Bohatá historie zaznamenaná ve nespočtu architektonických skvostů, nádherné písečné pláže, skvělé jídlo i ohnivý temperament – těmito pojmy by se dalo stručně charakterizovat Španělsko. Země jež dlouhá léta patří mezi nejvyhledávanější destinace cestovních kanceláří i cestovatelů na vlastní pěst ze širokého repertoáru zajímavostí má co nabídnout naprosto každému.

 

Základní informace

 

Španělsko je součástí EU, pro vstup do země proto stačí občanský průkaz se strojově čitelnou zónou nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč k 8. 5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

 • Tísňová linka: 112
 • Hasiči: 080
 • Ambulance: 061
 • Policie: 091
 • Pobřežní stráž: 900 202 202

Většina hotelů využívá zásuvky na 220V, ve starších zařízeních však můžete narazit i na zásuvky na 125V. Adaptéry lze zakoupit v každém obchodě s elektrospotřebiči a v supermarketech.

Ať už cestujete k moři, za památkami nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy do Španělska

 

Největší nabídku zájezdů do Španělska za ty nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi ve Španělsku

 

Španělsko je mezi rodinami s dětmi tradičně velice oblíbenou destinací, z široké nabídky oblastí a letovisek si lze vybrat mnoho lokalit s písečnými plážemi vhodnými pro děti. Velice oblíbené jsou především oblasti Costa Brava, Costa Blanca či případně Kanárské ostrovy Fuerteventura a Gran Canaria, milovníci kultury si pak najdou své i v Barceloně, Madridu či Seville. Pokud naopak toužíte po klidné dovolené, vyhněte se Baleárským ostrovům, které jsou proslavené bujarým nočním životem.

 

Dovolená ve Španělsku se psem

 

Co se týče dovolené se psem ve Španělsku, je nutno rozdělit zemi na více oblastí. Nepříliš vhodná je pro psy oblast Baleár, naopak při dovolené ve vnitrozemí, v Katalánsku či třeba na Kanárech byste neměli vyjma několika málo omezení mít jakékoliv problémy.

 

Klidná dovolená pro seniory ve Španělsku

 

Španělsko je každoročně mezi seniory velice oblíbenou destinací. Pokud však toužíte vyloženě po klidné dovolené u moře, vycestujte spíše na Kanárské ostrovy. Poměrně oblíbená je také oblast jižního pobřeží táhnoucí se od hranic s Francií až k Valencii. Naopak mezi nejrušnější oblasti ve Španělsku i celém středomoří patří Baleárské ostrovy.

 

Noční život ve Španělsku

 

Pokud vám záleží na pestrém nočním životě, vydejte se na Baleárské ostrovy. Především Ibiza a Mallorca jsou považovány za největší centra zábavy nejen ve Španělsku, ale také v Evropě. Z vnitrozemské části Španělska lze poté doporučit převážně Barcelonu, která kromě mnoha památek skýtá i bulvár La Rambla s množstvím klubů a restaurací.

 

Nákupy ve Španělsku

 

Španělsko je jedna z módních velmocí, a proto i zde naleznete širokou nabídku značkového oblečení a módních doplňků za často nižší ceny než v Česku. Co se míst k nakupování týče, největší možnosti nabízí Madrid a Barcelona, kde najdete levné outlety i bulváry s drahými luxusními obchody.

Otevírací doba ve Španělsku se většinou pohybuje mezi 9 a 20 hodinou, u menších obchůdků je poté častá zhruba dvou hodinová pauza po poledni. O nedělích má potom většina obchodů celý den zavřeno.

 

Ceny ve Španělsku

 

Španělské restaurace jsou obecně dražší než ty české, za hlavní chod zaplatíte v průměru 10 € a sklenice piva nebo vína vás vyjde shodně na 2 €. Často se však můžete sehnat s levnější a hlavně chutnější kávou s cenami od 1 € za šálek. V supermarketech lze pořídit mírně levnější ovoce, víno a uzeniny, jinak jsou však ceny cca o čtvrtinu vyšší než u nás.

Ubytování ve Španělsku.

 

Nabídka ubytování ve Španělsku se velice liší v závislosti na konkrétní oblasti. Mezi nejdražší místa v zemi patří především velká města jako Barcelona či Madrid, naopak přímořská letoviska na pevnině i ostrovech nabízejí ubytování za velice slušné ceny. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

Alternativou za klasický boxing je pak ve Španělsku hojně používaná služba Airbnb. Přes ni lze zajistit ubytování v pokojích či apartmánech přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Španělsku?

 

Barcelona

Barcelona je hlavní město Katalánska a druhé největší město Španělska. Město láká na množství secesních památek slavného architekta Antonia Gaudího, který navrhl skvosty jako Sagrada Familia, Park Guell, Casa Mila či Casa Battló. Neméně zajímavá je také stará Gotická čtvrť s množstvím kostelů a kamenných domů. Z široké škály muzeí pak jistě stojí za to navštívit Museum Picasso mapující celý život slavného katalánského rodáka.

 

By: Iwao Kobayashi

 

Madrid

Hlavní město Španělska jakožto oficiální sídlo vlády a krále láká především na úřednické budovy v čele s královským palácem Palacio Real. Kromě toho se však ve městě nacházejí taktéž významné katolické katedrály jako katedrála Panny Marie Almudenské či bazilika San Francisco. Další atrakcí Madridu je množství muzeí s nejslavnějšími muzei Prado a Museo Nacional de Arte Reina Sofia.

 

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je hlavní město ostrova Mallorca, díky levným linkám Ryanaira si však můžete krátký výlet do ostrovní metropole dopřát i z Barcelony. Turisticky je město proslavené především katedrálou Catedral de Mallorca, která je jakousi tváří města. Druhou často navštěvovanou památkou je pak hrad Castel de Bellver, zajímavé je však i centrum města kolem náměstí Plaza Mayor. Palma de Mallorca nabízí krom památek především zábavu, a tak stojí za to navštívit i vodní park Palma Aquarium či noční klub Tito slavnostně otevřený za asistence Franka Sinatry.

 

 

 

Granada

Granada je město nacházející se na samotném jihu Španělska. Město je vyhledáváno především díky na seznamu UNESCO zapsané osadě Alhambra tyčící se na kopci nad městem. Alhambra je rozsáhlý komplex čítající obrannou pevnost Alcazaba, palác Nasrid a zahrady El Generalife. Původně byla Alhambra vybudována Maury, během středověkého osvobozování Španělska však místo dobyli katolíci a Alhambru přestavěli.

 

Cordóba

Jižně položené město Cordóba bylo podobně jako třeba Granada dlouhá léta osídleno Araby, což se projevilo na charakteru města. Nejzajímavějšími památkami jsou zámek Alcazar, palác Medina Azahara či přestavěná katedrála Mezquita. Bohatou historii města pak mapují i před arabské památky z dob Římské říše jako most Puente Viejo či ruiny římského chrámu u radnice.

 

Sevilla

Sevilla je další jihošpanělské město, jehož historie zaznamenala Arabsko-křesťanské konflikty. Po maurské okupaci města zde zbyl královský palác Alcázar, jenž byl následně upraven gotickými prvky. Za zhlédnutí pak stojí z mešity přestavěná Sevillská katedrála, která se může pyšnit titulem třetí největší katedrály na světě.

 

Valencia

Valencia je město ležící v turisty oblíbené oblasti Costa del Azahar. Zřejmě největší atrakcí města je v unikátní budově umístěný komplex Město umění a věd ukrývající v sobě vědecká, přírodovědná i umělecká muzea. Z historických památek poté stojí za zhlédnutí Valencijská katedrála, radnice, kostel St. Juane a brána Torres de Serranos.

 

Tipy na jednodenní výlety po Španělsku

 

1.Den – Barcelona

 

Prohlídka perly Katalánska sice normálně zabere zhruba týden, i za jediný den však lze narychlo prolétnout všechny hlavní památky. Prohlídku začněte u Sagrada Familia, kde se musí počítat s dlouhými frontami, které jsou právě přes ráno a dopoledne nejkratší. Po prohlídce katedrály zamiřte na stanici metra Diagonal, v jejíž blízkosti se nacházejí dvě secesní stavby Casa Mila a Casa Battló. Odtud se přes Pl. Catalunya jednodušše dostanete na bulvár La Rambla, kterým se dostanete až do přístavu. Po procházce přístavem se dostanete ke Gotické čtvrti s množstvím středověkých budov, pokud Vám zbude čas, za prohlídku stojí také zdejší Museum Picasso.

 

2.Den – Madrid

 

Také u druhého turisty nejoblíbenějšího města Španělska se za jeden den dá stihnout jen zlomek kulturního pokladu Madridu. Dopolední program vám zabere prohlídka muzea Prado a zhruba půl hodiny chůze vzdáleného paláce Palacio Real. Odpoledne pak můžete strávit prohlídkou katedrál Panny Marie Almudenské a San Francisco. Na večer si poté rozhodně nechte chvíli také na národní umělecké muzeum Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía.

 

 

3.Den – Palma de Mallorca

 

Na rozdíl od dvou předešlých měst lze hlavní město Mallorky pohodlně projít za jediný den. Výlet můžete začít prohlídkou hradu Castel de Bellver, ze kterého poté lze jednoduše sejít  k přístavu. Kromě obřích lodí lze u přístavu obdivovat také dominantu města, Catedral de Mallorca, kterou stojí za to prohlédnout i zevnitř. Po obědě poté můžete pokračovat centrem města k náměstí Plaza Mayor. Po prohlídce centra města se odsud můžete autobusy dostat na pláže či k Palma Aquarium, kde lze příjemně zakončit den.

 

4.Den – Valencia

 

Za dopoledne stihnete udělat okruh historickým centrem s památkami jako Valencijská katedrála, radnice, kostel St. Juane a brána Torres de Serranos. Nejvíce času si však vyhraňte na komplex Město umění a věd, který je velice zajímavý i po architektonické stránce. Vevnitř se pak nachází řada zajímavých muzeí s názornými expozicemi, jejichž prohlídka vám zabere celé odpoledne.

 

5.Den – Cordóba

 

Prohlídku historického města začneme ve středověké části San Basilio, ve které se nachází zámek Alcazar a katedrála Mezquita. Po obědě odsud můžete pokračovat historickou částí města přes kostel San Francisco a ruiny římského chrámu u radnice až ke kostelu San Lorenzo. Odsud poté zamiřte zpět skrze náměstí Plaza de las Tendillas k paláci Medina Azahara, jehož prohlídkou dokončíte okruh kolem města.

 

 

6.Den – Granada

 

Den v malebném městečku Granada začneme prohlídkou historického centra s Granadskou katedrálou a Královskou kaplí. Odpoledne pak následuje přesun do historické části města Alhambra. Zde rozhodně stojí za vidění rozsáhlé zahrady a sady El Generalife, postupně se pak můžete přesunout k paláci Nasrid a den zakončit na hradbách pevnosti Alcazaba, ze které je nádherný výhled na pohoří Sierra Nevada.

 

 

 

Pláže ve Španělsku

 

Pokud míříte do pevninské části Španělska za mořem, jednoznačně volte jih či jihovýchod země. Právě od hranice s Francií se zde totiž táhnou nekonečné písečné pláže, které propojují populární letoviska jako Costa Brava, Costa Blanca či Costa Del Azahar.

Co se týče ostrovů, za krásnými plážemi se cestuje převážně na kanárskou Fuerteventuru a Gran Canarii. Velice oblíbené jsou také Mallorca a Ibiza, které jsou krom dlouhých písčitých pláží proslavené také bujarým nočním životem.

 

Počasí ve Španělsku

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci ve Španělsku je i na slunném jižním pobřeží poměrně chladné. Teploty se pohybují mezi ranními 3 až 13 °C. Na procházky po městech je tak počasí dostatečně teplé, na koupání u moře je ale počasí nevhodné.

Podobné teplotní kontrasty jsou typické i pro počasí ve Španělsku v lednu. Dočkat se můžete slunných odpolední se 14°C, rána ale většinou bývají chladná s cca 2°C.

Počasí v únoru ve Španělsku je mírně teplejší s teplotami mezi 3 a 15°C, oproti lednu je zároveň počasí v únoru více slunné.

 

Počasí na jaře

V březnu je počasí ve vnitrozemí i na jižním pobřeží opět příjemnější. Teploty vzduchu mezi 4 a 18°C jsou velice příjemné pro prozkoumávání krás španělských měst, na koupání je však stále zima.

Počasí v dubnu ve Španělsku je prakticky stejně teplé jako v březnu, rozdíl je však v množství dešťových srážek. Od dubna do června totiž probíhá deštivější období, přičemž nejčastěji prší právě v dubnu.

V květnu přichází náhlé oteplení a teploty se denně drží mezi 10 a 23°C. Teplota moře stoupá na 18°C, takže pokud vám nevadí trochu chladnější voda, lze se i koupat v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu ve Španělsku je již velice teplé s teplotami mezi 14 a 27°C. Teplota moře se pohybuje kolem 21°C, což jsou ideální podmínky pro koupání bez velkých davů turistů.

Počasí v červenci a srpnu ve Španělsku je typické velice teplým, slunným a suchým počasím. Teploty ve stínu se ve Španělsku přes lední prázdniny pohybují mezi 17 a 30°C, teplota moře se pohybuje kolem 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září ve Španělsku je o trochu deštivější než v srpnu, což ale kompenzují stále příjemné teploty mezi 15 a 26°C . Teplota moře v září se ve Španělsku pohybuje kolem 24°C, takže koupání v moři je na denním pořádku.

Počasí v říjnu ve Španělsku je již velice deštivé, teploty vzduchu se však stále pohybují mezi 11 a 22°C. V říjnu se teplota vody ve Španělsku pohybuje kolem 22°C, takže i na začátku podzimu se lze pohodlně vykoupat v moři.

V listopadu je počasí ve Španělsku stále deštivé a chladnější než v říjnu, teploty se pohybují mezi 6 a 16°C . Teplota moře v listopadu dosahuje 18°C, moře je tak spíše pro otužilce, ale při slunném počasí není výjimkou vidět koupající se turisty.

 

Aktuální počasí ve Španělsku naleznete zde.

Předpověď počasí ve Španělsku na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Španělsku

 

Ve Španělsku je hojně rozšířená autobusová i železniční doprava. Především železniční doprava je pro turisty velice vhodná v tom, že je rychlá, vlaky jsou nové a především je k dispozici mnoho balíčků pro více cest za příznivé ceny jako Tarjeta Dorada či REFRE Spain Pass.

Především pro cesty mezi pevninou a ostrovy je ve Španělsku velice populární letecká doprava. Díky Ryanairu jsou dobře propojené pevninské metropole s Baleáry i Kanárskými ostrovy, za pár desítek euro si tak můžete udělat například krátký výlet z Barcelony na Mallorcu.

Přestože vnitrostátní doprava je ve Španělsku organizována velice dobře, i zde si pro pocit maximální svobody můžete pronajmout vůz a procestovat zemi na vlastní pěst. Zapůjčení vozu je vhodné především pro cesty po severu a severovýchodě země či jednotlivých ostrovech. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky do Španělska

 

Co se levných letenek do Španělska týče, vyplatí se pro nižší ceny popojet do nedaleké polské Vratislavy. Právě odsud totiž nízkonákladový Ryanair vypravuje lety do Barcelony, Madridu, Palma de Mallorca, Lanzarote či na Ibizu. Ceny se poté na kraji sezony pohybují kolem slušných 2500 Kč.

Pro lety na Kanárské ostrovy poté můžete jako místo odletu zvolit i Krakov, Berlín či trochu hůře dostupný Memmingen. Lety na toto odlehlé souostroví s Ryanairem poté na kraji sezony s předstihem vyjdou na cca 3000 Kč.

Pro sledování levných letenek do Španělska můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti ve Španělsku

 

Andalusie

Andalusie je region na samotném jihu Španělska, tato oblast je tak omývána vodami Středozemního moře i Atlantského oceánu. Region je neodmyslitelně spojen s mořem, mezi nejvyhledávanější atrakce Andalusie tak bezpochyby patří letoviska a přístavní města jako Sevilla, Malaga či Marbella.

 

Baleárské ostrovy

Baleárské ostrovy jsou souostroví čítající hojně navštěvované ostrovy jako Mallorca, Menorca či Ibiza. Právě tato oblast je často považována za nočním životem nejnabitější místo celé Evropy.

 

Barcelona

Barcelona je katalánské město proslavené personou Antonia Gaudího, jenž zde dlouhá léta působil a navrhl nejslavnější budovy města jako Sagrada Familia či Casa Miró. Kromě secesních památek však v Barceloně najdeme i gotickou čtvrť se středověkými kostely, budovami i přístavem.

 

Blanes

Blanes je slavné letovisko na pobřežní oblasti Costa Brava. Nacházejí se zde především velice populární pláže Sant Francesc a Cala Bona či botanická zahrada.

 

Costa Blanca

Costa Blanca je oblast na jihu Španělska proslavená především množstvím přímořských letovisek, z nichž nejznámější je zřejmě cestovními kancelářemi oblíbené Alicante.

 

Costa Brava

Costa Brava je turisticky nejvyhledávanější lokalita na španělském pobřeží. Oblast Costa Brava se nachází podél katalánského pobřeží na jihovýchodě Španělska a volně navazuje na francouzské pobřeží.

 

 

Costa de Almeria

Costa de Almeria je přímořská oblast rozprostírající se kolem historického města Almeria. Costa de Almeria je přímo poseta přímořskými letovisky s dobře vybavenými plážemi, oblast je tak oblíbená především jako destinace pro letní dovolenou u moře.

 

Costa Del Azahar

Costa Del Azahar je jihošpanělská oblast volně navazující na populární Costa Brava. Podobně jako Costa Brava, i Costa Del Azahar je vyhlášenou dovolenkovou destinací s nádhernými písečnými plážemi.

 

Costa del Maresme

Costa del Maresme je přímořská oblast navazující na Costa Brava. Okolí Costa del Maresme je poseto nádhernými písečnými plážemi, díky čemuž bylo v nedávné době v této oblasti vybudováno několik moderních resortů.

 

Costa Del Sol

Costa Del Sol je přímořská oblast nedaleko jižního města Málaga. Oblast Costa Del Sol bývala dříve plná rybářských vesniček, dnes se však většina měst na pobřeží přeorientovala na letní letoviska.

 

El Campello

El Campello je turistické letovisko nedaleko Valencie. V okolí El Campello se nachází několik zajímavých pláží, na pobřeží taktéž najdete věž El Campello.

 

Formentera

Formentera je menší ostrov v Baleárském souostroví. Ostrov je typický panenskou přírodou a bohatým nočním životem ve středisku Es Pujols.

 

Fuerteventura

Fuerteventura je ostrov spadající pod Kanárské souostroví. Právě Fuerteventura je z Kanárských ostrovů považována za nejlepší pro letní dovolenou u moře, jelikož na rozdíl od okolních ostrovů se právě zde nacházejí nejkrásnější písečné plíže v okolí.

 

Gran Canaria

Gran Canaria je jeden z velkých ostrovů v Kanárském souostroví. Ostrov Gran Canaria je vyhledávaný především pro dovolenou u moře, díky příjemnému klimatu se v něm lze pohodlně koupat i mimo hlavní sezonu.

 

Ibiza

Ibiza je ostrov nacházející se v souostroví Baleáry. Ostrov Ibiza je proslavený bujarým nočním životem, převážně v letních měsících je celý ostrov jedna velká diskotéka.

 

Katalánsko

Katalánsko je ekonomicky, kulturně i turisticky vyspělá oblast na jihu země. Nachází se zde památkami nabitá Barcelona i velice oblíbené pobřeží Costa Brava.

 

L´Estartit

L´Estartit je turistické letoviska na samotném severu východního pobřeží Španělska.

 

La Manga del Mar Menor

La Manga del Mar Menor je turistické letovisko na východním pobřeží nedaleko města Murcia. Kromě nádherných písečných pláží se zde nachází také významná marina.

 

Lanzarote

Lanzarote je sopečný ostrov nacházející se v Kanárském souostroví. Právě vulkanická aktivita je nejzajímavější atrakcí ostrova, obdivovat zde můžete lávová pole, sopečná jezírka i sírou zbarvené horniny a zátoky.

 

Llívia

Llívia je městečko nacházející se na hranicích Španělska a Francie v Pyrenejském pohoří. Nachází se zde několik historických budov včetně středověké věře Torre Bernat de So a Llívia.

 

Lloret De Mar

Lloret De Mar je ryze turistické město na katalánském pobřeží, v letních měsících se počet obyvatel zvedá ze 40 000 na neuvěřitelných 200 000.

 

Madrid

Madrid je hlavní a největší město celého Španělska. Město je vyhledávané především mezi milovníky architektury, nacházejí se zde totiž unikátní budovy jako císařský palác, památník Alfonse XII., Kybelina fontána či Neptunova fontána.

 

Malaga

Malaga je andaluské město na jihu Španělska, kvůli geografické poloze se zde proto v minulosti střetávala křesťanská civilizace s araby. Mezi nejvyhledávanější památky proto patří maurská pevnost Alcazaba a z mešity předělaná katedrála Catedral de la Encarnación.

 

Malgrat de Mar

Malgrat de Mar je malebné katalánské pobřežní městečko se zajímavým středověkým kostelem. Město je taktéž často vyhledáváno jako přímořské letovisko.

 

Mallorca

Mallorca je největší ostrov Baleár. Ostrov nabízí velice rušný noční život, zajímavé památky v Palma de Mallorca i nádherné pláže nacházející se podél celého pobřeží.

 

Menorca

Menorca je druhý největší ostrov Baleárského souostroví. Ostrov je oblíbený pro svoji nádhernou přírodu a zajímavé skalnaté i písečné pláže.

 

Salou

Salou je malebné katalánské letovisko, které kromě nádherných pláží nabízí i historické památky jako Torre Vella či fontánu Font Iluminosa.

 

Sevilla

Sevilla je největší andaluské město a kulturní centrum jižního Španělska. Nachází se zde slavný palác Alcázar, monumentální Sevillská katedrála a staré město typické jihoevropskou architekturou.

 

Tenerife

Tenerife je sopečný ostrov nacházející se v Kanárském souostroví. Tenerife je ideálním místem pro skloubení aktivní dovolené s koupáním v moři, nachází se zde totiž nejvyšší vrchol Španělska Pico del Teide, díky němuž pobřeží Tenerife pokrývají černé sopečné pláže.

 

Valencie

Valencie je jihošpanělské město nacházející se v oblasti Costa Del Azahar. Ve městě se nachází několik středověkých památek jako brána Torres de Serranos, Valencijská katedrála či kostel S. Juane.

 

Jazyk a několik základních výrazů

 

Úředním jazykem ve Španělsku je samozřejmě španělština, v Katalánsku či na Mallorce však lidé mluví spíše trochu odlišnou katalánštinou. Vyjma vyloženě turistických letovisek můžete mít trochu problémy s tím domluvit se anglicky, vyplatí se proto naučit se pár základních frází.

 • Ahoj – Hola (ola)

  Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

  Dobrý večer – Buenas tardes

  Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

  Na shledanou – Adiós

  Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

  Dnes – Hoy (ój)

  Zítra – Maňana (Maňana)

  Děkuji – Gracias (Grasiás)

  Prosím – Por favor (Por favór)

  Není zač – De nada (De nadá)

  Promiňte – Perdone

  Ano – Sí

  Ne – No

  Nerozumím ti – No te entiendo (Nóte entiendo)

  Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

  Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

 

Mapa Španělska
Španělsko
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!