, který se zde podle místních pověstí narodil.

 

S’Illot

S’Illot je velice klidné a pro rodiny s dětmi přívětivé letovisko s písečnými plážemi.

 

Sa Calobra

Je kopcoviá oblast ve vnitrozemí ostrova, ze které jsou k vidění nádherná panoramata moře. Sa Calobra je svými příkrými silnicemi velice oblíbená mezi cyklisty.

 

Sa Coma

Sa Coma je přímořské letovisko na východě ostrova, které je ideální volbou pro vodní sporty.

 

Sa Pobla

Sa Pobla je zemědělská oblast ve vnitrozemí ostrova.

 

Sa Ràpita

Sa Ràpita je populární letovisko na jihu ostrova, které je specifické mělkým mořem a skalnatými plážemi.

 

Sant Elm

Sant Elm je letovisko na jihozápadě ostrova ve stínu pohoří Tamuntana. Díky tyrkysovým vodám a všude přítomným palmám je tato oblast přirovnávána ke Karibiku.

 

Santa Margalida

Santa Margalida je oblast na severu ostrova, která je proslavená ptačí rezervací Albufera.

 

Santa Maria del Cami

Santa Maria del Cami je městečko proslavené řemeslnými trhy a jedněmi z nejlepších hrnčířů ve Španělsku.

 

Santa Ponça

Santa Ponça je další přímořské letovisko, které je obehnané kopci, na nichž se nacházejí luxusní vily.

 

Ses Illetas

Ses Illetas nacházející se na jihovýchodě ostrova je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších letovisek na Mallorce.

 

Sineu

Sineu je jedno z nejstarších měst ostrova, proslavené vykopávkami již z arabského osídlení.

 

Son Servera

Son Servera je město ze 14.století plné historických památek, z nichž nejznámějš je kostel sv. Jana Křtitele.

 

Sóller

Sóller je město, které lze považovat za malou Barcelonu na Mallorce. Nalezneme zde budovy stavěné žáky Antonia Gaudího, z nichž nejznámější je kostel Sant Bartomeu vystavěný ve stejném duchu jako Sagrada Familia. Dalším lákadlem je museum Pabla Picassa.

 

S’Arenal (El Arenal)

El Arenal je oblast nacházející se nedaleko Palma de Mallorca proslavená svým bohatým nočním životem, přes léto je El Arenal považován za jednu velikou party.

 

Valldemossa

Valldemossa je staré město ukryté mezi kopci. Valldemossa je proslavená především klášterem ze 13.století a množstvím hudebních festivalů.

 

Villafranca de Bonany

Villafranca de Bonany je vnitrozemské město oplývající množstvím památek z 18. století.

 

 

Jazyk a několik základních výrazů

 

Mallorca má dva úřední jazyky, a to španělštinu a rozšířenější katalánštinu. Vzhledem k tomu, že ekonomika ostrova stojí na turismu se však v městech dorozumíte i anglicky či německy.

 • ano – si [sí]
 • ne – no [no]
 • prosím – per favor [per favór]
 • děkuji – grácies [grácias]
 • není zač – de res [de réz]
 • dobrý den – hola [ola]
 • nashledanou – adeu [adéu]
 • dobré ráno – bon dia[bón dija]
 • dobré odpoledne – bona tarda [bóna tarda]
 • dobrou noc – bona nit [bóna nýt]
 • omluvte mne – excusa [exkuza]
 • mluvíte..? – parla ..? [parla]
 • anglicky – angles [angléz]
 • nerozumím vám – no ho entenc [no o entenk]
 • kolik? – quant es? [kuantes]
 • otevřeno – obert [uvert]
 • zavřeno – tancat [tankát]
 • dnes – avui [avuj]
 • zítra – dema [demá]

 

Mallorca
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *