Samos je stále zelený ostrov se zlatobílými plážemi omývanými tyrkysovými vodami Egejského moře. Ostrov proslavený i jako rodiště Pythagora leží pouhé dva kilometry od tureckých břehů, a nabízí tak příjemné klima i nespočet přírodních krás.

Základní informace

 

Samos je jakožto součást Řecka členem Evropské unie, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Samos

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Samu

 

Samos je pro dovolenou s dětmi vhodný v tom smyslu, že nabízí maximální klid a krásná přírodní zákoutí. Pláže na ostrově Samos sice většinou nebývají vyloženě písečné a často je zde vstup do moře poněkud příkřejší, přesto se nedá říci, že by byly vyloženě nevhodné. Pokud však cestujete do Řecka vyloženě za mořem, vyplatí se cestovat spíše na Krétu či Zakynthos.

 

By: Martin Alvarez Espinar

 

 

Na Samos se psem

 

Samos má jako řada dalších řeckých destinací problémy s toulavými psy. Brát s sebou psa na dovolenou na Samos je tedy přeci jen trochu rizikové z pohledu možnosti přenesení parazitů či nemocí. Na druhou stranu je Samos typický řadou odlehlých pláží, na kterých se nebudete muset nijak omezovat ohledně zákazu vstupu se psy.

 

Samos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Samos je mezi klientelou 55+ hojně vyhledávanou destinací. Seniory na Samos láká především panensky nedotčená příroda v kombinaci s řadou historických památek. Tamní letoviska jsou velice klidná a nabízejí dostatek prostoru pro odpočinek a relax. Jedinou nevýhodou je snad to, že tamní moře často mívá příkřejší svahy a není tak dobře přístupné.

 

Noční život na Samu

 

Samos patří mezi nejklidnější řecké ostrovy, spíše než diskotéky a noční kluby zde proto najdete restaurace a hospůdky, ve kterých si můžete vychutnat tamní vyhlášené víno přezdívané jako nektar bohů. Zatímco barů je na Samu opravdu jen pár, alespoň jednu hospůdku najdete v každé malé vesničce. Největší koncentraci tavern a restaurací poté najdete v hojně navštěvovaných letoviscích jako Vathy, Kokkari, Pythagorian či Karlovassi.

 
Nákupy na ostrově Samos

          

Největší koncentrací obchodů na ostrově Samos naleznete ve třech největších městech Vathy, Karlovassi a Pathygorion. Mezi tradiční suvenýry poté patří keramika, bižuterie, a především poté tamní víno. Právě bílé muškátové víno pěstované na Samu je tak vyhlášené, že je používáno i ve Vatikánu jako mešní víno.

 

Ceny na Samu

 

Ceny v restauracích na Samu se pohybují na úrovni řeckého standardu. Za hlavní chod tedy v restauracích zaplatíte cca 12 €plus další 2 až 3 € za sklenku vína či třetinku piva. V supermarketech na Samu je velice drahé maso, alkohol a mléčné výrobky. Naopak ovoce a ryby jsou na ostrově Samos většinou levnější nežli u nás.

 

Ubytování na ostrově Samos

 

Pobřeží ostrova Samos je lemováno nespočtem hotelů a prázdninových domů. Ceny za ubytování na Samu se přitom pohybují kolem řeckého standardu, nejlevnější studia tedy na okraji sezony pořídíte i za ceny kolem 600 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Na Samu se nenacházejí prakticky žádné hostely, jako jediná alternativa za levné ubytování na Samu se tak jeví služba Airbnb. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Samu?

 

Pythagorion

Pythagorion je malebné městečko na jihu ostrova, které se v roce 1955 přejmenovalo podle slavného rodáka Pythagora. Během starověku bylo toto město známé jako Samos nejbohatším a nejvýznamnějším městem ostrova, což dokládá opevněný antický přístav a několik starověkých památek v okolí města. Nejcennější archaické a helenistické vykopávky jsou poté k vidění v Archeologickém muzeu Pythagorion.

 

By: anybookers

 

Vathy

Vathy neboli Samos je město postavené v roce 1832 s cílem vybudovat administrativní město ostrova. Město je proto vybudováno v malebném neoklasicistním stylu s úzkými uličkami končícími u městského přístavu, ze kterého denně vyplouvají lodě do athénského Pireu.

 

Římské lázně

Nedaleko města Pythagorion směrem k letišti se nacházejí původní římské lázně pocházející z počátku letopočtu. Lázně byly součástí rozsáhlého atletického komplexu, dodnes jsou zde patrné i zbytky běžeckých drah a stadionu.

 

Héraion

Héraion je chrám bohyně Héry ležící pár kilometrů západně od města Pythagorion. Během 8. století před Kristem patřil chrám vystavěný na ploše 45 x 80 metrů a podepíraný více než 100 sloupy mezi jednu z největších řeckých staveb. Následně se však přes Samos přehnali Peršané a chrám zničili, do původní velikosti pak již chrám nikdy nebyl rekonstruován.

 

 

By: Institute for the Study of the Ancient World

 

Tunel Eupalinos

Eupalinos je podzemní akvadukt pojmenovaný na počest svého architekta a jednoho z nejslavnějších antických stavitelů Eupalina. Tunel byl vybudován za dob největší slávy Samu v 6. století před naším letopočtem a táhne se neuvěřitelných 1350 metrů po svahu hory Panagia Spilani. Celkově bylo z tunelu vytěženo 7000 kubických metrů kamene.

 

Klášter Panagia Spiliani

Panagia Spilian je klášter vystupující z posvátné jeskyně, ve které údajně Pythagoras vyučoval své žáky. Klášter leží ve výšce 125 metrů nad městem Pythagorion, ze kterého k Panagia Spiliani vede stezka o 95 schodech.

 

Hrad Lykourgos Logothetis

Lykourgos Logothetis je hrad tyčící se nad městem Pythagorion na místě nejstarší akropole na Samu. Hrad byl vybudován v 19. století a historicky je významný jako sídlo odboje proti Turkům, samotný hrad je poté pojmenován po vůdci protiturecké revoluce. Přímo vedle hradu se nachází ještě malebný kostel Nanebevzetí Krista, který byl vystavěn po vítězství nad Turky.

Pythagorova jeskyně

Na východním svahu hory Kerkis zhruba 3 kilometry od pláže Votsalakia se nacházejí dvě zdánlivě nevýrazné jeskyně. Ty jsou však z historického hlediska veledůležité tím, že se zde ukrýval a vyučoval matematik Pythagoras prchající před tyranem Polykratem.

 

Karlovassi

Karlovassi je nejvýznamnější letovisko na severozápadě Samu. Jedná se o malebné letovisko ukryté v panensky nedotčené přírodě mezi horskými toky a vodopády. Zhruba 4 kilometry jižně od Karlovassi se poté nachází také kostel sv. Eliáše ze 17. století.

 

Tipy na jednodenní výlety po ostrově Samos

 

1.Den – Krásy jihu Samosu (tunel Eupalinus, Římské lázně a klášter Panagia Spiliani)

 

Celodenní výlet po zajímavostech jihu ostrova začneme u antického tunelu a akvaduktu Eupalinus ležícího jen pár kilometrů od města Pythagorion.  Jeho prohlídka nám však nezabere příliš mnoho času a ještě odpoledne se tak dostaneme do římských lázní, kde stojí za to projít si celý atletický komplex.

Ve zbytku dne se poté ještě přiblížíme Pythagorionu a navštívíme klášter Panagia Spiliani, ze kterého je k vidění nádherné panorama přístavního města.

 

2.Den – Pythagorion a Heraion

 

Další jednodenní výlet po jižních krásách ostrova začneme ve městě Pythagorion. Prohlídku města začneme v historickém přístavu, od kterého pokračujeme do Archeologického muzea. Po poledni následuje výšlap k hradu Lykourgos Logethis a prohlídka nedalekého kostela Nanebevzetí Krista.

Po prohlídce hradu a kostela se autem přemístíme západně k chrámu Heraion. Zde si projdeme nejen zbytky samotného chrámu Héry, ale také okolní svatyně a oltáře s relativně zachovalými sloupy.

 

 

3.Den – Mytilini a Vathy

 

Další celodenní výlet po zajímavostech Samu začneme v městečku Mytilini. V něm stojí za návštěvu především malebné centrum s Přírodovědeckým muzeem. Po prohlídce muzea nicméně následujeme severně směr hlavní město Vathy.

Vathy je malebné přístavní městečko, ve kterém stojí za to projít si městskou promenádu a vychutnat si kávu při pohledu na tamní kotviště. Po prohlídce přístavu si poté ještě projdeme tamní Archeologické muzeum mapující bohatou historii ostrova Samos.

 

 

By: claire rowland

 

4.Den – Karlovassi a Pythagorova jeskyně

 

Výlet po atrakcích západního Samu začneme v malebném letovisku Karlovassi. Přímo z Karlovassi vede stezka až ke stejnojmenným vodopádům ležícím za městem. Po prohlídce vodopádů se vrátíme skrze sousední městečko Potami zpět do Karlovassi.

Poté již pokračujeme jižně ke klášteru sv. Eliáše, který nabízí nádherný výhled na moře. Po prohlídce kláštera pokračujeme dále do vnitrozemí do městečka Marathokampos. Z něj se po cca hodinové procházce dostaneme až ke slavné jeskyni, kde se ukrýval slavný Pythagoras před svými politickými soky.

 

Pláže na Samu

 

Pobřeží ostrova Samos je lemována více než 150 kilometry pláží pokrytých bílými oblázky či světlým pískem. Mezi nejoblíbenější pláže patří převážně oblázkovo písečné a Modrou vlajkou oceněné Chrissi Ammos, Kerveli, Kokkari či Lemonakia. Pokud od pláže očekáváte dostatek soukromí, vydejte se například na oblázkovou pláž Tsamadou s minimální turistickou infrastrukturou.

 

By: mathias shoots analogue

 

Počasí na ostrově Samos

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Samu je velice deštivé, v průměru prší hned 11 z 31 dnů v měsíci. Na druhou stranu jsou nicméně teploty vzduchu na Samu s 8 až 14°C příznivé pro poznávací dovolenou.

Počasí v lednu na Samu je charakteristické spíše kratšími, ale zato častými přeháňkami. Teploty vzduchu se na Samu stále pohybují kolem cca 7 až 13°C.

V únoru je popis počasí na Samu prakticky stejný jako v lednu. Únor na Samu je tak typický častými přeháňkami a teplotami do 13°C.

 

Počasí na jaře

Počasí na Samu v březnu je sice již o trochu slunnější, stále je však třeba počítat s častými přeháňkami. Teploty vzduchu v březnu na Samu dosahují kolem 8 až 16°C, pro poznávací dovolenou tak bývá počasí poměrně příznivé.

Po deštivějším období je počasí v dubnu na Samu opět význačné podstatně větším počtem slunných dnů a vyššími teplotami. Denní teploty vzduchu na Samu během dubna dosahují 11 až 20°C, moře je na koupání nicméně stále chladné.

Počasí v květnu na Samu je již s teplotami mezi 17 a 24°C velice teplé a také slunné. Teplota moře v květnu na Samu poprvé překonává hranici 18°C, takže se již lze i smočit ve vodě.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Samu je s teplotami mezi 21 a 29°C velice teplé a ideální pro dovolenou u moře. Červnové počasí je totiž velice slunné a teplota moře v červnu na Samu dosahuje příjemných 22°C.

Během července a srpna denní teploty na Samu většinou atakují tropickou hranici 30°C. Teplota moře v červenci a srpnu poté dosahuje skvělých 26°C, takže Samos patří mezi řecké destinace s nejvyšší teplotou moře.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Samu je s teplotami mezi 19 a 29°C stále velice teplé, a především suché. Teplota vody v září na Samu dosahuje skvělých 25°C, takže i září je optimálním obdobím pro dovolenou u moře.

Během října se již sice pomalu krátí délka dnů, avšak počasí v říjnu na Samu stále nasvědčuje dovolené u vody. Na rozdíl od dalších řeckých destinací je totiž Samos i během října velice slunným místem s teplotami mezi 18 a 25°C. Díky vodě vyhřáté na 23°C tak není žádný problém naplánovat dovolenou u moře na Samu i na říjen.

Počasí v listopadu na Samu je opět velice deštivé a nastává rychlý pád denních teplot. Ty se během listopadu pohybují mezi 11 a 17°C, takže počasí nahrává spíše poznávací dovolené, než koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Samu naleznete zde.

Předpověď počasí na Samu  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Samu

Hlavním dopravním uzlem na Samu je hlavní město Vathy. Z něj je každý den vypravováno 13 spojů směr Kokkari a Pythagorio, 8 spojů do Agios Konstantinos a Agios Dimitros, 7 spojů do Karlovassi, 5 do Mytilini a 6 do chrámu Héry. Veřejná doprava tak na řecké poměry nabízí poměrně slušné propojení ostrova.

Pokud nicméně stále chcete být pány svého času a nespoléhat se na autobusové spoje, vyplatí se vám vypůjčit si auto přímo na místě a vypravovat se na výlety na vlastní pěst. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letenky na Samos

 

Na Samu se nachází malé letiště, na kterém v létě funguje pět spojů denně mezi Athénami prostřednictvím Olympic Airways. Cena za jednosměrný let přitom vyjde na přijatelných 60€, celkově i s dopravou do Athén se pak můžete vejít na sumu kolem 5000 Kč za zpáteční let.

Alternativou za let s přestupem je poté využití přívozu, který vyplouvá z athénského Pireu směrem do Karlovassi, Vathy či Pithagorionu. Pro sledování levných letenek na Samos můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Samu

 

Heraion

Heraion je malebný rybářský přístav na jižním břehu ostrova Samos. Přístav nese jméno po nedalekém chrámu bohyně Héry, který leží v těsné blízkosti oblíbené oblázkové pláže.

 

Karlovassi

Karlovassi je malá vesnička na severu ostrova Samos. Vesnice je ukryta v zelených lesích a nabízí nádherný výhled na moře.

 

Kedros

Kedros je malý resort nacházející se mezi městy Vathy a Kokkari. Nachází se zde neorganizovaná oblázková pláž poskytující dostatek soukromí.

 

Kerveli

Kerveli je malá pláž ukrytá v lesích východního pobřeží ostrova. Díky tomu je tato oblázková pláž podstatně prázdnější nežli většina pláží kolem Vathy.

 

Kokkari

Kokkari je malebné letovisko s malým rybářským přístavem a malebnou oblázkovou pláží.

 

Lemonakia

Lemonakia je malebný resort nedaleko turistického města Kokkari. Zatímco mořské dno je zde oblázkové, pláž samotná je pokryta jemným pískem, díky čemuž je hojně vyhledávána místními i turisty.

 

Manolates

Manolates je vesnička typická domečky s křiklavými fasádami a úzkými uličkami. Okolí Manolates je poté vyhlášené trasami pro horské túry.

 

Marathokambos

Marathokambos je horská vesnice nacházející se nedaleko přístavu Ormos Marathokambos, ze které vyjíždějí lodě na plavby do Fourni a Patmos.

 

Mavratzei

Mavratzei je malý vesnička ležící v srdci ostrova Samos. Tradiční architektura se zde velice zajímavě doplňuje s divokou a téměř nedotčenou přírodou.

 

Megalo Seitani

Megalo Seitani je malý resort nedaleko Karlovassi s malebnou oblázkovou pláží.

 

Mikro Seitani

Mikro Seitani je resort volně přecházející v Megalo Seitani. Obě města se poté nacházejí v těsné blízkosti známého letoviska Karlovassi.

 

Mykali

Mykali je malá oblázková pláž, ze které je možno dohlédnout až na pobřeží Turecka.

 

Mytilini

Mytilini je malebná vesnička ležící nedaleko hlavního města Vathy. Vesnice je turisty navštěvována především pro velice zajímavé Přírodovědecké muzeum.

 

Platanakia

Platanakia je malý resort s prakticky nijak organizovanou oblázkovou pláží ležící mezi vysokými útesy, které pláž chrání před větrem.

 

Posidonio

Posidonio je malý resort na jihovýchodě ostrova s malou, ale pěknou oblázkovou pláží.

 

Potami

Potami je oblíbený resort s dlouhou oblázkovo písečnou pláží táhnoucí se až k letovisku Karlovassi.

 

Potokaki

Potokaki je malebný resort nedaleko města Pythagorion na jižním pobřeží ostrova. Nachází se zde oblázková pláž vybavená lehátky a slunečníky, která především v letních měsících vyloženě praská ve švech.

 

Psili Ammos

Psili Ammos je oblíbená pláž nacházející se nedaleko hlavního města Vathy. Pláž je pokryta jemným pískem a vybavena lehátky i slunečníky, v létě se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších pláží na ostrově.

 

Pythagorion

Pythagorion je původně historické, dnes již veskrze turistické městečko s pěkným přístavem a řadou vyhlášených rybích restaurací.

 

Roditses

Roditses je malý resort s oblázkovou pláží dostupnou po kratší procházce po stezce přímo z hlavního města Vathy.

 

Tsabou

Tsabou je záliv s oblázkovou pláží nabízející přeci jen větší soukromí nežli městské pláže u Vathy.

 

Tsamadou

Tsamadou je jedním z nejoblíbenějších letních resortů na Samu. Nachází se zde malebná oblázkovo písečná pláž vybavená lehátky i slunečníky, část pláže je poté vyhraněna nudistům.

Vathy

Vathy neboli Samos je hlavní a největší město na ostrově Samos. Město se táhne kolem zálivu, v němž leží také nejvýznamnější přístav ostrova Samos.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na ostrově Samos je řečtina, ve větších turistických střediscích však většinou nebývá problém domluvit se anglicky.

 

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Samosu

 

Samos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!