Španělsko

Španělsko

Bohatá historie zaznamenaná v nespočtu architektonických skvostů, nádherné písečné pláže, skvělé jídlo i ohnivý temperament – těmito pojmy by se dalo stručně charakterizovat Španělsko. Země, jež dlouhá léta patří mezi nejvyhledávanější destinace cestovních kanceláří i cestovatelů na vlastní pěst ze širokého repertoáru zajímavostí má co nabídnout naprosto každému.

Kdy Španělsko navštívit

Pokud plánujete klidnou dovolenou u moře, pak samozřejmě nejvhodnějšími měsíci jsou červen, červenec, srpen a září. Můžete se těšit na horké a slunné počasí. Musíte ale počítat stím, že ubytování i letenky jsou právě vtuto dobu nejdražší a některé lepší hotely i dlouho dopředu vyprodané. Ideální je proto vydat se kmoři na začátku/konci sezony, tj. květen/červen nebo září. Počasí je dost teplé na koupání a také lépe seženete ubytování, většinou i za přijatelnější cenu.

Pokud naopak máte vplánu Španělsko procestovat, doporučuji vyrazit na cestu ve vedlejší sezoně, tj. na jaře nebo na podzim. Teploty jsou velice příjemné, turistů méně a ceny ubytování o něco nižší (kromě období festivalů).

Počasí vzimě

Počasí vprosinci ve Španělsku je i na slunném jižním pobřeží poměrně chladné. Teploty se pohybují mezi ranními 3 až 13 °C. Na procházky po městech je tak počasí dostatečně teplé, na koupání u moře je ale počasí nevhodné.

Podobné teplotní kontrasty jsou typické i pro počasí ve Španělsku vlednu. Dočkat se můžete slunných odpolední se 14°C, rána ale většinou bývají chladná scca 2°C.

Počasí vúnoru ve Španělsku je mírně teplejší steplotami mezi 3 a 15°C, oproti lednu je zároveň počasí vúnoru více slunné.

Počasí na jaře

Vbřeznu je počasí ve vnitrozemí i na jižním pobřeží opět příjemnější. Teploty vzduchu mezi 4 a 18°C jsou velice příjemné pro prozkoumávání krás španělských měst, na koupání je však stále zima.

Počasí vdubnu ve Španělsku je prakticky stejně teplé jako vbřeznu, rozdíl je však vmnožství dešťových srážek. Od dubna do června totiž probíhá deštivější období, přičemž nejčastěji prší právě vdubnu.

Vkvětnu přichází náhlé oteplení a teploty se denně drží mezi 10 a 23°C. Teplota moře stoupá na 18°C, takže pokud vám nevadí trochu chladnější voda, lze se i koupat vmoři.

Počasí vlétě

Počasí včervnu ve Španělsku je již velice teplé steplotami mezi 14 a 27°C. Teplota moře se pohybuje kolem 21°C, což jsou ideální podmínky pro koupání bez velkých davů turistů.

Počasí včervenci a srpnu ve Španělsku je typické velice teplým, slunným a suchým počasím. Teploty ve stínu se ve Španělsku přes lední prázdniny pohybují mezi 17 a 30°C, teplota moře se pohybuje kolem 25°C.

Počasí na podzim

Počasí vzáří ve Španělsku je o trochu deštivější než vsrpnu, což ale kompenzují stále příjemné teploty mezi 15 a 26°C . Teplota moře vzáří se ve Španělsku pohybuje kolem 24°C, takže koupání vmoři je na denním pořádku.

Počasí vříjnu ve Španělsku je již velice deštivé, teploty vzduchu se však stále pohybují mezi 11 a 22°C. Vříjnu se teplota vody ve Španělsku pohybuje kolem 22°C, takže i na začátku podzimu se lze pohodlně vykoupat vmoři.

Vlistopadu je počasí ve Španělsku stále deštivé a chladnější než vříjnu, teploty se pohybují mezi 6 a 16°C . Teplota moře vlistopadu dosahuje 18°C, moře je tak spíše pro otužilce, ale při slunném počasí není výjimkou vidět koupající se turisty.

Aktuální počasí ve Španělskunaleznete zde.

Na Kanárských ostrovech je celoročně teplé počasí, i vzimě zde teplota neklesne pod 18°C, občas se můžete setkat i steplotami dosahujícími 30°C. Jezdí se sem tudíž celoročně a vykoupat se můžete prakticky kdykoliv.

Časový posun

Pokud se pohybujete na španělské pevnině nebo Baleárských ostrovech (Mallorca, Menorca, Ibiza), časový posun zde oproti České republice není. Naopak na Kanárských ostrovech je o hodinu méně než u nás.

Aktuální čas

Doba letu

Doba letu na španělskou pevninu, případně Baleárské ostrovy se při odletu zPrahy a blízkých okolních letišť pohybuje kolem 2,5 hodin – 3,5 hodin. Na Kanárské ostrovy je to ještě min. o dvě hodiny více.

Barcelona, Menorca – 2:20 h

Madrid – 3:00 h

Malaga – 3:20 h

Valencie, Ibiza – 2:40 h

Palma de Mallorca – 2:30 h

Lanzarote – 4:55 h

Fuerteventura, Gran Canaria – 5:10 h

Tenerife – 5:20h

Zásuvky

Většina hotelů využívázásuvky na 220V, kde nepotřebujete redukci, ve starších zařízeních však můžete narazit i na zásuvky na 125V. Adaptéry lze zakoupit vkaždém obchodě selektrospotřebiči a vsupermarketech.

Důležité kontakty

Tísňová linka: 112

Hasiči: 080

Ambulance: 061

Policie: 091

Pobřežní stráž: 900202202

Před odjezdem

Je nutné vízum?

Není, Španělsko je součástí EU, pro vstup do země proto stačí občanský průkaz se strojově čitelnou zónou nebo cestovní pas.

Je nutné očkování?

Není, Španělsko je bezpečná země. Obecně se ale pro každého cestovatele, bez ohledu na cíl cesty, doporučuje očkování proti žloutence typu A a B.

Kolik potřebuju peněz?

Španělsko není úplně nejlevnější zemí, obecně lze říci, že ceny jsou o něco vyšší než vČeské republice, zejména ve městech jako je Barcelona nebo Madrid. Za ubytování a jídlo počítejte kolem 500 – 2000 kč za osobu a den, podle oblasti, kde se pohybujete a také dle sezony. Pokud si hodláte půjčit auto, cena ještě naroste. Za něj počítejte ještě vprůměru 1000 kč za den. Cena se opět odvíjí zejména od sezony a autopůjčovny, výhodnější je také sjednat půjčení přes internet.

Bližší informace o cenách najdete vkapitolách Ubytování a Jídlo.

Jak se domluvit?

Úředním jazykem je španělština nebo katalánština. Často se domluvíte anglicky, na Baleárských ostrovech případně německy, ale vneturistických oblastech a u číšníků či prodavačů starší generace sangličtinou většinou neuspějete.

Vjaké měně mít peníze?

Platí se v Eurech, české koruny jen stěží někde rozměníte.

Vzít si víc v hotovosti nebo na účtu?

Hotovosti je rozumnější brát méně. Doporučuji zařídit si kartu u EquaBank. Dostanete od nich kartu zdarma, neplatíte žádné měsíční poplatky a výběr v zahraničí stojí jen 9Kč. Mít samostatně „cestovatelskou“ kartu je rozumné i jako prevence krádeže, nebo zneužití. Sám si na cestovatelském účtu nechávám jen malou část peněz a postupně si je tam přesouvám ze svého hlavního účtu, od kterého si kartu neberu – i kdyby se někdo dostal ke kartě a PINu, moc toho neukradne. Pokud použijete při zřízení účtu jako referenční číslo 7749696766, získáte navíc 100Kč (a já také, ale kvůli tomu to nedoporučuji).

Co sebou?

Opět záleží na účelu cesty a sezoně. Pokud jedete pouze kmoři, víc, jak běžné letní oblečení, plavky a opalovací krém potřebovat nebudete. Některé hotely ovšem mohou požadovat na večeři „slušné“ oblečení, tj. u mužů košili, u žen nějaké šaty (stačí letní nemačkavé, večerní róbu můžete nechat doma). Pokud hodláte Španělsko procestovat, doporučuji myslet na změnu počasí, zejména na Kanárských ostrovech vhorách, a dle toho se zařídit. Určitě si vezměte lehkou nepromokavou bundu, pokrývku hlavy a pohodlné boty. Zléků bych si vzala maximálně paralen, případně léky, které běžně užíváte; Španělsko je civilizovaná země a vše je tu běžně kdostání.

Každopádně ať už cestujete kmoři, za památkami nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte sicestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

Doprava

Nejčastěji se na španělskou pevninu létá do Barcelony, Madridu, případně Valencie, Malagy nebo Alicante.

Kde a za kolik koupit letenky?

Pokud trváte na odletu zPrahy, přímým letem se do mnoha míst dostanete se společností Vueling. Krom Barcelony, kam můžete získat zpáteční letenku i za 3500, se ovšem ceny do ostatních měst pohybují o hodně výš. Lepší je pro odlet se stejnou společností využít letiště ve Vídni, kde se scenou dostanete i pod 3000 Kč.

Také se vyplatí pro nižší ceny popojet do nedaleké polské Vratislavy. Právě odsud totiž nízkonákladový Ryanair vypravuje lety do Barcelony, Madridu, Palma de Mallorca, Lanzarote či na Ibizu. Ceny se poté na kraji sezony pohybují kolem slušných 2500 Kč. Za slušnou cenu se sRyanairem dostanete do Španělska i zBratislavy, a to konkrétně do Barcelony, Malagy, Madridu a na Mallorcu. Nejlevnější jsou letenky do Barcelony a na Mallorcu, kam se běžně pohybují pod 3000 Kč, spředstihem nebo vakci i kolem 2000 Kč, do Malagy a Madridu většinou od 3000 Kč.

Pro lety na Kanárské ostrovy poté můžete jako místo odletu zvolit i Krakov, Berlín či trochu hůře dostupný Memmingen. Lety na toto odlehlé souostroví sRyanairem poté na kraji sezony spředstihem vyjdou na cca 3000 Kč.

Pro sledování levných letenek do Španělskamůžete použít náš vyhledávač.

Doprava z/na letiště

Barcelona

Do Barcelony se létá na dvě letiště – Barcelona El Prat a Girona. Dejte pozor na to, kam letenku kupujete.

Letiště El Prat leží asi 20 km jihozápadně od Barcelony. Do centra města se můžete dostat autem, taxíkem, autobusem, vlakem a nejnověji i metrem.

Autobus – můžete využít letištní autobus Aerobus, nebo veřejný autobus. Aerobus jede přímo bez zastávek až na Placa Catalunya, kde je zastávka metra i dalších autobusů. Cena za jednu jízdu se pohybuje kolem 6 EUR a jízdenku koupíte přímo u řidiče. Pokud využijete veřejnou autobusovou dopravu (TMB), hledejte bus sč. 46, který staví před oběma terminály, jezdí včastých intervalech a za jízdenku zaplatíte kolem 2 EUR. Pokud přiletíte vnoci, dostanete se do města nočním busem N16 (Terminál 1) nebo N17 (Terminál 2). Na jízdní řády se můžete podívat na stránky https://www.tmb.cat/en/home

Metro – do města se zletiště dostanete linkou L9 Sud, zastavuje u obou terminálů a cesta trvá přibližně 20 minut. Pozor jen na to, že na tuto linku neplatí klasické jízdenky barcelonské dopravy, ale musíte si přímo na letišti vautomatu koupit jízdenku, která je speciální pro tuto cestu – cena je 4,50 EUR. Tato linka sice nejede přímo do centra, ale můžete vystoupit na zastávce Europa Fira, která je centru nejblíž a tady přestoupit na jinou linku metra či autobusu.

Vlak – Stanice vlaku společnosti Renfe se nachází u Terminálu 2 (při příletu na terminál 1 můžete využít bezplatný shuttle mezi terminály) po levé straně. Jízdenku za 2,15 EUR koupíte přímo na nástupišti vautomatu.

Auto – Pokud plánujete více cestovat, můžete si přímo na letišti rovnou po příletu půjčit auto. Najdete zde běžné pobočky jako je Avis, Hertz, Europcar, National a Sixt. Nejlepší je objednat auto online již před odjezdem, např. přes www.rentalcars.com. Dejte jen pozor na to, že ve Španělsku, na rozdíl od mnoha jiných zemí, často neplatí systém „půjčím s plnou nádrží, vrátím splnou nádrží“, ale mnoho půjčoven má vpodmínkách vrácení sprázdnou nádrží. Cena za půjčení auta se liší dle autopůjčovny, sezony i počtu dní; průměrně počítejte scenou kolem 1000 kč.

Taxi – cena do centra stojí minimálně 30 EUR.

Letiště Girona – je od Barcelony vzdáleno přibližně 90 km. Do Barcelony se můžete dostat busem.

Autobus – můžete využít aerobus společnosti Sagales, který jezdí až do centra Barcelony. Výhodně je, že doba odjezdu se řídí přílety společnosti Ryanair. Zastávka je hned před budovou a cena se pohybuje kolem 16 EUR za jednu cestu. Vystoupit můžete na hlavním autobusovém nádraží na zastávce Estació del Nord, kde se nachází stanice metra Arc de Triomf. Cesta trvá zhruba hodinu a čtvrt.

Madrid

Letiště Madrid Barajas Airport leží asi 12 km severovýchodně od Madridu. Do města se zněj dostanete autobusem, metrem, autem nebo taxíkem.

Autobus – Do centra se lze nejlevněji dostat autobusy linek 101, 200, 201 a 204, za jízdu zaplatíte 2€. Cesta přitom trvá necelou půl hodinu. Autobusy jezdí přímo od příletové části mezi 6:00 a 2:00. Autobusy jezdí přibližně každou čtvrthodinu.

Metro – Letiště se nachází přímo na lince metra linky 8 (směr Nuevos Ministerios). Vareálu letiště se celkově nacházejí 3 zastávky – Aeropuerto T4, Barajas a Aeropuerto T1-T2-T3. Metro jezdí cca každých 5 minut od 6:00 do 2:00, za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 5€. Pokud máte klasickou jízdenku pro MHD, můžete si přikoupit za 3€ dodatečnou přirážku za cestování na letiště a cestovat na ni, tento postup se vyplatí převážně, pokud kupujete balíčky 10 jízd.

Auto – platí podobně jako u Barcelony – nejlépe předem online můžete se s cenou dostat I na 15 EUR za den. Doporučuji stránky www.rentalcars.com.

Taxi – Cesta do centra vás vyjde průměrně na 20 EUR.

Mallorca

Letiště Palma de Mallorca je od centra Palmy vzdálené pouhých 8 km. Pokud chcete jet hromadnou dopravou, do centra Palmy jezdí autobus č. 1 za 3€ každých 20 minut. Zastávka je přímo před letištěm. Doporučuji ale na letišti půjčit auto a Mallorcu si projet.

Doprava na místě

Ve Španělsku je hojně rozšířená autobusová i železniční doprava. Především železniční doprava je pro turisty velice vhodná vtom, že je rychlá, vlaky jsou nové a především je kdispozici mnoho balíčků pro více cest za příznivé ceny jako Tarjeta Dorada či REFRE Spain Pass.

Především pro cesty mezi pevninou a ostrovy je ve Španělsku velice populární letecká doprava. Díky Ryanairu jsou dobře propojené pevninské metropole sBaleáry i Kanárskými ostrovy, za pár desítek euro si tak můžete udělat například krátký výlet zBarcelony na Mallorcu.

Přestože vnitrostátní doprava je ve Španělsku organizována velice dobře, i zde si pro pocit maximální svobody můžete pronajmout vůz a procestovat zemi na vlastní pěst. Zapůjčení vozu je vhodné především pro cesty po severu a severovýchodě země či jednotlivých ostrovech.Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídkurentalcars.com.

Ceny a tipy jak ušetřit

Odhadovaný rozpočet

Jak bylo již zmíněno, ve Španělsku jsou ceny o něco vyšší než u nás, mění se vzávislosti na lokalitě a sezoně. Na osobu si za ubytování a jídlo připravte vsezoně alespoň 1500 Kč, mimo sezonu cca 1000 Kč.

Rozpočet na 5 dní – 5000 – 7500 Kč/osoba

Rozpočet na 7 dní – 7000 – 10500 Kč/osoba

Rozpočet na 14 dní – 14000 – 21000 Kč/osoba

Měna a kurz: Euro (1 EUR = 27,02)

Kolik stojí potraviny


– za kolik se najíte u jídla zobchodu

Voda – 1,5 l – 0,55 EUR

Chléb, velká bageta – 0,9 EUR

Mléko, 1 l – 0,75 EUR

Kuřecí prsa, 1 kg – 5,7 EUR

Rýže, 1 kg – 0,9 EUR

Ovoce, 1kg – 1-2 EUR

Zelenina, 1 kg – 0,9-1,5 EUR

Víno – 4,5 EUR

Pivo, 0,5 l – 0,8 EUR


– za kolik se najíte vrestauraci – za jídlo vlevnější restauraci dáte ve městech přibližně 10 EUR (270 kč), mimo město je to o 2-3 Eura méně. Pokud se chcete najíst levně, je proto lepší ve městech jako Barcelona nebo Madrid navštívit fast foods typu Mc Donalds nebo KFC, kde se najíte zhruba za 6-8 EUR. Výborná jsou také různá asijská nebo čínská bistra. Zvlastní zkušenosti doporučuji asijskou restauraci Wok to Walk, kde si jídlo prakticky „vytvoříte“ sami. Vyberete si typ nudlí, přísady, omáčky, masa, prostě si vše můžete nakombinovat dle libosti. U všech ingrediencí jsou uvedeny ceny, takže si můžete sami spočítat, kolik budete ve finále platit. Navíc si jídlo můžete vzít sebou. Seznam měst a adres, kde se Wok to Walk nachází, si můžete prohlédnout na www.woktowalk.com

Pivo – 0.5 l – 2 EUR

Cola – 0.3 l – 1,6 EUR

Cappuccino – 1,5 EUR

Voda – 0,3 l – 1,1 EUR

– spropitné – běžně se vrestauracích i taxících dává 10% zceny

Jak se pohybují vstupy

Kromě muzeí a galerií, kde jsou někdy vstupy zdarma, případně zdarma vurčité dny či části dne, se ceny pohybují poměrně vysoko. Například vBarceloně za vstup do chrámu Sagrada Familia zaplatíte necelých 20 EUR. Vstupné je i do Parku Güell a to 7 EUR nebo Casa Batlló – 21,5. Za vstup do Královského paláce (Palacio Real) vMadridu zaplatíte 8 EUR a různá akvária, zoologické zahrady či zábavní parky vyjdou průměrně na 20 – 40 EUR za osobu.

Kolik stojí ubytování

Nabídka ubytování ve Španělsku se velice liší vzávislosti na konkrétní oblasti. Mezi nejdražší místa vzemi patří především velká města jako Barcelona či Madrid, naopak přímořská letoviska na pevnině i ostrovech nabízejí ubytování za velice slušné ceny.Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku nabooking.com.

Alternativou za klasický booking je pak ve Španělsku hojně používaná služba Airbnb. Přes ni lze zajistit ubytování vpokojích či apartmánech přímo od soukromníků.Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijtezde.

Tipy, jak ušetřit

Na jídle se dá ušetřit vařením. Vmístních supermarketech i na trzích dostanete spoustu místních čerstvých surovin, případně si můžete místo jídla vrestauraci udělat piknik na pláži.

Pokud nemíříte vyloženě za odpočinkem kmoři, vyhněte se hlavní turistické sezoně, kde jsou ceny jak vrestauracích tak především u ubytování značně nadsazené.

Ideální je zeptat se místních, kde jsou nejlevnější obchody či kam se chodí najíst oni. Měli byste ale znát alespoň základy španělštiny.

Vždy si projděte předem, zda je možné koupit vstupenku na konkrétní památku či atrakci předem, můžete tak výrazně ušetřit.

Tipy na výlety a aktivity ve Španělsku

Výlety a památky

Barcelona

Barcelona je hlavní město Katalánska a druhé největší město Španělska. Město láká na množství secesních památek slavného architekta Antonia Gaudího, který navrhl skvosty jako Sagrada Familia, Park Guell, Casa Mila či Casa Battló. Neméně zajímavá je také stará Gotická čtvrť smnožstvím kostelů a kamenných domů. Zširoké škály muzeí pak jistě stojí za to navštívit Museum Picasso mapující celý život slavného katalánského rodáka.

Madrid

Hlavní město Španělska jakožto oficiální sídlo vlády a krále láká především na úřednické budovy včele skrálovským palácem Palacio Real. Kromě toho se však ve městě nacházejí taktéž významné katolické katedrály jako katedrála Panny Marie Almudenské či bazilika San Francisco. Další atrakcí Madridu je množství muzeí snejslavnějšími muzei Prado a Museo Nacional de Arte Reina Sofia.

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je hlavní město ostrova Mallorca, díky levným linkám Ryanaira si však můžete krátký výlet do ostrovní metropole dopřát i zBarcelony. Turisticky je město proslavené především katedrálou Catedral de Mallorca, která je jakousi tváří města. Druhou často navštěvovanou památkou je pak hrad Castel de Bellver, zajímavé je však i centrum města kolem náměstí Plaza Mayor. Palma de Mallorca nabízí krom památek především zábavu, a tak stojí za to navštívit i vodní park Palma Aquarium či noční klub Tito slavnostně otevřený za asistence Franka Sinatry.

Granada

Granada je město nacházející se na samotném jihu Španělska. Město je vyhledáváno především díky na seznamu UNESCO zapsané osadě Alhambra tyčící se na kopci nad městem. Alhambra je rozsáhlý komplex čítající obrannou pevnost Alcazaba, palác Nasrid a zahrady El Generalife. Původně byla Alhambra vybudována Maury, během středověkého osvobozování Španělska však místo dobyli katolíci a Alhambru přestavěli.

Cordóba

Jižně položené město Cordóba bylo podobně jako třeba Granada dlouhá léta osídleno Araby, což se projevilo na charakteru města. Nejzajímavějšími památkami jsou zámek Alcazar, palác Medina Azahara či přestavěná katedrála Mezquita. Bohatou historii města pak mapují i před arabské památky zdob Římské říše jako most Puente Viejo či ruiny římského chrámu u radnice.

Sevilla

Sevilla je další jihošpanělské město, jehož historie zaznamenala Arabsko-křesťanské konflikty. Po maurské okupaci města zde zbyl královský palác Alcázar, jenž byl následně upraven gotickými prvky. Za zhlédnutí pak stojí zmešity přestavěná Sevillská katedrála, která se může pyšnit titulem třetí největší katedrály na světě.

Valencia

Valencia je město ležící vturisty oblíbené oblasti Costa del Azahar. Zřejmě největší atrakcí města je vunikátní budově umístěný komplex Město umění a věd ukrývající vsobě vědecká, přírodovědná i umělecká muzea. Zhistorických památek poté stojí za zhlédnutí Valencijská katedrála, radnice, kostel St. Juane a brána Torres de Serranos.

Tipy na jednodenní výlety

1.Den – Barcelona

Prohlídka perly Katalánska sice normálně zabere zhruba týden, i za jediný den však lze narychlo prolétnout všechny hlavní památky. Prohlídku začněte u Sagrada Familia, kde se musí počítat sdlouhými frontami, které jsou právě přes ráno a dopoledne nejkratší. Vstupné je necelých 20 EUR za dospělou osobu a základní vstup. Za další příplatky jsou organizované prohlídky, audiotour, vstup na věž nebo navíc vstupenky do parku Güell. Po prohlídce katedrály zamiřte na stanici metra Diagonal, vjejíž blízkosti se nacházejí dvě secesní stavby Casa Mila a Casa Battló. Odtud se přes Pl. Catalunya jednodušše dostanete na bulvár La Rambla, kterým se dostanete až do přístavu. Po procházce přístavem se dostanete ke Gotické čtvrti smnožstvím středověkých budov, pokud Vám zbude čas, za prohlídku stojí také zdejší Museum Picasso.

2.Den – Madrid

Také u druhého turisty nejoblíbenějšího města Španělska se za jeden den dá stihnout jen zlomek kulturního pokladu Madridu. Dopolední program vám zabere prohlídka muzea Prado a zhruba půl hodiny chůze vzdáleného paláce Palacio Real. Patří mezi nejlepší světová muzea, něco jako pařížský Louvre. Vurčité dny vroce a také každou neděli je vstup zdarma. Odpoledne pak můžete strávit prohlídkou katedrál Panny Marie Almudenské a San Francisco. Na večer si poté rozhodně nechte chvíli také na národní umělecké muzeum Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía.

3.Den – Palma de Mallorca

Na rozdíl od dvou předešlých měst lze hlavní město Mallorky pohodlně projít za jediný den. Výlet můžete začít prohlídkou hradu Castel de Bellver, ze kterého poté lze jednoduše sejít kpřístavu. Kromě obřích lodí lze u přístavu obdivovat také dominantu města, Catedral de Mallorca, kterou stojí za to prohlédnout i zevnitř. Po obědě poté můžete pokračovat centrem města knáměstí Plaza Mayor. Po prohlídce centra města se odsud můžete autobusy dostat na pláže či kPalma Aquarium, kde lze příjemně zakončit den.

4.Den – Valencia

Za dopoledne stihnete udělat okruh historickým centrem spamátkami jako Valencijská katedrála, radnice, kostel St. Juane a brána Torres de Serranos. Nejvíce času si však vyhraňte na komplex Město umění a věd, který je velice zajímavý i po architektonické stránce. Vevnitř se pak nachází řada zajímavých muzeí snázornými expozicemi, jejichž prohlídka vám zabere celé odpoledne.

5.Den – Cordóba

Prohlídku historického města začneme ve středověké části San Basilio, ve které se nachází zámek Alcazar a katedrála Mezquita. Po obědě odsud můžete pokračovat historickou částí města přes kostel San Francisco a ruiny římského chrámu u radnice až ke kostelu San Lorenzo. Odsud poté zamiřte zpět skrze náměstí Plaza de las Tendillas kpaláci Medina Azahara, jehož prohlídkou dokončíte okruh kolem města.

6.Den – Granada

Den vmalebném městečku Granada začneme prohlídkou historického centra sGranadskou katedrálou a Královskou kaplí. Odpoledne pak následuje přesun do historické části města Alhambra. Zde rozhodně stojí za vidění rozsáhlé zahrady a sady El Generalife, postupně se pak můžete přesunout kpaláci Nasrid a den zakončit na hradbách pevnosti Alcazaba, ze které je nádherný výhled na pohoří Sierra Nevada.

Aktivity

Kromě plavání, šnorchlování a opalování na pláži můžete do Španělska vyrazit zejména za turistikou a cyklistikou.

Turistika – Pokud toužíte po horské turistice, ideální jsou Pyreneje vAragonii a Katalánsku, pohoří Guadarrama severozápadně od Madridu, pohoří Tramuntana na severu Mallorcy nebo se můžete pokusit zdolat nejvyšší horu Španělska Pico del Teide nacházející se na Tenerife. Nejvíce pěších stezek naleznete na severu Španělska. Můžete se také vydat na tzv. Svatojakubskou cestu (Camino de Santiago), což je jedna znejznámějších evropských poutních cest vedoucí khrobu svatého Jakuba vSantiago de Compostela. Vybrat si můžete znejrůznějších tras.

Cyklistika – má ve Španělsku velkou tradici. Španělsko má širokou síť dobrých silnic a cyklistických stezek. Informace o nich naleznete na internetu, jen se přípravte na to, že většina stránek je pouze ve španělštině.

Nejkrásnější pláže

Pokud míříte do pevninské části Španělska za mořem, jednoznačně volte jih či jihovýchod země. Právě od hranice sFrancií se zde totiž táhnou nekonečné písečné pláže, které propojují populární letoviska jako Costa Brava, Costa Blanca či Costa Del Azahar.

Co se týče ostrovů, za krásnými plážemi se cestuje převážně na kanárskou Fuerteventuru a Gran Canarii. Velice oblíbené jsou také Mallorca a Ibiza, které jsou krom dlouhých písčitých pláží proslavené také bujarým nočním životem. Mimo masovou turistiku stále zůstává Menorca, která má celkem 216 km pobřeží splážemi, jež jsou úchvatné. Za nejlepší jsou považovány Cala Macarelleta a Cala en Turqueta.

Praktické tipy


Kde se nechat ošetřit

Španělsko je standardní evropská země, co se zdravotní péče týká. Vkaždém větším městě najdete nemocnici, vmenších městech pak stanice první pomoci (casa de socorro). Je samozřejmě nutné mít cestovní pojištění. Pro pojišťovnu si pečlivě uschovejte veškeré doklady, potvrzení a kopie receptů. Platba vhotovosti může být požadována, ale pouze do určité výše. Léky jsou běžně dostupné vlékárnách (farmacia), které jsou zřetelně označeny červeným nebo zeleným svítícím křížem. Některé bývají otevřené nonstop, obzvlášť ve městech nebo větších turistických střediscích.

Místní jídlo a pití

Pokud rádi ochutnáváte nové pokrmy, ve Španělsku si určitě přijdete na své. Pokud toužíte ochutnat něco ze španělských specialit, určitě se vyhněte restauracím a hotelům vturistických oblastech, kde se většinou servíruje mezinárodní jídlo, tj. maso, ryba, hranolky, špagety atd. Každá oblast Španělska má své typické pokrmy. Obecně lze říci, že pro španělskou kuchyni je typický olivový olej, bylinky, česnek, rýže, mořské plody či omelety.

Typické španělské jídlo je paella, což je pokrm z rýže ochucený česnekem a šafránem. Většinou se do něj přidávají mořské plody, maso, zelenina, zkrátka na výběr máte vždy spoustu druhů. Nezapomeňte ochutnat také tapas, což je něco jako naše jednohubky neboli malé porce jídla či ochutnávky. Ve Španělsku je tento způsob stravování velice oblíbený, patří ke společenským událostem neboť u tapas se schází rodiny, přátelé a většinou kněmu patří sklenka dobrého vína. Můžete tak ochutnat spoustu místních specialit za příznivé ceny – šunka (jamon), sýr, olivy nebo různé klobásky. Typická je také studená zeleninová polévka gazpacho. Velice dobrá je španělská pochoutka churro, což jsou tyčinky ztěsta se skořicí nebo cukrem, které se namáčí do čokolády. Zregionálních pochoutek bych zmínila crema catalana, což je nejslavnější katalánský zákusek. Je podobný našemu pudinku, ale má jemnou křupavou karamelovou krustu a ochucuje se citronem a skořicí.

Co se týká pití, velice kvalitní jsou cavas neboli šumivá vína kvašená vlahvích, něco jako šampaňské. Oblíbené je také bílé a červené víno. Nesmíme zapomenout ani na sangríu, což je směs červeného (případně bílého) vína, pomerančového džusu, vody nebo minerálky strochou tvrdého alkoholu a kousky ovoce.

Nákupy a suvenýry

Španělsko je jedna zmódních velmocí, a proto i zde naleznete širokou nabídku značkového oblečení a módních doplňků za často nižší ceny než vČesku. Co se míst knakupování týče, největší možnosti nabízí Madrid a Barcelona, kde najdete levné outlety i bulváry sdrahými luxusními obchody.

Otevírací doba ve Španělsku se většinou pohybuje mezi 9 a 20 hodinou, u menších obchůdků je poté častá zhruba dvou hodinová pauza po poledni. O nedělích má potom většina obchodů celý den zavřeno.

Jako ideální suvenýr se jeví kvalitní víno či pravá sangria, různé sladkosti vkrásných dózách, olivový olej, olivy, šunka nebo suvenýry smotivem Gaudího či Picassa, dále vějíře typické pro flamenco nebo výrobky zkůže.

Svátky a místní oslavy

Celostátní svátky, kdy mají úřady, banky i obchody zavřeno

1. leden – Nový rok

6. leden – Tři Králové

1. květen – Den práce

25. červenec – Svatý Jakub (Santiago, patron země)

15. srpen – Nanebevzetí P. Marie

12. říjen – Kolumbův den čili Den objevení Ameriky

1. listopad – Svátek všech svatých (Todos los Santos)

6. prosinec – Den ústavy

8. prosinec – Neposkvrněné početí P. Marie

25. prosinec – Vánoce (Navidad),

26. prosinec – Druhý svátek vánoční

Pohyblivé svátky: Zelený čtvrtek a Velký pátek

Oslavy a festivaly

Vúnoru probíhá tradiční Karneval, kdy se lidé obléknou do kostýmů a zpívají a tančí vulicích. Vněkterých městech probíhají organizované průvody vkostýmech. Včervenci se koná jedna znejznámějších slavností ve Španělsku Sanfermines vPamploně, kdy při příležitosti svátku svatého Fermína se pořádají celosvětově známé běhy ulicemi před vypuštěnými býky, které jsou dost nebezpečné a bohužel se neobejdou bez zranění. Vsrpnu se poblíž Valencie pořádá La Tomatina, což je rajčatový boj, kdy na sebe několik desítek tisíc lidí hází rajčata.

Společenská etiketa

Španělsko je jižní stát a stejně jako např. vItálii je i zde typická polední siesta. Pokud nejste přímo vturistické oblasti, připravte se na to, že mnoho obchodů a především úřady mají vtuto dobu zavřeno. Platí to i vněkterých restauracích mimo turistická střediska.

Typické je pro Španěly „maňana“, což vpřekladu znamená „zítra“, ale vreálu spíš „někdy“. Takže pokud máte nějaký problém třeba vhotelu, např. rozbitá toaleta apod., většinou se okamžité pomoci nedovoláte, nikdo nikam nespěchá a je velmi pravděpodobné, že se to do vašeho odjezdu nevyřeší.

Obecně jsou Španělé velmi přátelští, rodinně založení a mají rádi děti. Pokud se budete snažit mluvit španělsky, získáte si je a velice rádi vám poradí či pomohou.

Osobní bezpečnost

Španělsko je bezpečná země, ovšem stejně jako všude jinde, kde se koncentruje víc lidí (tržnice, obchody, letiště) dávejte veliký pozor na kapesní zloděje. Raději sebou nenoste větší částky a nikdy nenechávejte věci bez dozoru, zejména na pláži, tam je celkem pravděpodobné, že vás okradou, často postávají poblíž a čekají, kdo udělá chybu a odejde do vody a nechá své věci jen tak.

Na co si dát pozor

  • Opalovací krém použijte, i když slunce zrovna nepálí, jižní sluníčko je silnější než u nás a díky neustálému vánku od moře se může zdát, že zas až tak teplo není

  • Voda je oficiálně pitná, i když se obecně doporučuje kupovat raději vodu balenou

  • Veřejných toalet moc nenajdete, můžete použít WC vrestauraci, ale raději se předem zeptejte, případně si pak dejte alespoň kávu

  • Dejte pozor na falešnou policii, která se někdy vyskytuje ve větších městech, nedávejte proto nikomu svůj pas, raději si jej nechte vtrezoru vhotelu a sebou noste kopii

Ostatní

Dovolená sdětmi

Španělsko je mezi rodinami sdětmi tradičně velice oblíbenou destinací, zširoké nabídky oblastí a letovisek si lze vybrat mnoho lokalit spísečnými plážemi vhodnými pro děti. Velice oblíbené jsou především oblasti Costa Brava, Costa Blanca či případně Kanárské ostrovy Fuerteventura a Gran Canaria, milovníci kultury si pak najdou své i vBarceloně, Madridu či Seville. Pokud naopak toužíte po klidné dovolené, vyhněte se Baleárským ostrovům, které jsou proslavené bujarým nočním životem.

Dovolená pro seniory

Španělsko je každoročně mezi seniory velice oblíbenou destinací. Pokud však toužíte vyloženě po klidné dovolené u moře, vycestujte spíše na Kanárské ostrovy. Poměrně oblíbená je také oblast jižního pobřeží táhnoucí se od hranic sFrancií až kValencii. Naopak mezi nejrušnější oblasti ve Španělsku i celém středomoří patří Baleárské ostrovy.

Dovolená ve Španělsku se psem

Co se týče dovolené se psem ve Španělsku, je nutno rozdělit zemi na více oblastí. Nepříliš vhodná je pro psy oblast Baleár, naopak při dovolené ve vnitrozemí, vKatalánsku či třeba na Kanárech byste neměli vyjma několika málo omezení mít jakékoliv problémy.

Základní fráze

Úředním jazykem ve Španělsku je samozřejmě španělština, v Katalánsku či na Mallorce však lidé mluví spíše trochu odlišnou katalánštinou. Vyjma vyloženě turistických letovisek můžete mít trochu problémy s tím domluvit se anglicky, vyplatí se proto naučit se pár základních frází.

  • Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? –¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

Zájezdydo Španělska

Největší nabídku zájezdů do Španělska za ty nejlepší ceny naleznete nadovolena.czčiinvia.cz.

Noční život ve Španělsku

Pokud vám záleží na pestrém nočním životě, vydejte se na Baleárské ostrovy. Především Ibiza a Mallorca jsou považovány za největší centra zábavy nejen ve Španělsku, ale také vEvropě. Zvnitrozemské části Španělska lze poté doporučit převážně Barcelonu, která kromě mnoha památek skýtá i bulvár La Rambla smnožstvím klubů a restaurací.

Letoviska a další zajímavé oblasti ve Španělsku

Andalusie

Andalusie je region na samotném jihu Španělska, tato oblast je tak omývána vodami Středozemního moře i Atlantského oceánu. Region je neodmyslitelně spojen smořem, mezi nejvyhledávanější atrakce Andalusie tak bezpochyby patří letoviska a přístavní města jako Sevilla, Malaga či Marbella.

Baleárské ostrovy

Baleárské ostrovy jsou souostroví čítající hojně navštěvované ostrovy jako Mallorca, Menorca či Ibiza. Právě tato oblast je často považována za nočním životem nejnabitější místo celé Evropy.

Barcelona

Barcelona je katalánské město proslavené personou Antonia Gaudího, jenž zde dlouhá léta působil a navrhl nejslavnější budovy města jako Sagrada Familia či Casa Miró. Kromě secesních památek však vBarceloně najdeme i gotickou čtvrť se středověkými kostely, budovami i přístavem.

Blanes

Blanes je slavné letovisko na pobřežní oblasti Costa Brava. Nacházejí se zde především velice populární pláže Sant Francesc a Cala Bona či botanická zahrada.

Costa Blanca

Costa Blanca je oblast na jihu Španělska proslavená především množstvím přímořských letovisek, znichž nejznámější je zřejmě cestovními kancelářemi oblíbené Alicante.

Costa Brava

Costa Brava je turisticky nejvyhledávanější lokalita na španělském pobřeží. Oblast Costa Brava se nachází podél katalánského pobřeží na jihovýchodě Španělska a volně navazuje na francouzské pobřeží.

Costa de Almeria

Costa de Almeria je přímořská oblast rozprostírající se kolem historického města Almeria. Costa de Almeria je přímo poseta přímořskými letovisky sdobře vybavenými plážemi, oblast je tak oblíbená především jako destinace pro letní dovolenou u moře.

Costa Del Azahar

Costa Del Azahar je jihošpanělská oblast volně navazující na populární Costa Brava. Podobně jako Costa Brava, i Costa Del Azahar je vyhlášenou dovolenkovou destinací snádhernými písečnými plážemi.

Costa del Maresme

Costa del Maresme je přímořská oblast navazující na Costa Brava. Okolí Costa del Maresme je poseto nádhernými písečnými plážemi, díky čemuž bylo vnedávné době vtéto oblasti vybudováno několik moderních resortů.

Costa Del Sol

Costa Del Sol je přímořská oblast nedaleko jižního města Málaga. Oblast Costa Del Sol bývala dříve plná rybářských vesniček, dnes se však většina měst na pobřeží přeorientovala na letní letoviska.

El Campello

El Campello je turistické letovisko nedaleko Valencie. Vokolí El Campello se nachází několik zajímavých pláží, na pobřeží taktéž najdete věž El Campello.

Formentera

Formentera je menší ostrov vBaleárském souostroví. Ostrov je typický panenskou přírodou a bohatým nočním životem ve středisku Es Pujols.

Fuerteventura

Fuerteventura je ostrov spadající pod Kanárské souostroví. Právě Fuerteventura je zKanárských ostrovů považována za nejlepší pro letní dovolenou u moře, jelikož na rozdíl od okolních ostrovů se právě zde nacházejí nejkrásnější písečné plíže vokolí.

Gran Canaria

Gran Canaria je jeden zvelkých ostrovů vKanárském souostroví. Ostrov Gran Canaria je vyhledávaný především pro dovolenou u moře, díky příjemnému klimatu se vněm lze pohodlně koupat i mimo hlavní sezonu.

Ibiza

Ibiza je ostrov nacházející se vsouostroví Baleáry. Ostrov Ibiza je proslavený bujarým nočním životem, převážně vletních měsících je celý ostrov jedna velká diskotéka.

Katalánsko

Katalánsko je ekonomicky, kulturně i turisticky vyspělá oblast na jihu ostrova. Nachází se zde památkami nabitá Barcelona i velice oblíbené pobřeží Costa Brava.

L´Estartit

L´Estartit je turistické letoviska na samotném severu východního pobřeží Španělska.

La Manga del Mar Menor

La Manga del Mar Menor je turistické letovisko na východním pobřeží nedaleko města Murcia. Kromě nádherných písečných pláží se zde nachází také významná marina.

Lanzarote

Lanzarote je sopečný ostrov nacházející se vKanárském souostroví. Právě vulkanická aktivita je nejzajímavější atrakcí ostrova, obdivovat zde můžete lávová pole, sopečná jezírka i sírou zbarvené horniny a zátoky.

Llívia

Llívia je městečko nacházející se na hranicích Španělska a Francie vPyrenejském pohoří. Nachází se zde několik historických budov včetně středověké věře Torre Bernat de So a Llívia.

Lloret De Mar

Lloret De Mar je ryze turistické město na katalánském pobřeží, vletních měsících se počet obyvatel zvedá ze 40000 na neuvěřitelných 200000.

Madrid

Madrid je hlavní a největší město celého Španělska. Město je vyhledávané především mezi milovníky architektury, nacházejí se zde totiž unikátní budovy jako císařský palác, památník Alfonse XII., Kybelina fontána či Neptunova fontána.

Malaga

Malaga je andaluské město na jihu Španělska, kvůli geografické poloze se zde proto vminulosti střetávala křesťanská civilizace saraby. Mezi nejvyhledávanější památky proto patří maurská pevnost Alcazaba a zmešity předělaná katedrála Catedral de la Encarnación.

Malgrat de Mar

Malgrat de Mar je malebné katalánské pobřežní městečko se zajímavým středověkým kostelem. Město je taktéž často vyhledáváno jako přímořské letovisko.

Mallorca

Mallorca je největší ostrov Baleár. Ostrov nabízí velice rušný noční život, zajímavé památky vPalma de Mallorca i nádherné pláže nacházející se podél celého pobřeží.

Menorca

Menorca je druhý největší ostrov Baleárského souostroví. Ostrov je oblíbený pro svoji nádhernou přírodu a zajímavé skalnaté i písečné pláže.

Salou

Salou je malebné katalánské letovisko, které kromě nádherných pláží nabízí i historické památky jako Torre Vella či fontánu Font Iluminosa.

Sevilla

Sevilla je největší andaluské město a kulturní centrum jižního Španělska. Nachází se zde slavný palác Alcázar, monumentální Sevillská katedrála a staré město typické jihoevropskou architekturou.

Tenerife

Tenerife je sopečný ostrov nacházející se vKanárském souostroví. Tenerife je ideálním místem pro skloubení aktivní dovolené skoupáním vmoři, nachází se zde totiž nejvyšší vrchol Španělska Pico del Teide, díky němuž pobřeží Tenerife pokrývají černé sopečné pláže.

Valencie

Valencie je jihošpanělské město nacházející se voblasti Costa Del Azahar. Ve městě se nachází několik středověkých památek jako brána Torres de Serranos, Valencijská katedrála či kostel S. Juane.