Sardinie je druhý největší italský ostrov, jehož krása spočívá v jeho rozmanitosti. Dlouhé písečné pláže se zlatavým pískem připomínající Karibik střídají vysoké útesy. Pokud vás navíc malebné zátoky vhodné ke šnorchlování omrzí, můžete se vydat poznávat italskou kulturu do pitoreskních měst či zdolávat vysoká vnitrozemská pohoří.

 
Základní informace o Sardinii

 

Sardinie spadá pod Itálii, která je členskou zemí Evropské unie i Schengenského prostoru, vstup do země je tak umožněn na základě platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč kurz platný k 16.5. 2016)

Tísňová linka: 112

Policie: 113

Hasiči: 115

Záchranná služba: 118

Drtivá většina ubytovacích zařízení v celé Itálii využívá „naše“ elektrické zásuvky s napětím 220V.

Ať už cestujete k moři, do hor či za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Sardinii

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Sardinii

 

Sardinie je pro dovolenou s dětmi velice vhodnou destinací. Zejména na severu ostrova se nacházejí pláže s jemným pískem a skvělým přístupem k vodě. Služby jsou navíc na velice vysoké úrovni, hotely často nabízejí program pro děti s animátory. Velice populární je letovisko Stintino, méně turistické jsou pak oblasti Vignola Mare, Budoni či Orosei.

Na dovolenou s dětmi na Sardinii je vhodné cestovat před nebo po letních prázdninách. Vyhnete se tak nepříjemným vedrům i velkému množství turistů.

 

Sardinie se psem

 

Pokud s sebou na dovolenou toužíte vzít psa, na Sardinii byste neměli mít žádné výrazné problémy. Pro vstup se psem potřebujete standardní pas zvířete v zájmovém chovu, identifikaci psa a očkování proti vzteklině.

Psi mají sice vstup povolený jen na vybrané pláže, těch je ale kolem pobřeží zhruba třicet (kompletní seznam naleznete zde), takže máte na výběr. Zrovna tak by neměl být problém s ubytováním, tamní podnikatelé jsou ke psům poměrně tolerantní.

 

Sardinie jako destinaci pro klidnou dovolenou pro seniory

Sardinie je pro klidnou relaxační dovolenou velice vhodnou volnou. Pláže jsou většinou písečné a mají skvělý přístup do moře, služby jsou pak především na severovýchodě ostrova na velice vysoké úrovni. Ideální čas pro dovolenou je poté v červnu či září, kdy Sardinii nesužují tak vysoké teploty a také se zde nebudete muset prodírat takovými davy turistů jako přes letní prázdniny.

 

Nákupy na Sardinii

 

Oblečení a módní doplňky jsou na Sardinii přibližně stejně drahé jako u nás, pokud si však stejně chcete nějaké šaty či kabelku jako suvenýr přivést, navštivte Cagliari. V největším městě ostrova se nachází bulváry Largo Carlo Felice a Via Roma, která jsou protkána spoustou menších i větších obchodů.

Obchody na Sardinii většinou otevírají od pondělí do pátku od 10 do 13 hodin a poté od 15 do 20 hodin večer. Prakticky celá Sardinie o víkendech nepracuje, nespoléhejte se tak ani na velké supermarkety.

 

Noční život na Sardinii

 

Noční život na Sardinii je soustředěn především ve třech velkých městech – Cagliari, Algheru a Porto Cervu. V Cagliari jsou nejvyhledávanější podniky American Bar Biffi a Café Etnico, v Algheru se nachází skvělý koktejlový bar Maracaibo a v Porto Cervo můžete navštívit krásný bar na pobřeží La Terrazza Rosa.

 

Ubytování na Sardinii

 

Podél pobřeží Sardinie převažují apartmánové domy a hotely, ve vnitrozemí jsou pak časté i rodinné penziony. Ceny záleží na konkrétní lokalitě. Nejdražší je severovýchod ostrova s centrem v Porto Cervu, kde se ceny pohybují kolem jen těsně pod 2000 Kč na noc pro dva, zbytek ostrova nabízí ubytování zhruba o třetinu levnější.

Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Nejlevnější ubytování pořídíte v hostelech, kde ceny obvykle začínají na 300 Kč za noc. S výjimkou několika málo kempů je po celé Sardinii zakázáno stanování, s touto formou ubytování zde tak příliš neobstojíte.

Alternativou za hotely či hostely pak může být Airbnb. Skrze tento způsob ubytování nejen že ušetříte, ale také lépe poznáte tamní kulturu. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu naleznete zde.

Tipy na výlety

Souostroví La Maddalena

Výletní lodí se lze dostat k souostroví La Maddalena tvořeného ostrovy La Maddalena, Caprera, Santo Stefano a několika menšími ostrovy. Jediným hojně obydleným ostrovem je La Maddalena s historickým centrem, na Capreře se pak nachází Muzeum Giuseppa Garibaldiho a ostatní ostrovy jsou poté vyhledávány díky nádherným plážím ve skalnatých lagunách.

 

Alghero

Alghero bylo po staletí katalánskou kolonií a jako v Katalánsku se tu budete cítit i dnes. Katalánština je zde slyšet na každém kroku a středověké centrum obehnanými hradbami Magellano připomíná Barcelonu. Nejzajímavějšími památkami v tomto městě plném úzkých křivolakých uliček je kostel San Francesco a katedrála Santa Maria z 16. století.

 

 

Neptunova jeskyně

Na západním pobřeží nedaleko Alghera se nachází nádherná Neptunova jeskyně. Jedná se o útvar v mořském útesu, který je plný vysokých stalaktitů a vápencových struktur. 

 

Barumini

Bohatou historii Sardinie připomíná osada Su Nuraxi v oblasti Barumini, tedy místo, které bylo osídleno již ve 2. tisíciletí před naším letopočtem. Jedná se o zbytky nuraghského opevnění z doby bronzové, které chránilo obyvatele ostrova před nájezdy Kartága.

 

Jeskyně Is Zuddas

Na jihozápadě Sardinia zhruba 60 kilometrů od Cagliari se nachází velice vzácné krápníkové jeskyně Is Zuddas. Jeskyní komplex v sobě ukrývá čtyři dómy se stalagmity, stalaktity, sintrovými závěsy a kaskádami z aragonitu.

 

Cagliari

Město Cagliari je obehnáno moře, močály a horami. Díky skvělé strategické pozici bylo proto město osídleno již ve 2. tisíciletí před naším letopočtem. Z dob římského osídlení zde nalezneme amfiteátr, jinak převažují spíše novogotické a renesanční památky jako radnice Palazzo Comunale či kostel S. Agostino.

 

Barbagia

Barbagia je horská oblast, jež se pyšní titulem jednoho z nejřidčeji osídlených míst v Evropě. Díky tomu se zde zachovala nejen panenská příroda, ale také unikátní kultura místních obyvatel. Jedná se o poslední místo, kde lze stále slyšet starou sardinštinu.

 

Nora

Nora je původní hlavní město Sardinie založené již v 8. století př.n.l. Féničany. Město však muselo čelit četným útokům barbarů, a tak bylo značně poškozeno. Přesto zde lze i v současnosti obdivovat ruiny římských lázní, divadel, chrámů a patricijského paláce s pověstnými mozaikami.

 

Tipy na jednodenní výlety po Sardinii

 

  • 1. Den – Su Naruxi a mokřady Giare di Gesturi

Dopoledne strávíme prohlídkou archeologické oblasti Su Nuraxi, kde lze vidět zbytky kamenné pevnosti i půdorysy budov z doby bronzové. Odpoledne poté bude následovat přejezd do nedaleké rezervace Giara di Gesturi, kde lze pozorovat unikátní mokřady s volně pasoucími se divokými koňmi.

 

  • 2. Den – Cagliari a jezero Stagno di Molentargius

Další výlet započneme v historickém městě Cagliari. Prohlídku začneme v tamním archeologickém muzeu, ze kterého následně lze během chvilky dojít k římskému amfiteátru. Po prohlídce amfiteátru následuje přesun ke katedrále Santa Maria. Ta se nachází nedaleko věže Torre dell´Elefante, ze které je nádherný výhled na moře a město. S Cagliari se rozloučíme prohlídkou zbytků opevnění Bastione di Saint Remy. Podvečer následuje přesun k jezeru Stagno di Molentargius, kde lze spatřit divoké růžové plameňáky.

 

  • 3. Den – Barbagia a vnitrozemí

Pokud vám to situace dovolí, vyčleňte si alespoň jeden den na prohlídku vnitrozemí ostrova. V oblasti Barbagia naleznete nádherná skaliska s křišťálově čistými potoky a endemickou flórou. Mimo jiné stojí za to navštívit i tamní vesnice Orgsolo a Oliena. V nich se stále žije prastarým pasteveckým životem, můžete tak zde ochutnat tradiční sýry nebo pro tuto oblast typické víno Nepente.

 

  • 4. Den – Archeologické naleziště Nora a město Pula

Pokud trávíte dovolenou na jihu ostrova, nenechejte si ujít výlet do starověké Nory. Za vidění určitě stojí relativně zachovalé římské divadlo, patricijský chrám a zajímavé jsou samozřejmě i lázně či fóra. Odpoledne lze přímo z Nory přejet autobusem do věčně města Pula. To je známé svými úzkými uličkami a domky s pestrobarevnými fasádami.

 

  • 5. Den – souostroví La Maddalena

Ideální místo pro jednodenní výlet je souostroví La Maddalena. Ze severu Sardinie často vyplouvají výletní lodě, které vás za jeden den provezou mezi několika ostrovy. Za vidění stojí určitě malé, ale krásné centrum ostrova La Maddalena i muzeum zasvěcené Giuseppe Garibaldimu na Capreře. Menší ostrovy jsou pak ideálním místem pro potápění a koupání obecně.

 

  • 6. Den – Alghero a Neptunova jeskyně

Asi nejzajímavější místo na západě ostrova je město Alghero. Za vidění stojí katedrála Santa Maria a gotický klášter San Frencesco. Vynechat nesmíte ani procházku po městských hradbách model moře vysoko na útesu. Po prohlídce historického města můžete zamířit do přístavu a zakončit den vyhlídkovou plavbou k Neptunově jeskyni plné nádherných stalaktitů.

 
Pláže na Sardinii

 

Nejstarší a dnes také nejluxusnější turistickou oblastí je Costa Smeralda, tedy Smaragdové pobřeží. Nejznámější letovisko této oblasti Porto Cervo a jeho okolí si oblíbily filmové hvězdy a další smetánka, nádherné pobřeží s krásnými písčitými plážemi je proto vykoupení vysokými cenami. Převážně pro šnorchlování je pak skvělá oblast mysu Capo Testa s pláží Rena Maiore.

Méně turistů a více soukromí si užijete v oblasti kolem města Orosei. Slavná je především písčitá pláž Cala Luna, která je lemována sérií jeskyň a skal.

Na jihu je proslavená oblast Costa Rei s dlouhou písčitou pláží Monte Turno. Kromě ní však podél Costa Rei naleznete mnoho malých prázdných pláží s hrubším pískem. Další vyhlášenou oblastí jižní Sardinie je mys Capo Carbonara s písečnou pláží Giunco, která je oblíbená příznivci vodních sportů.

 
 
Doprava po Sardinii

 

Větší města mívají dobře propracovanou síť levné veřejné dopravy. Velice spolehlivá a levná je hlavně veřejná doprava v Cagliari. Z letiště se lze za 1.25€ pohodlně dostat vlakem do centra města, odkud lze po Cagliari a jeho satelitech cestovat autobusy i metrem.

Z letiště v Algheru se lze do města dopravit za pouhé 1.00 € autobusem linky Alfa 373, jízdenky se kupují v příletové hale nebo u řidiče. Po městě a okolí se poté zle pohybovat autobusovými linkami. Lístky vyjdou na 1.00 až 2.00 € a dají se koupit v trafikách.

Problém nastává, pokud chcete z ostrova vidět více, než jen velká města. Na ostrově sice funguje železnice Trenitalia, s ní se však jen stěží můžete rychle pohybovat po všech zajímavostech Sardinie.

Velice vhodné je tak využít nabídek autopůjčovny a šetřit čas půjčením si automobilu. Ceny na Sardinii jsou srovnatelné s evropským průměrem, malé auto pořídíte i v sezoně do 1100 Kč na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 
Počasí na Sardinii

 

Počasí v zimě

V lednu je počasí na Sardinii velice příjemné. Průměrná teplota vzduchu je 10ºC, takže počasí je ideální pro městskou turistiku.

Počasí na Sardinii v únoru je stejně příjemné jako v lednu. Na koupání v moři je stále zima, jelikož teplota moře v únoru na Sardinii se pohybuje kolem 13ºC, teploty vzduchu však stoupají až k příjemným 15ºC.

 

Počasí na jaře

V březnu začínají teploty vzduchu i moře pozvolna růst nad hranici 15ºC. Počasí na Sardinii v březnu tak pomalu otužilcům umožňuje první koupání. Velice podobné je i počasí na Sardinii v dubnu, kdy již teplota moře dosahuje zvládnutelných 16ºC.

Květen je na Sardinii již velice teplý, teplota vzduchu se totiž pohybuje v průměru kolem 18ºC. Za slunných dnů se tak již dá bez problémů koupat v moři, jehož teplota během května činí cca 19ºC.

Počasí v červnu na Sardinii je již naprosto ideální ke koupání. Teplota vzduchu přesahuje 21ºC a teplota moře na Sardinii v červnu je zhruba příjemných 20ºC.

 

Počasí v létě

V červenci je počasí na Sardinii podstatně teplejší, průměrná teplota vzduchu je 25ºC a tropické dny tak nejsou žádnou vzácností.

Počasí na Sardinii v srpnu je možná až příliš teplé. Teploty vzduchu za slunných dnů pravidelně překračují hranici 30ºC. Teploty moře na Sardinii v červnu přesahuje hranici 25ºC.

Teploty vzduchu v září na Sardinii jsou podstatně příjemnější a pohybují se kolem průměrných 23ºC. Teplota moře na Sardinii stále překonává hranici 20ºC a počasí v září na Sardinii je tak skvělé pro pozdní dovolenou u moře.

 

Počasí na podzim

Podobně teplý je i říjen, kdy se však již objevuje takové množství srážek, že počasí nemusí umožňovat koupání.

Velice deštivé je na Sardinii počasí v listopadu, který je společně s prosincem kvůli četným a vydatným srážkám a teplotám kolem 10ºC nejméně vhodný pro dovolenou. 

Aktuální počasí na Sardinii naleznete zde.

Předpověď počasí na Sardinii na dalších 10 dní naleznete zde.

 
Levné letenky na Sardinii

 

Na Sardinii se nacházejí tři významná letiště – Alghero, Olbia a Cagliari. Všechna tři letiště jsou velice oblíbená u Ryanairu, Wizzairu a Germanwings, převážně z Německa se tak na Sardinii lze dostat za velice přívětivé ceny.

Nejlevněji se na Sardinii dostanete z německých letišť. Nízké ceny jsou typické pro vzdálenější Frankfurt či Memmingen, odkud se lze na kraji sezony na Sardinii a zpět dostat pod 2000 Kč. Asi o čtvrtinu dražší jsou pak lety z lépe dostupného Berlína, Katovic či Varšavy.

 

Přímou linku z Prahy na všechna tři Sardinská letiště provozuje i SmartWings, ceny za zpáteční letenku se však již pohybují kolem 5000 Kč. O trochu levněji se z Prahy na Sardinii dostanete s využitím kombinace Ryanairu a Wizzairu s přestupem v Milánu – s trochou štěstí se na kraji sezony můžete dostat na částku pod 3000 Kč.

Pokud chcete mít přehled o levných letenkách na Sardinii, nezapomeňte sledovat náš vyhledávač.

 
Turisticky atraktivní oblasti na Sardinii

 

 

Alghero

Alghero je město na západě ostrova. Historická část města leží na poloostrově obehnaném hradbami. Nejnavštěvovanější památkou města je gotická katedrála Santa Maria.

 

Arbatax

Arbatax je přímořské letovisko nedaleko města Tortoli. Nachází se zde významný přístav i několik skalnatých pláží, z nichž nejznámější je Rocce Rosse.

 

Arborea

Arborea je převážně zemědělská město a stejnojmenná oblast na západě ostrova. Právě zde nalezneme jedny z nejkrásnějších písečných pláží na západním pobřeží.

 

Baja Sardinia

Baja Sardinia je oblíbené přímořské letovisko na severu ostrova nedaleko Porto Cervo. Nachází se zde několik zátok s dobře vybavenými písečnými i oblázkovými plážemi.

 

Barbagia

Barbagia je hornatá oblast ve vnitrozemí ostrova, ve které se nacházejí poslední zbytky původní Sardinské kultury.

 

Barumini

Tato oblast ve středu ostrova je proslavená starověkými ruinami Su Naruxi, které se sestávají ze zbytků starověké pevnosti a půdorysů několika domů.

 

Budoni

Budoni je nádherné letovisko na severovýchodě ostrova. Nachází se zde několik dlouhých pláží s bílým pískem a azurově modrým mořem, ideální pro děti.

 

Cagliari

Cagliari je největší město Sardinie. Ve městě se nacházejí důkazy o římském osídlení jako Anfiteatro Romano i renesanční kostel S. Agostino.

 

Cala Gonome

Vyhlášené letovisko Cala Gonome se nachází na východě ostrova. Pro oblast Cala Gonome jsou typické oblázkové a písečné pláže i čisté moře vhodné k potápění dělá z tohoto letoviska.  

 

Cardedu

Cardedu je letovisko na východě Sardinie. V této oblasti plné mysů a skalních útesů je velice oblíbený kayaking.

 

Carloforte

Carloforte je město s velikým přístavem a středověkým centrem města nacházející se na samotném kraji jihozápadu ostrova.

 

Castelsardo

Castelsardo je pobřežní město rozkládající se na mohutných skalách. Dominantou města je hrad tyčící se na nejvyšším bodě Castelsarda.

 

Costa Rei

Costa Rei je jeden z nejoblíbenějších letních resortů na jižním pobřeží ostrova. V této oblasti naleznete převážně písečné pláže s velice dobrým přístupem k vodě.

 

Santa Margharita di Pula

Santa Margharita di Pula je nejjižnější resort na Sardinii. Pobřeží zde lemují skalnaté mysy, mezi nimiž se nacházejí oblázkové a písečné pláže.

 

Chia

Chia je oblast sestávající se z laguny, nad kterou ční prastará kamenná věž. Pláže v oblasti Chia jsou převážně písečné a moře je velice klidné.

 

La Maddalena

La Maddalena je souostroví na severu Sardinie. Na malých ostrůvcích naleznete skvělé příležitosti ke šnorchlování.

 

Marina Di Capitana

Marina di Capitana je město s velikou marinou, ve které kotví luxusní jachty.

 

Olbia             

Olbia je město na východě ostrova s významným přístavem, ze kterého vyrážejí výletní lodě na plavby po Středozemním moři.

 

Orosei          

Orosei je město na východě ostrova, vyhlášené pro své písečné a skalnaté pláže i malebné historické centrum.

 

Porto Cervo

Porto Cervo je luxusní resort na východě ostrova. Naleznete zde krásné pláže i mnoho nádherných restaurací, barů a kaváren.

 

Porto Corallo

Porto Corallo je poměrně klidná oblast na jihovýchodě Sardinie. Pro oblast Porto Corallo je typické skalnaté pobřeží s vysokými útesy, které se střídají s písečnými plážemi.

 

Porto San Paolo

Porto San Paolo je město nacházející se ve skalami obehnané zátoce na východním pobřeží Sardinie.

 

Porto Torres

Porto Torres je město na severozápadě Sardinie, které bylo založené Juliem Cesarem. Ve městě lze tedy najít zříceniny památek z dob římské nadvlády.

 

San Teodoro

San Teodoro je krásné městečko obehnané několika mělkými zátokami vhodnými ke koupání. V oblasti San Teodoro lze také spatřit volně se pohybující růžové plameňáky.

 

Sardara

Sardara je vnitrozemské město skrývající archeologické vykopávky a prastarý kamenný kostel.

 

Stintino

Přímořské letovisko Stintino nacházející se na severu Sardinie je jedním z nejnavštěvovanějších regionů Sardinie. Naleznete zde překrásné písečné pláže, ale bohužel také davy turistů.

 

Su Gorroppu

Su Gorroppu je systém roklí a jeskyň ve střední části ostrova nedaleko města Nuoro.

 

Vignola Mare

Vignola Mare je severosardinské letovisko vyhlášené množstvím zátok a mysů, podél nichž se táhnou dlouhé pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou.

 

Villasimius

Villasimius je vyhlášené přímořské letovisko na jihu Sardinie. Nacházejí se zde jedny z nejkrásnějších pláží ostrova jako Cata Burroni, Cala Caterina či Campus.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Podobně jako v celé Itálii není na Sardinii znalost angličtiny mezi obyvateli naprostou samozřejmostí. Anglicky se tak domluvíte až na výjimky pouze v přímořských letoviskách a velkých městech, kde jsou lidé na turisty zvyklí. Je tak vhodné naučit se alespoň pár základních frází a mít s sebou italský slovník.

Ahoj – Ciao (čáo)

Ano – Si (sí)

Ne – No (no)

Dobré ráno / dopoledne  – Buon giorno (bon džórno)

Dobrý večer – Buona sera (buona sera)

Jak se máte? – Come stai? (kóme stai?)

Dobře – Bene (béne)

(Velice) Vám děkuji. – (Molte) grazie. (molte grácje)

Není zač – Non c`é di che (non če di ke)

Dobrou noc  – Buona notte (buona notte)

Promiňte – Scusi (skúzi)

Kolik to stojí? – Quanto costa questo? (kuanto kósta kvésto?)

Mluvíte italsky/anglicky? – Parla italiano / inglese? 

Jen trochu – Solo un poco (sólo un póko)

Dobrou chuť – Buon appetito (buon apetýto)

Dobrou noc – Buona notte (buona notte)

Omluvte mne- Mi dispiace (mi dyspjáče)

Nerozumím – Non capisco (non kapísko)

Dnes  – Oggi (odži)

Včera / zítra – Ieri / domani  (iéri / domány)

Sardinie
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!