Skiathos

Skiathos je řecký ostrov patřící do souostroví Sporady ležící v Egejském moři. Tento malý ostrůvek je vyhlášený nádhernými oblázkovými a písečnými plážemi, které se mimo jiné proslavily i jako kulisy pro hollywoodský film Mamm Mia!

Kdy oblast navštívit?

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Skiathu je velice deštivé a s teplotami mezi 4 a 11°C i na tamní poměry chladné. Během ledna sice na Skiathu ubývá množství srážek, nicméně denní teploty padají až k mezi 2 až 8 °C, což dělá z ledna nejchladnějším měsícem na ostrově. Velice podobně lze charakterizovat i počasí na Skiathosu v únoru. Zatímco postupně ubývá množství srážek, teploty se stále drží na chladných 3 až 10°C.

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Skiathu je již konečně o trochu přívětivější, denní teploty na Skiathu totiž vstoupají k 4 až 13°C. Časté jsou nicméně stále kratší přeháňky a studený vítr na pobřeží. V dubnu teploty vzduchu na Skiathu rychle rostou k 8 až 18°C. Stále je však třeba počítat s častými sprškami a velice chladným mořem. Počasí v květnu na Skiathosu je typické úbytkem srážek a naopak očekávaným růstem teploty moře. Teploty vody na Skiathu totiž v květnu dosahuje pro koupání dostačujících 18°C, což spolu s teplotami mezi 11 a 23°C zaručuje první dny vhodné ke koupání v moři.

Počasí v létě

Počasí v červnu na Skiathu je s teplotami mezi 15 a 27°C na Řecko sice poměrně chladné, celkově je již však letní sezona v plném proudu. Množství srážek ustupuje na roční minimum a teplota moře v červnu na Skiathu dosahuje solidních 22°C. Během hlavní sezony v červenci a srpnu dosahují teploty na Skiathu příjemných 18 až 29°C. Příjemně překvapí i teplota moře pohybující se během letních prázdnin v průměru kolem 25°C.

Počasí na podzim

Počasí na Skiathosu v září je s teplotami mezi 15 a 26°C stále velice teplé, a především poté i slunné. Příjemné teploty podtrhuje i moře vyhřáté na skvělých 24°C. Během října se sice teploty vzduchu na Skiathu pohybují mezi solidními 12 a 22°C, opět však začíná deštivé období. Přestože teplota moře stále zůstává na 22°C, dovolená u vody v říjnu na Skiathu je již rizikem. Počasí v listopadu na Skiathosu je již opět velice deštivé a chladné. Denní teploty se pohybují mezi 8 a 15°C, takže listopad je vhodný snad jen pro poznávací dovolenou.

Aktuální počasí i dlouhodobější předpovědi naleznete zde.

Časový posun

+ 1hod oproti ČR.

Aktuální čas

(doplní programátor)

Doba letu

2hod 20min

Zásuvky

Stejné jako v ČR, v hotelech není potřeba redukce. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit na jiné typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Odkaz na papírové průvodce Lonelyplanet:

http://shop.lonelyplanet.com/ebooks/greece/greek-islands-travel-guide-9/greek-islands-evia-the-sporades-9/

Důležité kontakty

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Před odjezdem

Potřebuji zařídit vízum?

Ne, pokud necestujete na Karpathos na dobu delší 90 dnů. Postačí cestovat s cestovním pasem, nebo občanským průkazem.

Je nutné očkování?

Ne, žádné zvláštní očkování při cestě do Řecka není vyžadováno.

Kolik potřebuji peněz?

Ceny služeb a potravin v supermarketech jsou na ostrově Skiathos podobně vysoké jako v České republice.

Jak se domluvit?

Úředním jazykem na Skiathosu je řečtina, vzhledem k tomu jak je pro tamní obyvatele významný turismus však nebudete mít problémy domluvit se anglicky, či dokonce někde i německy.

V jaké měně mít peníze?

Zaplatíte zde EURY.

Vzít si víc v hotovosti nebo na účtě?

Doporučovala bych přivézt nějakou hotovost již sebou. Ve větších městech a letoviscích bankomaty jsou.

Doporučuji zařídit si kartu u EquaBank. Dostanete od nich kartu zdarma, neplatíte žádné měsíční poplatky a výběr v zahraničí stojí jen 9Kč. Mít samostatně „cestovatelskou“ kartu je rozumné i jako prevence krádeže, nebo zneužití. Sama si na cestovatelském účtu nechávám jen malou část peněz a postupně si je tam přesouvám ze svého hlavního účtu, od kterého si kartu neberu – i kdyby se někdo dostal ke kartě a PINu, moc toho neukradne. Pokud použijete při zřízení účtu jako referenční číslo 7749696766, získáte navíc 100Kč (a já také, ale kvůli tomu to nedoporučuji).

Co s sebou?

Určitě se vám budou hodit dobré opalovací krémy, sluneční brýle, plavky, repelent, pokrývka hlavy, atd. Zkrátka obvyklé věci, které balíte na dovolenou u moře.

Doprava

Kde a za kolik koupit letenky?

ímo na Skiathu se nachází letiště, které nabízejí frekventované spoje mezi Skiathem a letištěm v Athénách prostřednictvím aerolinek Sky Express. Zpáteční letenky mezi Athénami a Skiathem vyjdou na cca 3000 Kč, i s letenkou do Athén se tak lze na Skiathos dopravit za cca 5000 Kč.

Pro sledování levných letenek na Skiathos můžete použít náš vyhledávač http://levnocestovani.cz/letenky/

Z/na letiště

Pokud cestujete skrze cestovní kancelář, počká vás před letištní halou transfer na hotel. Pokud jedete na vlastní pěst, budete to mít složitější. Z letiště toti nejezdí místní autobusy, jedinou možností je proto pronajmout si přímo na letišti automobil či jet taxíkem. Cena do hlavního města Skiathos je cca 5 Euro, do vesnice Troulos cca 15 Euro a na druhou stranu ostrova, do střediska Koukounaries cca 20 – 22 Euro.

Doprava na místě

Skiathos je specifický tím, že se na něm nachází prakticky jen jediná větší dopravní tepna. Autobusové linky totiž fungují výhradně na jižním pobřeží mezi městy Skiathos a Koukounaries. Tradičně autobusy jezdí v intervalech mezi 30 60 minutami, pokud vám tedy stačí spojení mezi jižními letovisky, vystačíte si s veřejnou dopravou.

Pro cesty do odlehlejších míst ostrova je tak naprosto nezbytné pronajmout si přímo na Skiathu vůz v půjčovně. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku www.rentalcars.com.

Ceny a tipy jak ušetřit

Odhadovaný rozpočet na den: 1000 – 1500,- Kč

Měna, kurzy, spropitné

Měna

EURO. 1€ = 27kč

Menu v restauraci

0,3 l vína/ piva 3€

10 – 15 €

2lůžkový pokoj/ hotel/ noc

od 30 ( 800 Kč)

olivový olej (1 l)

3,50 – 5

voda (1,5 l)

pivo ( 0,3 l)

od 0,50

od 1

Vstupné – památky/ atrakce

kolem 5 €

Spropitné je v restauracích standartně 10% z ceny na účtence, pokud jste se službami spokojeni. V Řecku je smlouvání běžné především v turistických centrech, na tržnicích a bazarech. Méně časté je pak v klasických obchodech a restauracích, určitě s ním nepochodíte ani v hotelech a kancelářích. V tavernách a restauracích bývá často účtován automaticky k ceně jídla poplatek za stolování, obsluhu, pečivo a prostředí – tzv. couvert, který činí asi 0,60 až 1 € za osobu. Je to služba, kterou nelze odmítnout.

Kolik stojí potraviny?

Ceny potravin v obchodech jsou o něco vyšší, než v ČR. Ostrov Skiathos rozhodně patří mezi ty dražší řecké dovolenkové destinace. Výhodně lze na ostrově zakoupit ovoce jako pomeranče či banány, které většinou stojí pod 1€ za kg. Tradičně je pak v supermarketech dražší maso a mléčné výrobky.

mléko (1 l) = od 1,50

chléb = od 0,80

máslo = 1,50 – 3,25

broskve = 1 – 1,50

pomeranče = 0,80 €

Kolik stojí ubytování

Během letní sezony míří na malý ostrov Skiathos velké množství turistů, čemuž odpovídají i ubytovací kapacity na ostrově. K dispozici je široká škála ubytování od starých hostelů až po luxusní hotely. Ceny za ubytování jsou poté vyšší než ve většině Řecka, za slušně vybavené studio zaplatíte alespoň 800 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický www.booking.com.

Pokud hledáte levné ubytování na Skiathu, můžete se obrátit na starší hostely nabízející nocleh za ceny od 500 Kč na noc. Asi výhodnějším způsobem jak pořídit levné ubytování na ostrově Skiathos je nicméně služba Airbnb, přes kterou lze pronajmout nemovitosti přímo od soukromníků.

Tipy jak ušetřit

Pokud vám nevadí vařit, určitě ušetříte, pokud si jídlo nakoupíte v supermarketu. Vyplatí se kupovat především vynikající čerstvé ovoce.

Tipy na výlety a aktivity

Hrad Skiathos

Středověký hrad ležící na vyvýšenině na severním pobřeží ostrova je jednou z nejznámějších historických památek ostrova. Hrad si vybudovali tamní obyvatelé s cílem chránit se proti častým pirátským nájezdům. Vzhledem k tomu, jak hojně byl hrad osídlen, byly za jeho hradbami vybudovány i kaple, kostely, a dokonce i mešita.

Skiathos

Skiathos je hlavní a největší město stejnojmenného ostrova. Jedná se o velice živé přístavní město s historickým centrem s několika kostely a tradičními panskými domy. Ve městě se nacházejí i malebné kostelíky Agios Nikolaos a Trion Ierarhon či rodný dům Alexandra Papadiamanta.

Pevnost Bourtzi

Bourtzi je benátská pevnost nacházející se na poloostrově oddělující areál pevnosti od hlavního města Skiathos. Pevnost je historicky významná tím, že v ní sídlila škola sloužící jako centrum odboje proti Turkům. Dnes se v pevnosti nachází umělecká galerie a letní divadlo.

Dům Papadiamantis

Dům Papadiamantis je budova v hlavním městě Skiathos, ve které vyrůstal a nakonec i zemřel známý řecký spisovatel Alexandros Papadiamantis, jenž ve svých novelách často opěvoval krásy ostrova Skiathos. Dnes se v tomto domě nachází muzeum slavného rodáka, které vystavuje jeho osobní předměty a mapuje vývoj jeho díla.

Klášter Evangelistria

Evangelistria je na Skiathu jediný stále fungující klášter ležící na severovýchodní straně ostrova v regionu Agalianou. Klášter je typický kamennou střechou a do ruda zbarvenou omítkou. Uvnitř kostela se navíc nachází Muzeum hudebních nástrojů.

Klášter Panagia Kounistra

Panagia Kounistra je klášter nacházející na západní straně ostrova. V klášteru je vystavována cenná ikona Panny Marie, se kterou je spojena zajímavá legenda. Jeden mnich údajně našel onu ikonu při procházce lesem viset na stromě, což dalo název celému klášteru (kounistra = visící). V klášteru se stále dbá na tradiční zvyklosti, a je proto vhodné navštívit jej v oblečení zahalující ramena a kolena.

Pláž Lalaria

Lalaria je překrásná oblázková pláž dostupná pouze lodí. Prakticky hned na pláži leží dvě mořské jeskyně – Skotini a Galazia. K pláži se lze pravidelně vydat prostřednictvím výletních plaveb vyplouvajících z přístavu Skiathos.

Skopelos

Skopelos je sousední ostrov, který je díky výbornému spojení skrze přívoz častým cílem výletníků na Skiathu. Hojně navštěvované je především hlavní město Skopelos, ve kterém se nachází zajímavé Muzeum folkloru. Přeci jen turisticky atraktivnější jsou však kláštery Agios Athanassios, Agia Varvara a Evangelistria ukryté mezi kopci v lesích za městem.

 

Pláže na Skiathu

Hlavně přes léto velice živé pláže jsou největší turistickou atrakcí ostrova Skiathos. Podél pobřeží nevelikého ostrova se táhne přes 60 pláží většinou s velice postupným vstupem do moře a písečným povrchem. Pláže na Skiathu jsou tak ideální i pro malé děti a neplavce, což má však za následek i to, že je ostrov přes léto v obležení turistů.

Dle mnoha průvodců nejkrásnější i nejznámější pláží na Skiathu je Koukounari pokrytá zlatavým pískem omývaným tyrkysovými vodami Egejského moře. Nedaleko Koukounari se nachází i další slavná pláž Agia Eleni. Mezi další perfektně vybavené pláže s jemným pískem patří Vassilias, Achladies, Kalamaki, Megali Amos, Troulos či Platanias.

Skiathos nicméně nabízí i poměrně dobré podmínky pro vodní sporty. Ty si lze vyzkoušet převážně na plážích Kanapista, Agia Paraskevi či Vromolimnos.

Praktické tipy

Společenská etiketa

Siesta

Jako každý jižanský národ, i Řekové dodržují jakousi odpolední siestu. Tato doba oddychu mezi 14:30 17 hod. je dokonce stanovena zákonem. I když platí jen pro státní sektor, dodržuje ji i většina živnostníků. Je to z toho důvodu, že během žhavých letních dní se odpolední teploty šplhají opravdu k vysokým hodnotám a proto je siesta jediným způsobem jak neplýtvat silami. V tuto dobu se nehodí odpočívající Řeky rušit, navštěvovat je nebo jim telefonovat.

Řekové jsou pyšní na svůj stát a rádi o tom i mluví. Jsou také zpravidla nedochvilní.

Některé hotely vyžadují u mužů nošení dlouhých kalhot u jídla a občas se s tím setkáte i v tavernách.

Osobní bezpečnost

Skiathos je bezpečnou lokalitou, přesto doporučuji dávat pozor na své osobní věci a peníze – kriminalita v Řecku roste. Pozor! V Řecku se nošení dýky nebo slzného spreje považuje za nedovolené ozbrojování.

Na co si dát pozor:

  • NE = ANO

Pozor na řečtinu a hlavně na jejich „ne“. Jejich „ne“ znamená naše „ano“.

  • Toaletní papír

Pozor. Toaletní papír nikdy neházejte do záchodu! Potrubí na řeckých ostrovech je velmi úzké a papír by je mohl ucpat. Proto na záchodech bývají koše a použitý toaletní papír patří právě do nich. Dobrá zpráva je, že v nových ubytovacích zařízeních toto již praktikovat nemusíte.

  • Voda z vodovodu

I když je voda z kohoutku pitná, občas se vám může zdát mirně slaná. Doporučuji proto kupovat vodu balenou. Mnohdy vám ušetří čas strávený na toaletě.

Kde se nechat ošetřit

Zdravotní péče v Řecku je průměrná. Pokud vás potkají nepříjemnosti, máte dvě možnosti. Buď vám (v některých) hotelech přivlolají lékaře přímo do hotelu, nebo zajedete do hlavního města do nemocnice. Lékárny jsou ve větších městech a letoviscích otevřeny denně.

Místní jídlo a pití

Tzatziky – studený pokrm z jogurtu (v Řecku i Turecku bývá z ovčího či kozího mléka), okurek a česneku. Přidává se také olivový olej, ocet a bylinky (kopr).

Gyros řecký fast food, který se rozšířil po celé Evropě. Jde o kořeněné maso opékané na obrovské vertikální grilovací jehle.

Souvlaki – fast food z malých kousků masa a někdy zeleniny, grilovaných na menší jehlici v horizontální poloze. Jde o obdobu tureckého šiš kebabu.

Musaka (moussaka) – mezinárodně známé řecké jídlo. Přestože se dělá i v Turecku, na Balkáně a na Blízkém východě a slovo pochází z arabštiny, je musaka známá především jako řecké jídlo. Tvoří ji několik na sebe kladených a zapečených vrstev různých pochutin.

Ouzo – anýzový likér destilovaný z vína a pak ochucený různými bylinkami.

Nakupování a suvenýry

Zájem o ostrov ze strany turistů napomohl i k budování obchodů nabízejících převážně módní doplňky a řecké delikatesy. Hlavním nákupním bulvárem na ostrově je ulice Papadiamantis ve městě Skiathos, na které se nachází řada obchodů s luxusní módou a klenotnictví. Pokud nicméně zamíříte k městskému přístavu, natrefíte i na mnoho stánků s turistickými suvenýry. Ručně vyráběné šperky pak můžete zakoupit i v klášteru Panagia Evangelistria.

Dovolená s dětmi na Skiathu

Skiathos je velice živý a veselý ostrov s perfektně vybavenými plážemi pokrytými jemným pískem. Mořské dno na Skiathu je navíc poměrně mělké, a tak se Skiathos řadí mezi řecké destinace s nejlepšími možnostmi ke koupání s dětmi.

Jistou nevýhodou ostrova však může být to, že v létě se stává pro někoho až příliš živým. Kromě přeplněných pláží tak v létě musíte počítat i s nespočtem klubů soustřeďujících se převážně v hlavním městě Skiathos. Rodiny s dětmi proto nejčastěji volí klidnější letoviska jako Koukounaries či Achladia.

Skiathos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

Skiathos, ač nabízí jedny z nejkrásnějších řeckých pláží, je znám také jako jeden z nejživějších řeckých ostrovů. Převážně hlavní město Skiathos je poté častým cílem turistů toužících po nočním životě. Pokud tak od dovolené očekáváte tiché večery v klidném letovisku, vyplatí se směřovat spíše do letovisek jako Achladia, které jsou sice mezi turisty oblíbené, ale většina z nich dojíždí za zábavou do Skiathu.

Na Skiathos se psem

Jen stěží byste hledali turismem prorostlejší řecký ostrov, než je Skiathos. Neměli byste se tedy setkat s problémy týkající se rezervace „dog friendly“ ubytování. Během letních měsíců se nicméně ostrov rychle zaplní turisty, což pro majitele psů znamená také nutnost respektovat zákaz vstupu na pláže se psy.

Noční život na Skiathosu

Skiathos je jeden z nejživějších řeckých ostrovů a právě noční život je krom krásných pláží jednou z hlavních atrakcí ostrova. Nejvíce diskoték, nočních klubů a barů se koncentruje v hlavním městě Skiathos. Oblíbené jsou především kluby v historické části města a u přístavu, které jsou typické tím, že místo na židlích se v nich sedí na velikých polštářích.

Během léta jsou navíc na ostrov zváni populární hudebníci, kteří po setmění napomáhají k proměně pláží v jeden veliký taneční parket. Mezi nejoblíbenější podniky na ostrově patří Phedrock Bar, La Bussola, Marilyn´s Bar či Rock´n Roll Bar.

 

Doplňující informace

 

Svátky a místní oslavy

1. leden – Nový rok

6. leden – Theofania (svěcení vod, obdoba našich Tří králů)

23. únor – Čisté pondělí

25. březen – Den řecké nezávislosti

Březen, duben – Velikonoce

1. květen – Svátek pracujících

1. červen – Ducha svatého“ (svatodušní svátky)

15. srpen – Nanebevzetí Panny Marie

28. říjen – Den Ochi

25. a 26. prosinec – Vánoce

Základní fráze

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

Výpis lokalit

Agia Eleni

Agia Eleni je malý resort ležící nedaleko Koukounaries. Nachází se zde úzká, ale pěkná písečná pláž, která se během léta zaplňuje turisty právě ze sousedního Koukounaries.

Agia Paraskevi

Agia Paraskevi je písečná pláž jihovýchodně od města Skiathos. Pláž je perfektně vybavená lehátky, slunečníky a lemují ji i restaurace a půjčovny vybavení pro vodní sporty.

Ahladies

Ahladies je menší resort nacházející se nedaleko města Skiathos. Leží zde malebná písečná pláž vybavená lehátky a slunečníky.

Aselinos

Aselinos je malebný resort na severu ostrova. Nachází se zde jedna z nejkrásnějších písečných pláží na ostrově, nedaleko pláže pak leží i několik kaváren.

Banana

Banana je malý resort nedaleko města Koukounaries na západním pobřeží ostrova. Nachází se zde písečná pláž, která se pro dostatek soukromí zalíbila především nudistům.

Kanapitsa

Kanapitsa je malebný resort s písečnou pláží, která je díky silným větrům oblíbená především mezi příznivci vodních sportů.

Kolios

Kolios je oblíbený resort s písečnou pláží a přístavem, ve kterém si cestovatelé mohou pronajmout loďky pro objevování pobřeží ostrova Skiathos.

Koukounaries

Koukounaries je velice oblíbené letovisko ležící na jihovýchodním pobřeží ostrova. Nachází se zde dlouhá písečná pláž lemovaná piniovým hájem a restauracemi.

Lalaria

Lalaria je dost možná nejkrásnější přírodní památkou ostrova Skiathos. Tamní pláž je totiž zkrášlena unikátními bílými skalisky vystupujícími do moře, ve kterém jsou vymlety nádherné mořské jeskyně.

Mandraki

Mandraki je menší resort s písečnou pláží ležící 15km severozápadně od města Skiathos. Díky silným větrům je Mandraki oblíbené mezi příznivci vodních sportů.

Maratha

Maratha je menší resort jihozápadně od Skiathu. Nachází se zde malá a poměrně solidně vybavená písečná pláž.

Platanias

Platanias je moderní resort jihozápadně od hlavního města Skiathos. Nachází se zde oblíbená písečná pláž vhodná především pro rodiny s dětmi.

Skiathos

Skiathos je hlavní a největší město stejnojmenného ostrova. Město se amfiteatrálně táhne kolem zátoky na východním pobřeží ostrova a je známé pro tradiční architekturu i bujarý noční život.

Stigero

Stigero je odlehlá pláž na severní straně ostrova nabízející maximální soukromí. To je však vykoupeno velice špatnou dostupností, k pláži se lze totiž dostat výhradně na člunu.

Troulos

Troulos je vyhledávané letovisko ležící západně od města Skiathos. Nachází se zde oblíbená písečná pláž vhodná i pro vodní sporty.

Vromolimnos

Vromolimnos je malebný resort s písečnou pláží připomínající Karibik. V letních měsících se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších pláží na ostrově.

Xanemos

Xanemos je malebný resort ležící nedaleko letiště Skiathos. Nachází se zde velice široká písečná pláž nabízející dostatek soukromí i pro nudismus.

 

Skiathos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!