Skiathos je řecký ostrov patřící do souostroví Sporady ležící v Egejském moři. Tento malý ostrůvek je vyhlášený nádhernými oblázkovými a písečnými plážemi, které se mimo jiné proslavily i jako kulisy pro hollywoodský film Mamm Mia!.

Základní informace

 

Skiathos je jakožto součást Řecka členem Evropské unie, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Skiathos

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Skiathu

 

Skiathos je velice živý a veselý ostrov s perfektně vybavenými plážemi pokrytými jemným pískem. Mořské dno na Skiathu je navíc poměrně mělké, a tak se Skiathos řadí mezi řecké destinace s nejlepšími možnostmi ke koupání s dětmi.

Jistou nevýhodou ostrova však může být to, že v létě se stává pro někoho až příliš živým. Kromě přeplněných pláží tak v létě musíte počítat i s nespočtem klubů soustřeďujících se převážně v hlavním městě Skiathos. Rodiny s dětmi proto nejčastěji volí klidnější letoviska jako Koukounaries či Achladia.

 

By: Anders Ljungberg

 

Na Skiathos se psem

 

Jen stěží byste hledali turismem prorostlejší řecký ostrov, než je Skiathos. Neměli byste se tedy setkat s problémy týkající se rezervace „dog friendly“ ubytování. Během letních měsíců se nicméně ostrov rychle zaplní turisty, což pro majitele psů znamená také nutnost respektovat zákaz vstupu na pláže se psy.

 

Skiathos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Skiathos, ač nabízí jedny z nejkrásnějších řeckých pláží, je znám také jako jeden z nejživějších řeckých ostrovů. Převážně hlavní město Skiathos je poté častým cílem turistů toužících po nočním životě. Pokud tak od dovolené očekáváte tiché večery v klidném letovisku, vyplatí se směřovat spíše do letovisek jako Achladia, které jsou sice mezi turisty oblíbené, ale většina z nich dojíždí za zábavou do Skiathu.

 

Noční život na Skiathosu

 

Skiathos je jeden z nejživějších řeckých ostrovů a právě noční život je krom krásných pláží jednou z hlavních atrakcí ostrova. Nejvíce diskoték, nočních klubů a barů se koncentruje v hlavním městě Skiathos. Oblíbené jsou především kluby v historické části města a u přístavu, které jsou typické tím, že místo na židlích se v nich sedí na velikých polštářích.

Během léta jsou navíc na ostrov zváni populární hudebníci, kteří po setmění napomáhají k proměně pláží v jeden veliký taneční parket. Mezi nejoblíbenější podniky na ostrově patří Phedrock Bar, La Bussola, Marilyn´s Bar či Rock´n Roll Bar.

 

Nákupy na ostrově Skiathos

 

Zájem o ostrov ze strany turistů napomohl i k budování obchodů nabízejících převážně módní doplňky a řecké delikatesy. Hlavním nákupním bulvárem na ostrově je ulice Papadiamantis ve městě Skiathos, na které se nachází řada obchodů s luxusní módou a klenotnictví. Pokud nicméně zamíříte k městskému přístavu, natrefíte i na mnoho stánků s turistickými suvenýry.

Ručně vyráběné šperky pak můžete zakoupit i v klášteru Panagia Evangelistria.

 

Ceny na Skiathu

 

Ostrov Skiathos rozhodně patří mezi ty dražší řecké dovolenkové destinace. Hlavní chod v restauraci vyjde v průměru na cca 14 €, za sklenici vína či třetinku piva nicméně připlatíte zhruba další 3€. Alkohol obecně je na ostrově velice drahý, a to jak v barech, tak i supermarketech.

Výhodněji lze naopak na ostrově zakoupit ovoce jako pomeranče či banány, které většinou stojí pod 1€za kg. Tradičně je pak v supermarketech dražší maso a mléčné výrobky.

 

Ubytování na ostrově Skiathos

 

Během letní sezony míří na malý ostrov Skiathos velké množství turistů, čemuž odpovídají i ubytovací kapacity na ostrově. K dispozici je široká škála ubytování od starých hostelů až po luxusní hotely. Ceny za ubytování jsou poté vyšší než ve většině Řecka, za slušně vybavené studio zaplatíte alespoň 800 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Pokud hledáte levné ubytování na Skiathu, můžete se obrátit na starší hostely nabízející nocleh za ceny od 500 Kč na noc. Asi výhodnějším způsobem jak pořídit levné ubytování na ostrově Skiathos je nicméně služba Airbnb, přes kterou lze pronajmout nemovitosti přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po ostrově Skiathos

 

Hrad Skiathos

Středověký hrad ležící na vyvýšenině na severním pobřeží ostrova je jednou z nejznámějších historických památek ostrova. Hrad si vybudovali tamní obyvatelé s cílem chránit se proti častým pirátským nájezdům. Vzhledem k tomu, jak hojně byl hrad osídlen, byly za jeho hradbami vybudovány i kaple, kostely, a dokonce i mešita.

 

By: Christian Payer

 

 

Skiathos

Skiathos je hlavní a největší město stejnojmenného ostrova. Jedná se o velice živé přístavní město s historickým centrem s několika kostely a tradičními panskými domy. Ve městě se nacházejí i malebné kostelíky Agios Nikolaos a Trion Ierarhon či rodný dům Alexandra Papadiamanta.

 

Pevnost Bourtzi

Bourtzi je benátská pevnost nacházející se na poloostrově oddělující areál pevnosti od hlavního města Skiathos. Pevnost je historicky významná tím, že v ní sídlila škola sloužící jako centrum odboje proti Turkům. Dnes se v pevnosti nachází umělecká galerie a letní divadlo.

 

Dům Papadiamantis

Dům Papadiamantis je budova v hlavním městě Skiathos, ve které vyrůstal a nakonec i zemřel známý řecký spisovatel Alexandros Papadiamantis, jenž ve svých novelách často opěvoval krásy ostrova Skiathos. Dnes se v tomto domě nachází muzeum slavného rodáka, které vystavuje jeho osobní předměty a mapuje vývoj jeho díla.

 

Klášter Evangelistria

Evangelistria je na Skiathu jediný stále fungující klášter ležící na severovýchodní straně ostrova v regionu Agalianou. Klášter je typický kamennou střechou a do ruda zbarvenou omítkou. Uvnitř kostela se navíc nachází Muzeum hudebních nástrojů.

 

Klášter Panagia Kounistra

Panagia Kounistra je klášter nacházející na západní straně ostrova. V klášteru je vystavována cenná ikona Panny Marie, se kterou je spojena zajímavá legenda. Jeden mnich údajně našel onu ikonu při procházce lesem viset na stromě, což dalo název celému klášteru (kounistra = visící). V klášteru se stále dbá na tradiční zvyklosti, a je proto vhodné navštívit jej v oblečení zahalující ramena a kolena.

 

Pláž Lalaria

Lalaria je překrásná oblázková pláž dostupná pouze lodí. Prakticky hned na pláži leží dvě mořské jeskyně – Skotini a Galazia. K pláži se lze pravidelně vydat prostřednictvím výletních plaveb vyplouvajících z přístavu Skiathos.

 

Lalaria beach and the famous holey rock at Skiathos island in Greece

 

 

Skopelos

Skopelos je sousední ostrov, který je díky výbornému spojení skrze přívoz častým cílem výletníků na Skiathu. Hojně navštěvované je především hlavní město Skopelos, ve kterém se nachází zajímavé Muzeum folkloru. Přeci jen turisticky atraktivnější jsou však kláštery Agios Athanassios, Agia Varvara a Evangelistria ukryté mezi kopci v lesích za městem.

 

Tipy na jednodenní výlety po Skiathu

 

 

1.Den – Hrad Skiathos a klášter Evangelistria

 

Celodenní výlet po zajímavostech severního Skiathu začneme na nejsevernějším bodě ostrova, kde se nad útesy tyčí mohutný hrad Skiathos. Prohlídka areálu s fenomenálním výhledem na moře vám zabere alespoň celé dopoledne, hrad totiž za svými zdmi ukrývá zajímavé kostely Agios Nikolaos, Agia Marina a sto Kastro.

Po prohlídce areálu hradu se ještě můžete projít po útesech, ze kterých je vidět i pěšky nedostupná pláž Lalaria. Poté však již přejedeme do vnitrozemí ostrova ke klášteru Evangelistria. V něm stojí z celého areálu za pozornost nejvíce malebné Muzeum hudebních nástrojů.

 

By: Son of Groucho

 

 

2.Den – Hlavní město Skiathos a pláž Lalaria

 

Další jednodenní výlet začneme v hlavním městě ostrova Skiathos. Právě z tamního přístavu totiž vyrážejí výletní lodě k pláži Lalaria vyhlášené mořskými jeskyněmi, které jsou díky odrazům světla na mořské hladině nejkrásnější v dopoledních hodinách.

Po výletní plavbě se z přístavu Skiathos přesuneme do rodného domu slavného rodáka Alexandra Papadiamanta, ve kterém je vybudované muzeum pojednávající o životě a díle spisovatele. Po prohlídce muzea se přesuneme k nedalekému kostelu Trion Ierarhon, ze kterého zamíříme skrze historické centrum ke kostelu Agios Nikolaos. V podvečer si poté stihneme projít i pevnost Bourtzi ležící na poloostrově nedaleko přístavu.

 

By: kdask

 

 

3.Den – Skopelos

 

Výlet po sousedním ostrovu Skopelos začneme v přístavu Skiathos, ze kterého několikrát denně vyplouvají přívozy směr Skopelos. Z přístavu ze Skopelu po doplutí ihned pokračujeme do Muzea folkloru, kde jsou vystavěny tradiční šaty, zemědělské nástroje a další artefakty. Z muzea pokračujeme směrem k hradu a klášteru Agios Athanassios, poblíž něhož si můžete prohlédnout i zbytky z původního chrámu Athény.

Po prohlídce samotného města Skopelos stojí za to projet si i okolní kláštery. Zajímavý je především klášter Agia Varvara ukrytý na útesu nad mořem za vysokými hradbami. Poté stihnete navštívit ještě nedaleký klášter Evangelistria, který podobně jako Agia Varvara nabízí nádherné panorama moře.

 

By: Agnee

 

 

4.Den – Panagia Kounistra a kostely severozápadního pobřeží Skiathu

 

Celodenní výlet po zajímavostech západního pobřeží ostrova Skiathos začneme v klášteře Panagia Kounistra ležícím mezi lesy na vyvýšenině v centru ostrova. Pro prohlídku areálu kláštera a jeho interiéru volte raději vhodné oblečení zahalující ramena a kolena. Po prohlídce kláštera se již přesuneme severně k pobřeží k vyhlídce Aselinos. Ta nabízí nádherné panorama severního pobřeží ostrova i pevninského Řecka odděleného jen úzkým průlivem.

Po chvíli strávené na vyhlídce se přesuneme skrze oblíbenou pláž Kechria ke kostelíku Moni Kechrias ukrytému v hustých lesích. Po prohlídce Moni Kechrias pokračujeme severně k úpadlinám středověkého kostela Agia Anastasia Farmakolitria. Celodenní tour po sakrálních stavbách na Skiathu zakončíme u kostela Agios Alexandros ležícím na útesu nad mořem. Právě kostel Agios Alexandros poté nabízí jednu z nejkrásnějších vyhlídek na severním pobřeží.

 

Pláže na Skiathu

 

Hlavně přes léto velice živé pláže jsou největší turistickou atrakcí ostrova Skiathos. Podél pobřeží nevelikého ostrova se táhne přes 60 pláží většinou s velice postupným vstupem do moře a písečným povrchem. Pláže na Skiathu jsou tak ideální i pro malé děti a neplavce, což má však za následek i to, že je ostrov přes léto v obležení turistů.

Dle mnoha průvodců nejkrásnější i nejznámější pláží na Skiathu je Koukounari pokrytá zlatavým pískem omývaným tyrkysovými vodami Egejského moře. Nedaleko Koukounari se nachází i další slavná pláž Agia Eleni. Mezi další perfektně vybavené pláže s jemným pískem patří Vassilias, Achladies, Kalamaki, Megali Amos, Troulos či Platanias.

Skiathos nicméně nabízí i poměrně dobré podmínky pro vodní sporty. Ty si lze vyzkoušet převážně na plážích Kanapista, Agia Paraskevi či Vromolimnos.

 

By: Kassandra Bay Resort & SPA

 

 

Počasí na Skiathosu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Skiathu je velice deštivé a s teplotami mezi 4 a 11°C i na tamní poměry chladné.

Během ledna sice na Skiathu ubývá množství srážek, nicméně denní teploty padají až k mezi 2 až 8 °C, což dělá z ledna nejchladnějším měsícem na ostrově.

Velice podobně lze charakterizovat i počasí na Skiathosu v únoru. Zatímco postupně ubývá množství srážek, teploty se stále drží na chladných 3 až 10°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Skiathu je již konečně o trochu přívětivější, denní teploty na Skiathu totiž vstoupají k 4 až 13°C. Časté jsou nicméně stále kratší přeháňky a studený vítr na pobřeží.

V dubnu teploty vzduchu na Skiathu rychle rostou k 8 až 18°C. Stále je však třeba počítat s častými sprškami a velice chladným mořem.

Počasí v květnu na Skiathosu je typické úbytkem srážek a naopak očekávaným růstem teploty moře. Teploty vody na Skiathu totiž v květnu dosahuje pro koupání dostačujících 18°C, což spolu s teplotami mezi 11 a 23°C zaručuje první dny vhodné ke koupání v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Skiathu je s teplotami mezi 15 a 27°C na Řecko sice poměrně chladné, celkově je již však letní sezona v plném proudu. Množství srážek ustupuje na roční minimum a teplota moře v červnu na Skiathu dosahuje solidních 22°C.

Během hlavní sezony v červenci a srpnu dosahují teploty na Skiathu příjemných 18 až 29°C. Příjemně překvapí i teplota moře pohybující se během letních prázdnin v průměru kolem 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí na Skiathosu v září je s teplotami mezi 15 a 26°C stále velice teplé, a především poté i slunné. Příjemné teploty podtrhuje i moře vyhřáté na skvělých 24°C.

Během října se sice teploty vzduchu na Skiathu pohybují mezi solidními 12 a 22°C, opět však začíná deštivé období. Přestože teplota moře stále zůstává na 22°C, dovolená u vody v říjnu na Skiathu je již rizikem.

Počasí v listopadu na Skiathosu je již opět velice deštivé a chladné. Denní teploty se pohybují mezi 8 a 15°C, takže listopad je vhodný snad jen pro poznávací dovolenou.

 

Aktuální počasí na Skiathosu naleznete zde.

Předpověď počasí na Skiathosu  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Skiathu

 

Skiathos je specifický tím, že se na něm nachází prakticky jen jediná větší dopravní tepna. Autobusové linky totiž fungují výhradně na jižním pobřeží mezi městy Skiathos a Koukounaries. Tradičně autobusy jezdí v intervalech mezi 30 a 60 minutami, pokud vám tedy stačí spojení mezi jižními letovisky, vystačíte si s veřejnou dopravou.

Pro cesty do odlehlejších míst ostrova je tak naprosto nezbytné pronajmout si přímo na Skiathu vůz v půjčovně. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letenky na Skiathos

 

Přímo na Skiathu se nachází letiště, které nabízejí frekventované spoje mezi Skiathem a letištěm v Athénách prostřednictvím aerolinek Sky Express. Zpáteční letenky mezi Athénami a Skiathem vyjdou na cca 3000 Kč, i s letenkou do Athén se tak lze na Skiathos dopravit za cca 5000 Kč.

Pro sledování levných letenek na Skiathos můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Skiathu

 

Agia Eleni

Agia Eleni je malý resort ležící nedaleko Koukounaries. Nachází se zde úzká, ale pěkná písečná pláž, která se během léta zaplňuje turisty právě ze sousedního Koukounaries.

 

Agia Paraskevi

Agia Paraskevi je písečná pláž jihovýchodně od města Skiathos. Pláž je perfektně vybavená lehátky, slunečníky a lemují ji i restaurace a půjčovny vybavení pro vodní sporty.

 

Ahladies

Ahladies je menší resort nacházející se nedaleko města Skiathos. Leží zde malebná písečná pláž vybavená lehátky a slunečníky.

 

Aselinos

Aselinos je malebný resort na severu ostrova. Nachází se zde jedna z nejkrásnějších písečných pláží na ostrově, nedaleko pláže pak leží i několik kaváren.

 

Banana

Banana je malý resort nedaleko města Koukounaries na západním pobřeží ostrova. Nachází se zde písečná pláž, která se pro dostatek soukromí zalíbila především nudistům.

 

Ftelia

Ftelia je oblíbený resort s malým přístavem a písečnou pláží ležící přímo vedle hlavního města Skiathos.

 

Glyfoneri

Glyfoneri je po skalnaté stezce dostupná oblázková pláž ukrytá mezi vysokými útesy severovýchodního pobřeží ostrova Skiathos.

 

Kanapitsa

Kanapitsa je malebný resort s písečnou pláží, která je díky silným větrům oblíbená především mezi příznivci vodních sportů.

 

Kolios

Kolios je oblíbený resort s písečnou pláží a přístavem, ve kterém si cestovatelé mohou pronajmout loďky pro objevování pobřeží ostrova Skiathos.

 

Koukounaries

Koukounaries je velice oblíbené letovisko ležící na jihovýchodním pobřeží ostrova. Nachází se zde dlouhá písečná pláž lemovaná piniovým hájem a restauracemi.

 

Lalaria

Lalaria je dost možná nejkrásnější přírodní památkou ostrova Skiathos. Tamní pláž je totiž zkrášlena unikátními bílými skalisky vystupujícími do moře, ve kterém jsou vymlety nádherné mořské jeskyně.

 

Mandraki

Mandraki je menší resort s písečnou pláží ležící 15km severozápadně od města Skiathos. Díky silným větrům je Mandraki oblíbené mezi příznivci vodních sportů.

 

Maratha

Maratha je menší resort jihozápadně od Skiathu. Nachází se zde malá a poměrně solidně vybavená písečná pláž.

 

Megali Ammos

Megali Ammos je turistický resort s dlouhou písečnou pláží, která se táhne skoro až k sousednímu městu Skiathos.

 

Megas Gialos

Megas Gialos je odlehlá a neorganizovaná oblázková pláž ležící na severním pobřeží ostrova. K pláži vede hůře schůdná stezka, a tak pláž nabízí vždy dostatek soukromí.

 

Plakes

Plakes je malý přístav s oblázkovou pláží ležící v pěší vzdálenosti od centra Skiathu.

 

Platanias

Platanias je moderní resort jihozápadně od hlavního města Skiathos. Nachází se zde oblíbená písečná pláž vhodná především pro rodiny s dětmi.

 

Skiathos

Skiathos je hlavní a největší město stejnojmenného ostrova. Město se amfiteatrálně táhne kolem zátoky na východním pobřeží ostrova a je známé pro tradiční architekturu i bujarý noční život.

 

Stigero

Stigero je odlehlá pláž na severní straně ostrova nabízející maximální soukromí. To je však vykoupeno velice špatnou dostupností, k pláži se lze totiž dostat výhradně na člunu.

 

Troulos

Troulos je vyhledávané letovisko ležící západně od města Skiathos. Nachází se zde oblíbená písečná pláž vhodná i pro vodní sporty.

 

Tsougrias

Tsougrias je malebná pláž ležící na malém ostrůvku jižně od Skiathu, který je dobře dostupný člunem.

 

Tzaneria

Tzaneria je malá písečná pláž jihozápadně od města Skiathos. V letních měsících se jedná o jednu z nevytěžovanějších pláží na ostrově, částečně i pro výborné podmínky pro vodní sporty.

 

Vassilias

Vassilias je malý resort s písečnou pláží ukrytou mezi stále zelení pokrytými kopci na jihovýchodě ostrova.

 

Vromolimnos

Vromolimnos je malebný resort s písečnou pláží připomínající Karibik. V letních měsících se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších pláží na ostrově.

 

Xanemos

Xanemos je malebný resort ležící nedaleko letiště Skiathos. Nachází se zde velice široká písečná pláž nabízející dostatek soukromí i pro nudismus.

 

Xenia

Xenia je poměrně rušná písečná pláž nacházející se nedaleko města Koukounaries.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Skiathosu je řečtina, vzhledem k tomu jak je pro tamní obyvatele významný turismus však nebudete mít problémy domluvit se anglicky, či dokonce někde i německy.

 

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Skiathosu

 

Skiathos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!