Santorini je řecký sopečný ostrov, který vznikl z kaldery mohutného vulkánu v Egejském moři. Právě sopečná činnost v kombinaci s nádhernými ostrovními domky s jasně bílými fasádami dělá z tohoto místa jeden z nejromantičtějších ostrovů Řecka i celé Evropy.

 

Základní informace

Santorini je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Santorini se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za přírodou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Santorini

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Santorini

 

Santorini je sice nádherný romantický ostrov, pro dovolenou u moře s malými dětmi je však daleko vhodnější Kréta či Zakynthos. Pláže na Santorini jsou totiž obecně hůře přístupné, povrch pláží je pak často pokryt hrubšími oblázky a moře je celkově plné uvolněných kamenů. Výjimkou je letovisko Perissa, kde se nachází pro děti velice slušně uzpůsobená písčitá pláž, na druhou stranu musíte počítat s obrovským množstvím turistů.

 

Na Santorini se psem

 

Pokud nemůžete odjet na dovolenou bez svého čtyřnohého přítele, vyberte raději jinou destinaci než Santorini. Jedním z neduhů ostrova je vysoký počet toulavých psů a koček, což má za následky také jistou averzi tamních obyvatel k domácím zvířatům. Pro městské pláže pak většinou platí zákaz vstupu se psy.

 

Klidná dovolená pro seniory na Santorini

 

Pro romantickou dovolenou v Řecku je Santorini naprosto ideální. Jen těžko byste hledaly takhle nádhernou kombinaci malebných městeček, sopečné krajiny a čistého moře. Problémem však mohou být již zmíněné hůře dostupné pláže, pokud tak jedete pouze za mořem, je lepší cestovat například na Krétu, Zakynthos či Lefkadu.

 

Noční život na Santorini

 

Santorini je díky sírou zbarveným kalderám nad mořem často vyhledáváno pro romantickou dovolenou mladými páry, takže na ostrově najdete mnoho možností k zábavě.

Centrum nočního života je bezpochyby v hlavním městě Fira, kde se nacházejí diskotéky, noční kluby i hospůdky. Mezi nejoblíbenější podniky pak patří Club 33, Enigma, Koo či Taj Mahal Club. Další podniky pak najdete v nedalekých letoviscích Kamari a Perissa, které se také zaměřují spíše na mladé cestovatele.

Sever ostrova s městem Oia nabízí spíše klidnější podniky, místo rušných klubů a diskoték tak zde najdete tradiční hospůdky, kavárny a restaurace.

 

Nákupy na Santorini

 

Co se nákupů na Santorini týče, budete muset oželet pro Řecko typické módní doplňky z kůže. Zatímco obchodů s oblečením je zde poskrovnu, šperkařství a zlatnictví naleznete na každém rohu. Kromě olivového oleje či medu je tedy právě bižuterie či zlatý šperk nejčastějším suvenýrem.

Otevírací doby obchodů se většinou pohybují mezi 9 a 20 hodinou, po poledni si obchodníci dopřávají zhruba d´dvouhodinovou siestu. O nedělích má většina obchodů zavřeno.

 

Ceny na Santorini

 

Cena za hlavní chod v restauraci vyjde na Santorini kolem 7 €, třetinka piva pak na dalších 4€. Ve většině restaurací a hospod je tak pivo dražší než víno, která stojí od 2 €. Ceny potravin v supermarketech jsou pak cca o 10% vyšší než v České republice, výhodně však lze koupit citrusy a další exotické ovoce.

 

Ubytování na Santorini

 

Nabídka ubytování na Santorini není kvůli rozloze ostrova a přeci jen trochu menšímu zájmu ze strany turistů tak rozsáhlá jako v jiných řeckých přímořských oblastech, přesto se ceny pohybují kolem řeckého standardu. Za noc v nejlevnějším apartmánu pro dva tak na kraji sezony zaplatíte cca 550 Kč, za 700 Kč už máte pěkně zařízené studio či apartmán. Při shánění ubytování se určitě vyplatí prozkoumat nabídku ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je pak služba Airbnb, přes kterou lze pronajmout pokoje či celé apartmány přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po ostrově Santorini?

 

Akrotiri

Akrotiri je jedno z nejdůležitějších archeologických nalezišť na Kykladech. Starověké město bylo zničeno erupcí sopky v 17. stol. př. n. l. a veškeré domy, chrámy či lázně se tak podobně jako Pompeje velice dobře zachovaly.

 

Fira

Fira je hlavní město ostrova, turisty je tak město navštěvování především kvůli obchodům a bujarému nočnímu životu. Nacházejí se zde však také archeologická muzea, antické vykopávky a malebné bílé kostelíky prakticky všech církví, které zde kdy sídlily.

 

Nea Kameni

Nea Kameni je ostrov ve středu zaplavené kaldery tvořící oblast Santorini. Oblast Nea Kameni je silně poznamenána sopečnou činností, naleznete zde tak sopečná jezírka, pestrobarevně zbarvené horniny i gejzíry. Právě tato oblast je navíc považována za místo, kde potenciálně mohlo dojít ke zničení bájné Atlantidy vlnou tsunami vzniklé právě kvůli zdejším vulkánům.

 

Oia

Oia je asi nejkrásnější městečko na Santorini. Celé město se rozkládá nad mořem na příkrém svahu zbarveném sopečnou činností. Rudá podloží se západem slunce nad jasně bílými domy a kostely potom dělá z Oia jedno z nejromantičtějších míst v celém Řecku.

 

 

 

Thira

Thira je město nedaleko letoviska Perissa na jihovýchodě ostrova. Nacházejí se zde velice vzácné ruiny z původního Dórského osídlení, římské éry i helénského období. Mezi nejzajímavější památky v archeologickém parku pak patří zříceniny chrámů Dia a Apollóna.

 

Thirassia

Thirassia je ostrůvek nacházející se naproti Santorini. Ostrov je silně poznamenán sopečnou činností, kvůli čemuž je jen velice řídce obydlený. Na druhou stranu je zde díky tomu velice zachovalá příroda plná vulkanických úkazů.

 

Klášter sv. Eliáše

Klášter sv. Eliáše vysvěcený roku 1712 je jedním z nejstarších klášterů na ostrově. Stavba se nachází mezi vinicemi ve výšce 565 metrů, jedná se tedy zároveň o nejvyšší bod Santorini. Uvnitř kláštera si můžete prohlédnout expozice mapující výrobu vína, svíček či byzantské ikony.

 

Tipy na jednodenní výlety po ostrově

 

  • 1.Den – Akrotiri a okolí

První výlet začneme na samotném jihu Santorini v archeologickém parku Akrotiri. Zde můžete obdivovat nádherně zachovalé tisíce let staré hradby, domy i chrámy plné fresek. Stará část města je poměrně rozlehlá, takže zde strávíte celé dopoledne, na oběd si poté můžete zajít do současného Akrotiri. Po obědě následuje výstup na kopec nad městem, na kterém se nachází středověká benátská pevnost. Po prohlídce pevnosti si poté můžete udělat procházku na západní cíp poloostrova, na kterém se nachází historický maják z konce 19. století. Den pak můžete zakončit na nedaleké Bílé nebo Rudé pláži.

 

 

  • 2.Den – Historická Thira a Perissa

Další den začneme na druhém významném archeologickém nalezišti – v Thiře. Tam se totiž nacházejí ruiny města z 9. stol. př. n. l., které v sobě ukrývají kompletní kolekci starověké architektury. Projdete si tak původní dórské chrámy, římské lázně či helénské budovy. Cestou z Thiry se pak můžete zastavit u kostela Panagia Katefiani, ze kterého je nádherný pohled na moře. Poté však již definitivně opusťte Thiru a zamiřte do letoviska Perissa. Zde stojí za prohlídku centrum města se zbonicí a kostelem sv. Kříže, jenž je typický modrými kupolemi. Zbytek dne pak můžete strávit na vyhlášené pláži v Perisse.

 

  • 3.Den – Fira a Imerovigli

Třetí celodenní výlet začneme v hlavním městě Fira. Fira je typický vysokou koncentrací kostelů v ostrovní architektuře, za dopoledne tak akorát stihnete udělat okruh kolem katolické katedrály sv. Jana, ortodoxního chrámu a dominikánského kláštera. Po obědě si pak ještě určitě prohlídněte Archeologické muzeum s vykopávkami ze Santorini a Museum folkloru. Odpoledne si pak ještě stihnete udělat procházku do sousední vesnice Imerovigli, kde se nachází klášter Agios Nikolaos a především kopec Skaros. Na vrchu kopce se totiž nachází benátský hrad s nádherným výhledem na moře.

 

  • 4.Den – Pyrgos a klášter sv. Eliáše

Další den začneme ve vnitrozemním Pyrgosu. V jinak poměrně moderním městě stojí za to strávit čas u středověké pevnosti a kostelu sv. Trojice. Krom toho však město příliš atrakcí nenabízí a můžete se tak přesunout jihovýchodně ke kostelu Panagia Episkopi. Prohlídka starobylého kostela je jistě, zajímavá, ale taktéž časově nenáročná, díky čemuž stihnete i lehčí odpolední trek ke klášteru sv. Eliáše. Ten lze začít buď u Panagia Episkopi nebo ze samotného Pyrgosu

 

  • 5.Den – Nea Kameni a Oia

Při pobytu na Santorini se nesmíte nechat uniknout ukázku vulkanické krajiny ostrova Nea Kameni, na který se lze nejsnáze dostat z přístavu ve Fira. Ostrov je malý a nachází se zde jen několik schůdných cest, za dopoledne si jej tak stihnete celý projít. Na odpoledne pak následuje přejezd severně do ikonické vesničky Oia. I zde si můžete obejít vulkanickou činností zbarvené skály kolem města, nejkrásnější na městečku Oia je však stále posezení nad dobrým jídlem v okolí bílých domečků při západu slunce.

 

Pláže na Santorini

 

Pláže na Santorini jsou zcela unikátní díky vulkanické činnosti, která na ostrově ovlivňuje všechny aspekty života. Na ostrově tak převažují rudé až černé sopečné pláže pokryté hrubším pískem nebo menšími oblázky.

Turisticky atraktivní lokality jsou především pobřežní pásy na jihu a východě ostrova, kde najdeme písečné pláže Monolithos, Vlychada či Paradise nacházející se nedaleko hojně navštěvované vesnice Oia. Oblíbené jsou také oblázkové Kamari, Perivolos či Agios Georgios. Zejména mezi rodinami s dětmi je pak velice oblíbená také pláž Perissa se sopečným pískem.

 

 

 

 

Počasí na Santorini

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Santorini je sice relativně teplé, ale také velice deštivé. Teploty mezi 11 a 15°C jsou sice příjemné pro poznávání měst a přírody, na koupání v moři je však chladno.

Podobně deštivé je na Santorini i počasí v lednu. Teploty klesají na stále příjemných 10 až 14°C.

Počasí v únoru na Santorini již není tak deštivé jako v lednu, teploty se však stále pohybují mezi 10 a 14°C, což neumožňuje koupání v moři.

 

Počasí na jaře

V březnu je počasí stále relativně deštivé, teploty však již dosahují v průměru 15°C. To však spolu s teplotami vody pohybujícími se kolem 16°C stále není příliš příznivé pro dovolenou u moře.

Počasí v dubnu je již slunné a chudé na srážky. Teploty vzduchu se pohybují v rozmezí 13 a 18°C, moře má pak cca 17°C. Koupání v moři si tak užijí pouze otužilci.

Teploty vzduchu v květnu na Santorini rychle stoupají v průměru na 20°C. Teplota moře se pak pohybuje kolem 19°C, což již umožňuje solidní podmínky pro koupání.

 

Počasí v létě

V červnu teploty vzduchu dosahují v průměru 24°C. Moře má příjemných 22°C a počasí na Santorini tak nabízí skvělé podmínky pro koupání bez největších davů turistů.

Počasí v červenci a srpnu je na Santorini velice teplé. Teploty vzduchu dosahují v průměru 26°C, moře se pak vyhřeje na příjemných 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Santorini je stále velice slunné a teplé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 21 a 26°C, moře navíc zůstává vyhřáté na 24°C.

Říjnové počasí na Santorini je sice stále poměrně teplé, na druhou stranu ale v říjnu na Santorini začíná sezona dešťů. Teplota vody se pohybuje kolem 22°C, teplota vzduchu pak dosahuje 18 až 23°C, takže při troše štěstí na slunné počasí se i v říjnu lze dočkat dobrých podmínek pro koupání.

Počasí v listopadu na Santorini je stále velice deštivé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 14 a 19°C, moře má pak stále slušných 20°C, a i v listopadu se tak lze dočkat několika dní, kdy se lze koupat v moři.

 

Aktuální počasí na Santorini naleznete zde.

Předpověď počasí na Santorini na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Doprava po Santorini

 

Autobusová doprava po Santorini je vcelku omezená, ale zato levná. Autobusy jezdí mezi většími městečky typu Fira, Messaria, Karterados, Perissa či Oia, pokud vám tak stačí navštívit pár měst a městských pláží, pohodlně si s autobusy vystačíte. Ceny jízdenek se pohybují mezi 1,80 a 2,80 € a jízdenky se kupují až v autobusech.

Nevýhodou autobusové dopravy je to, že autobusy nezajíždějí na odlehlejší pláže. Pokud tak chcete prozkoumat kompletní ostrov, budete muset počítat s tím, že budete často chodit pěšky. Alternativou je pak samozřejmě také půjčení vozu nebo skútru, se kterými získáte naprostou svobodu, co se dopravy týče.  Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Santorini

 

Přes nízkonákladové aerolinky se z Česka a okolních zemí na Santorini dostanete velice komplikovaně s minimálně jedním přestupem. Za komplikovaný let potom v závislosti na cenách přípojů zaplatíte kolem 4000 Kč. Stojí proto za zvážení, zda se nevyplatí poohlédnout po last minute zájezdech, s cestovní kanceláří se totiž na Santorini i další řecké ostrovy dostanete velice často levněji než na vlastní pěst.

Pro sledování levných letenek na Santorini můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti na Santorini

 

Agios Georgios

Agios Georgios je oblíbené turistické letovisko na jižním pobřeží ostrova. Nachází se tu pěkná a dobře vybavená černá sopečná pláž.

 

Agrilla

Agrilla je malebné městečko s ruinami středověké pevnosti a několika tradičně bílými řeckými kostelíky.

 

Akrotiri

Akrotiri je antická vesnice, jež byla zničena výbuchem vulkánu v roce 1627 př.n.l.. Podobně jako slavné Pompeje byla i Akrotiri velice dobře zakonzervována v sopečném popelu, a tak se v ní dochovaly velice cenné fresky a artefakty z dob minojské éry.

 

Ammoudi

Ammoudi je malý přístav na severozápadě Santorini. Okolí města je poznamenáno vulkanickou činností, takže se můžete kochat rudými skalisky i výhledem na sopečnou kalderu.

 

Baxedes

Baxedes je jedna z nejnavštěvovanějších pláží na severním pobřeží Santorini. Tato pláž zdobená tmavými oblázky je dobře dostupná z vesnice Oia, i přesto je však Baxedes prakticky vždy prázdná.

 

Dominikánský klášter ve Fira

V hlavním městě ostrova Fira se nachází ojedinělý dominikánský klášter, který dodnes obývají jeptišky.

 

Emporio

Emporio je na poměry Santorini větší městečko, ve kterém se nachází ruiny středověkého opevnění. V okolí Emporia se nachází také několik pro Santorini typických větrných mlýnů.

 

Exomitis

Exomitis je oblast nedaleko Emporia. Nacházejí se zde prastaré hrobky vytesané do skal pokrývajících většinu mysu Exomitis.

 

Fira

Hlavní město ostrova Santorini je nezaměnitelné pro svou typickou kykladskou bílou architekturu. Z památek jsou nejzajímavější archeologické muzeum s minojskými artefakty a nespočet kostelů celé plejády náboženských směrů.

 

Firostefani

Firostefani je horská vesnička poskytující jeden z nejlepších výhledů na kalderu.

 

Hrad Pyrgos

Ve vesnici Pyrgos se nacházejí zříceniny hradu, jenž původně sloužil jako sídlo správce ostrova. V okolí hradu se nacházejí také kostely Nanebevzetí Panny Maria, sv. Teodory a Eisodion.

 

Imerovigli

Imerovigli je tradiční osada ležící na severozápadním pobřeží hned vedle Firy. Podobně jako Fira je i Imerovigli vyhledáváno pro bílé kykladské domky a božský klid.

 

Kamari

Kamari ležící na severovýchodě ostrova je jedno z nejoblíbenějších letovisek na Santorini. Nachází se zde na Santorini velice slušně vybavená sopečná pláž.

 

Karterados

Karterados je jedna z původních vesnic s domy vytesanými do skalnatého kopce, na kterém vesnice leží.

 

Katolická katedrála sv. Jana ve Fira

V centru hlavního města Fira mezi dalšími sakrálními památkami najdeme také katolickou katedrálu sv. Jana. Ta patří mezi novější památky, byla totiž kompletně přestavěna po zemětřesení v 50. letech a dozdobena motivy ze života světců.

 

Manolas

Manolas je hlavní město ostrůvku Therasia nacházejícího se v těsné blízkosti Santorini. Okolí Manolas bylo silně poznamenáno vulkanickou činností, jedná se tak o dobré výchozí místo pro treky po vnitrozemí.

 

Megalohori

Megalohori je malebná vesnička s úžasným výhledem na kalderu a poutníky hojně navštěvovanou kaplí Agios Nikolaos nacházející se nad útesy.

 

Mesa Gonia

Mesa Gonia je vinařská vesnička, jež byla v roce 1956 téměř zcela zničena mohutným zemětřesením. Jednou z mála dochovaných budov v Mesa Gonia je byzantský kostel Panagia Episkopi.

 

Mesa Vouno

Svah Mesa Vouno pokrývající historické město Thira je nejvýznamnější archeologické naleziště na Santorini. Nacházejí se zde totiž důkazy o osídlení ostrova z 1. tisíciletí před naším letopočtem, většina artefaktů je dnes umístěna v archeologickém muzeu ve Fira.

 

Messaria

Messaria je převážně vinařská vesnička nacházející se v srdci Santorini. Ve vesnici samotné se pak nachází typické řecké domky s bílou fasádou a několik příjemných kaváren.

 

Mys Riva

Riva je mys a zároveň vulkán nacházející se na přilehlém ostrůvku Thirasia. Okolí mysu je typické pestrobarevnými vulkanickými horninami.

 

Nea Kameni

Nea Kameni je sopečný ostrůvek západně od Santorini. Lze zde pozorovat nádherné vulkanické úkazy.

 

Oia

Oia je jedna z nejnavštěvovanějších vesniček na Santorini. Městečko je oblíbené pro bílé domečky a větrné mlýny čnící na příkrém kopci, pod nímž se nacházejí dvě malé pláže.

 

Ortodoxní katedrála ve Fira

Dle mnoha turistů vůbec nejkrásnější budovou na Santorini je ortodoxní katedrála ve Fira. Ta je typická řadou bílých kleneb a jasně bílou kupolí s křížem na vrchu.

 

Panagia Episkopi

Panaga Episkopi je byzantský kostel nacházející se ve vesničce Mesa Gonia nedaleko slavné pláže Kamari. Kostel pochází již z 11. století, přičemž jako jedna z mála památek přežil častá zemětřesení.

 

Pláž Paradise

Možná až trochu příliš lichotícím názvem se chlubí pláž Paradise nacházející se na samotném severu ostrova. Pláž je pokryta černým sopečným pískem a rozhodně není špatně vybavená, přesto ji lze spíš považovat za standard, než za must see atrakci.

 

Perissa

Perissa je letovisko s asi nejkrásnějšími plážemi na Santorini. Město je plné kaváren a restaurací, které lemují především hlavní sopečnou pláž v Perissa.

 

Perivolos

Perivolos je nově vystavěné letovisko s cílem přilákat na Santorini více turistů toužících po koupání v moři. V Perivolos se nachází velice pěkná a dobře zařízená pláž s tmavým sopečným pískem.

 

Thira

Thira je historické město s vykopávkami z původního Dórského osídlení ostrova. Lze zde obdivovat památky z helénské i římské éry, mezi nimiž nejcennější jsou ruiny chrámů Dia a Apllona.

 

Thirasia

Thirasia je menší sopečný ostrůvek západně od Santorini. V okolí přístavu Therasia se nachází několik skalnatých svahů, na kterých se lze opalovat či koupat.

 

Vothanas

Vothanas je městečko nedaleko hlavního města. Město Vothanas je vybudováno přímo u rokle, do které se dříve vytesávaly první domy ve Vothanas.

 

Vourvoulos

Vourvoulos je malebné městečko nedaleko města Fira. Město se rozkládá na velice strmém kopci, na němž najdeme také kostely Agios Eftstratios a Agios Panteleimonas. Město má také jednu malou pláž.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Santorini je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Santorini

 

 

Santorini
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!